Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?
Gjithsej 35 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Shqiptaret nuk jane rrace puro, kjo eshte e vertete. Nuk po hyj ne historite e rracave, pasi mjaftohem me ate qe nuk eshte as nje debat i dobishem as qe ndryshon gje etj.
Gjithsesi Shkodra do te te keshilloja te lexoje me mire dy a tre libra sesa te kerkosh e gjesh ne internet materiale interesante qe pastaj shtoji dozen e atij qe nuk ka lexuar asnje liber historie ne jeten e tij perveçse ate te klases se VI apo VII ku na mesonin se historia e popullit tone fillon me Enverin diku nga 45 me perpara asgje vetem ca kujtime vegjelie te Enverit pastaj me gojdhanat, gjeton, halilin balozin e detit etj.
Mire thote shelgu.
Interneti nuk duhet te jete ushqimi kryesor per te mesuar qofte historine, gjeografine, letersi etj por duhet vetem te te ndihmoje ne ato pjese ku ti mund te kesh dyshimet e tua.
Imagjino nje njeri per nje qellim te caktuar ben nje video dhe sa njerez bien ne gracke, fale njohurive gjysmake dhe paaftesise per te kuptuar te verteten.
Ne fund te fundit luftrat nuk behen me per rracen por per dominim te botes dhe ne planin ekonomik.
Qe ta thjeshtoj kete koncept.
Nuk eshte se dikush po ben lufte kundra rraces afrikane, mirpo etja e te fuqishmeve te kesaj bote per pasurite e pashfrytezuara ne ato zona, nafte, ar, diamante, lende drusore etj ben qe hapsira e tyre, habitati i tyre te zvoglohet gjithnje e me shume dhe e ardhmja e tyre eshte ose ne ato qytete geto ose ne xhungel me sahara me kafshet e egra. Ky modifikim i habitatit te tyre ne favor te asaj kafeje qe pi ti e une ne mengjes, te kakaos, te bananeve te kokosit, anananasit etj te inkriminon indirekt edhe ty ne kete lufte rracash dhe stomaku yt i pafajshem natyrisht vret jete njerzish. ne kete rast rraca jote superiore eshte e fituar dhe mbijeton, qe te mbijetosh ti e une per fat te keq ndodhin shume gjera qe nuk na interesojne dhe jemi te pafuqishem te reagojme.Faktikisht zotni ,une kam pas fat me studiu literature franceze ne qytetin ketu ku une jetoj qe 15 vjet,LIEGE belgique.Dhe po te arrish te kerkosh verteten shqipetareve te siguroj se ne nuk dalim etnik ku ne jemi sot e ske pse ti konsiderosh francezet pastaj si anarshiste serbe te cilet gjithmon na kan mohu te verteten.a e din ti se kosova eshte vend autentik dhe shqiperia me njerezit qe ka brenda nuk i ka me shume se 600vjet egsistenc shkurresh dhe egersirash si njerez;a din ti se i gjithe ballkani pretendimet e tyre ndaj nesh jane te drejta, ku ato ne i gjykojm s ejan te ardhun ne shek e 6-7, ku ne skemi egzistu ne ballkan.po te hartohet e zhvillohet lirshem historia ne bankat e shkollave sot ne shqiperi,ne do arrijm te kritikojm gjithmon vetveten sepse trojet e pareve tan ne i kemi kudo ne cdo skaj te azis se vogel(turqi me kufizim kurdistanin kurdet ne turqi).azerbajxhani i sotem dhe armenia e vjeter.ku arment jane ilir a e pranon ti kete? kurre ....une po jam 100%i bindur.e e din ti se nje pjese e mire e dalmacise kroacia e sotme konsiderohen akoma jacam(jam) illyr, gje qe ne i krijojm vetes inadin e thelele e t pa kuptimt. nuk eshte interneti qe me ka hap syte zotni por vitet e jete stime me nje edukim qytetar e me nji prejardhje teper te fort shkodrane e malazeze (nga ishulli me i vjeter i dalmacis sveti stefan)s bashku se kam dy kombesi at shqiptar e malazez e ket tjetren ne azil belg.sdi cilen passaport me qit n dogan......e copetimi i tokave gjoja trualli shqiptar ska qen ashtu si ne kerkojm e pretendojm por nga nenshkodra deri ne kostur e janin jane njerez jo autokton ilir.ILIRIA MBARON NE SHKODER ZOTERI e jo ne vlore e sarande apo tirane e durres.shikjojeni naturen dhe fizionomin mes nje shkodrani dhe malazezi si ngjasojn ,dhe nje beratasi apo vlonjati me nje kurd....merrni nje gjirokastrit e delvinjot me nje athinian apo kretois...merni nje dardan tropoje me nje pejan e gjakovar ku ato jan vertet DARDANI e jo shqiptar.kur ka egssitu dardania shqiperia skisht shenja ne ballkan..e merr nje matjan,mirditor,tiranas e me posht ato i gjen ne QANAKALE ne qytetin yskudar te turqise ku atje kane dhe kusherinj te pareeee!merr elabasanin orthodox,korcen e BITOLEN ne anen tjeter deri ne selanikun e maqedonis dikurshme ateher do bindesh se ishte MACEDONIAe cila i ofroj kulturen dhe bindjen fetare post bizantine.ky ishte qellimi i kesaj teme ku kujtova vertet se do arrihet bindeshem nje dialog frytdhenes pa eksese dhe ironi...e ketu ju jeni ato q eqani prap duke fajsu enver hoxhen ku sot spo te detyron askush te hapesh librat mitomane te kohes se bunkereve,por ke bibliotek ashekullor ene evrope ku ato libra nuk kopjohen ne internet por interneti i kopjon ato .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2012 19:22
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Mark Krasniqi ka botuar nje liber "Gjurme e gjurmime" shume interesant me duket.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2012 19:28
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14610

