Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Analizat qė provojnė se shqiptarėt janė me gjak arian
Gjithsej 13 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Nu ka aspak rendesi qe te gjithe njerzimi kemi origjinuar ne afrike dikur robert.
Kto programet qe ne shikojm ne tv sot, jane te gjitha politically correct me motive te tjera, noshta edhe shume sinister:d
Eshte si te thuash kemi qene te gjithe ne te njejten cerdhe apo kopsht. Ska lidhje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2013 01:28
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Pse, a nuk u konsumua nje here kjo teme para nja nje viti! Apo, le te perseritet se s'u bw qiameti!? E thame dhe ne njehere: ky shefi i laboratorit, Grigor Zoraqi, duket kerkon i shkreti ndonje zorre, pra ndonje ndihme me leke nga shteti, qe te mundet te (mbi)jetoje.
E para nja nje jave ishte nje emision i bukur ne TV, mbi analizat e ADN (DNA) nga nje presor ne NjuJork, me rreth 30-40 vete, te racave dhe etnive nga me te ndryshme. Se fundi ai i ndau grupimet, si kishin qene para rreth 2-3 mije vjetesh, pastaj si kishin qene para rreth 10 mije vjetesh, (grupet u zvogeluan), si kishin qene para rreth 20-25 mije vjetesh -tani ngelen vetem dy grupe. Dhe para nja 70 mije vjetesh ishin nje grup te tere, panvarsisht se ishin nja dy aziatike te shkurtera, qe kishin akoma pak permbajtje te vecante, gje qe kjo pjese e tyre shkrihej tek grupi vetem para mbi 100 mije vjetesh.

Ndersa per Kurtin mund ti japim kete ndarje. Si fillim rodhen nga Gorilla afrikanet e Ugandes, nga shimpazeja ne shqiptaret, nga paviani gjermanet dhe nga orangutangu -kinezet. Nga ne te katert rodhen pastaj te gjithe popujt. Shpresoj te ngelet i kenaqur.

P,sh, nuk di ku te djeg ty robert me kto teorinat mija!?
Besoj se e kam bere te qart qe pak rendesi ka nese cilido nga nuk jemi gjenetikisht 100% "shqiptar" "ilir apo pellazg.. rendesi ka qe ne etnine qe egzistojm dhe gjejm veten sot, kto treva shqiptare mbajn lidhjen me te paster me me popujt e lashte te ktij territori, balkans.
Nese nje grek magjyp eshte udheheqesi i agimit te arte dhe haptas behet rracist kunder shqiptarve duke edhe u mburrur gjoja qe nje clown i tille eshte rrace superiore ndaj nesh, si mos te keme une apo cdo shqiptar goje apo baze te flasi kunder ktij fenomeni qesharak qe bota i merr edhe seriozisht te tille injoranta si "agimi i art"?

Jo vetem dna research perputhet me ato qe them une, por une kam sy dhe shikoj me syte e mij te hapur.
Ne nje forum evropian kam shikuar qindra mija foto shqiptaresh mga kosova dhe shqiperia, gjithashtu albume greke dhe serbe qindra mija foto, edhe nje idiot dallon qart nga ky observim vetem, qe shqiptaret ne pergjitesi duken autokton evropian, biles evropian qendror apo veri perendimore ne krahasim me fqinjet qe kane me shume elemente sllave apo lindore dhe aziatike.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2013 06:26
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 867

