Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 1.00.
Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Nje pergjigje Biblike:

Eshte e vertete qe Zoti perdorej si titull per te nderuar dike por me atribute njerezore dhe per Zotin si Krijues e i perjetshem, i plotfuqishem i dashur e tec. Ne gjuhen Shqipe edhe sot kemi te njejtin perdorim: Kur thuhet ne lajme zoti, Berisha apo zoti Rama ne e dime se per ke eshte fjala por kur themi Zoti Jezus Krishti e dime se eshte fjala per Zotin me Z te madhe. Por nese e lexon me kujdes Gjon 20:28 Thomai tha Zoti im dhe Perendia im. Nese emri Zoti perdorej per te dy rastet, emri Perendia ishte nje titull ekskluziv per ate qe do te thote pra per Perendine.
Per ta kuptuar kete me mire mund te shohesh Vep 14 kur Pali dhe Barnaba u quajten Perendi nga njerezit dhe se si ata e refuzuan me force kete gje dhe qe ju kushtoi atyre.
Por ka edhe raste te tjera kur Krishti u quajt Zot dhe ku ai vete e tha:

Joh 13:13 Ju më quani Mësues dhe Zot, dhe mirë thoni, sepse jam.
Joh 13:14 Në qoftë se unë, Zoti dhe Mësuesi, ju kam larë këmbët, edhe ju duhet t`i lani këmbët njëri-tjetrit.

Tek Luka thote se ata e adhuruan Krishtin dhe adhurimi ne Krishterim i perket vetem Perendise askujt tjeter
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen në Jeruzalem me gëzim të madh.

Dhe mos harro se dishepujt e tij dhe apostulli Pal qe ju shfaq Krishti i ringjallur flasin per Krishtin si Zot shume qarte dhe s'ka dyshim per kete gje.

Per Trinitetin, nje gje eshte e qarte qe edhe pse brenda kishes ka pasur mendime te ndryshme per gjera te ndryshme per besimin ne Perendine qe eshte zbuluar ne Ati, Biri dhe Fryma e Shenjte s'ka pasur refuzim te saj. Ajo eshte mesuar nga dishepujt e Krishtit, dishepujt e tyre ata qe quhen eterit e Kishes dhe vazhdon te besohet edhe sot sic Bibla, Fjala e Perendise thote. Megjithate ka nje teme ne kete forum per Trinitetin me shume fakte Biblike.

Dhe lavdi Perendise qe Krishti eshte i gjalle, sic na kujton edhe pashka dhe eshte nje arsye e madhe per mua per te vazhduar ne udhen time me te.

Gjithe te mirat:
Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2007 17:58
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cancer
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/03/2003
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 448

interesant, robt skan ca tbejn merren me biblen, libri qe ka vetem genjeshtra dhe asgje tjeter

__________________
I watched the world float to the dark side of the moon, and after all I knew it had to be something to do with you

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Prill 2007 15:59
cancer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cancer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cancer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cancer Shto cancer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cancer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Ka prova?

Koment interesant ky i yti por pa prova eshte kot.

Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Prill 2007 19:48
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Pergjigje

Bariu tha:

Ne gjuhen Shqipe edhe sot kemi te njejtin perdorim: Kur thuhet ne lajme zoti, Berisha apo zoti Rama ne e dime se per ke eshte fjala por kur themi Zoti Jezus Krishti e dime se eshte fjala per Zotin me Z te madhe.

Pergjigja ime;

Me sa di une Bari te kam argumentuar se Gjoni nuk ka permendur asnje nga shprehjet qe ti je munduar te marresh ne shtjellim si te peraferta, ne kater pikat e mia (mos harro qe te kam dhen dhe referenca per to) te kam shpegjuar qe Thomai nuk mund ti ket then Jezusit Zot, ne kuptimin e Zotit dhe po ti rreshtoj edh njehere shkurtimisht aryset.

