Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?
Gjithsej 35 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Albanian Rrace Puro?

Shqipetaret ne pra gjithmon hiqemi se jemi rrace e paster ARIANE biles, thone disa....por ne veshtrim e krahasim nga qyteti me qytet,nga veriu e jug njerezit nuk perngjajne sikur prsh:hollanda,gjermania,finlanda,sllavet me serb, malazez,boshnjak...
tek ne ndoll e kunderta....jemi te paket ne nr popullsie por kemi fizionomi te ndryshme ku pse jo shqiperia sikur eshte nje kontinent e cila perbehe tme kombe brenda: http://www.youtube.com/watch?v=Sgx26e8Rn7s

nuk synoj te shfaq aspak racizem,perkundrazi thjesht kerkoj shpjegim ku e gjejm ne 100%veten puro shqiptar????vertet dhe ne kete video ne fund shpreht se nuk ka rendesi raca por prap se ne bote lufta vazhdon per dallim rracor.

Enver Hoxha eshte i vetmi njeri qe ka arrit me pastru egsistencen e shqiptarve nga tradita te huaja turke, sllave, greke ectr...
duke mbyllur kufijt e konservu ato pak shqiptar se deri ne vitet 1944 shumica konsideronin veten jam turk musliman ...
http://www.youtube.com/watch?v=GDM0...feature=related

Modifikuar nga SHKODRA4001 datė 28/05/2012 ora 17:24

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Maj 2012 17:10
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Re: Albanian Rrace Puro?

Citim:
Po citoj ato që tha SHKODRA4001
Shqipetaret ne pra gjithmon hiqemi se jemi rrace e paster ARIANE biles, thone disa....por ne veshtrim e krahasim nga qyteti me qytet,nga veriu e jug njerezit nuk perngjajne sikur prsh:hollanda,gjermania,finlanda,sllavet me serb, malazez,boshnjak...
tek ne ndoll e kunderta....jemi te paket ne nr popullsie por kemi fizionomi te ndryshme ku pse jo shqiperia sikur eshte nje kontinent e cila perbehe tme kombe brenda: http://www.youtube.com/watch?v=Sgx26e8Rn7s

nuk synoj te shfaq aspak racizem,perkundrazi thjesht kerkoj shpjegim ku e gjejm ne 100%veten puro shqiptar????vertet dhe ne kete video ne fund shpreht se nuk ka rendesi raca por prap se ne bote lufta vazhdon per dallim rracor.

Enver Hoxha eshte i vetmi njeri qe ka arrit me pastru egsistencen e shqiptarve nga tradita te huaja turke, sllave, greke ectr...
duke mbyllur kufijt e konservu ato pak shqiptar se deri ne vitet 1944 shumica konsideronin veten jam turk musliman ...
http://www.youtube.com/watch?v=GDM0...feature=relatedShkodra, ne librarite e Shqiperise ka qene ne qarkullim nje liber i titulluar "Rraca shqiptare" me autor Dr Jakov Milaj. Eshte botimi i pare studimor per racen e shqiptareve dhe shume interesant sepse eshte botuar qe ne kohen e ParaEnvereit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Maj 2012 18:35
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Shqiptaret nuk jane rrace puro, kjo eshte e vertete. Nuk po hyj ne historite e rracave, pasi mjaftohem me ate qe nuk eshte as nje debat i dobishem as qe ndryshon gje etj.
Gjithsesi Shkodra do te te keshilloja te lexoje me mire dy a tre libra sesa te kerkosh e gjesh ne internet materiale interesante qe pastaj shtoji dozen e atij qe nuk ka lexuar asnje liber historie ne jeten e tij perveçse ate te klases se VI apo VII ku na mesonin se historia e popullit tone fillon me Enverin diku nga 45 me perpara asgje vetem ca kujtime vegjelie te Enverit pastaj me gojdhanat, gjeton, halilin balozin e detit etj.
Mire thote shelgu.
Interneti nuk duhet te jete ushqimi kryesor per te mesuar qofte historine, gjeografine, letersi etj por duhet vetem te te ndihmoje ne ato pjese ku ti mund te kesh dyshimet e tua.
Imagjino nje njeri per nje qellim te caktuar ben nje video dhe sa njerez bien ne gracke, fale njohurive gjysmake dhe paaftesise per te kuptuar te verteten.
Ne fund te fundit luftrat nuk behen me per rracen por per dominim te botes dhe ne planin ekonomik.
Qe ta thjeshtoj kete koncept.
Nuk eshte se dikush po ben lufte kundra rraces afrikane, mirpo etja e te fuqishmeve te kesaj bote per pasurite e pashfrytezuara ne ato zona, nafte, ar, diamante, lende drusore etj ben qe hapsira e tyre, habitati i tyre te zvoglohet gjithnje e me shume dhe e ardhmja e tyre eshte ose ne ato qytete geto ose ne xhungel me sahara me kafshet e egra. Ky modifikim i habitatit te tyre ne favor te asaj kafeje qe pi ti e une ne mengjes, te kakaos, te bananeve te kokosit, anananasit etj te inkriminon indirekt edhe ty ne kete lufte rracash dhe stomaku yt i pafajshem natyrisht vret jete njerzish. ne kete rast rraca jote superiore eshte e fituar dhe mbijeton, qe te mbijetosh ti e une per fat te keq ndodhin shume gjera qe nuk na interesojne dhe jemi te pafuqishem te reagojme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Maj 2012 20:56
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Po mire nje pyetje kam une . ---Meqense shqiptaret qenkan race e trazuar , cila do qe arsyeja qe pushtuesi te qendronte ne Shqiperi , kur ne Shqiperi kishte vetem MALE, KENETA dhe asnje lloj ruge --vetem ruge dhish ?


