Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 44 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Pse e krijoi Zoti te keqen?

Si mund të themi se Zoti jone është i perkryer, bujar, mëshirues, fisnik, i butë, kurse i ka krijuar të gjitha këto të këqija në botë: sëmundjen, pleqërinë, vdekjen, tërmetet, vullkanet, mikrobet infektuese, helmin, thatësirat, ftohtësinë, kancerin i cili nuk po i kursen as fëmijët e as pleqtë? Nëse Zoti është dashuri, bukuri dhe mirësi, si e krijoi atëherë urrejtjen, shëmtinë dhe të keqen?!

Problemi të cilin inicion kjo pyetje është ndër problemet fundamentale të filozofisë, shpjegimi i të cilit i ka ndarë shkollat dhe mendimet.

Në këtë pergjigjemi: Zoti është i mëshirueshëm dhe i mirë. Ai nuk ka urdhëruar të veprohet keq, por nga mençuria Ai nuk e pamundësoi atë.

"... Thuaj: Zoti nuk urdhëron të bëni imoralitet. A po flisni për Zotin atë që nuk e dini?
Thuaj: Zoti im urdhëron drejtësi..." (El-’Arāf, 28-29).

Zoti urdhëron vetëm drejtësi, dashuri, mirësi, falje dhe atë çka është e mirë dhe kënaqet vetëm me të mirën dhe të këndshmen. Por, pse atëherë e lëshoi kriminelin të bëjë krim, vrasësin të vrasë, vjedhësin të vjedhë?
Për arsye se ka dëshiruar të jemi të lirë dhe të gjykojmë pa kurrfarë ndikimi. Ndërsa liria paraqet mundësinë për të gabuar, përndryshe nuk do të quhej liri! Zgjedhja e lirë është ndërmjet mosdëgjimit dhe dëgjimit.

Ka qenë në mundësinë e Zotit që të gjithëve të na bëjë të mirë dhe të na detyrojë në dëgjueshmëri, që do të nënkuptonte të marrurit e lirisë së të zgjedhurit.

Sipas dëshirës dhe urtësisë së Zotit, liria me dhembje është më fisnike për njeriun se sa robëria me fat. Për këtë arsye edhe është lënë mundësia e të gabuarit!

Shikimi korrekt dhe objektiv na zbulon se e mira në ekzistencën e përgjithshme është parim, kurse e keqja përjashtim. Shëndeti është bazë, kurse sëmundja përjashtim. Ne kohën më të madhe të jetës e kalojmë në shëndet. Sëmundja rrallë na godet. Ashtu është edhe me tërmetin i cili zgjat disa minuta në jetën e Tokës me miliona vjet. Këtu është edhe me luftërat dhe katastrofat. Të gjitha këto janë shtangime të shkurtra në jetën e popujve ndërmjet periudhave të gjata të paqes.

Praktikisht, çdo gjë e ka anën e mirë të saj. Sëmundja nxit ruajtjen e shëndetit, dhembja është burim i qëndresës, këmbënguljes dhe gatishmërisë për sakrificë. Tërmetet janë marrje frymë, lirim i shtypjes së brendshme të rruzullit tokësor, të cilët e ruajnë sipërfaqen e saj nga shpërthimi. Vullkanet nxjerrin pasuri të fshehta xehesh dhe e mbulojnë sipërfaqen e Tokës me llavë të plleshme. Luftërat i lidhin popujt. Nga kjo lidhje vargore u krijuan edhe Kombet e Bashkuara edhe Këshilli i Sigurimit, si instanca më të larta botërore, të cilat i zgjidhin kontestet ndërkombëtare. Penicilini, atomi, aeroplanët raketorë, raketat janë zbuluar duke iu falënderuar luftërave. Helmi i gjarprit e përmban kundërhelmin më efikas. Nga mikrobet bëhen vaksinat.
Pozitat të cilat i kemi tash nuk do të na takonin sikur të ishin gjallë gjyshërit tanë. E keqja në kozmos është sikur hija në fotografi; nëse i afrohesh të duket se është gabimi dhe mungesa e fotografisë, por, nëse fotografinë e vështron nga largësia e duhur, do të zbulosh se ajo është e domosdoshme dhe se hija ka detyrë të dorës së parë në formimin estetik të fotografisë.

