Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > problem me decoderin e digitalbit
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

problem me decoderin e digitalbit

si fillim i kerkoj ndjese moderatorit nqs kam gabuar nenforum.

kam nje problem me digitalbin, shpresoj qe dikush nga ju te me ndihmoje.

me ka mbaruar abonimi digitalb dhe nuk deshiroj ta rinovoj me per disa arsye. dekoderi eshte analogjiku (jo HD). antenen e kam me dy koka, nje per eutelsatin dhe tjetren per hotbird-in.

Problemi eshte se tani qe ka skaduar abonimi nuk me jep as kanalet e hotbird-it te cilat jane free (me interesojne te pakten kanalet italiane).
Praktikisht dekoderi i gjen ato kanale (ne opcionin "rregullimi i kanaleve" i shof) por sapo kaloj ne schermo intero me del shkrimi i digitabit "abonimi juaj ka mbaruar..."

jam i bindur qe eshte ndonje impostim fabrike i dekoderit por nuk po e gjej dot.

A mund te me ndihmoni ju lutem, kjo i ka ndodhur ndonjerit nga ju? nuk do deshiroja ta hidhja poshte dekoderin.

psh

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shkurt 2011 22:38
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Jo ne fakt nuk ke shpresa te besh gje me me ate decoder, ose blij nje te ri marke ose riabonohu me digitalb.
Ka dhe nje menyre tjeter por ose duhet te jesh profesionist ose te paguash ndonje antenist por nuk ja vlen, gjithsesi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shkurt 2011 22:48
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Ate DreamVox e ka njeri? Deini gje a shte kollaj te instalohet, perdoret, etj. eshte ai dekoderi lidhur me internetin qe thyen kriptimet (Digitalb, Sky, etj).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2011 06:06
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Re: problem me decoderin e digitalbit

Citim:
Po citoj ato që tha arturm
... dekoderi eshte analogjiku (jo HD). antenen e kam me dy koka, nje per eutelsatin dhe tjetren per hotbird-in.



artum, me sa e njoh kete fushe, nuk e ke aq te veshtire problemin, vec te duhet nje Dekoder i Ri, qe te kapi sinjalet Digital, sepse sinjalet analog kane kohe qe jane hequr ( nga ifo qe kam, edhe ne Itali gjithashtu).
Ke shume te lire nga ato aparate Digitale (ketu i thojne Resiver) qe fillojne nga 20,- Euro. Duhet ta heqesh ate Dekoder qe ke tani dhe ta zevendesosh me nje te ri-te thjeshte. Ai qe ke, nuk e humb vleren sapo te mbushesh Karten prap dhe e fut ne pune kur te duash.

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2011 08:27
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Djema flm per pergjigjet.

natyrisht qe opzioni i "hedhjes poshte" eshte shume i thjeshte, por me vjen inat per dy arsye:

1) jam i bindur qe duhet te jete ndonje klecke e vogel per ta zgjidhur problemin (vetem hajde e gjeje)

2) ky eshte abuzim i digitalbit, pasi keto dekodera ne i KEMI BLERE vecmas nga abonimi, prandaj me nje mos rinovim te abonimit nuk mund te jene akoma te impostuar per "digitalbin". do ishte shume me e ndershme ne kete pike ti jepnin "ne perdorim" sic ben sky me dekoderat e vet. te pakten te na kishin informuar para se ta blenim.

P.s. piktor dhe vizioner, nuk mund (por dhe nuk dua) ta rinovoj abonimin sepse prape do me duhet te nderroj dekoder sepse sic e dini qe nga viti tjeter digitalbi trasmeton gjithcka ne mpeg4, keshtu qe njelloj do me duhej nje dekoder tjeter (HD).
Fajtor, per dreamVox nuk kam asnje informacion.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2011 16:08
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Ate DreamVox e ka njeri? Deini gje a shte kollaj te instalohet, perdoret, etj. eshte ai dekoderi lidhur me internetin qe thyen kriptimet (Digitalb, Sky, etj).
Quhet Dreambox.
Instalimi eshte i thjeshte. Persa i perket thyerjve, nuk i ben aparati vete por njeriu. Ne rastin konkret me aq sa lexova ne net qenka pothuajse i pamundur te thyhet digitalb.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2011 16:10
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha arturm
Djema flm per pergjigjet.