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Sipas hartes ne jemi kaukaziane


Mos po flet per grekerit gje?!

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2012 20:10
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Sipas shelgut:
Kjo teoria e asimilimit sllav me duket si per ne shkollen fillore.
Nuk e prisja qe Piktori ta kishte gelltitur kaq lehte, vetem nese e ka thene per te terhequr ne debat miletin.
Pse nuk na asimiloi latini i pare o Piktor dhe kush na mbrojti prej tij?
Pse nuk na asimiloi sllavi i pare dhe ai i dyte dhe kush na mbrojti prej tij? Dhe ne ato kohra nuk kishte as gjyq Hage e as Konventa. A mund te na asimilonte Turku? Absolutisht jo, Greku? Assesi.

Sa per Boshnjaket ata jane sllave te myslimanizuar, por ate ka edhe shume turq safi, 24 karat, sic ka edhe ne vende te tjera te Ballkanit.

Dhe persa i takon pastertise se races, kjo nuk mund te ekzistoje sepse eshte koncept utopist.
Pergjigjet Piktor
Teorine e asimilimit sllav e bazoj tek shume mbiemra sllave qe pu tu heqesh ate viç-in e famshem dalin puro shqiptare. me e fundit eshte ajo e Gjokoviçit. Po keshtu edhe Bogdan-ovit po ti heqesh kete mbas vijes del nip i nje shqiptari te njohur ketu e 5oo vjet me pare. Mos me thuaj se eshte e kunderta se kete sta beson as Sania masnej.
Pyeta njehere Rukien se ku e kishte shtepine Rabia dhe ajo me tha se banon ne nje kat me Refidene siper Myzaferes.
Ne fakt e gjeta kollaj se aty banonte mesuese Gjinovefa.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2012 20:15
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Citim:
Po citoj ato qļæ½ tha Piktor
Sipas shelgut:
Kjo teoria e asimilimit sllav me duket si per ne shkollen fillore.
Nuk e prisja qe Piktori ta kishte gelltitur kaq lehte, vetem nese e ka thene per te terhequr ne debat miletin.
Pse nuk na asimiloi latini i pare o Piktor dhe kush na mbrojti prej tij?
Pse nuk na asimiloi sllavi i pare dhe ai i dyte dhe kush na mbrojti prej tij? Dhe ne ato kohra nuk kishte as gjyq Hage e as Konventa. A mund te na asimilonte Turku? Absolutisht jo, Greku? Assesi.