Kurt, ti shikon fort mire me syte e nacionalistit, pra atij qe as i behet vone per kombin e tij, por cfare te tjeret thone per 'te. Duket, -besoj se nuk e mohon, por mund ta pohosh i qete- se edhe nuk ke lexuar punime antropollogjike te autorve shqiptare, punime keto qe sjellin shembuj me fotografi biles, jo vetem kafkash, por me shume njerzish te gjalle. Une vete, gjithashtu, kam punuar dhe shetitur ne shume cepe te Shqiperise, dhe qysh i ri fare interesohesha per historine, pra mblidhja gojdhena te vjetrish dhe "fotografoja" me syte e mi fizionomite, veshjet, kulturen mendimet, etj. te njerzve me te cilet bisedoja. Nga te gjitha keto, leximet dhe parjet me sy, si dhe nga krahasimi i mevonshem me te huajt kur dualem jashte ne emigracion, mund te pohoj fare i qete, se nuk ka popull europian te paperzier gjer e gjate. Nese marrim vetem keto 2 mije vjetet e fundit, dhe gjejme se shqiptaret na qenkan paksa me pak te paperzier nga serbet, apo greket, apo bullgaret, apo e apo, cfare rendesie ka kjo "paksa" me teper paperzieshmeri, ne krahasimin me modelin qe paraqet ti si populli me i panjohur sot ne Europe?!? Cfare vlerash prezanton ti si popull, dhe ti si X Kurt? Sharrje dhe uurejtje patollogjike? Pa i zotin, se me vjen per te vjelle kur lexoj komente si keto te tuat, Kurt. Nuk jam etalon gjykimesh, por komentet e tua Kurt bien ere shovinizmi te shplare. Eshte budadallek te humbesh kohe me keto qe shkruaj une tani dhe ato qe shkruan ti pergjithsisht.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2013 19:52
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Dakort robert bie era shovionizem. Habitem me ty, te kesh lexuar kaq shume histori, biles te kesh shkruar libra dhe te mos e ndiesh ne deje aspak dhimbjen per nje popull te tere si yni, i cili dhimbjen me te madhe e ka kaluar vetem 100 e ca vjet me perpara. Ata te tjeret dmth serb e greke kane lene lesht ne keto troje per te grabitur dhe ne jemi vrare per ti mbrojtur. E ke shume gabim qe ve ne te njetin kandar hallet e shkijeve e andarteve me ato te te pareve te tu flas per nga e drejta historike.
Se çfare eshte e mire te bejme sot e dime shume mire, normal qe nuk mund te krahasohemi apo te kemi luksin e nje partie me nja 20 deputete ne parlament siç i ka sot greqia me agimin e arte.
Shko lexo e meso njeher programin e asaj partie e flasim pastaj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2013 20:22
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Kurt, ti shikon fort mire me syte e nacionalistit, pra atij qe as i behet vone per kombin e tij, por cfare te tjeret thone per 'te. Duket, -besoj se nuk e mohon, por mund ta pohosh i qete- se edhe nuk ke lexuar punime antropollogjike te autorve shqiptare, punime keto qe sjellin shembuj me fotografi biles, jo vetem kafkash, por me shume njerzish te gjalle. Une vete, gjithashtu, kam punuar dhe shetitur ne shume cepe te Shqiperise, dhe qysh i ri fare interesohesha per historine, pra mblidhja gojdhena te vjetrish dhe "fotografoja" me syte e mi fizionomite, veshjet, kulturen mendimet, etj. te njerzve me te cilet bisedoja. Nga te gjitha keto, leximet dhe parjet me sy, si dhe nga krahasimi i mevonshem me te huajt kur dualem jashte ne emigracion, mund te pohoj fare i qete, se nuk ka popull europian te paperzier gjer e gjate. Nese marrim vetem keto 2 mije vjetet e fundit, dhe gjejme se shqiptaret na qenkan paksa me pak te paperzier nga serbet, apo greket, apo bullgaret, apo e apo, cfare rendesie ka kjo "paksa" me teper paperzieshmeri, ne krahasimin me modelin qe paraqet ti si populli me i panjohur sot ne Europe?!? Cfare vlerash prezanton ti si popull, dhe ti si X Kurt? Sharrje dhe uurejtje patollogjike? Pa i zotin, se me vjen per te vjelle kur lexoj komente si keto te tuat, Kurt. Nuk jam etalon gjykimesh, por komentet e tua Kurt bien ere shovinizmi te shplare. Eshte budadallek te humbesh kohe me keto qe shkruaj une tani dhe ato qe shkruan ti pergjithsisht.
Une shovinist patalogjik?
Serbt kane therur 70 mije shqiptar dhe shperngul 300 mij ne krahinen e rashkes. Rashka tani eshte krahine serbe. nuk po perfshijm cfar ndodhi dje ne kosove.
Grekt ne cameri kane djegur dhe vrare gjithe ate krahine. Sot nje gabel grek apo magjyp serb mundohen te perbuzin nje shqiptar te bardhe me gjene komplet evropiane noble.
Ti tani me quan mua patalogjik!?
Ti dhe shqiptar si ti, direkt apo indirekt dashje apo pa-dashje jeni produkt i agjendes se shkumtarizimit shqiptar.

