Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 23 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Lunax
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 09/10/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 272

Re: per Lunax

Citim:
Po citoj ato që tha Eneid
Idea e kesaj teme qe ne po diskutojme dhe qe po degjeneron pak me duket ishte rreth mesimit te gjuhes shqipe femijeve shqiptare qe lindin jashte atdheut. Nese ti ose dikush tjeter ka harruar disa fjale shqip kjo nuk do te thote qe nuk mund te mesosh te tjeter te flasin kete gjuhe te vecante.

Gjithsesi, secili ka mendimin e tij dhe une kete e respektoj
Mund te jete ashtu si thua ti por asnjenjeri ketu nuk arrin te kuptoj cfare une po them!!!!
Jam plotesisht dakort me ty por asnjeri po kupton ate qe une kam shkruar me siper!Te lexosh nuk do te thote te kuptosh!!!

Diten e mire

__________________
Tu hai gią tutti gli elementi che ti servono per essere felice, se non lo sei, cerca dentro di te ciņ che ti impedisce di esserlo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Tetor 2004 11:26
Lunax nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lunax Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lunax (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lunax Shto Lunax nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lunax nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9456

Lunax

Nuk je i vetmi qe vuan ne itali me gjuhen, te gjithe kemi vuajtur per te mbajtur traditat tona, dhe me ne fund dhe me shume sakrifica ja kemi dale mbare.......
Ketu ne Rimini ku jetoj une kemi bere shume sakrifica per te hapur kete shkolle (ide e Alban Krajes) qe ka hapur kete teme ne kete forum, dhe si perfundim shume pak nxenes erdhen ne kurs, sepse prinderit nuk donin ti mesonin shqip.......
Mendo ku kemi arritur ne shqiptare, sa te mohojme edhe gjuhen tone......
Ty te duket normale kjo gje???????
Prinderit nuk duhen te ken fare turp ti flasin femijeve shqip, per tu integruar sa me mire me femijet e italianeve, sepse italianet nuk jane me te mire se ne, edhe keto kane vuajtur te njejtat gjera para 40 vjeteve qe po vuajme ne tani, keshtu qe mos u justifikoni kot sepse kjo tregon se sa jeni krenar per atdheun.......

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Tetor 2004 15:55
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lunax
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 09/10/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 272

Re: Lunax

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_dr
Nuk je i vetmi qe vuan ne itali me gjuhen, te gjithe kemi vuajtur per te mbajtur traditat tona, dhe me ne fund dhe me shume sakrifica ja kemi dale mbare.......
Ketu ne Rimini ku jetoj une kemi bere shume sakrifica per te hapur kete shkolle (ide e Alban Krajes) qe ka hapur kete teme ne kete forum, dhe si perfundim shume pak nxenes erdhen ne kurs, sepse prinderit nuk donin ti mesonin shqip.......
Mendo ku kemi arritur ne shqiptare, sa te mohojme edhe gjuhen tone......
Ty te duket normale kjo gje???????
Prinderit nuk duhen te ken fare turp ti flasin femijeve shqip, per tu integruar sa me mire me femijet e italianeve, sepse italianet nuk jane me te mire se ne, edhe keto kane vuajtur te njejtat gjera para 40 vjeteve qe po vuajme ne tani, keshtu qe mos u justifikoni kot sepse kjo tregon se sa jeni krenar per atdheun.......Lexo pergjigjen e mesiperme qe i dhashe Eneidit.
Po tregoheni te gjithe atedhetare po asnje njeri nuk po kupton cfare une po them o shkruaj ne shqip.
Kush tha qe une po vuaj me Shqipen? Perkundrazi edhe se ne Shqiperi nuk shkoj me vite, me duket se e kam ruajtur mjaftueshem mire.
Diten e mire

__________________
Tu hai gią tutti gli elementi che ti servono per essere felice, se non lo sei, cerca dentro di te ciņ che ti impedisce di esserlo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Tetor 2004 08:46
Lunax nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lunax Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lunax (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lunax Shto Lunax nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lunax nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
myzeqari
daddy

Regjistruar: 13/10/2004
Vendbanimi: England
Mesazhe: 2498

SHqipja........

Nuk besoj te kete ......SHQIPTARE..... tu mohojne kete gje femijeve, por si do qe te jete ty lela bravo te qefte qe e ke ha pur ate kurs ne itali . Te kisha ketu ne UK edhe anglezin do te sidhja ti mesoje shqip.

__________________
Ja fute kot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Tetor 2004 15:50
myzeqari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė myzeqari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me myzeqari (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė myzeqari't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: myzeqari Shto myzeqari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto myzeqari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9456

Re: SHqipja........

