Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane. Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 20 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Feja nuk eshte racionale, nuk i bindet ligjeve te natyres Zoti per faktin se eshte ne komplet dimension tjeter, jashte Hapesires e Kohes

Per jo te krishteret shume gjera kristiane jane te pakuptueshme, ardhja e Zotit ne toke, jeta e Tij mes njerezve, kryqezimi e vdekja jo si hero por si kriminel i braktisur nga te gjithe pervec 3 grave (i tradhetuar nga nje prej te tijve dhe i mohuar nga te tjeret, mes te cileve spikat Pjetri) etj etj. Por nuk do te thote qe nuk jane te verteta sepse jane jashte arsyes. Feja kerkon besim e jo arsye, dhe Zoti eshte per te krishteret (ashtu si thote vete kisha e latinisht) "Trinus et Unum" nje dhe i trefishte, duke u bashkuar ne Personin e Zotit Ati, Biri e Shpirti i Shenjte. Kjo nuk eshte aspak politeizem, sepse 3 natyrat e Zotit jane te bashkuara ne nje dhe te krishteret nuk adhurojne idhuj ashtu si politeistet. Ne adhurojme Zotin qe eshte Nje dhe me Tre natyra te ndryshme. Nuk themi "besojme ne 3 Zota, Atin Birin e Shpirtin" por themi "besojme ne nje Zot". Edhe lutja niceane "Besoj" qe eshte simboli i besimit tone ashtu thote qe ne fjalet e saj te para. Shpresoj te kemq ene i qarte, kalofsh mire

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 03:00
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Feja nuk eshte racionale, nuk i bindet ligjeve te natyres Zoti per faktin se eshte ne komplet dimension tjeter, jashte Hapesires e Kohes

Per jo te krishteret shume gjera kristiane jane te pakuptueshme, ardhja e Zotit ne toke, jeta e Tij mes njerezve, kryqezimi e vdekja jo si hero por si kriminel i braktisur nga te gjithe pervec 3 grave (i tradhetuar nga nje prej te tijve dhe i mohuar nga te tjeret, mes te cileve spikat Pjetri) etj etj. Por nuk do te thote qe nuk jane te verteta sepse jane jashte arsyes. Feja kerkon besim e jo arsye, dhe Zoti eshte per te krishteret (ashtu si thote vete kisha e latinisht) "Trinus et Unum" nje dhe i trefishte, duke u bashkuar ne Personin e Zotit Ati, Biri e Shpirti i Shenjte. Kjo nuk eshte aspak politeizem, sepse 3 natyrat e Zotit jane te bashkuara ne nje dhe te krishteret nuk adhurojne idhuj ashtu si politeistet. Ne adhurojme Zotin qe eshte Nje dhe me Tre natyra te ndryshme. Nuk themi "besojme ne 3 Zota, Atin Birin e Shpirtin" por themi "besojme ne nje Zot". Edhe lutja niceane "Besoj" qe eshte simboli i besimit tone ashtu thote qe ne fjalet e saj te para. Shpresoj te kem qene i qarte, kalofsh mire

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Janar 2007 03:02
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

me kete pergjigje qe ke dhen sme ke kthyer asnje pergjigje per te cilen une te kisha kerkuar

e riperseris pyetjen
te lutem me trego pak se i u krijua doktrina kristologjike dhe si ka mundesi qe brenda nje qenieje te ekzistojne dy qenije te ndryshme?

te pohosh qe feja eshte irracionale eshte te te pohosh se rti beson ne dicka irracionale, nderkohe qe atolicizmi lufotn qe te deklaroje qe eshte racionale dhe jo irracionale mirepo ska fakte per kete gje. Me behet qejfi se ti thua se feja jote s'eshte racionale, te pakten e di qe beson dicka qe s'ekziston. Duke qene qe Zoti eshte nje dimension tjeter dhe duke qene qe ti more njeri dhe une nuk e dime se cka ndodhur ne ate dimension si mund te thoni qe eshte tre dhe nje? Zoti juaj ka hyre ne histori, pra ehste bere materie ka fituar rregullat e kesaj natyre,,po si i ka bere? Si ka hyre ne kete trup si eshte bere misherimi? te gjitha keto jane pyetje qe doktrina e krishtere nuk iu pergjigj kurre me saktesi. Problemi nuk eshte tek veshtiresia ime per ta kuptuar por tek mosdija jote per te ma mesuar mua se çeshte triniteti ne realitet, ma shpjego me fjale te pakta. ma shpjego dhe me trego pak si u krye misherimi i Jezusit? dhe ergjigju pyetjeve per jhir te zotit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Janar 2007 14:40
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Citim:
Po citoj ato që tha Muhejminu
me kete pergjigje qe ke dhen sme ke kthyer asnje pergjigje per te cilen une te kisha kerkuar

