Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Perendise i duhej te vinte si njeri nese do te bente uren midis njeriut dhe Perendise
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
fitimtar
Anetar i ri

Regjistruar: 16/10/2006
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5

Perendise i duhej te vinte si njeri nese do te bente uren midis njeriut dhe Perendise

Ishte Krishti njeri? Po 100%! Ai hengri, piu , u lodh, qeshi , qau, u merzit, vdiq...ketop jane cilesi njerezore. A eshte Krishti Perendi! Po 100%!! Sepse ai fali mekatet, u adhurua nga njeriu (nje thjesht profet nuk do elejonte kete gje!), ndaloi stuhite, eci mbi uje, u rringjall nga vdekja!
Fjala e Zotit-Bibla, flet per Jezusin si ndermjetes midis njeriut dhe Zotit. Asnje nuk ishte i persosur per te paguar per mekatet e njerezve, prandaj i duhej vete Perendise qe ne nje menyre te jetonte si njeri,pa mekat...te vdistene kryq si flijim per mekatet e njerezve (meqe ra fjala...kurbanet e desheve dhe cjepeve...qe kane qene bere dhe behen sot nuk e heqin doty mekatin nga zemra e njeriut!), dhe te rringjallej per t'i dhene pergjigje problemit te vdekjes qe erdhi si rezultat i rebelimit te njeriut ndaj Perendise.
Pra, Nuk ekzistonte asnje menyre me perfekte sesa ardhja e Perendise si njeri per te kryer kete mision per nevojen e njeriut. Pra, A ishte Krishti njeri? Absolutisht. Ai vdiq si njeri! A eshte Krishti Perendi? Absolutisht! Ai triumfoi mbi vdekjen.
Krishti u be Ura jone per tek Ati. Prandaj Ai thote: "Une jam Udha...per tek Ati!"
Ky eshte Lajmi i Mire i Perendise per ne. NEse besojme qe Krishti u be flijimi i plote per mekatet tona dhe besojme se Ai eshte rringjallur, kemi jete te perjetshme, jo vetem pas vdekjes, por edhe tani ne mund te perjetojme shijen qiellore, si gezimi, paqja, dashuria, si edhe marredhenien me Perendine e Qiellit dhe te Tokes. Une e perjetoj gezimin e Tij dhe paqen e Tij cdo dite.

Mirepres cdo koment apo pyetje tuajen!
Me respekt
fitimtar
__________________

__________________
Bej per te tjeret ate qe do te deshiroje te ta benin ty! -jesus

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2006 10:08
fitimtar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fitimtar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fitimtar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: fitimtar Shto fitimtar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fitimtar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Smile

Bashkohem 100% me mendimin e fitimtar. Vete Krishti e ka thene "Une jam Udha, e Verteta, Jeta...askush nuk do te shkoje tek Ati pervec se nepermjet Meje". Ai me gojen e tij e ka thene pa lene pike dyshimi se Kush eshte dhe per cfare kishte ardhur ne toke. Pervec kesaj fakte te tjera te shumta qe mund te konsultohen fare lehte duke shfletuar Testamentin e Ri, dhe profeci qe gjenden tek Tenstamenti i Vjeter e identifikojne Krishtin si Shpetimtari, ose Mesia. Vete emri Jeshua domethene "Zoti shpeton".

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2006 15:18
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Perendise i duhej te vinte si njeri nese do te bente uren
.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-..-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-..-.-.-..-.-.
O lal, po çfar ngatrrimesh ke ber ore ketu. Po pse ore flisni kur nuk i njihni doktrinat krishtere. Po keshtu krishterizmi ka humbur nga e verteta duke shkuar tatepjete ngase per te filluan te flasin njerezit pa dije. Jezusi ka qene i Derguari i Zotit dhe jo vet Zoti. Besimi i paster moneteist i Jezusit tek krishteret nuk ekziston. Muslimanet jane ata qe e kane besimin e çilter te Jezusit (te vertete), i cili kur i lutej Perendise, Ai i pergjigjej: ‘I cili (Jezusi), në ditët e mishit të tij, me klithma të larta dhe me lot, i ofroi lutje dhe urata atij që mund ta shpëtonte nga vdekja, dhe u dëgjua për shkak të frikës së tij nga Perëndia’. [Perëndia sipas Hebrenjëve 5:7], e si thoni ju, Perendia frikesohej nga vetvetja????????? Zoti eshte NJe, Apsolut dhe i Gjithedijshem, pa shoq, e kete besim e ke vetem ne Islam.

