Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane. Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 20 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Pyetje rreth Doktrines Kristiane.

Pershendetje.

Mendoj se secili nga ne ka hasur ne jeten e tij (nga kurioziteti, rastesia apo perkushtimi) terma fetare qe nuk i kupton, apo origjinen dhe qellimin e nje detyrimi fetar, apo thjeshte pyetje dhe dilema rreth fese, ketu ne kete rast rreth Krishterimit.


Personalisht, me kujtohet nje here, nuk ka shume kohe ketu ne forum kam ngaterruar keqas lindjen e Krishtit me ringjalljen e Tij dhe me sa me kujtohet me ate rast Keila m'i ka shpjeguar shkurtimisht keto dy festa te rendesishme te Krishtera.

Nese une nis e shtroj tani te tera pyetjet e mija, lista do te ishte shume e gjate por fillimisht do te isha kurioz te dija psh.
ç'thote Doktrina Kristiane ne lidhje me ringjalljen e njerzve?


Shpresoj qe kjo teme te sherbeje si nje teme informative ku te mbizoteroje mirekuptimi.

Ju flm.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Tetor 2005 20:10
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sherbetori.
Anetar i ri

Regjistruar: 21/10/2005
Vendbanimi: Shqiperi.
Mesazhe: 17

Nje pergjigje Biblike:

Kjo eshte nje pergjigje ndoshta e pjesshme per pyetjen per ringjalljen per vendin qe ajo ka ne Krishterim.

Ne fillim dua te them se ringjallja eshte nje nga shtyllat kryesore te besimit te krishtere.
1Co 15:19 Në qoftë se shpresojmë në Krishtin vetëm në këtë jetë, ne jemi më të mjerët e të gjithë njerëzve.

Keto ishin fjalet e Apostullit Pal kur po fliste te krishtereve qe nuk e kishin nje shprese te tille.

Bibla thote se Perendia na krijoi ne te persosur ne fillm, por pasi mekati hyri ne bote shpirterisht njeriu vdiq, pra u nda nga Zoti, por s'vdiq menjehere fizikisht.

Kur Krishti erdhi edhe pse jeta e tij u shoqerua me mrekulli te papara dhe nje jete te pamekate, ai u kryqezua duke u ofruar keshtu si flijim per te gjithe boten.
Fjala e Perendise thote se ai u ringjall te treten dite dhe kishte trup frymeror. Te pavdekshem, te pakufizuar, te perjetshem dhe dishepujt e tij e pane sipas Mt 28:1-10.
Madje disa shentore te Beslidhjes se Vjeter u ringjallen ne kete kohe sipas Mt 27:50-53. Nje shembull ringjallje pervec Krishtit.

1Co 15:3 Sepse unë ju kam transmetuar para së gjithash ato që edhe unë vetë i kam marrë, se Krishti vdiq për mëkatet tona sipas Shkrimeve,
1Co 15:4 se u varros dhe u ringjall të tretën ditë, sipas Shkrimeve,
1Co 15:5 edhe se iu shfaq Kefës dhe pastaj të dymbëdhjetëve.
1Co 15 Pastaj iu shfaq një herë të vetme më shumë se pesëqind vëllezërve, prej të cilëve më të shumtët rrojnë edhe sot, kurse disa kanë rënë në gjumë.
1Co 15:7 Më pas iu shfaq Jakobit dhe pastaj të gjithë apostujve.
1Co 15:8 Më së fundi m`u shfaq edhe mua, si në dështimit.

Pra ju shfaq jo vetem te dymbedhjeteve por edhe rreth 500 personave.

* Ringjallja eshte nje shtylle e rendesishme e besimit te krishtere.
1Co 15:19 Në qoftë se shpresojmë në Krishtin vetëm në këtë jetë, ne jemi më të mjerët e të gjithë njerëzve.

