Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Sjelljet gjinore te lindura apo influencim i ambjenti ku rritemi e jetojme?
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

Ajo pika 12, tek adhurimi I Xhunior, verteton sesa e eger eshte feja Islame! O djali, po nese ka nje Allah-Alla te tille, qe te meson te rrisesh " viktima" ne jete, si I shkon pas asaj feje?! Nese ve dore mbi femijen tend, ti duhet te denohesh si njeri ( sepse po kryen nje krim!)Ti po " perdhunon" duke perdorur dhune nje femije te pafaj! Ti po poshteron dhe po shkaterron menderisht dhe fizikisht nje jete!

Kjo feja tende qenka me keq sesa nazizmii, qenka torture shpirterore vertet, dhe po me dhimbsesh!

Dmth feja Islame qenka keshtu: " po nuk bere s'i them une, te vrava!" hajde fe' hajde! Hajde edukim prinderor, hajde!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2012 01:45
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Lexova shume teori ketu se sa praktike.

Une me fjale fare te thjeshta dua te shpjegoj ate cka jeta me ka treguar. Dhe duke u nisur nga ky fakt skam se si te besoj te kunderten.

Si ne cdo vend te botes te gjithe per te nxjerr konkluzione bazohen vetem ne satistika. Pyetja ime lind krejt natyrshem,perse ne nje frateri prej 8 vetash,asnje nuk ngjan me njeri-tjetrin edhe pse te rritur me te njejtin edukim,dashuri,prinder?

Pyetja tjeter, kur diagnostikohesh per nje semundje te rende,perse medcina nuk eshte ne gjendje te te thote prejardhjen e semundjes por ate qe ka ne dore eshte permiresimi i saj?

Une duke u nisur vetem nga keto dy fakte flagrante,them qe, edhe orientimi i seksit eshte i lindur. Njeriu funksionon instiktivisht dhe jo me zgjedhje apo me deshirat e te tjerve. Formimi po, qe mund te merret si model te prinderve. Sepse po te kisha lindur nga dy aristokrate medoemos qe do isha me ndryshe. Por kjo gje s'do me pengonte as do me lejonte te kisha zgjedhje ne orientimin tim seksual.

Nuk jam e mendimit se i japim te zgjedh nje femije orientimin seksual. Nuk ka se si te ndodhe kjo gje. Ne s'jemi asgje tjeter pervece vezhgues te levizjeve te tyre. Po te marrim dy femije te moshes 3 vjecare e ti leshojme ne nje super market, te rajonet e lodrave, ata instiktivisht do shkojne te rajoni perkates (nqs eshte djale te rajoni i makinave dhe nqs eshte vajze te kukullat).

Do e mbyllja me nje shprehje popullore; Prinderit nuk mund t'i zgjedhesh. Do te thote se jo gjithmon i marrim si model.

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2012 09:41
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Ose me lini te shprehem sikur kam qejf vete une, ashtu sikur une mendoj qe me takon pavaresisht nese kopjoj apo shprehem me vete fjale te mia gjithashtu bazuar ne fenë time, ose te braktis forumin vetiu, pa nderhyrjen tuaj - jo do te ishte e drejte ndaj meje nese vete ju do te ndermerrnit dic ne kete drejtim. Megjithate, nuk dua te jem nje barre per te gjithe. Thoni ate dhe mos u zgjatni - zgjidhni!

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2012 11:08
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha Ana1
Ajo pika 12, tek adhurimi I Xhunior, verteton sesa e eger eshte feja Islame! O djali, po nese ka nje Allah-Alla te tille, qe te meson te rrisesh " viktima" ne jete, si I shkon pas asaj feje?! Nese ve dore mbi femijen tend, ti duhet te denohesh si njeri ( sepse po kryen nje krim!)Ti po " perdhunon" duke perdorur dhune nje femije te pafaj! Ti po poshteron dhe po shkaterron menderisht dhe fizikisht nje jete!

Kjo feja tende qenka me keq sesa nazizmii, qenka torture shpirterore vertet, dhe po me dhimbsesh!

