Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Gjakmarrja:Kanuni i Leke Dukagjinit
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Petter
kazmolog

Regjistruar: 20/07/2009
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 2058

Kur ska shtet, robte justifikohen me leken, kur ka shtet atehere shteti e kap per veshi vrasesin dhe e fut mrena, gjithashtu kap per veshi dhe e fut mrena edhe ate tjetrin qe kercenon familjen e vrasesit etc etc.


Ca faji ka fmija 10 vjec me u nguju ne shpi, se baba I tij ska pas mend ne kry e ka shku e ka vra!!!

__________________
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 18:56
Petter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petter Shto Petter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Une nuk mendoj se gjakmarrja eshte nje tradite e ardhur nga Lek Dukagjini. Ne kohen e sotme ajo e ka origjinen ne natyren e njeriut dhe sistemin ku ai jeton.

Nje njeri i civilizuar qe jeton ne nje shoqeri te organizuar mire, zakonisht nuk merr hak vete, por beson tek ligji ne fuqi dhe zbatimi i tij ne menyre korrekte.

Kanuni ka lindur ne nje kohe kur ne malsite e Shqiperise, njeriu mund te vritej edhe per nje pale opinga. Zakonisht kriet ne ate kohe kane qene me origjine ekonomike. Varferi e tejskajshme dhe krimet e tejskajshme ishin pjese e nje te tere.

Leka ndertoi kanunin per te shternguar individin ne daren e ligjit.

Individi kriminel, ne menyre te organizuar denigrohej denohej nga fshati ( reffleks tribal). Por ne kushtet e varferise dhe izolimit te skajshem, ky ndoshta ishte edhe denimi me i rende.

Sa per interpretimet e "beses" dhe burrerise etj, une nuk i besoj.

Ka nje te vertete te perhershme: Sa me i rende te jete denimi per nje krim te caktuar ne nje shoqeri, aq me kriminale eshte shoqeria.

Vini re qe Norvegjia, denimin me te rende e paska 21 vjet heqje lirie.

Kanuni = kushtetute sot.
Kanuni nuk duhet paragjykuar vetem per çeshtjen e gjakut, pasi ne ate kohe nuk kishte shtet e kushtetuta dhe ligjet i benin vete njerzit. Pleqte e urte u mblodhen dhe rregulluan jeten e asaj kohe. Mos harrojme se sot ka shume shtete qe vrasin njerez per krimet qe kane bere, sepse kane ne kushtetute, ligjin e vdekjes.
Ne Europe ky ligj u hoq dhe pothuajse edhe ne Usa.

Problem eshte injoranca dhe mbeshtetja ne kanun, se ashtu thote kanuni, ne disa hasmerira dhe gjakmarrje qe ndodhin ne ca krahina, por qe nuk kane te bejne aspak me kanunin. E vetmja pjese qe rrespektohet sipas kanunit eshte ngujimi, dhe kjo vjen si pasoje e frikes se tjetri te vret.
Pasi askush nuk e rrespekton aspak kanunin, por ka kanunin e tij, per te marre hak. Kanuni i kishte te rregulluara mire edhe menyrat e hakmarrjes etj saqe ne nje menyre me duket se njerzit jane me te keqij se ata te epokes se kanunit pasi ata kane vetem nje rregull te vrasin. E pra dikur nuk ishte keshtu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Gusht 2011 21:02
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
.une ne moshen tende mendoj se kishte me te vertet princ ti diskuton poliken si me qen goce Nexhmijes amon me fal e modifikova goca e Sales [/B]

haha bionde une ne moshen e saj nuk mbaja mend as emrin e presidentit. Kush shikonte e degjonte lajme atehere! Tere diten lart e poshte rrinim.
Edhe sot jo se degjoj xhanem. C'lexoj ketu ne forum.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2011 00:10
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

une nuk do hakmerresha, pse budallaqe jam une te ndyej jeten time dhe veten time si kriminele ( pa qene!)
Le te veje ne djall kanun i Lekes dhe Maries, kanuni im eshte jeta qe une zgjedh te jetoj ( dhe e jetoj pa frike!)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2011 02:41
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Ana1
une nuk do hakmerresha, pse budallaqe jam une te ndyej jeten time dhe veten time si kriminele ( pa qene!)
Le te veje ne djall kanun i Lekes dhe Maries, kanuni im eshte jeta qe une zgjedh te jetoj ( dhe e jetoj pa frike!)