Phi 3:19 Sepse qytetëria jonë është në qiejt, prej nga edhe presim Shpëtimtarin, Zotin Jezu Krisht,
Phi 3:20 i cili do ta transformojë trupin tonë të përunjur, që të bëhet i ngjashëm me trupin e tij të lavdishëm, sipas fuqisë së tij që t`i nënshtrojë ndaj vetes të gjitha gjërat.

Tit 2:12 duke pritur shpresën e lume dhe të shfaqurit e lavdisë të të madhit Perëndi dhe të Shpëtimtarit tonë Jezu Krisht,

Pra eshte shpresa e bekuar e te gjithe atyre qe kane Jezu Krishtin si Zotin dhe shpetimtarin e tyre, se ai do te vije perseri per te na marre qe te jemi me te ne perjetesi.

* Krishti vete eshte siguria se ka ringjallje. 1 Kor 15 flet i tere si kapitull per kete teme nga ku edhe kemi shkeputur disa citime.
1Co 15:42 Kështu do të jetë edhe ringjallja e të vdekurve; trupi mbillet në prishje dhe ringjallet në paprishje.
1Co 15:43 Mbillet në çnderim dhe ringjallet në lavdi; mbillet i dobët dhe ringjallet në fuqi.
1Co 15:44 Mbillet trup natyror dhe ringjallet trup frymëror. Ka trup natyror, ka edhe trup frymëror.

Pra ka trup natyror, ky qe kemi tani dhe frymeror ai qe do te jete ne ringjallje.

* Ajo do te ndodhe menjehere sipas:

1Co 15:50 Edhe këtë po ju them, o vëllezër, se mishi dhe gjaku nuk mund të trashëgojnë mbretërinë e Perëndisë, as prishja nuk mund të trashëgojë paprishjen.
1Co 15:51 Ja, unë po ju them një të fshehtë: të gjithë nuk do të vdesim, por të gjithë do të shndërrohemi në një moment,
1Co 15:52 sa hap e mbyll sytë, në tingullin e burisë së fundit; sepse do të bjerë buria, të vdekurit do të ringjallen të paprisshëm dhe ne do të shndërrohemi,
1Co 15:53 sepse ky trup që prishet duhet të veshë mosprishjen dhe ky ivdekshëm të veshë pavdekësinë.
1Co 15:54 Edhe ky trup që prishet, kur të veshë mosprishjen, edhe ky i vdekshëm kur të veshë pavdekësinë, atëherë do të realizohet fjala që është shkruar: ``Vdekja u përpi në fitore``.
1Co 15:55 O vdekje, ku është gjëmba jote? O ferr, ku është fitorja jote?


* Do te kete ringjallje per te gjithe njerezit sipas:
Joh 5:28 Mos u mrrekulloni për këtë, sepse po vjen ora kur të gjithë ata që janë në varre do ta dëgjojnë zërin e tij
Joh 5:29 dhe do të dalin prej tyre; ata që kanë bërë të mira, në ringjallje të jetës, dhe ata që kanë bërë të liga, në ringjalljen e dënimit.

Pra me nje trup frymeror, qe nuk prishet, i perjetshem, besimtaret do te jene ne parajse me Krishtin ne lumturi te perjetshme dhe ata qe kane mohuar, refuzuar dashurine e Perendise te treguar ne vepren e Krishtit ne Kryq, Fjala thote se do te vuajne ne ferr ne perjetesi.

Shpresoj qe keto pasazhe jane mjaft per nje te kuptuar te mire te ringjalljes sipas Fjales se Zotit Bibles.

Me respekt.
Sherbetori.

__________________
Vetem ne Jezu Krishtin ka shpetim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 17:09
Sherbetori. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sherbetori. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sherbetori. (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sherbetori. Shto Sherbetori. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sherbetori. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

pershendetje!

meqe jemi te ringjallja, cfare thuhet konkretisht per ringjalljen , psh, po ata njerez qe kane ekzistuar para krishterimit dhe se kane njohur Krishtin, a do te ringjallen me mekat.....???

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2005 14:27
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sherbetori.
Anetar i ri

Regjistruar: 21/10/2005
Vendbanimi: Shqiperi.
Mesazhe: 17

Ringjallja sipas Bibles.

