Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Gishta qe dridhen Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha ingmetalboy
Kete here isha fokusuar i gjithi pas thonjte e mi te duarve te cilet kohe me pare i kisha perdorur per te grisur masken e fundit te zbuluar mes buzeqeshje te mija. Copa te vogla kishin mbetur atje-ketu ne disa prej thonjve te miedhe pse ishte bere me se nje muaj. Shkova ne lavaman dhe fillova ti laj duart sikur te kisha prekur nje kufome qe mbarte nje semundje vdekjeprurese. I ferkova dhe i ferkova thonjte derisa gishtat filluan te gjakosen dhe te djegin nga sapuni. Me ne fund i shpelava me ujin e rrjedhshem qe me solli disi ne vete. Valle pse kete radhe me kishte bere kaq pershtypje? Nuk ishte hera e pare qe nje maske e vene me vetedije ne fytyre, ne nje menyre akoma te pazbuluar, kishte ardhur ne jete duke dashur te behej pjese e fytyres sime perjetesisht. Nje maske si cdo te tjerat qe per arsye qe as vete nuk e di ishte perdorur per te arritur nje qellim te cilin sinqerisht as vete nuk e di. Eh sa te tilla perdor cdo dite, valle si mund te mbaj mend dicka te tile. Njeriu nuk eshte makine. Jeta ndonjehere na kerkon te jemi te tille dhe ne per te mundur te ecur perpara duhet te veme nje maske te tille ne fytyre. Nje maske qe nuk perfaqeson ate qe jemi ne, por ate qe duhet te jemi per momentin.

Por kete here gjithcka ishte ndryshe. Maska qe duhet te cirrja me aq dhimbje nga fytyra si duket kishte kohe qe ishte bere pjese e fytyres sime. Se pari mu desh te germoja jashtezakonisht thelle brenda vetes per te zbuluar qe ajo ishte nje maske dhe se dyti mundi dhe dhimbja qe shkaktoi kur e hoqa ishte vertet e pakrahasueshme. Cfare duhet te beje njeriu valle kur zbulon dicka te tille ne vetvete? Kur ben nje zbulim aq te frikshem sa trondit gjithcka deri ne themel? Te them te drejten mendoj qe hapi i pare duhet te jete te perpiqesh te shkulesh pa u menduar gjate nga vetja per te evituar deme te metejshme. Hap te cilin i udhehequr nga pervoja e bera pa u menduar dyhere. Ne fakt sic e permenda me lart, e mendova qe do te ishte vetem nje proces rrutine te cilin e kisha bere mjaf here, por kete here ishte ndryshe. Mbasi nje udhetimi te lodhshem i cili zbuloi nje te plasaritur te vogel ku maska nuk ishte asimiluar prej fytyres akoma dhe pa asnje mendyshje ngjesha thonjte e dores se majte dhe fillova te terheq. Ne fillim nuk ndodhi asgje, por pas disa impulseje force ndjeva te plasarituren te zmadhohej me teper, gjithashtu bashke me te gjaku buciti nga te dyja anet e te cares. Dhimbja me beri gati te humbas per nje moment, por ngjyra e gjakut me solli disi ne vete. Tashme dhimbja dhe inati i shtuan perpjekjet e mija njeqindfish dhe duke ngulcuar nga dhimbja fillova te shkund te gjithe trupin nga forca e ushtruar per te hequr cdo cope te asaj maske te poshter qe po me nxinte jeten.

Ngadale por duke perparuar arriuta ta ndaj masken dallueshem, prej fytyres sime. Nuk e di se si, por kjo maske kishte depertuar aq thelle sa duke shkulur ate copa prej fytyres sime filluan te bien ne toke te skuqura nga gjaku. Por nuk kishte zgjidhje tjeter, nuk egzsitonte nje menyre "me pak e dhunshme" per te bere dicka te tille. Maska duhej hequr nga fytyra ime me cdo kusht. Se si kishte mbijetuar kaq gjate duke kaluar nje pas nje cdo kontroll te castit apo ata te imet qe i bej vetes ne menyre te rregullt pikerisht per kete arsye, nuk e kuptoj. Ndoshta... Jo nuk ka mundesi. E di qe sistemi i kontrollit nuk eshte perfekt, por duhet te kuptoja qe kishte dicka qe nuk shkonte, nje llambe e kuqe alarmi duhet te ishte ndezur diku. Valle qe nga zanafilla e krijimit te ketij lloj sistemi kjo lloj maske ishte fshehur me qellim prej krijuesit ( qe te mos ngaterrohemi, krijuesi ne kete rast jam une ), per te mos u zbuluar? Apo ndoshta kam menduar qe dicka e tille vertet qe ja vlen te mbahet dhe e kam fshire komplet nga cdo lloj dokumentimi i te kaluares? Apo eshte thjesht nje rastesi e cuditshme e gjithe kjo histori? Ndoshta... nuk kam per ditur kurre te verteten mbi prejardhjen dhe arsyen mbrapa kesaj maske qe me kushtoi aq shume. Ne gjunje, duke luftuar me cdo force qe me kishte mbetur ne trup, kuptova qe duhet te mbaroja "operacionin" me nje levizje te fundit ose cdo sakrifice e bere deri tani do te ishte bere me kot. Nqs do te lija masken ashtu pergjysem ne fytyre edhe kur plaget te sheroheshin do te ishta vetem nje moster me dyfytyra qe edhe nena natyre do ta mohonte. Ndalova se terhequri dhe mora fryme thelle disa here. Gishtat me ishin lodhur, dhimbja ishte gati e pamundur per tu perballuar dhe forcat po me linin. Kafshova buzen, thirra me te madhe dhe i dhashe duarve perposhte me sa fuqi qe kisha. Dhimbja me beri te humbas ndenjat. Nuk e di sa kohe qendrova ashtu mes kesaj bote dhe asaj pertej. Me ne fund vullneti apo fati im vendosen qe te hap syte. Gjeja e pare qe pashe ishte maska e thyer qe akoma e shtrengoja ne dore. "Fitore" mendova dhe bera te buzeqesh, por cuditerisht nuk ndjeva gjysmen e fytyres te me pergjigjej. I tmerruar kembadorazi dola para pasqyers. Gjysma e fytyres ishte shperfytyruar komplet dhe asnje detaj qe me perfaqesonte mua nuk mund te dallohej.