Sa per Boshnjaket ata jane sllave te myslimanizuar, por ate ka edhe shume turq safi, 24 karat, sic ka edhe ne vende te tjera te Ballkanit.

Dhe persa i takon pastertise se races, kjo nuk mund te ekzistoje sepse eshte koncept utopist.
Pergjigjet Piktor
Teorine e asimilimit sllav e bazoj tek shume mbiemra sllave qe pu tu heqesh ate viļæ½-in e famshem dalin puro shqiptare. me e fundit eshte ajo e Gjokoviļæ½it. Po keshtu edhe Bogdan-ovit po ti heqesh kete mbas vijes del nip i nje shqiptari te njohur ketu e 5oo vjet me pare. Mos me thuaj se eshte e kunderta se kete sta beson as Sania masnej.
Pyeta njehere Rukien se ku e kishte shtepine Rabia dhe ajo me tha se banon ne nje kat me Refidene siper Myzaferes.
Ne fakt e gjeta kollaj se aty banonte mesuese Gjinovefa.kush jan turqt safi 24 karat meqe boshnjaket mi bane sllav te islamizum?po shqiptaret 4 milion orthodokse ne ukranine qa dojn atje??pse ato nuk u turkjanizunen ,por vetem humben gjuhen shqipe??a mos vall nga dominimi sllav eee prap....hajde ma zotni iher se nuk arrita iher me degju nje raport zyrtar nga TIRANA, me pretendime te qarta ku jane e ku sjan njerezit e saj qe sorollaten nepe rtoka te huaja apo jane atje tokat e tyre?apo deri ne ukraine ka qene shqiperia dhe sllavet i kane pushtu ....ooo zotni i nderum nji e vertet ka e nji rrugzgjidhje a dasht ne qeshtjen identitet shqiptarsh,ajo inkuizicion q endolli me IBERIAN SPANJOLE e cila mas 800vjet pushtim arabik ajo u rikthu ne gjendjen e meparshme se ishin autokton.e ne shojm turkun ku ka gjak turku mes nesh.Tirana ka 80vjet kryeqytet e per nje komb pretendues si shqiptaret eshte a pafalshme,sepse edhe vende tjera ne bote kan qen pushtuara e pushtuesi ka disloku ne po kryeqytete,e ps ejo kan dhen kontribut ne modernizim ashtu si dha muso lini per tiranen .kush ka qen kryeqendra e shqipetare administrative (jo kruja asnjeher ajo ka qen nen dominimin kastriotve).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2012 20:36
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Qe te ndodhe asimilimi duhet te krijohen shume kushte.
Zakonisht asimilohen ata qe lene truallin e tyre. Ne Rusi ka shume shqiptare qe nga Ukraina e deri ne Irkutsk. Vetem ne Irkutsk sipas nje studimi te 1935 ose 1936 ka pasur rreth 1200 shqiptare kurbetlij te vendosur ne rreth 20 fshatra. Keta jane marre me punimet e hekurudhes Irkutsk Vladivostok.

E njejta gje ka ndodhur me Turqit qe erdhen ne Shqiperi, te cilet u asimiluan gradualisht dhe harruan edhe gjuhen, perjashto Bosnjen dhe disa zona te Kosoves ku kane hapur madje edhe shkolla turke.
Piktor, sllavet ndenjen ne Shqiperi nje kohe shume te gjate rreth 400 vjet ne disa zona, aq sa ndrruan edhe toponomastine. Megjithate ose u asimiluan prej shqiptareve si disa fshatra ne Korce qe deri dy breza me pare flisnin slavisht (bullgarishte e vjeter) sidomos fshati Boboshtice dhe tani dine vetem shqip.

