Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Nje Nder Traditat Shqiptare, Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Sykaltra
Gazetare cnn

Regjistruar: 26/11/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 416

Nje Nder Traditat Shqipetare,

PERSHNDETJE MIQ TE MENDIMIT TE LIRE!

Po hap nje teme , ndoshta pak interesante.Deri ku kemi arritur te trashegojme traditen shqipetare,
meqe jemi te shperndare anembane botes(arsyen e dini te gjithe)!

KAFEJA NE MENGJES,-kafe turke, e sapo pjekur ne xhezven e inoksit.

Sa nga ju e trashegon kete tradite,
sa nga ju miq i pershtateni mendimit tim,
sa nga ju miq, jeni kundra mendimit tim....

Jemi vertet nje shoqeri shqipetare, ndonese na ndajne brezat, mosha,
intelekti...

Jemi teper te kundert ne mendime, teper te afert ne vepra,
teper larg realitetit,
tradites dhe kultures shqipetare!

Ne duhet te ndihemi thelle ne shpirt Shqipetare,
mos te harrojme traditen apo zakonet,
ndryshe nuk do quheshim "Shqipetare!"

Ne jeten tone familjare, kafeja ze nje vend dhe nje moment teper te rendesishem.
Zgjohem ne mengjes(ndonese une personalisht se pi kafene, per arsye shendeti, s eme ben dem),
dhe bej kafe per prinderit.Ky gjest i imi i gezon tejmase.
E lexoj ne te qeshuren e syve te tyre,
ne respektin qe me shprehin"Te lumshin duart e vogla vajze!"
Ndihem vertet mire.

Ndodhe e njejta gje me juve?!

Ndersa nusja e xhaxhit tim(nje xhaxha kam),
pret qe kafene ne mengjes t`ia coje ne krevat Gjyshja ime 65 vjece...
Paksa jashte normalitetit, si mendoni ju miq?!
Nuk kemi arritur akoma deri aty,
sa te vetkenaqemi me nje kafe,
dhe pas kurrizit te marrim "ofendime njerezore) si psh.."Pse e martova djalin?-Pse sollem nusen ne shtepi?!"

Ju lutem, brenda sinqeritetit tuaj miqesor,
pasi "forum " do te thote"Bashkim",
te jepni nje koment rreth temes, rreth tradites, shqipetare,
pse jo-dhe kundershtimet tuaja i mirepres!

ju perqafon_Syri_shkodrane.

__________________
Urime per kete staf te mrekullueshem!
Jam vertet krenare qe flas serish shqipen e bukur!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2005 17:11
Sykaltra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sykaltra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra Shto Sykaltra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tafilaku
Anetar i ri

Regjistruar: 11/03/2005
Vendbanimi: North Carolina, USA
Mesazhe: 7

Thumbs up

TraditaShqipetare

Sinqerisht me vjen mire kur e shoh qe ka perpjekje dhe deshire (sidomos nga ata qe jetojne jashte shqiperise) qe te ruhen disa ane pozitive te traditave Shqipetare. Nuk eshte thjeshte nje kafe qe e ben tjetrin te ndjehet mire por eshte ngrohtesia me te cilen ajo serviret. Fatkeqesisht shumica e brezit te ri qe jetojne ne Shqiperi, nje tradite te tille e shohin si prapambetje dhe mundohen qe ti largohen sa me shume. Nuk dua ne asnje menyre te bej ndarje territoriale te Shqiperise por me aq sa shoh (nepermjet internetit dhe vizitave qe bej ne Shqiperi) sa me ne Jug te Shqiperise te shkosh, aq me larg tradites ndodhesh dhe ketu besoj qe Politika ka rolin kryesor.

__________________
Ai qe e njeh veten mire, din ti jape tjetrit ate qe meriton.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2005 15:03
Tafilaku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tafilaku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tafilaku (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tafilaku Shto Tafilaku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tafilaku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rena
Anetar i ri

Regjistruar: 26/04/2005
Vendbanimi: spanje
Mesazhe: 1

ciao

pershendetje. me pelqeu ai mesazhi juaj mbi traditat shqiptare dhe mbi te gjitha per kafen . un nuk jetoj ne shqiperi po kafen turke e pi tre her ne dit. ketu ta blej nuk ka por kam bler mullirin nga shqiperia . un kam koh jasht shqiperise po skam humbur asnje tradit. ne shtepin time vazhdon kafeja dhe gjellet e shqiperis ndonjeher edhe e ngaterrojm. kaq kisha un nga ime. te pershendes dhe gjith te mirat

__________________
ciao

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Prill 2005 20:46
rena nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rena Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rena (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rena Shto rena nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rena nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
syla
Anetar i ri

Regjistruar: 01/05/2005
Vendbanimi: madrid
Mesazhe: 1

Smile

Pershendetje te gjitheve !!!
Mendoj se eshte me rendesi te ceket se te ghithe antaret e ketij forumi
jane shqipetar pa marre parasysh se ku jetojne.
Dua te them se te ghithe ne nje ose forme tjeter i ruajne traditat.
Nuk eshte me rendesi se a te pelqen kafeja apo dic tjeter, me rendesi eshte qe ato tradita te kujtojne vendin dhe dashurine familjare

p.s te befte mire kafeja !!!