Pyetja per ringjalljen e atyre qe kane jetuar pare Krishtit eshte shume e mrie.
Ne radhe te pare kjo ka te beje me faljen e mekateve pasi vepra sakrifikuese e Krishtit ne Kryq vlen per te gjithe brezat para, gjate dhe pas tij. Kjo eshte ajo qe thuhet ne Bibel ne referencen e meposhtme.

Heb 9:13 Për këtë arsye ai është ndërmjetësi i Besëlidhjes së re që, me anë të vdekjes që u bë për shpërblimin e shkeljeve që u kryen gjatë Besëlidhjes së parë, të thirrurit të marrin premtimin e trashëgimisë së amshuar.
Rom 3:25 Atë ka paracaktuar Perëndia për të bërë shlyerjen nëpërmjet besimit në gjakun e tij, për të treguar kështu drejtësinë e tij për faljen e mëkateve, që janë kryer më parë gjatë kohës së durimit të Perëndisë,
Rom 3:26 për të treguar drejtësinë e tij në kohën e tanishme, me qëllim që ai të jetë i drejtë dhe shfajësues i atij që ka besimin e Jezusit.

Pra sakrifica e Jezusit vlen per te gjithe dhe ajo duhet pranuar me besim dhe pendese per mekatin. Kur kjo ndodh atehere i Krishteri qe eshte tani ka shpresen per te qene ne parajse me Perendine per shkak te asaj qe beri Krishti.
Pra edhe ata qe jetuan para Krishtit por qe shpresuan ne ardhjen e Shpetimtarit jane te falur pasi ata pane tek ajo qe do te ndothe ne te ardhmen sic Perendia kishte premtuar qe do te ndothte.

Tani per ringjalljen: Nje nga referencat e cituara ne inforamacionin e pare nga Gjoni thoshte:
Joh 5:28 Mos u mrrekulloni për këtë, sepse po vjen ora kur të gjithë ata që janë në varre do ta dëgjojnë zërin e tij
Joh 5:29 dhe do të dalin prej tyre; ata që kanë bërë të mira, në ringjallje të jetës, dhe ata që kanë bërë të liga, në ringjalljen e dënimit.

Ketu thote te gjithe: Pra besimtaret qe kane pranuar sakrificen e Krishtit jane te pastruar nga gjaku i tij dhe mund te jene me Perendine me nje trup te paprishem.
Jobesimtaret qe kane refuzuar dashurine e Perendise kane zgjedhur te jene larg tij ne perjetesi ne ferr po keshtu me nje trup te paprishem kjo eshte ajo qe thuhet ne v 29.

Faleminderit per pyetjen:
Sherbetori.

__________________
Vetem ne Jezu Krishtin ka shpetim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Nëntor 2005 18:11
Sherbetori. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sherbetori. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sherbetori. (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sherbetori. Shto Sherbetori. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sherbetori. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

prifterinjte katolik.

A u lejohet prifterinjve katolik masturbimi?

Cdo mashkull e di qe indiference totale ndaj ndjenjve seksuale nuk ka,eshte e pamundur.Atehere si valle ja bejne prifterinjte katolik ,te cileve nuk u lejohet kontakt me femren?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shkurt 2006 18:36
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sherbetori.
Anetar i ri

Regjistruar: 21/10/2005
Vendbanimi: Shqiperi.
Mesazhe: 17

Per prifterinjte katolike.

Eshte mire te gjesh nje menyre direkte te bisedosh me ndonje nga ata.
Une nuk jam katolik por Ungjillor dhe jam i Krishtere dhe si i Krishtere po jap nje mendim.

Ne Bibel nuk ndalohet martesa, ky eshte nje vendim me deshire qe ata qe behen priferinj katolike marrin qe do te thote edhe pergjegjesite me te gjithashtu.
Mastrubimi eshte mekat, sepse eshte i shoqeruar me mendime te papastra dhe Jezusi tha se kur dikush sheh nje grua per ta deshiruar ka mekatuar ne zemren e vet. Per kete arsye martesa eshte nje bekim i madh per ata qe sherbejne ne kishe qe grate te merren me grate dhe burrat me edukimin e burrave.
Keshtu bejme ne ne kishen Ungjillore.