Dmth feja Islame qenka keshtu: " po nuk bere s'i them une, te vrava!" hajde fe' hajde! Hajde edukim prinderor, hajde!!!




Ndersa, ne nje fjali tjeter thuhet qarte se sa dhe si t'i rrahim femijet, por kaq kupton ti. Ti me qellim do te pergenjeshtrosh keshillat islame, sikurse cifutet, amerikanet dhe Evropa jote e kar-civilizuar qe ti u beson. Ata jane edhe me te keqinj, ata i dhunojne dhe i perhunojne femijet edhe ne kisha - ende sot tani ne shekullin qe ndodhemi. Ti me vetedije do te shtremberosh keshillat e Pejgamberit alejhi ve selam, te shpallura nga vete ALlahu - Krijuesi yt dhe imi.

CIA ju pergjon nepermjet televizorit tuaj

Televizorët e rinj me internet, nga të cilët mund të daunlodohet edhe një film apo të dëgjohet radio uebi, “Netflix”, mund të përgjojnë duke regjistruar çfarë po bëjnë dhe ku ndodhen pronarët e shtëpisë nëpërmjet apps-ve (aplikacioneve). “Agjentëve nuk iu duhet më të vendosin përgjues në shtëpitë tuaja, pasi ka aparatura të lidhura që kontrollohen nga apps-et, që do të thotë se njerëzit përgjojnë vetë shtëpitë e tyre”, tha drejtori i CIA-s, David Petraeus, sipas “Daily Mail”. CIA deklaroi se do të jetë në gjendje t’i kontrollojë këto pajisje nëpërmjet internetit, madje edhe nëpërmjet valëve radiofonike nga jashtë shtëpisë. Përveç kësaj, kompania e çipeve, ARM, së fundi ka prodhuar çipe që shpenzojnë fare pak energji, të cilat mund të përdoren që nga frigoriferi, deri të zilja e derës. Rezultati do të jenë një tufë pajisjesh të lidhura me aparaturat tuaja që mund të lexohen njëlloj si një libër, madje edhe të kontrollohen nga larg, sipas drejtorit të CIA-s.

Valle, kesaj i thone demokraci keta jobesimtare te mallkuar, te mos mundemi te levizim te lire as ne shtepite tona sikur duam vete ne!!!!??? Ti beson ne nje demokraci manipulative. Ti ke tru te shperlare. Ti dhe te gjithe ju.

Lexo ketu:

Papa takohet me personat që vuajtën përdhunimin nga priftërinjtë katolik në një kohë kur në Londër zhvillohen protesta

Londër (IRIB) - Sipas kanalit Pres TV i cili citon Rojter, Papa Benedikti i 16 në vizitën e tij në Angli u takua ditën e shtunë në mënyrë private me 5 persona të cilët vuajtën presionin seksual të priftërinjve katolikë dhe shprehu keqardhjen e tij në lidhje me përdhunimin e fëmijëve nga këta priftërinj. Në deklaratën e Vatikanit thuhet se papa u ndikua shumë nga fjalët e viktimave nga ky fenomen dhe vuajtjeve të tyre dhe familjarëve të tyre duke shprehur keqardhjen e vet dhe e cilësoi si një fenomen të turpshëm. Ai gjatë ceremonisë së lutjes në kishën e Vest Minster tha se këto gjynahe na mbulojnë me turp ne. Po atë ditë dhjetëra mijëra qytetarë anglezë kanë protestuar në lidhje me trajtimin që i bën papa veprimeve të shëmtuara të kishës katolike si dhe për mendimet dhe idetë e tij në lidhje me gratë dhe homoseksualët. Kisha katolike është përballur me një lum akuzash për shfrytëzim seksual të të miturve nga priftërinjtë e saj gjatë dekadës së kaluar sidomos në Evropë dhe Amerikë. Kritikët thonë se papa në vend që të përballet ashpër me priftërinjtë që përdhunojnë të miturit është mjaftuar vetëm me transferimin e tyre nga një kishë në një kishë tjetër.


