Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 23 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Mir qe tu duka i arsyeshem te pakten eshte nje gje pozitive :p (bej shaka)

Nuk esht justifikim i imi por realiteti im, te mohoja shqipen nuk do i thoja leles qe ishte ide e mire ajo e kursit, pastaj un nuk thash qe lela ka gjykuar prindrit, por shum veta si lela i kan akuzuar ato...
Nuk e di sa vjeç je ti e ne ke femije, por me beso qe un ketu nuk ja mesoj dot shqipen asaj, perveç se ndonje fjale o shprehje...
Dhe se fundi po te them qe,po te mohoja shqipen,nuk do kaloja oret duke lexuar forumet shqip Besoj si une dhe shqiptare te tjere qe ndodhen larg shqiperise.
Pastaj nuk kuptoj nje gje une, ne te gjithe flasim shqip dhe gjuhet e huaja i kemi mesuar me mbrapa, kush anglishten, kush frengjishten e keshtu me rradhe... dhe te gjithe flasin per bukuri, nuk ka ndikuar asgje per ta mesuar gjuhen dhe kur nuk e meson qe femije, atehere pse femijet e shqiptarve qe nuk flasin shqip duhet te duken si injorante(siç lexova ne disa komente me larte) ??

Ah kur ta mesoj goca ime shqipen do ju shaje te gjithve :p

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 19:11
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Re: Re: Lunax

Citim:
Po citoj ato që tha Ornela



Interesante kjo teme!!!

Lela pak a shum jam dakort me ty, por mer ne konsiderate qe ti je me familjen ketu dhe te eshte shum me kollaj te mbash si traditat dhe gjuhen shqipe.
Te flas direkt per veten time, un nuk i kam mesuar goces shqip e para sepse ka filluar vone te flasi, dhe normale qe e ndihmoj sa me shume te flasi italisht nga qe dhe ne shkolle i duhet per te shkuar ne nje nivel me te tjeret, dhe e dyta kam vite ketu duke folur vetem italisht dhe shqip nuk perdor me njeri perveç ne tel ( gje qe nuk te ndihmon per gjuhen por te ndihmon vetem te heqesh pak mallin)
Kur goca ime flet ne telefon ajo gezohet dhe perpiqet ti thote ndonje fjale shqip gjyes (jan momente qe me emocionojne sepse shpesh here ndihem fajtore pse nuk i msova shqip, por kur i ndegjoj te lumtura ne telefon them... i marte dreqi gjuhet e shumta qe jane kufi per te gjithe)
Me kte dua te them qe ç'do prind duhet kuptuar dhe jo akuzuar...
Ps. ide e bukur ajo e kursit



Ornela me aq sa lexova, une jam e para qe te akuzoj si prind, sepse ky qe thua ti nuk eshte justifikim.
E para punes, nuk kishe pse te kesh frike qe femija s'do ta mesoje italishten perkundrazi, duhet ti kishe folur gjithe kohes edhe shqip edhe italisht qe te mesonte te pakten veshin.

Tani nuk e di sa vjece mund ta kesh, por sa me shume te rriten aq me shume do te kene veshtiresi ne komunikimin e gjuhes sone qe eshte shume shume me e veshtire se gjuha italiane.
Femija jot do te kete nje jete te tere perpara me libra italisht ku te mesoje grammatike, letersi, histori dhe matematike, por kurre s'do te kete libra gramatikore te gjuhes shqipe (kur je ne ermigrim) sepse i vetmi liber qe te meson eshte ne kete rast Prindi (NENA).

E them dhe do t'ia perseris te gjithe Shqiptarve qe kam kontakt direkt dhe indirekt me to, ESHTE GABIMI ME I MADH QE I KENI BERE VETES T'I MOHONI GJUHEN SHQIPE FEMIJEVE TUAJ.