Citim:
Po citoj ato që tha myzeqari
Nuk besoj te kete ......SHQIPTARE..... tu mohojne kete gje femijeve, por si do qe te jete ty lela bravo te qefte qe e ke ha pur ate kurs ne itali . Te kisha ketu ne UK edhe anglezin do te sidhja ti mesoje shqip.
Myzeqari duhet ti besosh, sepse nuk e kemi hapur kot kete teme!!!!!!!!!
Kjo do te thote qe ka shume njerez neper bote qe e mohojne gjuhen shqipe sepse i duket inferiore nga gjuhet e tjera................
Per mua eshte shume gabim kjo gje.

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2004 12:17
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
girl_for_life
student

Regjistruar: 22/05/2004
Vendbanimi: in the house of angels...
Mesazhe: 167

hahahahahahahha

Citim:
Po citoj ato që tha dreqja shkodrane
Une skam femi por Qenit shqip i flas ta kupton shqipen si me u pa rrite ne shkoder,,,,,,,,,, Une tham me marr naj Amerikan do ja msoj shqipen e jo femive te mi,,,,,,, shqip o skahahahhaahhahaahahh dreqe ty te mart dreqi kame qeshure me lote kure pashe mesazhin tende o zote edhe qeni dika shqipe!! po me theksin shkodran lehe ai sista apo te pergjithshem nejse se po beje shaka tani hahahahahahaha po vertet sme pushohet i qeshuri me mesazhin tende:p:p

te pershendes per te qeshurin qe me dhe)))))))))))))))))

__________________
mAyBe I JuSt WaNnA tUcH YoU...fEeL yOu WaRm InSiDE AgEiN..........
mayBe IjUsT wAnNa HuRt yOu...... THe swEeTeSt pLeSuRe IS tHe pAin!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2004 14:42
girl_for_life nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė girl_for_life Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me girl_for_life (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: girl_for_life Shto girl_for_life nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto girl_for_life nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsake_topolake
virtualmente virtuale

Regjistruar: 17/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 908

gjuha jone sa e mire sa e mbel sa e dlire...........

une e kam dhene njehere mendimin persa i perket mesimin e gjuhes femijeve, dhe jam 101% e sigurt qe cdo gje varet nga prinderit dhe pik.
po me e forta eshte se une i mesoj dhe ktyre te puna njecik shqip dhe vetem te shikoni ca situatash simpatike krijohen,te forta fare.dje te puna i thashe qe fjala "shurra" qe ne dialketin milanez do te thote "zonje" ne gjuhen tone perkthehet ne nje fjale tjeter.
dhe kto nga mengjesi deri ne darke vetem shurra i therrisni te gjitha plakat e grate milaneze.
nejse nje apel te gjitheve : MESOJINI FEMIJEVE GJUHEN SHQIPE, SE DO KENE KOHE PER TE MESUAR GJUHET E TJERA

__________________
[io non c'ero e se c'ero dormivo]

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2004 16:47
durrsake_topolake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsake_topolake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsake_topolake (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsake_topolake Shto durrsake_topolake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsake_topolake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lunax
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 09/10/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 272

Re: gjuha jone sa e mire sa e mbel sa e dlire...........

Citim:
Po citoj ato që tha durrsake_topolake
une e kam dhene njehere mendimin persa i perket mesimin e gjuhes femijeve, dhe jam 101% e sigurt qe cdo gje varet nga prinderit dhe pik.
po me e forta eshte se une i mesoj dhe ktyre te puna njecik shqip dhe vetem te shikoni ca situatash simpatike krijohen,te forta fare.dje te puna i thashe qe fjala "shurra" qe ne dialketin milanez do te thote "zonje" ne gjuhen tone perkthehet ne nje fjale tjeter.
dhe kto nga mengjesi deri ne darke vetem shurra i therrisni te gjitha plakat e grate milaneze.
nejse nje apel te gjitheve : MESOJINI FEMIJEVE GJUHEN SHQIPE, SE DO KENE KOHE PER TE MESUAR GJUHET E TJERA
Me fal por nuk eshte e vertete qe milanezet perdorin fjalen "shurra" per te thene "zonje". Fjala eshte "shyra" e mqse gjuha shqipe na lejon te perdorim qe te flasim e te shkruajme cfare do lloj tingulli perse mos ta perdorim ate ne menyre korrekte!!!
M.gj.ate dikush mund te thote te kunderten e apelit qe ju thate me siper d.m.th.:
Mesojini femijeve gjuhet e huaja sepse nje mesues per gjuhen shqipe do ta keni gjithmone!!!
Eshte thjesht mendim!!!

__________________
Tu hai gią tutti gli elementi che ti servono per essere felice, se non lo sei, cerca dentro di te ciņ che ti impedisce di esserlo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2004 09:52
Lunax nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lunax Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lunax (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lunax Shto Lunax nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lunax nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
durrsake_topolake
virtualmente virtuale

Regjistruar: 17/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 908

Re: Re: gjuha jone sa e mire sa e mbel sa e dlire...........