Se pari : Në gjuhën greke dhe në kulturën e saj, “ZOT” (të gjithë manuskriptet e para të Biblës janë shkruar me gërma kapitale) ishte një titull përshkrues që i vendosej shumë personazheve të rangjeve të ndryshme duke përfshirë edhe vetë guvernatorët Romak (Aktet 12.22) madje dhe vetë Djallit (2 Korinthasve 4.4). kjo fjalë përdorej për persona që kishin një autoritet hyjnor.
LEXO 2 KORINTHASVE 4.4 DHE AKTET 12.22. MADJE TE KAM TREGUAR SE fjala ZOT ne manuskripte eshte shkruar me gemra kapitale, te medhaja pra ZOT ok?

se dyti:
“Nuk besoj se Thomai kaloi nga një mosbesim ekstrem në një besim të menjëhershëm që të çon në nivelelet më të larta të fesë, dhe të njohjes së vërtetë. Unë nuk besoj se dishepujt kishin aq shumë njohuri përderisa ne e dimë mjaft mirë se ata e kuptuan Jezusin pasi u frymëzuan nga shpirti i shenjtë. Unë besoj se kjo shprehje ka dalë nga një habi totale e tij dhe se ka pasur një kuptim shumë figurativ. Kjo sepse një person që ringjallet ka një fuqi hyjnore dhe duke patur parasysh se kjo shprehje nuk kishte të bëntre gjithnjë për Zotin si person” [Michaelis is quoted by Dana, 1].


Se treti: Mos harrojmë se në atë periudhë përfaqësuesit e Zotit shpesh thirreshin “Zot” dhe vetë testamenti i vjetër ka disa shembuj të këtillë. Kur Jakobi u ndesh me “Zotin” vallë u ndesh me të? (Hosea 12:4-Genesis 16:7-13).

per me teper lexo ckam postuar me pare.


bariu tha:
Joh 13:13 Ju më quani Mësues dhe Zot, dhe mirë thoni, sepse jam.
Joh 13:14 Në qoftë se unë, Zoti dhe Mësuesi, ju kam larë këmbët, edhe ju duhet t`i lani këmbët njëri-tjetrit.

Tek Luka thote se ata e adhuruan Krishtin dhe adhurimi ne Krishterim i perket vetem Perendise askujt tjeter
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen në Jeruzalem me gëzim të madh.


Pergjigja ime:
Pergjigja do te ishte njejte si e para, Jezusi ne momentet e cituara nga GJoni ishte ne nje gjendje, ankthi(nese do ta krahasojme me ate cka nddh me pas ne Getshemani), problemi i asaj qe thua ti eshte se Jezusi ka perdorur parabolat e tij. Duke qene se je nje i krishtere duhet ti lexosh me me shum vemendje vargjet qe me jep per trinitetin. Problemi eshte se Jezusi pak me poshte u tregon dishepujve te tij qe I derguari nuk eshte me poshte se ai qe e dergon ate, dhe duke i bashkangjitur ato cka tham me siper se titulli ZOT i jepej cdo njeriu me nje autoritet hyjnor. Duke i bashkangjitur qe triniteti ka ardhur ne Kristerim shume me von se sa apostujt Jezusit, kjo do te thote shume.


Do kisha shume deshire qe edhe une te besoja tek ringjallja por un nuk di se kur ka vdekur Jezusi, se akoma tek tema A vdiq jezusi ne kryq nmje fare piu nuk me ka kthyer pergjigje...............keshtuqe po pres pergjigje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Prill 2007 14:45
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Pergjie

Me vjen keq per mosbesimin tend. Bibla thote se:
Heb 11:4 Edhe pa besim është e pamundur t`i pëlqesh Atij, sepse ai që i afrohet Perëndisë duhet të besojë se Perëndia është, dhe se është shpërblenjësi i atyre që e kërkojnë atë.
Keshtu mosbesimi yt shpjegon shume gjera qe s'i kupton, apo s'i pranon.

Ne pergjigjen per Thomain eshte e rendesishme te te kujtoj se ai e quajti Krishtin jo vetem Zot im por Perendia im madje vete Ati thote per Birin:

Heb 1:7 ndërsa për të Birin thotë: ``Froni yt, o Perëndi është në shekuj të shekujve; skeptri i mbretërisë sate është skeptër drejtësie.