e riperseris pyetjen
te lutem me trego pak se i u krijua doktrina kristologjike dhe si ka mundesi qe brenda nje qenieje te ekzistojne dy qenije te ndryshme?

te pohosh qe feja eshte irracionale eshte te te pohosh se rti beson ne dicka irracionale, nderkohe qe atolicizmi lufotn qe te deklaroje qe eshte racionale dhe jo irracionale mirepo ska fakte per kete gje. Me behet qejfi se ti thua se feja jote s'eshte racionale, te pakten e di qe beson dicka qe s'ekziston. Duke qene qe Zoti eshte nje dimension tjeter dhe duke qene qe ti more njeri dhe une nuk e dime se cka ndodhur ne ate dimension si mund te thoni qe eshte tre dhe nje? Zoti juaj ka hyre ne histori, pra ehste bere materie ka fituar rregullat e kesaj natyre,,po si i ka bere? Si ka hyre ne kete trup si eshte bere misherimi? te gjitha keto jane pyetje qe doktrina e krishtere nuk iu pergjigj kurre me saktesi. Problemi nuk eshte tek veshtiresia ime per ta kuptuar por tek mosdija jote per te ma mesuar mua se çeshte triniteti ne realitet, ma shpjego me fjale te pakta. ma shpjego dhe me trego pak si u krye misherimi i Jezusit? dhe ergjigju pyetjeve per jhir te zotit





shiko more djale, me duket se po ngaterron kekun me byrekun. Cdo fe eshte irracionale dhe duke mos e ditur kete ti shpreh nje mungese te theksuar kulture dhe horizonti mendor. Irracional domethene qe nuk und te shpjegohet me ligjet e botes sone, me arsye matematike etj. Kerko ne fjalor fjalen racional dhe irracional, dhe pastaj hajde debato. Feja ime, feja jote, feja e gjithkujt eshte irracionale, ndryshe nuk do te ishte fe, do te ishte fizike apo matematike. Zoti eshte Nje dhe Tre per ne sepse e ka thene vete Zoti. Te krishteret e pare dhe njerez te tjere kane pare Birin e Shpirtin qe zbret ne formen e nej pellumbi por nuk kane pare Atin. Megjithate kane degjuar zerin e tij. Ti do te bej une nje fotografi te Zotit dhe ta postoj ketu qe te bindet zoteria jote? Une e bej me gjithe qejf, pse jo? por me kusht qe ti perpara te besh nje fotografi te Allahut dhe te Muhamedit dhe ta postosh. Ah po harrova, per ju fotografia e piktura jane mekate te tmerrshme. Pra besoj se dhe ti e ke te pamundur te me japesh fakte kokeforta qe te besoj ne fene tende, apo jo? Misherimi eshte mister, nuk mund te mesojme si u krye, sepse nuk eshte dicka qe ndodh normalisht ne kete toke, ashtu si Ringjallja. Engjelli Gabriel i tha Marise qe do te linde nje Bir qe eshte Biri i Zotit, dhe qe asgje nuk eshte e pamundur per Zotin. Pra Misherimi u krye pa kontakt fizik. Asnje nuk ishte aty prane momentin qe u krye misherimi ashtu si askush nuk ishte prane momentin kur u krye ringjallja. Por vete lindja dhe Ringjallja e Jezu Krishtit jane prova te ketyre qe po them. Zoti ka hyre ne histori dhe per njefare kohe ka jetuar si njeri ne te gjitha kuptimet (pa mekatuar asnjehere ama). Te krishteret nuk tentojne ta analizojne misherimin me shkence, ata e besojne dhe kaq. Ka shume ndryshim mes kuptimit me arsye dhe besimit me zemer. Kalofsh mire