Sot, kur i gjymtuar nga e kaluara ime eci rrugeve nuk mund te shoh njerzit ne sy. I turperuar nga vetja eci dhe ndjej shikimet e kalimtareve te me nxehin majat e vesheve. Me duket sikur thjesht duke me pare do te mund te kuptojne cfare ndodhi me mua dhe instikti i pare me thote te vrapoj dhe te strukem ne ndonje skute te erret larg prej cdo fryme njeriu, por arsyeja qe me mban te eci drejt eshte fakti qe dikush si une nuk e meriton dicka te tille. Pasiguria, pakujdesia apo shpirtvogelsia ime e dikurshme u rikthye per te me goditur dhe me kushtoi gjysmen e fytyres sime. Ndeshkimi apo vendimi i duhur eshte vazhdimi i udhetimit te nisur me kete gjymtim te dhimbshem qe duhet te mbart mbi vete derisa te kem fuqi te ec.



Bkur ndjenja, por ka sforcime ne perdorimin e tepert te fjaleve gjate shtjellimit te idese. Sterhollimet shpesh jane te panevojshme.
Gabimet ortografike sidomos nuk falen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2008 12:50
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Bkur ndjenja, por ka sforcime ne perdorimin e tepert te fjaleve gjate shtjellimit te idese. Sterhollimet shpesh jane te panevojshme.
Gabimet ortografike sidomos nuk falen.


Flm cedrus per fjalet tende, por mos harro qe ne forum une hedh vetem idete fillestare ashtu sic vijne shpejt e shpejt ne oret e vona te nates. Besoj se e di qe ky brume duhet punuar perseri e perseri derisa te shnderrohet ne nje buke e denje per tu servirur per te ngrene. Persa i perket sterhollimeve mund te te them vetem qe ka dhe ju propozoj nje loje ku nqs deshironi mund te me ndihmoni ti gjej dhe ti korrigjoj.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Dhjetor 2008 18:28
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

E di nuk jam per te gjithe. Bile dhe shumica nuk me ka interesuar kurre. Pa u munduar kurre mundesha te beja shumicen per vete dhe pastaj humbja cdo lloj interesi. Ne shkolle gjithmone kam qene nxenes i dalluar me shume per te kenaqur prinderit. Jo se jam kundra diturise, por kur mungon interesi gjithcka behet e rendomte dhe mekanike. Ngadale kuptova qe te jesh dhe me i miri ne dicka terheq shume vemendjen e te tjereve. Dicka e tille nuk me pelqen mbasi te jesh njeshi kerkon serisht pune dhe mund per ta mbajtur ate pozicion. Ndaj gjithmone jam perpjekur te pozicionoj veten ne nje vendin me te rehatshem nga ku mund te veshtroj gjithcka pa u vene re. shkallezimet e krijuara dhe emblemat e shoqerise nuk me terheqin, por ja qe keshtu funksionon kjo bote dua apo nuk dua une, ndaj disa gjera duhen bere. Si psh njerzit nuk duhet te te urrejne, por dhe as mos te te duan shume. Me pelqen te jem dikush qe le nje shije te mire ne te tjeret kur me takojne per here te pare, por kur iki askush nuk me ndjen mungesen.
Keshtu mund te eci i qete ne rrugen time te mbushura me ore te tera duke pare qiellin, duke fjetur, duke pire, duke vezhguar sjelljen e njerzve dhe duke shkruar. Nqs gjithcka do te ishte kaq e thjeshte per mua nuk do te kishte me mire. Por ja qe per te marre maksimumin e kohes per te bere sic dua vete, duhet te bej gjera te tjera. Shpesh njerez te tjere qe nuk kane cfare te bejne me kohen e tyre mbasi nuk kane asgje per te cilen ndjejne dashuri te vertete perpiqen te me keshillojne, sugjerojne bile dhe te urdherojne menyren e tyre. Disa thjesht me vijne dhe me tregojne gjithe jeten e tyre, te tjere perpiqen te arsyetojne me mua, ka bile dhe nga ata qe me ironizojne. Por une thjesht qesh the mendoj qe neser qielli do te jete blu dhe une mund te qendroj ne krevatin tim me dritaren hapur per ore te tera. Ndonjehere mendoj qe ndoshta duhet te perpiqem t'ju tregoj qe ndoshta jane ata qe duhet te ndryshojne, por kur kujtoj diskutimet e gjata dhe pavlere qe keta njerez duket sikur jane te specializuar per te vazhduar deri ne pafundesi, me rrudhet fytyra dhe me fillon te me dhembe koka. Ndaj buzeqesh serisht dhe kthej kurrizin duke harruar gjithcka.

