Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Shkodra
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Shkodra

Mora shkas nga tema e Vlores per te hapur nje teme per Shkodren dhe popullin e saj kaq te vecante.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2009 12:27
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Qyteti i Shkodrës
Historikisht Shkodra ka qenë një ndër qytetet kryesore shqiptare. Zhvillimin më të madh e mori në shekullin XIX. Më 1870 ajo kishte rreth 50 000 banorë. U bë nyjë e rëndësishme tregtare për gjithë Ballkanin, me 3500 dyqane, në zonën ku sot njihet si 'pazari i vjetër'.
Që më 1718, Shkodra ka patur agjensi konsullore në shumë vende të huaja. Si port konsiderohej Oboti, por sidomos Ulqini dhe më vonë Shëngjini. Gjatë viteve të Lidhjes së Prizrenit (1878), Shkodra u bë vatër e rëndësishme e lëvizjes kombëtare. Në këtë kohë, dega e Lidhjes në Shkodër kishte gardën e saj, e cila ishta nga më veprueset dhe ndihmoi në mbrojtjen e Plavës, Gucisë, Hotit e Grudës, si dhe në luftën e Ulqinit. 

 
Shkodra ka qenë gjithashtu një vatër kulturore mjaft e rëndësishme. Përmendim këtu bibliotekën e Bushatllinjve dhe Fototekën Marubi, e cila njihet si ndër më të vjetrat e Ballkanit dhe me vlera të pazëvendësueshme. Gjatë luftës ballkanike dhe luftës së parë botërore, Shkodra u bë pré e synimeve grabitqare të Malit të Zi dhe Serbisë. Popullsia shkodrane e mbrojti qytetin për shtatë muaj me radhë kundër ushtrive rrethuese, por më 23.04.1913, ushtritë serbo-malazeze hynë në qytet përmes tradhëtisë së Esat Pashë Toptanit. Serbo-malazezët u detyruan të dilnin pas disa muajsh dhe Shkodra kaloi më vonë nën protektorat ndërkombëtar. Qyteti i kaloi qeverisë së Tiranës më 1920. Shkodra mund të përmendet edhe si qendër e katolicizmit shqiptar. Ishte qyteti i fundit shqiptar që ra nën sundimin osman më 1479, dhe qyteti që kundërshtoi më së shumti ardhjen e komunizmit më 1944. Qytetarët shkodranë ishin të parët që rrënuan simbolet e diktaturës më 1989. Aty filloi edhe shkëndija e parë e protestave gjithëpopullore kundër komunizmit në fundin e vitit 1990.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2009 14:36
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

http://www.youtube.com/watch?v=GzHtX_Ss93E

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2009 18:10
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Historikisht Shkodra ka qenë një ndër qytetet kryesore shqiptare.


ishte dikur... sot eshte mut me lule.

ishte jo se shkodranet jane tipa te zgjut, por sepse te tilla qene kushtet gjeopolitike te kohes

katoliket shkodrane ishin minoranca, si pedet sot, e kjo i bente shume te zellshem e te dukshem ne propagandim idesh t'kulturume

me hapjen e gjithe shqiperise drejte botes si dhe rritjen e qytetarise tek geget e tjere (veçanerisht ''maloket'') shkodra e humbi shkelqimin e saj tu u kthy ne gjol bretkocash

e keqja eshte se shkodrant s'kan kuptu hala gjo... dhe rrine e kendojn veç kong te vjetra.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Tetor 2009 18:02
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha erious


ishte dikur... sot eshte mut me lule.

ishte jo se shkodranet jane tipa te zgjut, por sepse te tilla qene kushtet gjeopolitike te kohes

katoliket shkodrane ishin minoranca, si pedet sot, e kjo i bente shume te zellshem e te dukshem ne propagandim idesh t'kulturume

me hapjen e gjithe shqiperise drejte botes si dhe rritjen e qytetarise tek geget e tjere (veçanerisht ''maloket'') shkodra e humbi shkelqimin e saj tu u kthy ne gjol bretkocash

e keqja eshte se shkodrant s'kan kuptu hala gjo... dhe rrine e kendojn veç kong te vjetra.