Bravo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2011 02:42
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

jeni keqekuptuar o miq, dhe nuk e keni idene sa njerz te ceket me dukeni ne kto debate

sigursht qe te falesh eshte xhest me i madh qe vjen nga nobler souls, kte e thote edhe kanuni.
sigurisht qe hakmarrja me e mire eshte te bejsh nje jete te mire.
por varet per cfar po flasim.

disa nga juve diskutoni komplet kunder lek dukagjinit vetem nga emri i dukagjinit si gjoja ndonje malok qe sdoni te beni me te se ju ben me turp te mos dukeni te prapambetur maloke.
gje qe ven ne drite komplekse tjera shume me te thella per juve.

hakamarrja eshte ne natyren e njeriut, edhe filmat e hoolludid qe ben mel gibson etj perqendrohen tek hakmarrja

ne jete ka gjera qe mund te jetosh me to dhe ka gjera qe nuk mund te jetosh me to.

edhe filozofat me te medhenj ne bote thone qe kur nuk ke arsye te jetosh me, eshte komplet e kuptueshme e pranueshme ti japesh fund jetes
njerz si juve une i kam frike, se nuk keni morlal principles. (per hire te muabetit vetem po diskutojm mos i merrni si ofendime kto qe them)
nuk eshte moral principle vetem te mbijetosh, jo per njerzit e edukuar


sipas llogjikes e juve kalamj moderna ktu asgje nuk ka limit, dhe jeta eshte kryesorja, vetem ajo ka rendesi, edhe nese dikush slen gje pa bere ne juve
ta befsha nje mut ne jete kur dikush ma vret femijen apo nje pjestar te familjes krejt padrejtesisht.


p,sh ne amrike nje pedofil i kishte grabitur djalin 11 vjec nje amrerikani.
ky pedofili ja kishte mbajt djalin dy vjet ne shpi duke ja abuzuar sexualisht.
me ne fund kur e kishin kapur ket kriminelin pedofil, po e extradonin nga tajlanda, ne aeroport i ati i femijes ishte maskuar me kapele me pistolete ne brez dhe ja kisht futur plumd kriminelit edhe pse ishte i shoqeruar me dy polic duke ecur mes aeroportit.

gjykatsi hallall ja beft zoti buken qe han, e ksihte denuar babain vetem me provation, pa asnje dite burg.
end of story.

juve po beni argumenta absurd.
kafshet ne wild afrika kur rriten bejn sex edhe me nenen tyre, pra nuk kane morlal principles.

marrim shembull popullin japones, popull i shquar per HONER, njekokesisht popull shoqeri moderne qe respektohet nga cdo vend i botes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2011 04:57
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha Deb*

haha bionde une ne moshen e saj nuk mbaja mend as emrin e presidentit. Kush shikonte e degjonte lajme atehere! Tere diten lart e poshte rrinim.
Edhe sot jo se degjoj xhanem. C'lexoj ketu ne forum.



Rri Deb amon mo na hap plage imen me kujtime se nje here isha me Orfeun ne stacionin e trenit po prisnim dike kur vjen nje tren ai vinte nga Korca dhe i them " nga vjen ky tren" me thote ai gjithe seriozitet " nga Korca moj shpirt se degjon eren e molleve ti ? .Une direkt them "po si se degjoj po pyeta kot " se sdoja me u u trego injorante jo qe dolo 100 fish ai ja ka fut nje te qeshme qe te gjithe po na shikonin me tha "pse hiqesh ajo qe sje amon se te kap mat"ne mire e kishte dhe ketu en forum thashe po merrem me politik po them dhe une mendimin tim .Po as dy komente moj me me beri arturumi piskaq spat faj i shkreti u habit tha paska ngatarru teme Biondia shiko kur te beje noj tregim dashurie per Berishen .
Sa per Lulen e ke te gjithanshme per tregimi per poezi per muzik per eros per socilale ke politike ska antar qe e ben zap e qe ja mbyll gojen qe nga romaket e deri ne ditet tona te tregon historine sikur me qen historiane ...po mos kujto se ne kete teme sdo angazhohet jo prit se nuk eshte shume ne forme po do shofim gallat ne ketu ti do iki prap me bisht ne shale une me duket .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2011 10:16
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Ben pjese ne te qenit shqiptar ruajtja e disa traditave qe sot nga shoqeria moderne mund te duken barbare. Edhe mbase jane ne fakt.. por jane pjese e historise tone dhe nuk e quaj te gabuar nevojen per t'i ruajtur te gjalla. Ne rastin e kanunit komunizmi ndikoi shume ne lenien pas dore te tij dhe shpesh eshte interpretuar dhe perdorur sipas deshires dhe interesit personal. Me duket se po harrojme qe kanuni nuk "rregullonte" vetem gjakmarrjet, por edhe familjen, martesat, pronen private, trashegimite, etj. Ishte kushtetuta e atehershme, merrej si me kodin civil edhe me ate penal. Cuditerisht sot, kur flitet per kanun, flitet vetem per gjakmarrje. Duket sikur nevoja per t'iu pergjigjur barbarizmit me barbarizem te justifikohet me kete te shkrete kanun. Ketu me lind pyetja; me te vertete kemi te bejme me nje ruajtje te tradites?

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2011 10:18
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
j

ta befsha nje mut ne jete kur dikush ma vret femijen apo nje pjestar te familjes krejt padrejtesisht.
.