Perendia eshte i Gjithedijshem, dhe i Drejte, sigurisht ai nuk do ti bente padrejtesi dikujt qe te vuaj, e, i gjithe njerezimi te jete i falur prej tij.

Prej atributeve te Zotit, jane Meshirues dhe Gjithemeshirshem, e pra, Zoti i meshiron roberit e tij ashtu si ka deshir Ai, mirepo jo ne kete menyre qe po thoni ju, nese deshironi fakte, urdheroni i kemi mbi nje milion.

Gjithe te mirat,
Andi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Janar 2007 19:55
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Me duket ke humbur rrugen plako. Nuk eshte ketu as xhami e as teqe qe te fillosh me predikimet e tua antikristiane. Ne besojme ne Jezus dhe ndjehemi te fyer qe i heq Zotit tone atributet e veta hyjnore. Se cfare thote Kurani apo Muhamedi per Jezusin eshte e rendesishme deri ne njefare pike, me e rendesishmja eshte ajo qe thote vete Jezusi per veten e Tij. mundohu te jesh pak me objektiv dhe tolerant per nje fe qe eshte mbi 600 vjet me e vjeter se feja jote.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Janar 2007 02:06
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
me e rendesishmja eshte ajo qe thote vete Jezusi per veten e Tij.

Ne rregull. Atehere i nderuar, na sjell citate ku vet Jezusi thote: Une jam Zoti.

Gjithe te mirat,
Andi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 13:14
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

ne te gjithe ungjijte do gjesh te shkruar "Une jam Rruga, e Verteta Jeta. Askush nuk mund te shkoje tek ati pervec se nepermjet meje" dhe ne Gjoni 10:30 do gjesh te shkruar nje citat tjeter te Jezu Krishtit "Une e Ati jemi nje". Konsultoi keto vella dhe do shohesh qe kam te drejte. nqs do me shume fakte e dokumenta ungjillore mjafton te me thuash. kalofsh mire dhe Zoti te dhente paqe e lumturi

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 13:19
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Citim:
Po citoj ato që tha andaluzi91

Ne rregull. Atehere i nderuar, na sjell citate ku vet Jezusi thote: Une jam Zoti.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2007 18:45
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

Krishti Zot

Andi, me vjen mire qe kerkon te gjesh argumenta mbi Zotin dhe Jezu Krishtin sepse keshtu njohurite e tua zgjerohen. Une e kuptoj keshtu ne thelb pyetjen tende. Meqe Jezusi sa qe gjalle permbi dhe, nuk pranoi te thoshte se ishte Zot automatikisht i bie qe nuk eshte Zot. G A B I M. e ke komplet gabim:
Sa per dijeni ti(ju) duhet te kuptosh se as ne Testamentin e Vjeter e as ne Testamentin e Ri nuk na eshte premtuar ardhja e Zotit por Birit te tij qe nga Deuternomi(fill mbas Zanafilles)e deri tek pagezimi ne lumin Jordan prandaj e quaj te tepert te te shpjegoj gjera te tjera qe nuk mund ti kuptosh sepse i perkasin nje besimi tjeter qe eshte Kristian. Ti(ju) e mbani Jezusin per Profet (gje pozitive natyrisht) por per te krishteret eshte Baza e besimit te tyre kuptohet nga vete emri dhe nuk e shohin si profet por si Rruga e vertete dhe jeta. Si rruga qe i lidh me Zotin.

Jezusi tha:

Kush me njeh mua njeh Atin.

__________________
paēedashes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2007 19:26
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Citim:
Po citoj ato që tha andaluzi91
Ne rregull. Atehere i nderuar, na sjell citate ku vet Jezusi thote: Une jam Zoti.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2007 22:53
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
ne te gjithe ungjijte do gjesh te shkruar "Une jam Rruga, e Verteta Jeta. Askush nuk mund te shkoje tek ati pervec se nepermjet meje" dhe ne Gjoni 10:30 do gjesh te shkruar nje citat tjeter te Jezu Krishtit "Une e Ati jemi nje". Konsultoi keto vella dhe do shohesh qe kam te drejte. nqs do me shume fakte e dokumenta ungjillore mjafton te me thuash. kalofsh mire dhe Zoti te dhente paqe e lumturi



andaluzi ti me duket i do gjerat te ti thone nja 30 here qe ti kuptosh ja pergjigja pyetjes tende.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 00:37
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:54 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Perendise i duhej te vinte si njeri nese do te bente uren midis njeriut dhe Perendise

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.