A do të mund të dinim ç’është shëndeti sikur të mos ishte sëmundja? Të mirën e njohim duke iu falënderuar të shëmtuarës, pozitës natyrore duke iu falënderuar jonatyrores. Në këtë kuptim janë edhe fjalët e Ebu Hamid El-Gazaliut të madh:

"Mospërkryerja e kozmosit është përkryerja e tij, sikur që është edhe shtrembërimi i harkut drejtësia e tij, sepse, në të kundërtën, nuk do të mund ta hedhte shtizën".

Domethënia tjetër e vështirësive dhe dhembjeve është zbulimi i natyrës së vërtetë të njerëzve. Sikur të mos ishte vështirësia, të gjithë njerëzit do të ishin të njëjtë, bujaria do të varfërohej, kurse lufta do ta humbte ëmbëlsinë e sulmit.

Ky është provim për çdonjërin prej nesh para vetes dhe para Zotit të madhëruar.

Kjo botë nuk është gjë tjetër veçse një kapitull romani, i cili ka disa kapituj, kurse vdekja nuk është fundi i tregimit por fillimi i tij. Nuk është korrekte të japim gjykimin për dramën në bazë të vetëm një akti të saj, sikur që është jokorrekte ta hedhim poshtë një vepër, sepse faqja e parë e saj nuk na kënaq. Gjykimi korrekt bëhet në fund.

Dhe, më në fund, me cfare e konpenson tërë këtë njeriu?? A mos po kërkon jete pa vdekje, pa sëmundje, pa pleqëri, pa të meta, pa ndihmë, pa kufizim, pa pikëllim dhe pa dhembje. A nuk po kërkon përkryerjen absolute, ndonëse përkryerja absolute i përket vetëm Zotit. I përkyer është vetëm Një dhe i Vetmi, do të thotë se njeriu nuk do të jetë e kënaqur derisa personalisht të bëhej zot, e kjo është përçmim i vetvetes. Ai dhe të pakënaqurit e ngjashëm me të vetëm na bëjnë të ndjehemi keq por rralle here dhe te qeshim. njerezit dëshirojnë që jeta të bëhet parajsë, por, ç’kanë bërë që të bëhet ashtu? Me cfare jemi ne te afte te bëhemi zot qofte edhe te vetvetes?? Gjyshja ime ka qenë më e mençur
se doktori i doktoruar në Francë kur thjesht tha:

"E mira është nga Zoti, kurse e keqja nga vetë ne".
Këto fjalë të pakta e përkufizojnë dhe e sqarojnë gjithë problemin. Zoti e ka dhënë erën dhe lumin, por kapiteni i anijes e ngarkon me njerëz dhe e ngarkon me mall, dhe kur anija fundoset e shanë Zotin dhe mallkon fatin. Çfarë mëkati ka Zoti në këtë! Ai e dha ujin në të cilin anija do të lundrojë edhe era e cila anijen do ta lëvizë, por pasjonet e prishura dhe pangopësia njerëzore të mirën e shndërruan në të keqe.

Sa urtësi dhe mençuri kanë fjalët:

"E mira është nga Zoti, kurse e keqja nga vetë ne!". ?????
Sigurisht aspak nuk kane urtesi nese e kuptojme tamam ate cfare shkrova me lart.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Dhjetor 2004 14:56
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsak
INXHINJER LULESH

Regjistruar: 17/11/2004
Vendbanimi: USA Arizona
Mesazhe: 1455

O Indrit ma sipego pak kte qe te kam sjelle

O Indrit ma spiego pak i dashur si duhet ta kuptoj shprehjen Biblike" Se Zoti e krijoj njeriun sipas shembelltyres se vet (une e kam zberthyer fjalen shembelltyre) dhe mua me del fakti se Zoti eshte i ngjashem me njeriun me perjashtim te faktit se eshte i pavdekshem dhe i persosur.
Pra si rrjedhim, ka veshe , ka sy, ka goje dhe gjithcka qe ti ke. Duhet ta besosh dhe ta pranosh.