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Janar 2007 17:41
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Ashtu sic e ke arsyetuar ti mua doktrinene kristiane eshte tamam sikurse e ke mesuar nga ndonje pastor ekstremsit dhe joracoinal, jo racional do te thtoe nje fe e pallogjikshme(ky ishte kuptimi), ndersa feja ime (pra Islami) eshte racionale, perse? Sepse Zoti im(sic e quan ti) pra Allahu, edhe pse nuk mund te shikohet ai mund te perceptohet dhe dukt i arsyeshem dhe i thjeshte brenda vetes se tij per mendjen njerezore. Dmth une mund ta shpjegoje ekzistencen e Zotit edhe pa e pare ate sepse shoh mrekullite e tij, ndersa ti nuk mund ta shpjegosh dot kurre trinitetin(sepse une nuk te kerkova qe te me fotografosh Trinine) me fakte dhe me shembuj konkret qe ta bejne ate sa me racional. NDersa Allahu qe islami predikon eshte shume racional i llogjikshem, Ai eshte transhendent dhe njekohesisht dhe emanent. Pra ai ndodhet lart ne Arshin e Tij por nderkohe ndodhet prane krijeses se tij , madje me afer damarit te qafes. praz ja ku qendorn racionalja islame e Zotit, qe te lejon afrimin e llogjikes ne perceptimin e Zotit, le ta marrim teorine e Krishtere tani. Jezusi ishte birir i gjeneruar nga Zoti, po si u gjenerua? A mund qe Jezusi te zere vendin e Atit dhe Ati te Jezusit? Si u krye misherimi i Biriit brenda trupit te Jezusit te Nazaretit? Si perjetuan keto te dy ne nje trup??????? Kur un krye meshirimi i BIrit tek Jezusi gjate pagezimit te Lukes apo gjate ngjizjes si tek Mateu????? apo qe ne paranisjen e kohes si tek Gjoni?????? si elaboroi trupi i nje njeriu fuqine e nje hyju????? E pra te gjitha keto jane mister.......dhe nje fe e mbushur me mister, e cila ka futur zotin ne histori por sdi ta shpjegoje se si nuk eshte racionale dhe e [ranueshme llogjikisht. perndryshe me trego(pa u marre me fen time te lutem).

Se fundmi, ti je ne nje diskutim dhe tregohu i drejte, te krishteret e pare nuk kan besuar ne trinitet, ka pasur docest, nestorian e shume sekte te tjera qe kane lufutar deri vone. qe mendonin se Jezusi eshte vetem njeri, ose vetm Zot, ose Jezusi eshte zot i mre ndersa ai i Testamentit te vjeter eshte nje zot i keq qe jezusi e luftoi. Teoria e triniettit ka dale shume shume shume vone more angel, prandaj mos ngatero konceptet tregohu i drejte, mos harro se ne keshjillin e Nikeas ka qene nje person me emrin Arius qe pohonte se Jezusi ishte i krijuar dhe se nuk ishte hyjni, mos harro kete gje te lutem. Dhe te lutem mos mer te mireqene dicka qe une e dyshoj, sepse une dyshoj qe kryqezimi ka ndodhur pse?

