Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A jeni ateista apo besimtare Vlerėsimi i Temės: 6 votime, mesatarja 3.33.
Gjithsej 32 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Une mendoj se cdo njeri beson ne Zot. Ketu e kam fjalen edhe per ateistet.Them keshtu,sepse nje veprim i mire qe behet qofte edhe nga nje ateist ka lidhje me Zotin,tjeter pune qe ateisti nuk e di kete gje. Vete shpirti i njeriut qe eshte aq misterioz eshte i drejtuar nga Zoti me vete misteriozitetin e tij.
Por ne qoftese nje ateist do te me kundershtoje, kjo gje vjen nga fusha e trurit sepse shpirti dhe truri nuk jane e njejta gje, ata jane te ndare.
Pra, ne qoftese kemi ateizmin, ky eshte thjeshte produkt i trurit dhe jo i shpirtit, sepse truri kerkon shume pergjigje dhe kur nuk i arrin gjen pseudo-pergjigje te ndryshme qe e largon njeriun nga besimi apo me mire e largon nga shpirti i tij.
Kemi volume te tera rreth psikologjise ne lidhje me trurin dhe ne shume pika njeriu ka zbuluar ne lidhje me te(jo te gjitha) pra vete natyra e trurit eshte aq delikate sa i nenshtrohet nderhyrjeve te shumta e te pa nevojshme...per rrjedhoje ....kryhen gabimet e ndryshme nga ne.
Por, nuk kemi asnje volum ne lidhje me shpirtin se....!
Me kete dua te them se njeriu lind besimtar...qe kur eshte foshnje, por,kete veti te larte apo kete informacion te sakte ai e humb gjate rruges se metejshme te jetes se tij.
Ne qoftese do ta thoja fetarisht kete mendim...do te pohoja se eshte pikerisht djalli ai qe e largon,qe e genjen etj.etj. por, meqe nuk doja te me cilesonin si naiv, eshte me e udhes te trajtohet ne rrugen psikologjike.
Pra, eshte komplet e vertete kur ne njerzit themi qe ; foshnja eshte engjell !
Lind pyetja, perse eshte engjell ?
Eshte sepse menyrat e perceptimit nuk i ka hic trunore por direkt NDJESORE, dhe per kete arsye cdo foshnje eshte engjell.
Me nje fjale askush nuk lind i keq nga njerzit,por nen trysnine trunore ndodh coroditja.
Ne qoftese nje ateist, kerkon te dije se sa ateist eshte ....duhet te provoje nje rrezik te madh si p.sh. nje rrezik mbytje ne dete me anije (sic e kam provuar une me 4 nentor 1994) dhe te shikoje se si mendimi i tij do te largohet dhe situaten ne dore do ta marre shpirti.
Pikerisht ne ate cast ai do te thote disa fjale qe kurre nuk i kishte thene me pare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Prill 2005 16:19
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cupka
madmoiselle!

Regjistruar: 19/06/2003
Vendbanimi: New York!
Mesazhe: 1505

une jam spiritualiste anarkiste!

__________________
So, so you think you can tell,
Heaven from Hell?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Mars 2006 15:12
cupka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cupka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cupka (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cupka Shto cupka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cupka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10645

besimtare ne menyren time

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Mars 2006 16:40
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
posejdoni
shetites

Regjistruar: 25/03/2006
Vendbanimi: Ne kaosin Kryeqytetas
Mesazhe: 129

te gjithe besojn,kete e bejne sipas menyres se vet.I rendesishem eshte fakti qe i drejtohen dikujt,kjo eshte e vertet edhe per ateistet qe thone qe sbesojme.kur e shohin veten ngushte thone (o ZOT me ndihmo)(Pse te me ndodhi mua etj)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2006 14:41
posejdoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė posejdoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me posejdoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: posejdoni Shto posejdoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto posejdoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Besimtar jo pratikant se kam dhe ate idene qe feja e shqiptarit eshte shqiptaria sepse shume here keto fete zyrtare jane shume percarese...

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2006 22:55
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Citim:
Po citoj ato qļæ½ tha shejtonja
une jam spiritualiste anarkiste!



eeee me fal per injorancen ma shpjego pak ca eshte kjo sepse edhe e googel kete dhe nuk me dha asnje rezultat.

... besimtar, besimtar, por jo fetarrrr.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2006 07:31
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tolstoy86
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/04/2006
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 362

Jam besimtar. Besoj ne Zot. Gjithashtu nuk e besoj Zotin thjesht si dicka qe del nga nevoja e mendjes (sigurisht eshte edhe nevoje), dhe si dicka komplet pasive per te cilin te shprehem, ka nje Zot dhe aq. Zoti eshte gjeja me e rendesishme ne jeten time pasi nuk ka kuptim qe krijuesi im te jete thjesht ne sherbimin tim (mos e dhente Zoti) dhe rregullator i motit apo ku di une...ka nje qellim prandaj skam guximin te shprehem perciptazi.
Kontinenti, ndodhia jote ka shume ngjashmeri me dicka qe me ka ndodhur mua dhe lidhet me 86 qe kam shkruar tek nicku im . Nuk duhet qe njeriu te presi nje moment te tille per te menduar, aq me teper ato qe dine qe kane kapacitet ne te menduar.
Respekte

__________________
dita me e bukur: sot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Prill 2006 09:49
tolstoy86 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tolstoy86 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tolstoy86 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tolstoy86 Shto tolstoy86 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tolstoy86 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HamatieL
Lady

Regjistruar: 30/11/2005
Vendbanimi: Mbi Re
Mesazhe: 6

Besoj!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Prill 2006 11:32
HamatieL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HamatieL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HamatieL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HamatieL Shto HamatieL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HamatieL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

ZOTIT I MJAFTOJNE NJERZIT E MIRE

PAK RENDESI KA SE KUJT BESIMI I PERKET DHE SA BESON TEK ZOTI MJAFTON TE JESH NJERI I MIRE DHE I DREJTE DHE E KE TE HAPUR RRUGEN PER TEK ZOTI. ZOTI VUAN SHUME NGA FANATIKET DHE FRENETIKET SEPSE TE PARET JANE TE MANIPULUAR DHE TE DYTET BEJNE KRIME. NE E DO ZOTIN LARG PREJ TE DYJAVE.

__________________
paēedashes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Qershor 2006 09:22
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Besoj ne moralet me te larta njerezore.


Citim:
Po citoj ato që tha shejtonja
une jam spiritualiste anarkiste!

madmoiselle me duket e cuditshme per veten time...por edhe une jam anarkiste!
Pershendetje.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Shtator 2006 01:36
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 32 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A jeni ateista apo besimtare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.