__________________
The game of life is hard to play, I'm gonna win anyway....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Dhjetor 2004 06:29
durrsak nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsak Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsak (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsak Shto durrsak nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsak nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Zoti???

e vetmja menyre per te zbuluar kush eshte Zoti eshte te lesh ate te zbulohet. Ne jemi krijesa. I takon Krijuesit te zbulohet dhe te na tregoje se kush eshte. krijesa sado perfekte qe mund te jete nuk mund te kaloje mbi Krijuesin. Sepse te dish do te thote te kesh pushtet mbi ate cfare di. ne thjeshte perpiqemi te perceptojme ate qe Ai kerkon e ne te dime. Dhe ajo qe une kam mesuar prej Tij eshte: dashuri.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Dhjetor 2004 14:46
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

O plloshtan Zoti nuk ka nevoje te mbrohet ndaj mos e vri mendjen. Zoti krijoi vertet njeriun sipas shembelltyres se vet por mos harrojme se ishte ai qe vendosi. por kjo nuk do te thote qe ne jemi te njejte me Te dhe as qe ai ka vesh, ka hunde apo goje. Atij nuk i nevojitet asgje prej ketyre gjerave per te egzistuar ne menyre te pa cenuar sic na nevojitet ne. pastaj cdo mendim duhet respektuar ne menyren e tij papasur nevoje te hidhet poshte apo te mbrohet.
me respekt per te gjithe ata qe kerkojne Zotin.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Dhjetor 2004 14:57
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Re: O Indrit ma sipego pak kte qe te kam sjelle

Citim:
Po citoj ato që tha durrsak
O Indrit ma spiego pak i dashur si duhet ta kuptoj shprehjen Biblike" Se Zoti e krijoj njeriun sipas shembelltyres se vet (une e kam zberthyer fjalen shembelltyre) dhe mua me del fakti se Zoti eshte i ngjashem me njeriun me perjashtim te faktit se eshte i pavdekshem dhe i persosur.
Pra si rrjedhim, ka veshe , ka sy, ka goje dhe gjithcka qe ti ke. Duhet ta besosh dhe ta pranosh.



Durrsak!
Per mendimin tim nje zot me shembelltyre njeriu nuk mund te quhet krijues pasi eshte i njenjte me njeriun ne kete rast apo jo?
Nuk e di shume qarte qe te reagoj ndaj ketij vargu biblik pasi ske vene as numrin ta gjej ku eshte por bibla ne vetvete ka shume paqartesi ne menyren e trajtimit te cilesive te Zotit, ku thuhet se Zoti fle e zgjohet gabon dhe pendohet...
Po ashtu po hedh nje supozim, ndoshta ketu eshte fjala per jezusin pasi edhe ai trajtohet si zot ne shume vargje biblike.
Ajo qe dua te them eshte se Zoti eshte i vecante nga gjithcka.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Dhjetor 2004 16:58
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha sabina
Indriti gjithmone me prekim mesazhet e tua, me komente per besimin..
te falenderoj nga thellesi e shpirtit..qe i ndane me ne.
me respektt sabina



Te falenderoj Sabina, je shume e mire.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Dhjetor 2004 17:16
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani
Ti ke sjellur Kur'anin, e si te diskutoj me ty... Sa here qe flet, per baze ke Kuranin, nje fjale nuk ia fute nga anailzat e tua...

Lexo dhe ti pak me thelle, e jo vetem qe te arsyetohesh, se nuk e paskam kuptuar shkrimin tend...Si mundet valle?

Une kam kuptuar shkrimin tend plotesisht, dhe kam matur me barometrin me preciz, dhe ti ke thene fjale nga Kurani, dhe je mbeshtetur si nje foshnje ne djep...

Qellimi i arsyeton mjetet-- Ndersa qellimi yt eshte qe te synosh fjalet e Kuranit...



Po cfare kurani kam sjellur ore?
Nje varg eshte ai si pike referimi po pjesa tjeter?
Pastaj analiza nuk ka kurani me sa di une ka thenioe precize qe duhet ti kuptosh e analizosh.

Pastaj me vjen shume keq qe nis te ofendosh ne kete menyre.
Duhet ta dish se kuranin nuk mund ta analizojne dot foshnjat e djepit e as ata qe mbahen si shume te ditur.