Ta them tek tema e kryqezimit...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2007 14:37
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Perderisa ti merresh me fene time, pse te mos merrem dhe une me fene tende? Ti me thua se Islami eshte racional se ndiet prania Hyjnore ne trupin e njeriut prane damarit te qafes. Une te them qe "ratio" eshte fjale latine (kam studiuar nja 5 vjet latinisht dhe pretendoj ta njoh pakez kete gjuhe) dhe domethene arsye ashtu si "logos" ne greqishten e lashte, nuk domethene ndjenje. Islami dhe Krishterimi dhe Judaizmi dhe cdo fe tjeter jane jashte botes se arsyes, jo me kuptimin qe jane te cmendura, por me kuptimin qe jane ne nje dimension tjeter, ne ate teologjik pra meqe jane fe, dhe teologjia ka dogma ne vend te teoremave. Ti besimin tend ne Zot e ndjen ne trupin tend sic me thua, sepse eshte besim e jo arsye. Une apo kushdo tjeter jashte Islamit nuk mund ta ndjejme kete gje. Une kam besimin qe Zoti eshte Ati Biri e Shpirti i Shenjte, dhe qe Biri erdhi ne jete nga Ati brenda trupit te virgjereshes Marie. Dhe Shpirti i Shenjte zbriti gjate pagezimit, jo Biri, se me duket e kishe ngaterruar kete gje.
Ka pasur shume herezi ne shekujt e pare pas Krishtit, mes te cilave herezia ariane qe ti permend (Arius pra). Por te krishteret e vertete kane besuar ne qenien e Jezusit hyjni, dhe pikerisht ne keshillin e Nikeas vertetohet kjo, kur u votua nga peshkopet per pranimin apo jo te qenies se Jezusit njeri e hyjni. Po, u votua sepse nuk kishte akoma pape, dhe nuk kishte si te vendosej ndryshe meqe kishte kontestime. Dhe rezultati i votimit nga 300 peshkope ishte 298 ne favor te qenies se Krishtit hyjni dhe 2 kunder.
Per kryqezimin ka deshmi te krishtera dhe romake, dhe sic dihet romaket e mbanin historine jashtezakonisht mire. Kaq kisha, kalofsh mire

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2007 15:13
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Serishmi nuk mi je pergjigjur pyetjeve te mia Send me an angel, dhe se kuptoj perse?

tani ti vazhdon akoma me pretendimin se Feja ime eshte iracionale, nderkohe qe me siper une te vertetova te kunderten, iracionalja eshte dicka qe nuk ekziston more djale, Zoti qe islami predikon eshte nje Zot qe vertetohet, dhe me shembullin e damarit une nuk desha te thoja ate qe shkruajte ti, llogjikisht. Nuk e di nese nje ateisti ti do ti jepje nje foto te Atit Birit dhe shpirtit te shenjte. Gjithsesi Zoti ashtu sic islami e predikon, nuk eshet nje Zot irracional qe ska mudnesi te shpjegohet, Ai eshte nj qenie transhendente dhe emanente,ashtu sikurse ta hspjgeova me siper, ndersa Zoti trini, sic thua ti eshte nje Zot qe nuk mund ta shpjegosh dot? Sepse eshte nje krijese Irracionale, qe nuk perceptohet. Pra ti smund ti shpjegosh nje Ateisti se Zoti trin ekziston, qe eshte racional(i llogjikshem dhe i eprceptueshem) ti do i falsesh atij per nje hyjni qe erdhi dhe mori formen e njeriut etj....qe jane forma qe edeh ti nuk i kutpon se si ndodhi.

para se te mbaroj....

Dua te kujtoj se nese ARIUSI ka qene nje peshkop, qe ka qene i njohur shum nga afer me biblen, mirepo ne nje liber interesant qe mesohet dhe lexohet nga te gjithe ata qe mbarojne per doktrine fetare kristiane ne cdo universitet te botes
"Orthodoxy and Heresy in earliest Christianity" nga WALTER BAWUER

tek ky liber qe eshte thuajse prej316 faqe paraqitet ne nje forme te perkyer se cfare kane ndodhur ne shekullin e dyte dhe per sne shekullin e par te keshilloj Unity and Diversity in the New Testamentnga James Dunn. Pastaj habitem ne dicka, pers valle Athanasi vrau Ariusin nese kishte te drejte? kete fakt e ke dhe tek Historia e Prandorise Bizantine nga George Ostrogorski.

Dhe se fundi ke nje tufe pyetjesh+ te mesepiermet qe presin pergjigje.

Jezusi ishte birir i gjeneruar nga Zoti, po si u gjenerua? A mund qe Jezusi te zere vendin e Atit dhe Ati te Jezusit? Si u krye misherimi i Biriit brenda trupit te Jezusit te Nazaretit? Si perjetuan keto te dy ne nje trup??????? Kur un krye meshirimi i BIrit tek Jezusi gjate pagezimit te Lukes apo gjate ngjizjes si tek Mateu????? apo qe ne paranisjen e kohes si tek Gjoni?????? si elaboroi trupi i nje njeriu fuqine e nje hyju?????