Ka disa fshatra madje ne gramsh qe kane prejardhje sllave dhe jane shqiptarizuar. Tipik eshte fshati Strelce i Gore Oparit.

Deri ne Vlore ekziston nje fshat me emrin Bezhan, me origjine sllave qe natyrisht sot eshte komplet i shqiptarizuar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2012 20:56
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Sipas hartes ne jemi kaukazianeGjithe popullsite e bardha jane kaukaziane ---Cdo popullsi qe nuk eshte nga Kaukazi nuk eshte e bardhe ---

Ndaj edhe ketu ne USA , kur thua :Race e bardhe --, duhet te thuash :I Bardhe kaukazian --Ndersa Greket jane ketu, sic shkruan ky studjuesi grek :

Rrënjët shoqërore dhe kulturore të krizës greke
Nga Dimitris Epikouris

Kriza ekonomike në Greqi, e cila mund të ketë një efekt domino në të gjitha vendet e Evropës jugore, ka ngjallur shumë debate the parashikime lidhur me të ardhmen e Evropës si një bashkësi. Analiza të ndryshme publikohen nga media përditë, të gjitha duke u munduar të shpjegojnë pasojat që do të hasë Greqia nga paaftësia e tyre për të kryer reforma dhe nga mungesa e një lidershipi të aftë për ta nxjerrë Greqinë nga nevoja e vazhdueshme për të marrë borxhe në mënyrë që të plotësojë nevojat e saj minimale.

Sidoqoftë, të gjitha këto analiza kanë një të përbashkët. Asnjë nga ato nuk ka mundur të studiojë thellësisht rrënjët e krizës në aspektin kulturor dhe shoqëror. Dhe nëse një studiues nuk merr parasysh veçantitë dhe psiko-sintezën e popullit modern grek, atëherë është e kotë të vazhdojë më tej..

Greqia moderne nuk ka asnjë nyje që e lidh atë me Greqinë e lashtë dhe njerëzit që dikur jetonin në atë vend, e parë kjo si në aspektin kulturor, ashtu dhe në atë gjenetik. Grekët e sotëm janë një mishmash i fiseve ballkanike(shqiptarë/arvanitë, sllav, vlleh) të cilët gjatë periudhave të ndryshme kohore u përzien gjithashtu me afrikano-veriorë, armenianë dhe fise të tjera të Anadollit, pa harruar të përmendim këtu dhe frankët me venedikasit të cilët ishin po ashtu të shumtë në atë rajon.

Këto grupe merreshin kryesisht me bujqësi dhe blegtori. Një numër i madh i tyre ishin rekrutuar në ushtrinë osmane për vetë faktin se banorët e asaj zone ishin të ashpër dhe mjaft luftarakë.

Gjatë kohës së Bizantit, këto fise u konvertuan në të krishterë. Në këtë mënyrë, edhe ato pak grekë që refuzuan të hiqnin dorë nga besimi i të parëve u vranë dhe u persekutuan nga perandori i Bizantit. Të tjerë ranë pre e mortajave që bënin kërdinë në atë kohë. Një tjetër faktor që kontribuoi në rënien e popullsisë ishte pirateria. Është fakt i njohur që qyteti i Spartës ka qenë i braktisur për mëse 400 vjet ndërsa në Athina, sidomos zona e Akropolisit, ishte shndërruar në një kullotë bagëtish.

Përpjekjet për t’i “helenizuar” ato fise nisën nga fuqitë e mëdha evropianë të cilave u nevojitej një protektorat për të promovuar interesat e tyre duke u nisur nga vetë fakti që pozicioni gjeografik i Greqisë ende konsiderohet si nyja lidhëse midis Lindjes dhe Perëndimit. Evropianët romantikë të kohës, të cilët ëndërronin të ringjallnin kozmosin e lashtë grek përmes këtyre bishave nga mali, mbartin gjithashtu njëfarë përgjegjësie për identitetin e rremë që i është atashuar grekëve të sotëm.