Po ashtu ta kesh te qarte se cdo gje eshte prej Zotit qofte e mire apo e keqe, Zoti nuk kenaqet pervecse me te miren.
Ka krijuar te miren qe ta ndjeme prezencen e tij dhe krijoi te keqen te konceptohet e ti dihet vlera se mires.
Me thuiaj ti mua nese do te ishte tere viti me vere a do i dihej vlera XHUPIT?
Nese Zoti krijoi njeriun kjo do te thote qew ai krijoi tek ai dy ane ate poizitiven dhe negativen pra del qe edhe e keqja ka nje burim me te miren ajo eshte nga Zoti.
Me qete te lutem

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Dhjetor 2004 18:06
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

nuk eshte aspak e nevojshme te lexosh kuranin apo biblen qe te besosh ne zot.

une e kam ndier zotin brenda vetes, nje drite qe kur kam qene 10 vjec e atehere ishte ende komunizmi dhe askush nuk fliste per egzistencen e zotit sepse ishte komplet e ndaluar madje nga gjithe familja ime une kam qene e vetmja qe kam besuar dhe vazhdoj te besoj.

sic e tha dhe hirushja nese nuk e ndien ne jete nese nuk e ndien ne zemer lexo sa te duash asgje nga ato qe lexon nuk te krijon ate efekt qe duhet.

duke filluar qe nga lutja. lutja te degjohet nese eshte e bere me shpirt.

PS: indriti do ishte e mundur te mos sillje carcafe ne cdo teme? personalisht me lodhin shume syte. beji attachment me word qe kush do te lexoje carcafe le te klikoje tek dokumenti. diskutimi eshte diskutim dhe paraqitja e materialeve eshte tjeter gje. jemi tek filozofia dhe jo tek besimi fetar.

flm

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Dhjetor 2004 18:28
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Plloshtan ne asnje figure letrare deri me sot nuk kam gjetur fjale foshnje djepi per mire.
E rendesishme nuk dua ta sterzgjasim me pasi fjala nxjerr fjalen e ironia ironine e kurre nuk pushon.

Sa per temen:
Mendoj se e keam dhene mendimin tim jo nje here por tre here me sa shoh une.
Se pari plloshtan te pyes une ty a mundesh ti te japesh nje mendim per dike qe se ke pare nese nuk mbeshtetesh diku?
Une Zotin e ndjej dhe e besoj me ndergjegjie por nuk e kam pare qe te arij te imagjinoj ne pamjen e tij.
Per mendimin tim cdo imagjinate e tepert te dergon ne gabim.
Nje here plloshtan degjova nje histori per nje njeri te verber qe i kishte ardhur shikimi ne jeten e tij vetem 1 sek dhe ne kete kohe ai kishte arritur te shikoje vetem nje koke gjeli.
Pas kesaj mrekullie shikimi i kish humbur perseri, mirepo tani ai cdo gje qe prekte e imagjinonte sipas asaj qe kishte pare, cdo kush qe i fliste imagjinonte sikur po i fliste ajo koka e gjelit.
Pra edhe ne duke ene se nuk e kemi pare Zotitn por vetem e ndjejme egzistencen e tij, nuk kemi si te formojme nje koncept te drejte duke e imagjinuar pasi sadon te mundohemi te gjukojme miresisht do te gabojme, dhe do te imagjinojme si nje send qe na e kane zene syte ne kete bote.
Miqesisht.

__________________
Duro, duro...

Modifikuar nga volter datė 08/04/2007 ora 15:42

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2004 15:44
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha analistja
nuk eshte aspak e nevojshme te lexosh kuranin apo biblen qe te besosh ne zot.

une e kam ndier zotin brenda vetes, nje drite qe kur kam qene 10 vjec e atehere ishte ende komunizmi dhe askush nuk fliste per egzistencen e zotit sepse ishte komplet e ndaluar madje nga gjithe familja ime une kam qene e vetmja qe kam besuar dhe vazhdoj te besoj.

sic e tha dhe hirushja nese nuk e ndien ne jete nese nuk e ndien ne zemer lexo sa te duash asgje nga ato qe lexon nuk te krijon ate efekt qe duhet.

duke filluar qe nga lutja. lutja te degjohet nese eshte e bere me shpirt.

PS: indriti do ishte e mundur te mos sillje carcafe ne cdo teme? personalisht me lodhin shume syte. beji attachment me word qe kush do te lexoje carcafe le te klikoje tek dokumenti. diskutimi eshte diskutim dhe paraqitja e materialeve eshte tjeter gje. jemi tek filozofia dhe jo tek besimi fetar.

flm



Analiste natyrisht qe te besosh ne ot nuk eshte e nevojshme te lexosh ne librat e shenjte por nese do te kesh nje koncept te plote mbi Ate qe adhuron duhet.

Sa per shkrimet e mija nese nuk te pelqen mos i lexo besoj se kjo eshte gjeja me demokratike apo jo?

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2004 15:49
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:35 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 44 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.