natyrisht qe opzioni i "hedhjes poshte" eshte shume i thjeshte, por me vjen inat per dy arsye:

1) jam i bindur qe duhet te jete ndonje klecke e vogel per ta zgjidhur problemin (vetem hajde e gjeje)

2) ky eshte abuzim i digitalbit, pasi keto dekodera ne i KEMI BLERE vecmas nga abonimi, prandaj me nje mos rinovim te abonimit nuk mund te jene akoma te impostuar per "digitalbin". do ishte shume me e ndershme ne kete pike ti jepnin "ne perdorim" sic ben sky me dekoderat e vet. te pakten te na kishin informuar para se ta blenim.

P.s. piktor dhe vizioner, nuk mund (por dhe nuk dua) ta rinovoj abonimin sepse prape do me duhet te nderroj dekoder sepse sic e dini qe nga viti tjeter digitalbi trasmeton gjithcka ne mpeg4, keshtu qe njelloj do me duhej nje dekoder tjeter (HD).
Fajtor, per dreamVox nuk kam asnje informacion.

Ok meqe nuk do ta hedhesh poshte aparatin, duhet te heqesh dore edhe nga TOPNEWS apo Mymusic..
Hy ne menu te instalimit, satelitet,sateliti w2m, 16 °E dhe shko tek transponders.
Fshij te gjitha transponderat e digitalb, dmth frekuencat, 11055, etj, jane nja kater a pese. E mos e kthe me kurre ne gjendjen fillestare aparatin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2011 16:20
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

flm Piktor

ne vend te rija dhe te fshija nje nga nje frequencat e digitalbit bera keshtu:

ktheva satelitin ne gjendjen fillestare
instalova gjithe kanalet e Hotbird-it (ku jane kanalet e italise qe me interesojne)
nga kanalet e eutelsatit instalova vetem frequencen e tringut (per vizion+ folk+ kanal7)

kishe te drejte ti, nepermjet frequencave te veta digitalbi influenconte tek dekoderi

psh

p.s. ka vetem nje problem (por ketu nuk mund te me ndihmosh), qe Canale 5 e jep te kriptuar Beautiful-in dhe gruaja ime nuk eshte e kenaqur me kete fakt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2011 22:52
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Blij nje digital tokesor, pasi sikurse canale5 apo edhe italia1 kane shume filma apo programe qe nuk mund ti trasmetojne jashta territorit te italise pra ne satelit.
Me kete rast te keshilloj te marresh nje humax combo 9000 qe eshte dhe satelitor dhe tokesor por edhe çdo lloj tjeter combo pasi ne nje aparat te vetem ke dy sistemet e transmetimit.
keshtu mund te shohesh edhe top news apo my music plus kanalet e tjera
Ne qarkullim tipa combo ka dhe ne versionin e ri Hd por kushtojne shume.
Vete kam nje philips por jo combo pasi kam blere me kohe nje tv hd me dekoder toksor te integruar por
fatkeqesisht dekoderi brenda tv nuk eshte hd dhe cam per skeden nuk eshte C+.


ps jam kurioz pse nuk ke fut dhe frekuencat e tvsh, alsat dhe rtk. plus qe eshte edhe shqipja master diku.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2011 20:11
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6675

Re: flm Piktor

Citim:
Po citoj ato që tha arturm


p.s. ka vetem nje problem (por ketu nuk mund te me ndihmosh), qe Canale 5 e jep te kriptuar Beautiful-in dhe gruaja ime nuk eshte e kenaqur me kete fakt



hidh gruan che fai prima

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2011 21:29
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:00 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > problem me decoderin e digitalbit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.