Shpesh zihem me shqiptaret qe jetojne ketej sepse me nxjerrin te njejtin preteks sic po ben dhe ti...jo po ne kopesht, jo po ne shkolle duhen te jene njesoj me te tjeret. Inteligjencen qe ka femija sot, ne e kemi pasur kur kemi qene 10 vjec, keshtu qe eshte e kote, sepse keto jane gabimet trashanike qe po bejne Shqiptaret ne Bote duke mohuar ate Identitet qe na ka ngelur.

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 19:23
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

WWW.VLORENJ.COM

FUTU SHIFE.. SHIFE PERSONIN QE E KA KETE FAQE, ME ORIGJINE ESHTE VLONJAT, ESHTE 25 VJEC, KA LINDUR KETU NE USA.. SE I JATII ESHTE ARRATIS SHPEJT.. GJITHASHTU KA DHE RADIOEMIGRANTI.COM.. SHIFE SI E FLET DHE SI E RUAN KULTUREN SHQIPTARE.


GJUHA JONE S A EMIRE SA E EMBEL SA E DLIRE


NJE KOMB, NJE POPULL, ASIMILOHET, VETEM ATHERE KUR HARRON GJUHEN E NENES

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 19:24
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Lela, nuk thash qe kam frike se nuk meson italishten, perderisa e mesova une ne moshe me te madhe se ajo, un thash diçka tjeter... Ajo filloj te flase shume vone, dhe tani nuk flet mire, dhe eshte ne klas te pare, prandaj thash qpare qe dua te shkoj ne te njejtin livel me te tjeret se mos me mire une i flas ne italisht, kto te shtepise ne dialekt, ne shkolle ka anglisht, dhe shqip ti flas un asaj dhe e rrumbullakos
Megjithate, sa ta shoh qe fillon e permirson te folurin qe te jet autonome, atehere do filloj ti flas pak me shume shqip
Ah.. nuk te thash per çunin si e kercen popullorçen hahahahahaha, ja atij per shembull kam filluar ti flas shqip pak me shume sepse ai flet dhe perserit ç'do gje ( ben tre vjeç ne mars )

Me kuptove pak a shume?? :p Akuzo po deshe tani se e paske bere si rruge me shqiptaret e tjere qe "justifikohen" atje :p

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 19:47
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Citim:
Po citoj ato që tha Vlonjati99Tave
WWW.VLORENJ.COM

FUTU SHIFE.. SHIFE PERSONIN QE E KA KETE FAQE, ME ORIGJINE ESHTE VLONJAT, ESHTE 25 VJEC, KA LINDUR KETU NE USA.. SE I JATII ESHTE ARRATIS SHPEJT.. GJITHASHTU KA DHE RADIOEMIGRANTI.COM.. SHIFE SI E FLET DHE SI E RUAN KULTUREN SHQIPTARE.


GJUHA JONE S A EMIRE SA E EMBEL SA E DLIRE


NJE KOMB, NJE POPULL, ASIMILOHET, VETEM ATHERE KUR HARRON GJUHEN E NENES




E pash sitin i lumte atij, te pakten disa te arrijne e te vazhdojne keshtu do ishte mire

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 19:49
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

EDHE UN KAM SITE QE SI PERMBAJTJE KANE SHQIPERINE DHE TRADITAT E SAJ.. PO KETE E THEKSOVA SEPSE KY KA LIND NE USA... SEPSE KA SHUMS HQIPTAR TE TJER QE KAN KRIJUAR SITE ME SHUM INFO PER SHQIPERINE NE TE GJITHA DREJTIMET.


NEJSE SIC E THE VET.. TI THJESHT SKE QEF ME JA MESU SHQIPEN

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 20:26
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vlonjati99Tave
Arrakat

Regjistruar: 15/12/2003
Vendbanimi: A Silent Night, A Secret Tear, Wishing You Were Here
Mesazhe: 2169

EDHE UN KAM SITE QE SI PERMBAJTJE KANE SHQIPERINE DHE TRADITAT E SAJ.. PO KETE E THEKSOVA SEPSE KY KA LIND NE USA... SEPSE KA SHUM SHQIPTAR TE TJER QE KAN KRIJUAR SITE ME SHUM INFO PER SHQIPERINE NE TE GJITHA DREJTIMET.