Islami para se gjithash ta thote troc, por ata te cilet nuk e kuptojne mesazhin te sqaruar qarte, kerko ndihmen e ALlahut te te beje te kuptosh - mos vdis e humbur dhe injorante.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2012 11:22
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6675

une thom qe njoni pshuret prej ne kom , tjetri ul. kaq o filmi me apo pa psikologjikosje.

ps : o xhunior me than te drejten je tu kalu cdo limit po sinqerisht po pres ndonje pergjigje te ndonje besimtari myslyman karshi teje .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2012 11:39
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha al74
ps : o xhunior me than te drejten je tu kalu cdo limit po sinqerisht po pres ndonje pergjigje te ndonje besimtari myslyman karshi teje .


Nga nje besimtar i vertete si une, nuk do marresh ndonje pergjigje pozitive karshi meje, ndersa nga ata pseudo-myslimane (si rasti "shelgu"), atehere ok.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2012 11:58
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha cecilia
Lexova shume teori ketu se sa praktike.

Une me fjale fare te thjeshta dua te shpjegoj ate cka jeta me ka treguar. Dhe duke u nisur nga ky fakt skam se si te besoj te kunderten.

Si ne cdo vend te botes te gjithe per te nxjerr konkluzione bazohen vetem ne satistika. Pyetja ime lind krejt natyrshem,perse ne nje frateri prej 8 vetash,asnje nuk ngjan me njeri-tjetrin edhe pse te rritur me te njejtin edukim,dashuri,prinder?

Pyetja tjeter, kur diagnostikohesh per nje semundje te rende,perse medcina nuk eshte ne gjendje te te thote prejardhjen e semundjes por ate qe ka ne dore eshte permiresimi i saj?

Une duke u nisur vetem nga keto dy fakte flagrante,them qe, edhe orientimi i seksit eshte i lindur. Njeriu funksionon instiktivisht dhe jo me zgjedhje apo me deshirat e te tjerve. Formimi po, qe mund te merret si model te prinderve. Sepse po te kisha lindur nga dy aristokrate medoemos qe do isha me ndryshe. Por kjo gje s'do me pengonte as do me lejonte te kisha zgjedhje ne orientimin tim seksual.

Nuk jam e mendimit se i japim te zgjedh nje femije orientimin seksual. Nuk ka se si te ndodhe kjo gje. Ne s'jemi asgje tjeter pervece vezhgues te levizjeve te tyre. Po te marrim dy femije te moshes 3 vjecare e ti leshojme ne nje super market, te rajonet e lodrave, ata instiktivisht do shkojne te rajoni perkates (nqs eshte djale te rajoni i makinave dhe nqs eshte vajze te kukullat).

Do e mbyllja me nje shprehje popullore; Prinderit nuk mund t'i zgjedhesh. Do te thote se jo gjithmon i marrim si model.


Cecilia dhe ato teori qe lexon ti jane bazuar ne praktike, ne vezhgimet e shumta qe jane bere. Kuptohet qe dhe teorite kane kufizimet e tyre. Nuk jane ne gjendje te shpjegojne gjithcka.
P.sh ti ke vene re qe vajza 3 vjec iken drejt lodrave per vajza dhe djali 3 vjec do rendi drejt lodrave te djemve. Ne kete duam te nxjerrim. Eshte instikt i lindur apo i fituar.

Po te jap nje shembull sa ndikon influenca e prinderve ne zgjedhje. Kam nje kolege qe ka nje vajze 15 muajshe. Ajo cdo gje e ke me minnie mouse. Xhupin,. bluzet, goten e saj, canten e bukes, dhe ne shtepi po ashtu, nje minnie mouse me push e mban gjithmone me vete ne kopsht. Mundohen t'ja heqin dhe t'ja japin vetem gjate kohes qe fle, se ndryshe ajo e mban tere diten ne dore. Kur beri ditelindjen tema ishte po ashtu minnie mouse. Tani ti mendon se kjo ishte zgjedhja qe beri vet vajza e vogel, apo mamaja e beri te preferonte minnie? Ne klasen e saj vetem ajo ka fiksim minnie mouse dhe nje tjeter qe si ajo qe ka cdo gje me minnie mouse. Vajza ime kur ishte 1 vjece nuk preferonte kukulla por makina si i vellai, sepse ishte i influencuar nga ai. Tani pelqen legot, se dhe i vellai i pelqen, por e ka kuptuar ime qe eshte vajze dhe e di cfare preferojne vajzat. Kjo dhe nga ndikimi yne kuptohet.