Kurt jam 2000% dakort me cdo gje qe ke shkruar ti por sidomos me kete rrjeshtat lart por te them dicka qe te arrish ne kete gje dmth te sakrifikosh veten ,jeten tende per nje pjestar te familjes duhet te duash aq shume kete familje sa e mendon nje gje te vetme e mendon nje me ate ska degezime ti je pjese e tyre dhe ato pjese e jotja ska moter vella nene babe eshe nje FAMILJA . Por smund ta pretendosh kete tek nerez qe kane trup nga prejardhja e tyre nga traditat e tyre nga gjuha veshja dhe menyra e jeteses nga njeres qe bejne fajtor per cdo gje qe u ndodh ne jete prinderve dhe mentalitetite te tyre te kalbur .Te thuash qe do marr hak per ate qe me ka vrare driten e syrit do bythe se sbehet me fjale por te mos e besh do dhe me shume por kjo sdo te thote qe une qe merrkam hak qekam e mbykur kriminele e pashpirt dhe ti/ai/ajo qekan njeres te cilivizuar kete se PRANOJ qofte dhe ne nje forum .

Vizionier ti me ben nje pyetje direkte dhe une po te them thelle ne zemren time nese mua dikush me ben keq ne keto permasa sdo kenaqesha kurre plotesisht as me burgimin ,ndoshta dhe as me vrasjen e atij qe me ka vrare sepse mua ate njeri te dashur sma kthen me asgje pas as burgu as vrasja e tij ...por do isha e qete sepse do mendoja " ndoshta te qash dike qe ka vdek eshte me e lehte se te qash nje per se gjalli " sepse burgu naj here eshte me i keq se vdekja vete e di burgu ka dhe dere dhe varri jo por perseri sdo jesh me i njejti njeri .
Tani regjimi kishte nje te mire sepse ai arriti me frike pa frike ta ndaloi kete fenomen keto vrasje ne emer te Kanunit sepse nese ti vrisje ne kohen e Enverit hyje ne biruce e dilje vetem i vdekur e mire te beheshe (Zoti na falte gjynahet ) problemi qendron pse ne democraci kur duhet te jemi me te hapur ne mendje qe sduhet te kemi frike te mendojme te veprojme e te levizim te lire ndodhin akoma kete gjera dhe pyetja eshte shume e thjeshte QEVERIA dhe njerezit qe e qeverisin ,sepse ti bej nje ligj per kete fenomen ,zbatoje ate ligj ,bej nje burg dhe mbaje brenda ate qe vret jo 10 ,20 ,30 te perjetshme qofte dhe femi sespe nje qe shtin me arme eshte koshent ne ate qe ben dhe shiko ti sesi iken kanuni dhe Leka dhe maskaralliku dhe injoranca .Ti qeveri legene ke zhduk ke prish nga tradita jone gjera te bukura qe kishin dhe nuk ndaloke kete fenomen ?
Ajo qe mua me shqetson jane femijet qe rrine te ngujuar ka ndonje shoqate ndonje njeri qe merret me to apo jane lene ne meshire te fatit te ketij fati qe e kane te shkruar duhet te VDESIN ??

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2011 10:44
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

A ekziston mundesia...

qe ne ket forum te diskutohet sikur nje teme , me mirkuptim e pa ironi e sarkazem, sa lart e posht?? kaq do doja un, asgje me shum..

Bjonde dje mu duk se te fola si njeri..dhe mu duk sikur u morem vesht, e shof qe s'qeka ashtu.. degjo ti goce..ne jemi dy persona me karaktere te ndryshem, si ne ka plot te tille ne ket forum..a ka mundesi qe dhe kur mendimet e ndryshme I HEDHIM NE KETE FORUM te mos perlyhen?? te mos abuzojm me to?

Shoh qe u preke se thashe *Njerez me mendime te mykura* e thashe dhe vazhdoj ta them sepse un ashtu e mendoj.
Ketu esht shtruar nje Teme e kushdo jep mendimin e tij ne lidhje me temen, s'eshte e then qe mendimet te jen te njellojta, ndaj perdoret Replikim , ( replikim ne menyren intelektuale ) kush eshte i afte te pergjigjet kuptohet..(gjithmon ne lidhje me Temen).

Ather s'kuptoj kete reagimin tend..se dija qe qekam dhe humoriste, zakonisht mbahem per njeri i ftohte e pa ndjenja, ( ndryshe nga ti) qe fal shum dashuri.

Te hyj ne teme tani,, ti je dakort me Kanunin, je per hakmarrje, ti mesa kam ven re, nuk di te falesh...ather dal ne konKluzionin qe eshte normale nga ana jote qe te zbatohet ai ligj, njekoheshit s'te paragjykoj, as ty e askend si ti.
Un KRIMIN NUK E DUA, JAM RRITUR ME KETE FRYME E KSHU DO VAZHDOJ. ZOTI TA JEP JETEN E PO AI KA TE DREJTE TA MARRI ..Nese do kem fatin te behem Nene nje dite femin time do e rris me frymen qe un jam rritur, edhe se jam rritur mes 3 meshkujve ne shtepi, po te siguroj qe Urrejtjen e kemi neveri te gjithe , ka ndodhur ç'ka ndodhur me fatin tone.


A mund ta dim ku duhet te marim pjes, ne ç'fare nenteme??
Fajin e ka Faja ne fakt, qe si ka ndare Nen temat nga mosha..po nejse.

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2011 12:10
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:30 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Gjakmarrja:Kanuni i Leke Dukagjinit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.