Per perdorimin e fjales Zot kemi folur edhe eshte shume e qarte kjo gje.
Per Trinine ka nje teme te hapur ketu dhe ka plot informacion per kedo qe eshte i intresuar, lexo dhe do te kesh mjaft pergjigje ne do ti pranosh.

Le te jete e qarte se dishepujt e quajten ate Zot dhe besuan ate qe shpalli Ai per veten dhe apostulli Pal pothuaj cdo leter qe shkruan e fillon duke thene: si p.sh

Phi 1:1 paçi hir e paqe nga Perëndia, Ati ynë, dhe nga Zoti Jezu Krisht.
Col 1:1 shenjtorëve dhe vëllezërve besimtarë në Krishtin, që janë në Kolos: hir dhe paqe mbi ju nga Perëndia, Ati ynë, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

E keshtu ka shume referenca ne letrat e tij dhe Krishti ishte ringjallur e ngritur tek Ati ne kete kohe pra nuk po flitej per nje zoteri por per Zotin e gjithesise....

Nese piu s'ka kthyer pergjigje per ringjalljen merr Biblen dhe shih Ungjijjte dhe 1Kor 15 e ke mjaft per ringjalljen, por ne te vertete nuk mungon informacioni por besimi per te pranuar deshmine e Perendise...

Gjithe te mirat:
Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Prill 2007 11:41
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Bari nuk ka fare pse te vij keq se pse nuk besoj une ne ate qe deshiron ti, me sa shoh une ti akoma nuk i ke kthyer pergjigje pergjigjes time persa i perket komentit te fjales Se Thomait, dakord?????? tani nese do ti kthesh mund ta lexosh dhe ta besh persa i perket vargjeve qe ti thua le ti shikojme nje her.

Si fillim nuk eshte hebrenjte 1;7 por eshte hebrenjte 1;8

1. Gjuha shqipe bën një dallim të qartë mes “Zotit” dhe “zotit”. Kështu që në biblën e gjuhës shqipe Atio qiellor është quajtur Zot, ndërsa njerëz që kishin një autoritet më të vogël si puna e profetëve apo mbretërve ose në fund të fundit njerëzve që kanë një autoritet hyjnor mbi tokë dhe këto quheshin “zot” (2 Cor. 4:4; John 10:34 and 35; Acts 12:22).Sikurse te shpjegova tek hedhja poshte e vargut te mesiperm ne greqishten dhe aramakishten nuk ka ndonje dallim sepse ata shkruheshin me gërma kapitale pra ZOT. Edhe pse gjuha e tanishme greke I ka të ndara shkronjat kapitale në greqishten e vjetër nuk kanë pas ekzistuar. Sepse në periudhën kur u shkrua testamenti I Ri shkruhej vetëm me gërma kapitale, prandaj që ato shkruheshin me të mëdhaja, sikur të kam pohuar më sipër tek Gjoni [Broughton and Southgate, pp. 196 and 197]

Pra nëse shkruheshin në këtë formë(me gërma kapitale) atëherë përkthimi I Zanafillës 1:1 do të ishte:

NË FILLIM ZOTI KRIJOI QIEJT DHE TOKËN TANI TOKA ISHTE KRIJUAR DHE ISHTE E BOSHATISUR DHE ERRËSIRA ISHTE MBI SIPËRFAQEN E SAJ DHE SHPIRTI I ZOTIT ISHTE MBI UJRAT E SAJ.

Po kështu nuk duhet harruar se në periudhën e shkrimit të këtyre fajlëve, sikur e përmenda më sipër, nuk njiheshin shenjat e pikësimit, prandaj fjalia e mësipërme do të tingëllonte në këtë mënyrë:

NËFILLIMZOTIKRIJOIQIEJTDHETOKËNTANITOKAISHTEKRIJUA
RDHE ISHTEEBOSHATISURDHEERRËSIRAISHTEMBISIPËRFAQENESAJD
HESHPIRTIZOTITISHTEMBIUJRATESAJ

Dhe është e ditur se e gjithë Bibla është shkruar në atë formë, me fjalë kapitale dhe pa asnjë hapësirë mes tyre. Kjo gjë e vështirësonte shumë leximin dhe lexohje me zë të lartë madje dhe kur ishe edhe vetëm kjo për të lehtësuar sa më shumë këtë punë. Ja se si Filip Evangjelisti arriti të dëgjonte Etiopianin Eunuk që po lexonte një pjesë të Akteve 8:30. mënyra e re e leximit u krye andje nga viti 900 pas erës sonë ndërsa mënyra përfundimtare andej nga 1200 .