Tani kaq hajvane te kene qene ata pushtuesit Turq romake, serbe etj etj --qe ndersa kishin rotull Shqiperise,
vende me klime shume here me te mire , pa keneta qe jane burim semunjdesh,
Vende me toka pjellore, me qytete te ndertuara per qindra vjet te cilet kishin nje jete te zhvilluar zejtarie, tregetie , vende me qytete bregdetare ku mund te beje nje jetese shume te mire fale tregetise ...etj etj ,
Ata te mos qendronin e te vendoseshin ne keto vende te begata , por te vinin ne Shqiperi qe nuk kishte asnje mundesi jetese ?

Kjo eshte njelloj sikur ne tani nga Shqiperia te mos shkojme ne emigracion ne perendim , por te shkojme ne .....Afrike

Pra cili mund te ishte interesi i ushtarit te huaj qe te vendosej dhe te jetonte ne Malet dhe kenetat e Shqiperise ?

Apo mos e ka bere per kunj te kaureve ?

--Por prape nuk shkon se turqit me kauret ishin aleate --e ksihin ndare
Shen Sofine me dysh si pordha ne kohe te Dulles kur hanim fasule Korce

--Gjysma e shen Sofise ishte xhami, dhe gjysma tjeter ishte kishe --

Krye-Prifti me Krye-Hoxhen kishin te njejten hale dhe hanin ne nje canak bashke , se Prifti ishte krahu i majte i Sulltanit

Biles Kryeprifti ishte me i afert me Sulltanin, sepse Sulltanet i kishin nenat ortodokse qe te gjithe , duke filluar nga Mehmet pushtuesi e duke mbaruar tek Sulltan Hamiti ......

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Maj 2012 23:26
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Domethene pushtuesit dilkan xhiro si turiste dhe preferojne te vizitojne toka me popullsi homogjene. Ndryshe pse do vinin ne Arberi xhanem, ne keneta kishim. Dmth ishim popull homogjen kenetor malokor.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 02:00
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Ore po jeni normal ju ?--Ne kohet eTurqise Shqiperia kishte vetem male dhe ca fshatra te qelbura aty reth Tiranes -Pjesa tjeter ishte mocale Nga Lezha deri ne Orikum te Vlores


Biles Vlora kishte dy keneta -hahahahaa

Gjyshja ime nga Kolonja tregonte se kur vajten ne Vlore ne vitet 1914 nga lufta me Grekun ....Vlora ishte malarje e gjalle

Te zihej fryma nga era e qelbur e Kenetes dhe mushkonja malarike bente kerdine

Njerezit vdisnin si mizat

Gjyshes sime i vdiq nje djale ne Vlore --qe ata nuk u futen fare ne qytet,
po ndejten ne ullishtet e Vlores, aty mbi Vlore

Thosh gjyshja , ndjese paste se e kisha shume zemer ,. qe Vloren e beri keshtu kaq te bukur Enveri, se Vlora ishte malarje e gjalle --Te pinte syte mushkonja ...

Mendo tani si do kete qene para 200 apo 300 vjetesh ......

Ndersa ju thoni erdhi pushtuesi ne kohe te Turkut dhe u vendos ne Shqiperi se Shqiperia ishte vend ...parajse --

Po ka nje llogjike _Ti do vesh nga nje vend jo i mire ekonomkisht ne nje vend me t e mire , jo e kunderta

Turqit edhe per te drejtuar ne Shqiperi emeronin ndonje shqiptar qe ishte me i forti, apo me rrugaci
--Ai behej pasha , apo Bej dhe qeveriste krahinat e Shqiperise .