Megjithese kjo ceshtje s'ka te beje fare me temen ketu por ke nje pergjigje.

Me respekt:
Sherbetori.

__________________
Vetem ne Jezu Krishtin ka shpetim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2006 08:18
Sherbetori. nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sherbetori. Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sherbetori. (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sherbetori. Shto Sherbetori. nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sherbetori. nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Ndalimi i marteses se prifterinjve.

Qe kur kam dashur te bej nje pyetje te tille, per te kuptuar vertete origjinen e kesaj çeshtjeje , por nga frika e paragjykimeve apo ku ta di une,  kam hesituar gjithmone.

Kam nje koleg ne pune, qe eshte ateist por nena e tij eshte e krishtere e devotshme, dhe i kam bere te njejten pyetje.
Me sa kam degjuar dhe lexuar, martesa e prifterinjve ka qene e lejuar dhe nje praktike e natyrshme ne fillimet e krihterimit nderkohe shume kohe me vone nje gje e tille u eshte ndaluar atyre.

Nisur nga llogjika e thjeshte, perderisa ne fillim , e meqe jemi me afer burimit fillestar, ka qene e lejuar dhe natyrisht e natyrshme, pse te jete ndaluar me vone?!
Thene shkurt pse ky modifikim ( nese mund ta quanim te tille) ne ligjet e krishterimit?!

Nena e kolegut tim me ka thene qe "te ndaluarit e marteses per prifterinjte eshte shprehje e devotshmerise ndaj Krijuesit ", duke mos thene hollesi te metejshme mbi kete modifikim.

Nisur gjithmone nga llogjika e thjeshte , nese dikush ka deshire te shprehe devotshmerine ndaj Krijuesit duke i ndaluar vetevetes martesen , pse ky ndalim te jete ligj, per te gjithe prifterinjte?
Sepse dikush me shume te drejte mund te thote , se ne kete rast po "fabrikojme" imponojme devotshmerine...

Shpresoj te mos keqkuptohet asnjeri, e nese diçka e tille ndodh ju kerkoj te falur qe tani...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2006 22:23
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
odeta
Anetar i ri

Regjistruar: 29/01/2006
Vendbanimi: o det..
Mesazhe: 13

Hajd si e re qe jam po e bej dhe une nji pytje.
Kam degjuar se nga viti 0-200 te eres sone nuk ka ekzistuar asnje kishe.

Kush mund te me thote a eshte e vertete dhe pse?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2006 10:19
odeta nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė odeta Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me odeta (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: odeta Shto odeta nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto odeta nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Martesa e Prifterinjve.

Pyetja per martesen ose mosmartesen e prifterinjve Katolike ( duhet theksuar katolike) eshte nje pyetje e mire.
Une jam i krishtere Ungjillor dhe ndoshta nje katolik do te jepte me shume ne pergjigjen e tij.

Ky ligj eshte teresisht njerezor pra jo nga Bibla si Fjale e Perendise pra nje tradite njerezore. Sigurisht ka njerez qe me deshiren e tyre zgjedhin ose besojne se Perendia ju ka dhene dhuntine e beqarise dhe keshtu te mund te sherbejne me shume Zotit dhe me kete s'ka azgje te keqe.

Nese keni nje Bibel mund te lexoni tek 1Timoteu 3 ku flitet per cilesite e peshkopeve, pleqve dhe dhjakeve ne kishe. Nje nder gjerat qe thuhet atje qe ne fillim eshte: Dua qe peshkopi te jete burre i nje gruaje te vetme..
Pastaj flitet per femije qe te kene nje deshmi te mire dhe bashkeshorte me deshmi te mire.

E theksova ne fillim se kjo eshte per prifterinjte katolike vetem se pastoret ungjillore dhe prifterinjte orthodhokse martohen. Per orthodhokset ata duhet te martohen para se te vajosen prifterinj me vone jo.

