Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Cila eshte pjata me e preferuar e shqiptareve.
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Nje Italian pyet nje Shqiptar (nederkohe qe jane tre pjata(raunde) ne Itali qe hane njerezit) po ne Shqiperi cila eshte pjata e pare qe hani ju?

- Fasule i thot Shqiptari.

- Po per te dyte i thote Italiani cfare hani ?

- Lo riempiamo di nuovo; i thote shqiptari
E mbushim prap :p

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2014 21:51
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha lezhjani-82
Nje Italian pyet nje Shqiptar (nederkohe qe jane tre pjata(raunde) ne Itali qe hane njerezit) po ne Shqiperi cila eshte pjata e pare qe hani ju?

- Fasule i thot Shqiptari.

- Po per te dyte i thote Italiani cfare hani ?

- Lo riempiamo di nuovo; i thote shqiptari
E mbushim prap :p

E vertete Lezha disa here kur diskutoj me njerez te ndryshem ketu kur bie llafi tek te ngrenet une u them se nuk perdorim menune italiane, primo, secondo contorno etj.
U them se perdorim mezen (antipasto) pastaj direkt kalojme tek pjata e dyte ndersa makarona, pilafra, polenta e qullra te ndryshme i qesim ne fund per ke nuk eshte ngopur.
Ata çuditen kur u them se nuk bejme perdorim polente (qull me miell misri) ne mos gaboj quhet kaçamak ne shqip, ka qene nje tregim i klases se katert me kaçamake e partizane. Buke misri po u them hahet dhe disa te vjeter e kane merak edhe sot.
Pastaj kur u rreshtoj se nuk perdorim kerpudhat, kermijte, bretkosat apo mish kali e gomari e te tjera ata mbesin pa fjale.
Ne fakt mua me pelqen tradita jone , megjithese shume dasma e gezime tashme behen ne lokale dhe ato kane adoptuar metodat e reja sidomos italiane.
Mirpo edhe pije direkt me bark bosh nuk ben mire prandaj dhe njerzit dehen shpejt dhe behen tape e fillojne shamata.
Them se po t'ju mbushesh barkun me qull, makarona apo oriz i kap me pak pija mirpo puna eshte se ata qe kane qejf pijen nuk fusin asgje ne goje perveç alkolit si fillim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2014 20:34
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:30 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Cila eshte pjata me e preferuar e shqiptareve.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.