Jo mor mik, nuk me interresojn anthropologet shqiptar serb apo grek. Ata te huajt qe nuk kane interresa personale dhe kane qene profesora te medhenj ne harverd si Coon.
Ky ka kaluar kohe ne shqiperi, ka shetitur ate vend ne cdo cep. "the mountain of giants"
Ka studiuar terrinin mneyren e jeteses dhe ka matur cdo kafke me doren e vet, gjithashtu ardhur edhe te konkluzioni qe malazezet jane shqiptar puro me gjak por te sllavizuar.

Tani serbet krenohen me rracen dinarike ku ne universitet serbe nuk lejohet te pranohet qe vatra djepi i ksaj rrace jane shqiptaret. Geget e shqiperise me saktesisht.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shkurt 2013 01:42
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Shtese:
Nuk eshte vetem serbia qe mburret me njerz qe jane prej gjak shqiptari, fiset e vjetra shqiptare malazeze, por greqia edhe me shume.
Sot grekt po lozin nje loje shume te deshperuar. "Agimi i art" mburret me jugun e shqiperise dhe e quajn greqi, apo vatra e hellenizmit, verio epirin.
Kjo kuptohet dhe e kam thene gjithnone qe greket e vetem qe duken evropian jane ata prej gjak shqiptari.
Tani do vihet ne prove sgjuarsia e juve nga jugu, sepse greket po mundohen tju gllabrojn edje tju marrin me te mire fillimisht.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shkurt 2013 05:08
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 867

Kurt, nuk po i futem temes se shpernguljeve, pasi kjo teme nuk do t'mbaronte kurre, po te kemi parasysh edhe akuzat-ankimet e serbeve e te tjerve ndaj myslimanve shqiptare, etj., akuza-ankime te cilat po ashtu nuk kane te sosur, e biles me shifra.
Qw malazezt jane (te flasim paksa metafizikisht) perzierje shqiptaresh me serbe kryesisht, kjo nuk mohohet nga asnje, as nga vete malazezt apo serbet. Pra, jane nje perzierje e katolikve me ortodoksit, meqe feja dominonte dikur jetwn dhe konceptet, dhe jo kombi apo keto konceptet e sotme modene. Sot keto dy kombe, shqiptaret dhe malazezt, po zhvillohen bashkerisht, ku, pa perfillur faktoret e tjere te jashtem, do te kemi ne dekadat dhe shekujt e ardhem nje popull me kompakt malazez, -panvarsisht se na vjen neve mire sot apo jo.
Persa i perket matjes se kafkave (te njerezve te gjalle e te vdekur), te jesh i bindur se te gjitha studimet e te huajve ne kete drejtim nuk jane as sa gjysma e studimeve te bera nga antropologet shqiptare ne vitet 50 deri 90. Dhe biles, kjo shkence ishte edhe me pak e politizuar, me pak e ndikuar nga politika "socialiste" e partise.
Persa i perket "Agimit Te Arte" grek, as ia vlen te diskutosh. Duhet te jesh i papune, i paleke dhe i pakenaqur, sa te kalosh gjysmen e dites me nje kafe ne ndonje klub diku, qe te harxhosh kohen me llogje mbi keto lloj organizatash qw s'kane as 5 perqind mbeshtetje ne popull.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shkurt 2013 14:09
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Kjo puna e ADN-se ka edhe nje tjeter gje-nuk eshte gjithmone e sakte edhe pse nuk deklarohet ne publik.
Tani po pelcasin skandale me te denuarit ne burg per ADN pozitiv ne skenen e krimit. Kjo analize paska qene gabim (ne nivelin e sotem te analizave te cilat nuk konsiderohen aspak plotesisht te sakta. Madje saktesia qendron aty rreth 80%.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shkurt 2013 23:46
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Ajo qe mendoj une, eshte se nuk kemi nevoje per te pare analizat e Adn lidhur me prejardhjen.
Studiuesit serioze e kane thene kete para se te shpikej kjo analize.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shkurt 2013 22:07
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Edhe te shofim Zotin s'ka nevoje, eshte thene ai muhabet, ekziston dhe pike.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shkurt 2013 22:20
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:10 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Analizat qė provojnė se shqiptarėt janė me gjak arian

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.