Vendimi fatal dhe krejtësisht i panevojshëm për t’i quajtur ato përzierje fisesh “helenë”, i vuri atyre një barrë shumë të rëndë mbi supe për vetë faktin e thjeshtë që asaj popullsie i mungonte njohuria dhe shkollimi i nevojshëm që do ti mundësonte atyre të identifikoheshin me banorët e lashtë të asaj zone.

Kisha Ortodokse kundërshtonte fuqimisht çdo lloj shkollimi sepse i donte besimtarët e devotshëm të saj të mos lexonin gjë tjetër veç Biblës. Roli që luajti Kisha gjatë kohës së sundimit osman ishte katastrofe për shumicën e popullsisë sepse ajo ishte bashkëpunëtori më efektiv i sulltanit. Ndihmesa që ajo i jepte sulltanit duke i bërë popullsinë të paguanin taksa apo kur vinte puna për të ulur gjakrat në prag të ndonjë revolte ishte e paçmueshme. Kisha natyrisht u shpërblye mjaft mirë nga Divani për shërbimet e saj, duke u bërë pronari më i madh i tokave në Greqi.

Konfuzioni i të qenit në të njëjtën kohë edhe helen edhe i krishterë i mundon greket edhe sot e kësaj dite. Shumicës së grekëve i thuhet se janë pasardhës të Perikliut, Sokratit, Leonidhës dhe Aleksandrit të Madh kurse në të njëjtën kohë ato e konsiderojnë krejt normale të qenit ortodoks. Pra siç e shohim, dy botë krejtësisht të ndryshme në thelb, bashkëjetojnë në mënyre anormale në mjedisin shoqëror dhe kulturor grek.

Revolucioni i 1821 kundra osmanëve, që rrjedhimisht solli formimin e shtetit modern grek, nuk mund të ishte arritur pa ndihmesën e fuqive të mëdha të asaj kohe. Beteja detare e Navarinos që shënoi dhe krijimin e Greqisë moderne reflekton nevojën që kishin fuqitë e mëdha për ta përdorur këtë vend si një protektorat të qeverisur nga regjime të caktuara ose të imponuara prej tyre. Greqia moderne ka qenë gjithnjë e viktimizuar dhe e shfrytëzuar nga fuqitë evropiane sikurse roli i saj në fushën shoqëroro-politike nuk ka qenë kurrë autonom.

Qytetarët modernë Grekë, të cilët nuk i kanë përftuar dhuratat e çmuara të Rilindjes, Iluminizmit dhe Industrializimit janë edhe sot e kësaj dite të prapambetur në aspektin kulturor. Greqia është qeverisur nga mbetjet e klaneve që kanë sunduar vendin që pas rënies se Perandorisë Bizantine dhe megjithëse është e vërtetë që demokracia është lindur pikërisht në atë vend, nuk është e vërtetë që paraardhësit e grekëve modernë janë ata që e kanë krijuar atë.

Në vitet 50’ dhe 60’, mijëra grekë u detyruan të braktisnin fshatrat dhe të emigronin jashtë shtetit ose të kërkonin punë në qendrat e mëdha urbane ku ishin ndërtuar fabrika dhe kishin nevojë për krah të lirë pune. Fshati u braktis dhe qytetet përjetuan një rritje të paprecedentë popullsie që shkaktoi gjithashtu probleme të rënda me demografinë dhe mjedisin për vetë faktin se nuk ekzistonte një planifikim (edhe sot e kësaj dite mungon).

Shkretimi i zonave rurale solli gjithashtu një tjetër problem që shumë prej politikanëve nuk guxonin ta preknin: Sëmundja e urbanizimit. Ardhjet e vazhdueshme të fshatarëve në qytet treguan se ata nuk vinin thjesht për nevojën për punësim. Ata kishin gjithashtu një epsh të tërbuar për të përjetuar “stilin e jetesës urbane”. Ndryshe nga fshatarët jugorë amerikanë, të cilët janë krenarë për trashëgiminë dhe tokën e tyre, grekët preferuan të shkonin në qendrat e mëdha urbanë dhe të punonin nëpër fabrika ose si nëpunës, në vend që të qëndronin në fshat për të punuar tokën.

