Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Petro Luarasi Duajeni atdhene
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
petrol
Anetar i ri

Regjistruar: 10/01/2015
Vendbanimi: Tirane, Shqiperi
Mesazhe: 1

Petro Luarasi Duajeni atdhene

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re njeriu gomar.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 11 herė.

Një intelektuali shqiptar shprehej në facebook:

''Shqipëtar more shqipëtar...
Ikin vitet ... ti ... gomar...
Mjaft punove per zagaret ... o ... hamall...
Shiko vehten ... se ... tere bota ... po ... te ... tall... ''
Dhe sa të tjerë e përgëzonin per ''visarin poetik''

Ndaj shkrova poezine:

Petro Luarasi
Ne dhe ata

E thur vargun me karar,
Geni më bëri vjershëtar.
O kritikë genshqiptari,
S'jemi gjithë rracë gomari!’’

Ti, ai dhe unë - shqiptar!
S'keni samar, e s'jam gomar!
Por tek stalla atje pranë,
Ka ca derra e plot hajvanë!

Stalla tjetër më matanë
Mban veshgjatë pelivane
Për ofiqe hanë dhe bar
Për para mbajnë dhe samar!

Gica e kriça me duzina
Shkërr-zhgërryen ndër lugina
Ca për hall e ca për qef
Genin shqipes ja bëjnë def!

Ju shqiptarë anembanë
Mos e shani kurrë vatanë
Gen i shqipes së pavdekur
Nder lavdie nëpër shekuj.


Këtë poezi e shoqërova me dy foto simbolike, gomarin dhe shqiponjën me pyetjen se cfare preferonin të zgjidhnin shqiptaret.

Populli i urtë shprehet:''Kush dhjet në det, e ha në kripë.''

__________________
Nuk kam mendje te paket e kohe te tepert,
qe te mbush qypat e shpuar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2015 22:56
petrol nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė petrol Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me petrol (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: petrol Shto petrol nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto petrol nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Petro Luarasi Duajeni atdhene

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.