Ka shume favore ne sherbesen e Krishtit ne kishe nje pastor, prift i martuar sot ne nje kohe kur standarti moral i njerezve ka rene shume.
Bashkeshortja eshte nje ndihme per keshillim per gra e vajza ne kishe dhe ai vete di si te trajtoje situata kur besimtaret e martuar kane nevoje per keshilla dhe ai ka jo vetem Biblen por edhe nje pervoje personale se si e ka zbatuar Biblen.

Odeta pyet se ka degjuar se nga 0-200 nuk ka pasur kishe.
Nuk e di se cfare ke degjuar specifikisht, ka mundsi qe eshte fjala per instituicione e katedrale te medha si sot te cilat me te vertete nuk kane egzistuar:
Kisha e ka fillimin e saj qe nga fillimi i njerezimit tek Adami dhe Eva.
Kisha e Dhjates se Re e ka fillimin tek Veprat e Apostujve ne kapitullin 2 kur Fryma e Shenjte erdhi dhe vajosi dishepujt qe po prisnin fuqine nga lart sic kishte thene Jezusi. Ne kete dite apostull Pjetri u ngrit dhe u foli nje turme te madhe dhe v 41 thote se ate dite u shtuan rreth tre mije veta.

Pastaj ne K 9 Perendia thirri apostull Palin dhe ai u perdor nga Perendia qe te mbillte kisha ne shume vende deri ne Ilirine e asaj kohe.

Rom 15:19 me fuqi shenjash dhe çudirash, me fuqi të Frymës së Perëndisë; kështu, prej Jeruzalemit e përqark dhe gjer në Iliri, kam kryer shërbimin e ungjillit të Krishtit,

Keshtu shume kisha u mbollen nga ai dhe apostujt e tjere dhe dishepujt e tyre pra ne nje numer te madh.
Duke pasur parasysh ketu qe koncepti Biblik per kishen nuk eshte per ndertesen por per njerezit qe pranojne Krishtin si Zotin dhe Shpetimtarin e jetes se tyre.

Por eshte e vertete se kisha e hershme u persekutua shume dhe ajo ishte nje kishe qe mblidhej ne shtepi dhe nuk kishte katedrale luksoze apo prifterinj me uniforma te ndryshme por ishte nje kishe me nje deshmi te mrekullueshme.
Ishte Konstandini ai qe e beri Krishterimin besimin zyrtar ne perandorine Romake dhe kjo ndodhi pas 380 kur edhe filloi ndertimi i ndertesave te medha.

Shpresoj te keni perjgigje per pyetjet tuaja ndonese vajti ca gjate.

Me respekt:
Bariu.

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Qershor 2006 12:01
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Stanley
I urryer nga injorantet.

Regjistruar: 07/11/2005
Vendbanimi: Atje ku njeriu nuk gjykohet nga antinjeriu, dmth nga "berishianet".
Mesazhe: 191

Flasim per Kishen Romano-Katolike.

Vetem Kisha e siperpermendur ka ndaluar martesen e gjithe prifterinjve. Arsyeja e vetme ishte qe ata te perkushtoheshin sa me teper tek misioni i tyre. Keshtu, ky novacion i ri i Kishes R-Katolike, eshte pjese e shume risive te tjera qe Kisha e Perendimit ka paraqitur ne Power-Point pergjate shekujve.

Nqs doni novacione te tjera, me thoni mua dhe jua them une. Do te kenaqeni.

__________________
+Anastasit, Fort te Hireshmit dhe Perendizgjedhurit, Mitropolit te Mitropolise se Shenjte te Tiranes, Durresit dhe Elbasanit, Detit, Perendimit dhe Gjithe Shqiperise. Atit dhe KryeBariut tone, te shumta i qofshin Vjetet. Amin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Korrik 2006 17:00
Stanley nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Stanley Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Stanley (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Stanley Shto Stanley nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Stanley nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 14:50 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.