ktu e tregon veten kungull, mor qingj i njome stani, se ashtu je. nga notorious u bere erious, nga ujku ne qingj.
cfar nuk kuptojn hala?! se njerzit jane bere te degjeneruar dhe nuk kane tradite apo kulture me!!!!
kujt i thua zhvillim ti mor sad joke, dhe shko laje gojen para se te gjykosh apo analizoash malsine apo shkodren apo veriun si per mire a per keq.

kjo "kokeforci" i ka mbajtur, pra qe nuk kane pranuar asimilim me njerz te degjeneuar sllav, italian,apo grek per mija vjet, eshte kjo kokeforci=krenari per identitetin e tyre, qe ti quan injorance, qe kan mbajtur identitetin shqiptar/verior gjalle me mija vjet.
sipas teje kenget me cifteli dhe lahute te malsise, dhe kenget shkodrane te vjetra duhet te fshihen nga egzistenca, se jane instrumenete te vjetra, se anej nga vjen ti thjesht po bejn nje line me kokaine me jimy handrix!!! ik mor ballkanas fake versachi tipik sad joke qe je, ti dhe shume te tjere ktu.

kjo eshte tragjedia e shume shqiptarve inferiora injoranta, kujtojn se duhet zhdukur komplet tradita, identiteti, dhe te adoptojn kulturen e dikujt tjeter qe eshe ne egzistence me pak se nje shekull, qe te dukemi te zhvilluar, ikni mor morracak tiptik lindor te evropes. mor sad jokes, mor katunar bote qe jeni, qe eshte mbushur ky forum plot me...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Tetor 2009 20:51
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

.

o hut, ça kupton aty per muzik ti ?

megjithese nuk eshte faji yt, ti je thjeshte nje malok apo malesor (mere si te duash) i emigruar ne shkoder, prandaj ske as si ta kuptosh per çfar une e kam fjalen.

gjithesesi, me erdhi nje ide per shkodren...

shkodrant (te vertetet) dun veç me emigru, e nje popull qe pret rastin ose enderron veç te ike, nuk kryhet zhvillim

un propozoj: qe shkodren duhet me ja lene malazezve ta drejtojn, per disa vjet, le t'ja u japim si honkongun qe kina ja la anglise... dhe ishte honkongu (ne rastin tone shkodra) qe zhvilloje me vone gjithe kinen (malesine e maloket, po ne rastin tone)

si dhe diçka kryesore: e keqja e shkodranit si person eshte karakteri i tij shume i theksuar krahinor e qe nuk konvenon me mondializimin... frymen e cila udheheq sot boten.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Tetor 2009 10:41
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Eriuos na thuaj nga je e te themi nja dy gjera edhe per gjolin nga vjen ti.
Me te vertete nuk do ta besha por thjesht si batute.
Nga dolen keto statistika qe shkodranet duan te emigrojne me shume se vlonjatet durresaket apo kuksianet.
E ke gabim nqs mendon se zhvillimi i shkodres vjen nga mali i zi sepse faktikisht tregtia shkon shume mire si dhe shkembimet kulturore shoh se qenke pak i informuar.
Meqe te pelqekan kenget e vjetra :
...
Pak na u duke shume na dole.
...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Tetor 2009 19:49
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

ne Shkoder skam qene asnjehere turp me thene por kam pas komshinj shkodrane njerez shume te mire familje artistash ikja mceftas nga shpia ime kur isha e merzit e rrija te ata me kenaqnin kur vinin me merrnin keta te shpise qaja aq shume me pelqenin ata njerez

kam vite qe si kam pare jetojne ne Itali tani

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Tetor 2009 20:13
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha erious
.

o hut, ça kupton aty per muzik ti ?

megjithese nuk eshte faji yt, ti je thjeshte nje malok apo malesor (mere si te duash) i emigruar ne shkoder, prandaj ske as si ta kuptosh per çfar une e kam fjalen.

gjithesesi, me erdhi nje ide per shkodren...

shkodrant (te vertetet) dun veç me emigru, e nje popull qe pret rastin ose enderron veç te ike, nuk kryhet zhvillim

un propozoj: qe shkodren duhet me ja lene malazezve ta drejtojn, per disa vjet, le t'ja u japim si honkongun qe kina ja la anglise... dhe ishte honkongu (ne rastin tone shkodra) qe zhvilloje me vone gjithe kinen (malesine e maloket, po ne rastin tone)

si dhe diçka kryesore: e keqja e shkodranit si person eshte karakteri i tij shume i theksuar krahinor e qe nuk konvenon me mondializimin... frymen e cila udheheq sot boten.