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2007 15:48
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Muhejminu une i jam pergjigjur me sa kam mundur te gjitha pyetjeve, por ti nuk pranon pergjigje qe eshte jashte vizionit tend me sa kam vene re. Une te dhashe kuptimin etimologjik te fjales "ratio" ne latinisht e greqishten e lashte. Nuk e di si perkthehet kjo fjale apo cfare kuptimi ka ne arabisht.

1) Jezusi i gjenerua brenda trupit te virgjereshes Marie me Frymen e Shenjte

2) Jezusi kishte natyre njerezore dhe natyre hyjnore

3) menyra e gjenerimit eshte mister qe duhet besuar. Nuk zgjidhet me laps e leter

4) forca hyjnore e trupit te Jezusit nuk mund te deshmohet drejtpersedrejti nga asnje i vdekshem, por prania e saj deshmohet gjate Ringjalljes

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2007 01:19
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Pergjigjet e tua jane te gabnuara jo nga vizioni im por ngaqe bibla si pranon te fillojme qe me te paren

1) Jezusi i gjenerua brenda trupit te virgjereshes Marie me Frymen e Shenjte


E gabuar si pergjigje. Jezusi nuk u gjenrua ne Mitren e 14 vjecares maria por sipas Ungjillit te Gjonit ai eshte gjeneruar qe perpara fillimit te koherave. Prfandaj pergjigjajote eshte e gabuar dhe akoma mbetet pyetja Kur u gjenerua Jezusi? Se dyti pergjigja jote del ne kunderthenie me nje pergjigje tjeter qe ke dhen me pare ku thua se ne e pame trinine gjte pagezimit te Jezusit dhe permende Luken(Ne fakt Luka pohoon se Jezusit i erdhi biri gjate pagezimit)

2) Jezusi kishte natyre njerezore dhe natyre hyjnore

Si i kishte keto dy natyra????????????????? Si mund te kene ekzistuar te dyja dhe kush na trgon neve se kush ishte natyra qe vepronte? Duke i shtuar kesaj pyetje edhe ate me te vjetren qe ti si je pergjgijur kurre A mund qe Jezusi te zere vendin e Atit dhe Ati te Jezusit?

3) menyra e gjenerimit eshte mister qe duhet besuar. Nuk zgjidhet me laps e leter


Nuk ka mundesi qe te jete mister, perderisa eshte dicka e pare, me kupton??????? Jezusi eshte nje zot qe ka hyre ne histori, por si ka hyre krijuesi ne krijesen e vet?????? NUk mund te kalohen te gjithe gjerat me mister mister, mister, sepse cu pa nga besimi? Atehere le ta quajme jo me feja kat9like por feja e misterit se si Jezusi u be Zot.

4) forca hyjnore e trupit te Jezusit nuk mund te deshmohet drejtpersedrejti nga asnje i vdekshem, por prania e saj deshmohet gjate Ringjalljes

Zoti do te na ringjall edhe neve nga vdekja cdo te thote valle qe ne kemi dy qenie pbrenda vetes????

ke dhe keto pyetje pa iu pergjigjur 'Kur un krye meshirimi i BIrit tek Jezusi gjate pagezimit te Lukes apo gjate ngjizjes si tek Mateu????? apo qe ne paranisjen e kohes si tek Gjoni??????"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2007 16:20
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

lale po te them qe Jezusi eshte gjeneruar ne trupin e Maries. Biri i Zotit eshte i vjeter sa Zoti vete sepse eshte Zoti dhe ekziston qe para fillimit te tokes, por nuk quhej Jezus. Me verte nuk e merr vesh cfare dua te them, apo pyet sa per te ngaterruar?

Sipas Gjonit Biri i Zotit eshte Fjala qe beri te mundur krijimin e universit por nuk e kishte emrin Jezus deri kur u gjenerua ne toke dhe mori formen e njeriut.

Shpresoj te jem sqaruar bindshem me kete mesazhin e fundit

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2007 16:26
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:28 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.