Regjimi ushtarak i vitit 1967 e inkurajoi këtë “dashuri për urbanizimin” akoma më tej.

Dy partitë kryesore politike u ngritën pas rënies së diktaturës ushtarake; “Demokracia e Re” dhe “Partia Socialiste Panhelenike” e quajtur ndryshe PASOK. E para kishte një qëndrim konservator, ndërsa tjetra socialist. Të dyja sidoqoftë kishin një të përbashkët: Ato u siguruan që gjithçka të kontrollohej direkt ose indirekt nga shteti. Qëllimi i tyre s’ishte asgjë më tepër se thjesht mbajtja e pushtetit për një kohë sa më të gjatë. Për t’ia arritur atij qëllimi, at gjetën një mënyrë shkatërruese duke e shndërruar shtetit në një agjenci punësimi.

Këto dy parti politike punësuan me mijëra individë të paaftë në sektorin publik. Regjimet filluan të merrnin borxhe nga Bashkimi Evropian për të financuar pagat e larta dhe privilegjet e ushtrive të tyre me nëpunës. Në sektorin privat, prosperiteti vinte vetëm në qoftë se ai ishte i ndërthurur në një mënyrë ose tjetrën me sektorin publik. Nuk kishte rëndësi se çfarë bëje ose çfarë shërbimi publik kërkoje, atë nuk mund ta merrje pa dhënë ryshfet. Burokracia dhe korrupsioni kanë ecur gjithmonë përkrah njëri tjetrit.

Përmasat e korrupsionit në Greqi janë më diferencë të madhe më të larta se shumë shtete të Azisë, Amerikës Jugore apo Afrikës. Vendi nuk prodhonte më asgjë qëkur ¼ e forcës punëtore ishte e punësuar në administratë. Të gjeturit punë në administratë ishte ëndrra e çdo të riu. Nuk ishte më e rëndësishme të kishe një lloj formimi akademik. Çfarë kishte rëndësi ishin lidhjet që një person kishte me politikën në mënyrë që zinte një pozicion pune në sektorin publik ku mund të merrte një rrogë të mirë pa bërë asgjë. Retorika populiste aplikuar nga të dyja partitë e mëdha filloi të krijonte një lloj të ri etike alla- romake midis njerëzve. Padyshim që ky sistem politik grotesk është një shpikje unike e Greqisë moderne. Të pasurit e një regjimi konservator (i djathtë, antikomunist) më një qëndrim stalinist në mënyrën e imponimit te autoritetit të shtetit është diçka që mund të gjendet vetëm në Greqi.

Sugjerimi i John Maynard Keynes që ‘në fillim stabilitet, pastaj reforma’ nuk mund të aplikohet në këtë vend sepse ekonomia greke nuk stabilizohet dot për arsyen e vetme sepse ka një tejmbushje nëpunësish të padobishëm dhe kundraproduktiv në administratën e saj.

Të gjitha faktet e lartpërmendura mund të çudisin dikë që vjen nga një shtet perëndimor. Asgjë nuk është çuditshme, absolutisht asgjë.

Është e pamundur për pasardhësit e pulave dhe hajdutëve të deleve, që jetonin në majat e maleve dhe brenda shpellave, që rrallë se laheshin dhe vidhnin gratë e tyre nga familja të kuptojnë se si funksionon një shtet i civilizuar, lëre më të kuptojnë se si është të ndjehesh evropian. Është gjithashtu e pamundur për një vend që nuk e ka përjetuar Iluminizmin, Demokracinë dhe Revolucionin Industrial të adaptohet kaq shpejt me një ekonomi globale që evoluohet vazhdimisht.