Pastaj me vone nga vitet 1800 kur filloji te ritej njecike jeta qytetare mund t e kete ardhur nga Tuqria ndonje zanaci qe regullonte WC-te turke

Si psh une kam pasur nje ish te dashuren time ne Vlore qe me thoshte se kishin ardhur nga Irani para nja 300 vjetesh , si zanacinj qe ndertonin halete turke
Por ajo dreq ishte e bardhe bore

Apo , ai profesori Hasan Banja., Edhe ata jane te ardhur nga Irani , sic me thosh nje nipi i tij , se merreshin me biznesin e ndertimit te haleve turke
Por ai ishte bjond -hahahahaha Ishte skandal

Pra tek tuk mund te kete ardhur ndonje zanaci qe ka ditur ndponje zanat ,
porse ne shumice nuk mund te vinin te qendronin ne Shqiperi, se Shqiperia nuk te ofronte AZGJE , me perjashtim te semundjeve ... dhe veshtiresive te transportit, qe ishte beter fare

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 03:09
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Mondi, Mondi, kaq shume e paske dashur gjyshen. A i shkon tek varri t'i vesh ndonje lule kur vete ne Vlore?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 12:49
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Po nuk kam vajt ne Vlore --Megjithse kjo gjyshe e ka varin ne Kolonje, ndersa gjyshja tjeter e ka ne Vlore ..

Sa here veja ne Kolonje , s'do mend qe veja tek vari i gjyshes .........Lule mbase nuk kam cuar , por veja rija atje me kusherinjte dhe kujtonim humorin e saj....

Por une gjyshet i mbaj gjalle , se i permend sa here me jepet mundesia ...

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 13:05
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Kur diskutojme per rracen, nuk duhet te ndalemi vetem tek koha e Turqise. Perzierja ka ndodhur shekuj me pare se ardhja e Turqve ne Ballkan. Ne fillim eshte periudha romake. Po te ecim udhes Egnatia psh Roma vendoste pergjate asaj udhe njerzit e saj, normalisht besnike qe kishin detyra dhe qellime te caktuara, ne çdo ure, shteg, udhekryq, qafe mali etj. Keta njerez nuk eshte se ishin romake por edhe nga vise te tjera te botes por qe kishin fituar "qytetarine" romake. Interesante eshte se prane çdo qyteti deri edhe ne kohet e sotme ishin te rrethuar nga lagje magjypsh apo gabelsh. Ne kete pike kam diskutuar gjere me disa njerez se a eshte e drejte te quhen shqiptare dhe ata qe jetojne brez pas brezi ne keto troje. Askush nuk me tha jo por edhe kishin rezerva per ta aprovuar. Ne ate kohe pata menduar te shkruaja nje liberth, qe do ta titulloja "Jane shqiptare" Mu duk nje ide shume e guximeshme prandaj dhe hoqa dore. Ne fakt e kam kete defekt, heq dore dhe nuk i çoj deri ne fund keto gjera.
E nisa me romaket por duhej ta kisha nisur me persianet me luften e Polepinezit. Ose , ose me mire me ate te Aleksandrit te madh etj.
Po ndalem tek periudha bizantine pasi gotet dhe sllavet shtynin njeri tjetrin. Nje lufte qe solli renimin e Kostandinopojes dhe gjithe bizantit. Bizanti per te shpetuar prej goteve pasi i kthente ne besim te krishtere sllavet i vendoste si pararoje ndaj sulmeve gote. kjo mbivendosje e sllaveve sillte edhe spostimin e popullsive lokale qe nuk pranonin bashkjetesen me ta duke mos pranuar kuroren e mbreterve bullgare e serbe. Keto spostime i dine edhe te vjetrit e fiseve shqiptare, kam degjuar te thone se kemi ardh nga kroacia, nga prizreni nga morava etj. Duke qene se behet fjale per nje hapsire te gjere dhe ngushtimi i tyre ne kete vend qe sot quhet Shqiperi etnike eshte mese normale qe te gjenden edhe dallime ne dukje e tipare e jo vetem por edhe dialektore qe i bashkon vetem shqipja.
Prandaj eshte mese normale qe te gjesh bionde e ezmere, sybardhe e syjeshil, shkurtabiqe e gjigante , rrumbullake e te thate, topolake e bythethata , hundeshkabe e hunderra, floke te drejta, me onde e kaçurrela.
Siç thote dhe shelgu jo te gjithe gjermanet jane bionde.
Ne fund duhet te sqaruar se eshte e vertete se Shqiperia eshte rrace puro, pasi perbehet nga 98% shqiptare, por kjo nuk i heq asnje presje asaj qe shkruajta mesiper.
Deshperuese eshte fakti se nqs ne trevat perreth Republikes se Shqiperise faktori shqiptar behet gjithnje e me dominues ne numer krejt e kunderta ndodh brenda saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 16:51
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Ehu sa ke shkruar ti, sa per nje leksion.

Me pelqen ajo fjala "puro" ne kete teme se me shko menja per nje gje tjeter.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 17:53
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:45 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 35 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.