Citim:
Po citoj ato që tha LunaxMe fal por nuk eshte e vertete qe milanezet perdorin fjalen "shurra" per te thene "zonje". Fjala eshte "shyra" e mqse gjuha shqipe na lejon te perdorim qe te flasim e te shkruajme cfare do lloj tingulli perse mos ta perdorim ate ne menyre korrekte!!!
M.gj.ate dikush mund te thote te kunderten e apelit qe ju thate me siper d.m.th.:
Mesojini femijeve gjuhet e huaja sepse nje mesues per gjuhen shqipe do ta keni gjithmone!!!
Eshte thjesht mendim!!!lunax nuk e vura qellimisht "u" por thjesht mua me dukej sikur e pronunconin ne kte menyre.nejse kjo ishte thjesht dicka me teper qe ska shume lidhje me temen.
cdo njeri ka oponionin e tij personal,por me thuaj cdo te thote fraza: Mesojini femijeve gjuhet e huaja sepse nje mesues per gjuhen shqipe do ta keni gjithmone!!!
kush eshte mesuesi ne kete rast prindi qe nuk don t'ia mesoj ???jam dakort me ty nese kjo do te vlente per femijet qe jane ne shqiperi qe sdiskutohet qe gjuhen shqipe e mesojne, dhe po te mesojne edhe gjuhe te te tjera eshte gjithmone nje pasuri.
por tema eshte: perse prinderit qe ndodhen jashteshtetit nuk u mesojne
femijeve te tyre shqipen ??
tani duke mar nje rast konkret te femijes shqiptar qe eshte rritur ne itali dhe shkon ne shkolle italiane, sipas teje ky femije cfare gjuhe do te mesoj?? shqipen?? sdiskutohet qe jo.ja pra pse them, qe kane kohe te mesojne gjuhet e huaja te vendeve perkatese ku jetojne,sepse do shkojne ne shkolla apo kopshte dhe femija i vogel i asimilon me mire gjuhet sesa te rriturit dhe arrin te mesoj nje gjuhe te re per nje kohe shume te shkurter.ajo qe dua te them qe edhe nese femijes i flitet shqip ne shtepi ai sdo te kete probleme ne shkolle apo ne kopesht dhe aq me pak sdo te kete probleme sedre si ke thene ti ne nje mesazh me siper sepse femine varet me cfare brumi e ushqen.dmth nese prindi nuk i meson gjuhen shqipe sepse ka turp ose sepse e ndjen me inferiore, normalisht qe edhe femija do te kete njefar urrejtje apo edhe turp vetem per faktin se flet gjuhen e tij.

nejse se u zgjata shume, cdo njeri ka mendimin e vet, por doja vetem te thoja qe s'eshte aspak turp ti mesosh femijes gjuhen e atdheut vetem per faktin qe ne shqiptaret jemi pak te penalizuar ne cdo vend te botes per motive te tjera.

__________________
[io non c'ero e se c'ero dormivo]

Modifikuar nga durrsake_topolake datė 22/11/2004 ora 09:46

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2004 15:34
durrsake_topolake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė durrsake_topolake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me durrsake_topolake (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: durrsake_topolake Shto durrsake_topolake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto durrsake_topolake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lunax
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 09/10/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 272

Re: Re: Re: gjuha jone sa e mire sa e mbel sa e dlire...........

Nuk dua qe ky bisedim te duket sikur po zihemi
por ma sa po kuptoj nuk arrini asnjeher te fyteni ne mendimet e prinderve ne mergim. (Me sa kuptoj ti nuk je nene). Jo per kete nuk jam dakort me cfare ti apo te tjere shkruani.
Jam mese dakort me mesim e gjuhes shqipe femijve jashte atdhet por me ben cudi qe thoni me plot fryme qe varet nga prinderit!!!
Ne shume raste po, por ne disa te tjera jo!!!
Me shprehjen e mesiperme doja te thoja qe nje dite do te kene kuriozitetin te dine gjuhen shqipe e ne kete rast jane gjithmone prinderit e n.q.se ata nuk duan kur te rriten do te ken ate
Pastaj nje femije ka nevoje thjesht nje muaj (si p.sh. gjate veres) ne Shqiperi dhe ja ku e mesoj!!! Nuk arrij te kuptoj pse duhet te penalizojme keta prinder qe te keqij apo te mire po na rrisin me sa munden.

"ajo qe dua te them qe edhe nese femijes i flitet shqip ne shtepi ai sdo te kete probleme ne shkolle apo ne kopesht dhe aq me pak sdo te kete probleme sedre"

me fal por nipin tim e cuan tek nje psikolog per faktin qe kishte probleme me gjuhen.............................................................

Nuk dua te zgjatem shume por shyqyr qe jemi te vecante njeri nga tjetri e mund te shkembejme mendime....

Diten e mire

P.S. n.q.se mundem mund te te pyes ku jeton ne itali?

__________________
Tu hai gią tutti gli elementi che ti servono per essere felice, se non lo sei, cerca dentro di te ciņ che ti impedisce di esserlo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2004 11:10
Lunax nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lunax Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lunax (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lunax Shto Lunax nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lunax nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:42 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 23 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.