Në qoftë se dikush pyet veten pse vendet evropiane lanë një retorikë kaq të ashpër ndaj Greqisë, është ndoshta sepse ato nuk janë të ndërgjegjshëm për situatën atje. Ato nuk kanë njohuritë e mjaftueshme për të kuptuar rrënjët e shoqërisë dhe kulturës së shtetit modern grek.

Greqia kurrë nuk do të jetë një vend evropian. Nuk mund të jetë. Nuk do të jetë.

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2012 00:26
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha cecilia
Po si mund te jemi rrace puro ne kur te pakten ne rrethin tim familjar kam dike (nga gjenerata te para) austriak...italian..nuk behet fjale per keto 20 vitet e fundit fare. une mendoj se jemi rrace e shkartisur...e keni vene re kur perzihen farat e domateve dhe na dalin,jo te verdha,jeshile,te zeza...ja kshu dhe puna jone.


Ke shume te drejte --Te gjithe ashtu jemi -

-Per qindra e e qindra vjet deri ne 1944 , ( sa pas 1944 nuk themi dot qe erdhen te huaj se nuk t e linte gjirokastriti) te gjithe t ehuajte qe pushtonin Shqiperine , qendronin ne Shqiperi
At e kishin shume qejf Malarjen , dhe sidomos mushkonjen e myzeqese ---Pickimi i saj ishte shendet -
-Le pastaj qe ne keneten e myzeqese qe fillonte nga Lezha e mbaronte ne Vlore ishte kenaqsi te jetoje , sepse dilje per gjah e vrisje rosa --Atye jetoje tamam si mbret ,
Te zgjatej jeta , ....deri 45 vjec do veje

Po jeta ne malet e Shqiperise !!??- Nje Eldroado e vertete ...

-Kush ishte ai i huaj qe nuk donte te qendronte per t e jetuar ne malet e Shqipnise ?
---Aty kishe cdo gje .....
--Ruge nuk kishe , dhe kjo ishte gjeja me e mire --Se nuk te shqetesonte njeri -
-Per te ngrene dihet ajo pune .Do vrisje ndonje kafshe te eger ....dhe ja ja hodhe edhe ushqimit
Ushqim organik jo llafe .....

Me nje fjale, Te jetoje ne Shqiperi ne ato vite te largeta ishte si ne peralla --Lum ata te huaj qe ju ka rene fati te jetonin aty !

Dhe kam pershtypjen te gjithe t e huajte qe vinin ne Shqiepri , nuk ikn in me ...


............Kenetat,malarja, Tuberkulozi, malet e egra qe lidheshin me ruge dhish, etj .............jane aseti me i mire i nje vendi per te terhequr te huajte .......

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2012 00:47
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Shume bukur Mondi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2012 03:17
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
:
Teorine e asimilimit sllav e bazoj tek shume mbiemra sllave qe pu tu heqesh ate viç-in e famshem dalin puro shqiptare. me e fundit eshte ajo e Gjokoviçit. Po keshtu edhe Bogdan-ovit po ti heqesh kete mbas vijes del nip i nje shqiptari te njohur ketu e 5oo vjet me pare. Mos me thuaj se eshte e kunderta se kete sta beson as Sania masnej.
Pyeta njehere Rukien se ku e kishte shtepine Rabia dhe ajo me tha se banon ne nje kat me Refidene siper Myzaferes.
Ne fakt e gjeta kollaj se aty banonte mesuese Gjinovefa.

kjo eshte e sakte, sipas coon, malazezet qe i thojn vetes puro malazez jane shqiptar te sllavizuar.
Ne fakt para pak ditesh pashe nje video ku malazezet ne titograd po kercenin vallen e shotes me kostume dhe muziken orighinale shqiptare

Nje dicka tjeter interesante lexova diku, shume nga kto fiset katolike afer malit zi kane kerkuar ndihmen/mbrojtjen e mbretit malazez ndaj turqve prandaj serbia tani e manipulon historin duke pretenduar se hoti etj jane fise serbe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Maj 2012 04:50
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:35 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 35 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.