Hebreës 1:8 është një veset që nuk mund të themi që I atribuhoet me saktësi Zotit që ne duam tia atribuojmë, më me shumë mundësi mund të jetë një titull sikundër ai I paraqitur jo në pak raste. Edhe tek Psalmet 78 ne mund të shikojmë një person që I jepet emir Zot por që nuk është I tillë ai është thjesht një njeri I Zotit. Nëse për më teër shikojmë dhe kontekstin do shikojmë që Jezusi na shfaqet shumë më poshtë se sa Theosi I vërtetë.

3.pastaj si mund të thirret jezusi Zot ndërkohë që ai vet pohon se ka dicka per Zot, pra a ka llogjikë pohimi juaj, deri tani nuk shoh asnjë lloj llogjike madje do tju lutesha që ti lexoni përgjgijet e mia sepse nuk janë përgjigje fanatiku sikurse më duken këto tuajat(me gjithë respektin për ju). Për më tepër shprehaj juaj bëhet qesharake kur lexoj Hebrenjtë 1;9. prandaj jezusi nuk mund të jetë kurrë zot sepse Zoti nuk ka Zot, dhe për këtë arsye teoria juaj bie poshtë përfundimisht (lexoni po ashtu Norton, pp. 301 and 302)



4. Versetin e Psalm 45,7. hebrenjtë kanë me qindra shekuj që e lexojnë dhe nuk pohojnë se Mesiah e tyre(që ata presin) është një Zot, apo një Zot trini


Buzzard, pp. 35

Dana, pp. 205 and 206

Farley, pp. 71 and 72

Morgridge, pp. 110 and 111

Snedeker, pp. 459-46



sa per versetet e tjera,do ti shkruaj kur te kesh mbaruar se lexuari kete. ndersa persa i perket trinitetit une nuk kam gjetur askend te me tregoj se c'eshte madje dhe Send me an Angle qe provoi u ngaterua me duket.

Per punen e Piut dhe kryqezimit une skam nevoje te shoh 1 Korinthasit 15, por te ftoj qe te shohesh ti temen dhe te na japesh nje mendim....dakord?

gjithe te mjirat, me shrpesen qe te lexosh ndonjeher artikujt e mi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Prill 2007 14:20
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Pergjgje

Pershendetje.
Eshte e rendesishme te kujtojme se ti i interpreton nga nje kendveshtrim mosbesimi dhe jo besimi pasazhet ne Fjalen e Perendise Biblen, ti nuk je i detyruar ti pranosh por as ti imponosh te krishtereve kuptimin e tyre.
Keshtu fjale e Thomait jane te qarta sa s'ka me, ato vetem kane nevoje te pranohen me besim sic edhe Krishti i tha atij per brezat e mevonshem.

Keshtu te Krishteret qe besojne ne Biblen si Fjala e frymezuar e Perendise nuk kane asnjehere dyshim ne pasazhet qe te kam cituar une dhe qe jane vetem nje pjese e asaj qe shkrimi i Shenjte ka.
E sa per te ndihmuar po te citoj edhe disa te tjera: ( disa citime nuk pershteten ne numera vargjesh me Biblen ne kopmiuter si heb 1:7 apo 8 )

Isa 9 Sepse na ka lindur një fëmijë, një djalë na është dhënë. Mbi supet e tij do të mbështetet perandoria dhe do të quhet Këshilltar i admirueshëm, Perëndi i fuqishëm, Atë i përjetshëm, Princ i paqes.
Isa 9:7 Nuk do të ketë të sosur rritja e perandorisë së tij dhe paqja mbi fronin e Davidit dhe në mbretërinë e tij, për ta vendosur pa u tundur dhe për ta përforcuar me anë të mënçurisë dhe të drejtësisë, tani dhe përjetë. Këtë ka për të bërë zelli i Zotit të ushtrive.