Sa per prinderit eshte e vertete qe ne nuk i zgjedhim, por prape sa jemi te vegjel ata jane modeli yne kryesore. Ne baze te tyre ne zbulojme kush jemi. Vajza identitikon veten me nenen dhe fillon e imiton ate ne sjellje e veprime. E ka me kollaj se djali qe po ashtu preferon nenen sa eshte i vogel, por nuk gjen vetveten te ajo. E kupton qe eshte ndryshe. Ketu thuhet qe djali jeton periudhen e krizes gjersa te arrije te zbuloje vetveten.

Sa per orientimin sexual nje pedagogu im thoshte qe sa kemi ne mundesi te zgjedhim ngjyren tone te flokeve, te syve, aq mundesi kemi dhe te zgjedhim dhe orientimin seksual.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Modifikuar nga Deb* datė 18/03/2012 ora 14:42

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2012 14:33
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Pikerisht debora, vezhgimet ngelen vetem vezhgime sepse se kane gjetur perse-ne. Une jo me kot e krahasova pyetjen time me ate te semundjes, asnje njeri ne bote nuk eshte i njejte me nje tjeter,atehere si mund te besoj une ne teorite e ketyre studiuesve? Si ka mundesi qe asnje doktor ne bote nuk di te thote prejardhjen e nje semundje gjenetike (shembull ky) por vetem ndihmojne ne permirsimin e saj? Une duke u nisur nga keto fakte skam se si te besoj qe orientimi seksual mund te zgjidhet ose ndikon nga nje i trete.

Ajo nena qe sle gje pa bere me Mickey mouse, eshte nje fenomen i ri i shoqerise tone. Keta ketu i japin nga nje lecke ne dore per te fjetur,etj. Por te gjitha keto nuk kane te bejne me orientimin seksual sepse asgje nga keto s'eshte e lidhur me anen seksuale. Une nuk arrij te kuptoj se si nje femije 2 vjec edhe pse luan me makina neser pasneser mund tna behet lesbike?! Keto jane tragjedira aman. Jam dakort qe i beni neper lende apo mesoni disa gjera me teper por kjo sdo te thote edhe te besojme ne cfare mesojme. E di cme kujtove tani, futu per ndonje semundje ne internet e shife se cfare shkrujne neper forume, edhe ate qe se ke ta vejne. Kur i lexon kupton se e njejta semundje ka reagime te ndryshme ne cdo njeri dhe natyrisht kur i lexon tmerrohesh.

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2012 16:26
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Cecilia kjo teme nuk eshte vetem per orientimin seksual, dhe jo per semundjet, por per sjelljet gjinore qe shfaqin djemte dhe vajzat.

Semundjet jane kaptitull tjeter, por mund te trajtojme se si reagojne femrat e meshkujt ndaj semundjeve. Kush kujdeset me shume per shendetin, etj,

P.sh Meshkujt jane me shume agresive, kjo lidhet me nivelin e larte te testosteronit tek ata.

Kam hapur nje teme me pare rreth semundjeve gjenetike qe prekin femrat dhe meshkujt.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2012 19:08
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Atehere, une po zgjedh ate te dyten, influencim i ambientit ku rriten dhe jetojne. Gjithcka nderlidhet ne radhe te pare me prinderit, pastaj shoket dhe shoqet qe kane....kaq. Tema mbyllet plot 10 dite gjersa te bjere tensioni i larte i gjakut tone te nxehte. Une jam ai qe po mbyll temen. Une mund cdo gje, mund gjithashtu edhe te nxjerr nusen time nga shtepia pa pyetur ke.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2012 19:16
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:51 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Sjelljet gjinore te lindura apo influencim i ambjenti ku rritemi e jetojme?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.