__________________
Natyra humane eshte e njejte ne te gjitha anet, vetem format jane te ndryshme !!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Maj 2005 14:57
syla nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė syla Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me syla (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: syla Shto syla nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto syla nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3336

hahaahahahah, Ju Bafte mire Kafja n`nadje!

S`ka ma lezet se mu cu ne oren 6 sahati, me pjek kafe shqiptare
munsisht pa mase sheqerit,
sic te vin dora,
ne fun me kthy filxhanin e me fillu tu tjerr fallin, hahahaahahahahaha!

Dreqe,pash zotin sa mire munesh me i pi dy kafe rrjesht?
A e pin duhanin ti zemer?!-Se un kam fillu me e nez ka ni tinxash
edhe e baj kafen e pi vetem sa me lag fytin !
Te forten me ta diftu!
S`munem me e pi duhanin mren se me xan mat, ahahahahahahaaha!
Dal jashte edhe me ken tuj ra shi ,marr i cader,-filxhanin ne njenen dor,
cakmakun e cingaren ne doren tjeter,
cadren e maj me vesh,
telefonin n` vesh tjeter,
edhe kerrcet tymi si me ken forum, hahaahahahahahahahaha!

Dreqe, sa her lexoj shkrimet e tua ndjej kenaqesi shpirtnore,
se je teper origjinale!
Te perqafoj fooooooooooort!
Edhe perqafimi asht tradit shqiptare(Sa mos me dal prej temet!)
hihihihihihihihihihihi, jam kurdis sat!

miqesisht sykaltra.

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Maj 2005 19:17
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shtojzovalle
Mjekėsi...

Regjistruar: 26/06/2003
Vendbanimi: Nė shpirtin dhe vargjet e Poetit..
Mesazhe: 383

hm, nje nder traditat me elementare te shqiptarit jasht specialiteteve ushqimore eshte proklamimi se ku kaloi naten gruaja e komshiut..

dhe natyrisht thashethemet...pa keto s`ka jete shqipja...

__________________
"Ec me kohėn"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Qershor 2005 11:55
Shtojzovalle nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shtojzovalle Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shtojzovalle (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shtojzovalle Shto Shtojzovalle nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shtojzovalle nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3959

Per ke e ke fjalen ti mi LE TE JESH TI E PARA! Keto gjera qe thu ti ndodhin vetem ne Kososve se te ne sdo tia di njeri ca bo ti , akoma si ka mor malet gruja komshiut e .Sa per njohuri sic e dime te gjithe qe grate e kosoves kur martohen ia dredhin burrit se e kane marre me fotografi te shkretin pasi e ruajne nderin deri diten qe martohen pastaj behen prone e te gjitheve ne te mire te kombit.KUSH JETON NE AMERIKE E DI MIRE KETE GJE.

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Korrik 2005 13:53
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Niqua
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/09/2003
Vendbanimi: Fajtori chat
Mesazhe: 6938

Amoxil leni kosovaret plzzzzzz se ktu ku jam une slajne burre te martum pa kap sidomos ato me emer Lule.....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Korrik 2005 15:00
Niqua nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Niqua Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Niqua (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Niqua Shto Niqua nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Niqua nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3959

haahahahahahahahahahahahahahahhahahaahahhahahahaha
hahahahahahhaahahahaahahhhahaahahahahahahahahaahah
ahahahahahahahahhaahEdhe une njof ca me emrin LULE edhe punojne neper pastrime nevojtoresh.


ahahahahhahahahahahahahhahahahahhahhhhaahahah

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Korrik 2005 15:44
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Niqua
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/09/2003
Vendbanimi: Fajtori chat
Mesazhe: 6938

Citim:
Po citoj ato që tha amoxil
haahahahahahahahahahahahahahahhahahaahahhahahah
ahahahahahahahhaahahahaahahhhahaahahahahahahahahaa
hahahahahahahahahahhaahEdhe une njof ca me emrin LULE edhe punojne neper pastrime nevojtoresh.


ahahahahhahahahahahahahhahahahahhahhhhaahahah


he pra per ate LULE e kisha fjalen na rrufte jarabil
se edhe me rru ashte tradit kosovare

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Korrik 2005 18:35
Niqua nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Niqua Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Niqua (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Niqua Shto Niqua nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Niqua nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:19 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: [1] 2 3 4 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Nje Nder Traditat Shqiptare,

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.