Eshte e qarte per te Krishteret qe Krishti eshte Mesia qe permbushi kete pjese nga profeti Isaia

Joh 8:58 Jezusi u tha atyre: ``Në të vërtetë, në të vërtetë unë po ju them: para se të kishte lindur Abrahami, unë jam``.
Joh 8:59 Atëherë ata morën gurë, që t`i hidhnin kundër tij; por Jezusi u fsheh dhe doli nga tempulli, duke kaluar midis tyre; dhe kështu u largua.

Ata moren gure sepse e kuptuan se ai e barazoi vetem me Perendine sic thote edhe me vone shkrimi...


Isa 44 Kështu thotë Zoti, mbreti i Izraelit dhe Çliruesi i tij, Zoti i ushtrive: "Unë jam i pari dhe jam i fundit, dhe përveç meje nuk ka Perëndi.

Rev 22:13 Unë jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi, i pari dhe i fundit``.
Askush tjeter nuk ka thene si Krishti jam i pari dhe i fundit sic Perendia tha ne Dh.v e s'mund te thote nese nuk eshte i tille.

Gen 1:26 Pastaj Perëndia tha: "Ta bëjmë njeriun sipas shëmbëlltyrës sonë dhe në ngjasim me ne, dhe të ushtrojë sundimin e tij mbi peshqit e detit, mbi zogjtë e qiellit, mbi kafshët e mbi gjithë tokën, mbi rrëshqanorët që zvarriten mbi dhe".
Kur thote shembelltyres SONE, apo ne gjansim me NE eshte shumes ashtu si edhe ne Zn 3 kur njeriu mekatoi pra eshte me shume se nje person dhe eshte e qarte se nuk jane engjej pasi ne Bibel ata jane krijesa dhe jo krijues.. ( dcka e vogel per Trinine pra)

Kerkoj ndjese qe s'mund te merrem me cdo gje ne shkrimin tend per shkak te kohes por te uroj lexim dhe mendim te mbare me keto shkrime.

Gjithe te mirat:
Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2007 14:04
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Bari une nuk shoh tek pergjigjia jote ndonje hedhje poshte te fakteve te mia apo jo? Nuk po shoh qe juve te mohoni qe ne Greqishten e vjetewr nuk ka pasur ndonje shenje pikesimi apo dicka te tille. qe i jep shume pike mendimit tim se per jezusin temri "zot" eshte eprdorur sikurse perdoret dhe tek nje person qe kishte nje autoritet hyjnor mbi toke dhe qe pohoet edhe nga vete Bibla kjo gje.

Perkudnrazi nga juve shikoj qe vazhdoni te sillni versete te tjera, qe do te thote se mua me duhet ti rihedh poshte edhe nje here verstet qe juve keni risjellur qe juve serishmi te sillni te tjera e keshtu me rradhe saqe behet nje rreth vicioz.

gjithsesi edhe une kur te kem kohe do tju tregoj se keto vargje qe ju keni treguar nuk tregojne nje Jezus qe eshte Zot.....

gjithe te mirat

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2007 21:04
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cancer
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/03/2003
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 448

interesant si jan kta rob kshu

akoma se keni kuptuar qe feja eshte genjeshter politike per njerezit e dobet. te 3 fete kryesore ne 1 vend kane lindur mor vlla. ata popujt qe jetonin aty skan pas ca te bejn kan njerr nga 1 liber te shenjt cdo 200vjet.jo bibel, jo kuran, jo tora ca m.. e ka ai libri cifut
viti 2007 informacioni rrjedh lirshem, njerezit ngelen budallenj

__________________
I watched the world float to the dark side of the moon, and after all I knew it had to be something to do with you

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Prill 2007 21:49
cancer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cancer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cancer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cancer Shto cancer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cancer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

akoma hapur eshte kjo teme? njerez ikni jetoni jeten tuaj ne paqe, mos hidhni balte mbi fene e tjetrit se nuk eshte mire

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2007 03:49
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.