NEJSE SIC E THE VET.. TI THJESHT SKE QEF ME JA MESU SHQIPEN .. DHE ME VJEN KEQ QE LEXOJ DICKA TE TILLE, SHPRESOJ QE NJE DITE MOS TE NDIHESH FAJTORE PARA FEMIJES.


(UPSSS 2 HERE )


P.S KETU KU PUNOJ... NGAQE VE VETEM KENGE POPULLORE SHQIPTARE... TA DEGJOSH AMERIKANIN KUR MBAN ISO.. SA FILLON NDONJE KENGE LABE

__________________
*Born To Touch Your Feelings* I Dont Care If Im Hated On The Net.
Because I Have A Real Life.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 20:27
Vlonjati99Tave nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vlonjati99Tave Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vlonjati99Tave (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vlonjati99Tave't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vlonjati99Tave Shto Vlonjati99Tave nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vlonjati99Tave nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Ne fakt nese ne shtepi flitet shqip natyrisht qe edhe femijet e dine apo flasin shqip.
Mbaj mend kur isha fmi, kisha shok nji gollobordas qe fliste mire shqipen me ne jashte biles nme mire se ne dhe ne shtepi ja fuste nje gollobrdshe qe edhe sot mbaj mend tek tuk disa fjale.

E pra as shkolla e as kopjutera e ne vend te huaj dhe nen nje rregjim ata e ruajten dhe e folen gjuhen e tyre.

Ndersa nje kushuri i imi qe ka gruan italiane nuk i ka mesuar shqip femise, ky kur vjen ne shqiperi me vjen me qesh kur e pysin plakat e pallatit, lene ma kalamajt e lagjes kur i thojna hjede luna me top a me makina.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 20:45
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Citim:
Po citoj ato që tha Vlonjati99Tave
EDHE UN KAM SITE QE SI PERMBAJTJE KANE SHQIPERINE DHE TRADITAT E SAJ.. PO KETE E THEKSOVA SEPSE KY KA LIND NE USA... SEPSE KA SHUMS HQIPTAR TE TJER QE KAN KRIJUAR SITE ME SHUM INFO PER SHQIPERINE NE TE GJITHA DREJTIMET.


NEJSE SIC E THE VET.. TI THJESHT SKE QEF ME JA MESU SHQIPEN




I termende amerikanet me keng labe po me terbove dhe mua ketu :p akoma thua ti nuk ke qef tja mesosh shqipen.....
Kush nga ju ma mban gocen dy mujt e veres dhe ja mson shqipen?
:p :p

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 20:51
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ornela
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 136

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
Ne fakt nese ne shtepi flitet shqip natyrisht qe edhe femijet e dine apo flasin shqip.
Mbaj mend kur isha fmi, kisha shok nji gollobordas qe fliste mire shqipen me ne jashte biles nme mire se ne dhe ne shtepi ja fuste nje gollobrdshe qe edhe sot mbaj mend tek tuk disa fjale.

E pra as shkolla e as kopjutera e ne vend te huaj dhe nen nje rregjim ata e ruajten dhe e folen gjuhen e tyre.

Ndersa nje kushuri i imi qe ka gruan italiane nuk i ka mesuar shqip femise, ky kur vjen ne shqiperi me vjen me qesh kur e pysin plakat e pallatit, lene ma kalamajt e lagjes kur i thojna hjede luna me top a me makina.




haahahhaahahahahhahaaha..........

__________________
L'amicizia č pił importante dell'amore: se riesci a capirlo in tempo forse non tutto č perduto..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2008 20:53
Ornela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ornela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ornela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ornela Shto Ornela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ornela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 11:53 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 23 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.