ti mor idiot krenar=dickhead moron...
ne menyre qe nje vend te zhillohet duhet te ket perspektiva ekonomike, pra kur shkodra ka qene qendra e biznesit qe ne kohen e ilirve, ka qene vend i zhvilluar, kur tirana apo ajo venndlindja jote e magjypve nuk ka egzistuar, erdhi enevr hoxha dhe e la shkodren mbrapa ekonomikisht, gjigjashtu berisha i ktheu shpinen...

ti mor moron, nuk mund te pergjithsosh popullin shkodran apo malsor se
kane mungese sgjuarsie qe ka mbetur shkodra mbrapa ekonomikisht, mor leckaman, fake wannabe tipik ballkani.

edhe rroma dhe vendet jugore te italise kane qene qendra e civilizimit ne kohen e rromakeve, tani kultura dhe zhvillimi eshte ne veri te italise, milano torino etj

edhe ne amerike, shteti i michiganit deri para pak vitesh ka qene zemmra e ekonmoise amerikane, ku behet ford, GM, tani ka filluar te behet ghost town, vend hijesh dhe te gjithe popullsia aty po emigrojn ktu ne perendim, sipas teje qenkan njerz te trashe

ti je vetem insect anonim meqe nuk na tregon se nga je, dhe vetem llap llap per veriun, per malsoret qe edhe nje qen i malsorit ka me burrni e me shume karakter se ti.

nje dicka ta dijsh ti dhe te gjithe magjypt si puna jote pe malsort.
mund ti quajsh malok, mund ti quajsh cfar te duash ti mor magjyp, por ta dijsh mire se ti si person, edhe po te ishte mbret apo billioner, nje malsor i ndershem puro malsor nuk do e perzinte rracen me ty kurre!!!
me pak fjale, vjazen e nje malsori nuk do kishe shanc ta marresh per grua kurre, se je rrace e keqe, dhe kjo tregon se malsort dijn dicka shume fondametale per veten, e dijn se kush jane!!

pra, ti ankoji hallin kalorsit pse i varen kembet, dhe banja qejfin vetes se je i zgjuar oo fakir, se malsoret nuk i kane mbushur rruget e botes me prostituta, si ai vendi i "civilizuar" i magjypve nga vjen ti.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Tetor 2009 23:10
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

.

piktor, ja kujte kenge ju referova une shkrimit te pare... llogjikes tende ne repliken qe ke bere, pra mendoni dhe me e keqja jetoni tu menu ''si kena ken''

kurt maloku, edhe un si ty, i vogel shikoja nje mal nga dritarja, ate te dajtit, kam lindur ne maternitet, po ti ? ti e ke pyt noi her plaken se ku ke pjell mre ?
si dhe rroma shkruhet me nje ''r'' e jo 2 ''r'' dhe mundesisht R me germen e madha te shtypit, pra Roma.

ok...

zhvillimin nje qyteti ja bejne njerezit e tij e as qeveria as bashkia...

( ku kjo e fundit pra bashkia e shkodres, duhet thene, qe eshte tymosur me njerez shume te prapambetur, pra s'ka llogjike qe barinjte ku i ipnin drejtim kopese me kafshe, dele,dhi apo lope... tu japin drejtim problemeve sociale te nje qyteti me kulture dhe per me shume te banuar me njerez )

kur duan njerezia, çdo gje behet... po te merrni per shembull boten zhvillimi eshte i tille, dmth gjeopolitik, italia eshte me e zhvilluar ne veri ngaqe kufizohet me francen, zvicren, etj, vende te pasura e me zhvillim.
franca po ashtu eshte e zhvilluar ne veri lindje ngaqe kufizohet me vende me te pasura se ne jugperendim.

vetem tek ne nuk ndodh keshtu...

shkodra, nga pikepamja e vendndodhjes eshte me e favorizuar nga qytet e tjera shqipetare (kjo bile ka ndikuar per zhvillim e saj te dikurshem)

nga pikepamja e zhvillimit ka filluar te jete me e prapambetura... te imagjinosh qe edhe ne fier jane bere me shume punime e ndertime se ne shkoder

shkodranet jane lokalista.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Tetor 2009 07:55
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:30 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Shkodra

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.