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2009 00:03
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981



Kam filluar te kuptoj qe nuk me pelqejne vetem shkrimet e tua por dhe bota jote qe pasqyrohet kaq natyrshem ne to.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2009 10:37
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha ingmetalboy

Flm cedrus per fjalet tende, por mos harro qe ne forum une hedh vetem idete fillestare ashtu sic vijne shpejt e shpejt ne oret e vona te nates. Besoj se e di qe ky brume duhet punuar perseri e perseri derisa te shnderrohet ne nje buke e denje per tu servirur per te ngrene. Persa i perket sterhollimeve mund te te them vetem qe ka dhe ju propozoj nje loje ku nqs deshironi mund te me ndihmoni ti gjej dhe ti korrigjoj.



Mire ben qe i korigjon.

Sidoqofte jepna edhe pak me shume kenaqesi se duket sikur s'na perfill kur i hedh te paperpunuara

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2009 18:17
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Mire ben qe i korigjon.

Sidoqofte jepna edhe pak me shume kenaqesi se duket sikur s'na perfill kur i hedh te paperpunuara



................



Praktikisht inge shkruan me paster, me artisitikisht dhe me rregullisht se une.Une e kam ves dhe i shpreh gjerat ashtu si me vijne,pa i perpunuar fare , madje i shkruaj edhe me gabime ortografike,pse jo edhe gramatikore.Po kete e bej pa menduar se cfare mund te thone te tjeret kur i lexojne. Une i shkruaj per vete,sepse ashtu i ndjej dhe ashtu me vjen t'i shkruaj.Kaq!

Keshtu qe gabimet ne te shrkuar,apo mosperpunimet e atyre se cfare ndjejme vijne per te tjera arsye. Por nejse cedrus , se edhe ti kete postim per arsye te tjera e ke shkruar :p

Une mesoj shume nga ato qe shkruan inge ketu

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2009 19:11
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Eishin-an Kati


................



Praktikisht inge shkruan me paster, me artisitikisht dhe me rregullisht se une.Une e kam ves dhe i shpreh gjerat ashtu si me vijne,pa i perpunuar fare , madje i shkruaj edhe me gabime ortografike,pse jo edhe gramatikore.Po kete e bej pa menduar se cfare mund te thone te tjeret kur i lexojne. Une i shkruaj per vete,sepse ashtu i ndjej dhe ashtu me vjen t'i shkruaj.Kaq!

Keshtu qe gabimet ne te shrkuar,apo mosperpunimet e atyre se cfare ndjejme vijne per te tjera arsye. Por nejse cedrus , se edhe ti kete postim per arsye te tjera e ke shkruar :p

Une mesoj shume nga ato qe shkruan inge ketu



Eshte e vertete, te gjithe mesojme.

Une vetem doja ta ngacmoja pak qe te ishte me i sakte.

Ty do te them me vone UPS

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2009 19:52
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Eshte e vertete, te gjithe mesojme.

Une vetem doja ta ngacmoja pak qe te ishte me i sakte.

Ty do te them me vone UPS




..........

Do ta ngacmosh vetem per saktesine apo per ndonje gje tjeter?

 

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2009 19:55
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Bani qef sa te doni po ne fund mesazhet jashte teme do fshihen.

Ok?

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2009 21:26
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

eshte fshire ndonje mesazh ketu sepse me duket sikur eshte dicka qe po me shpeton...?!
Nejse.

agata
Faleminderit per fjalet e tua te mira dhe le te shpresojme qe 2009 te na sjelle me shume momente ku fjalet jane te teperta.

cedrus
Kur shkruaj te qenit "politiksh korrekt" me te gjithe nuk eshte tamam ajo qe me shkon ndermend, ndaj mos u mendo kaq shume xhan.


Kati

mos meso dhe kaq

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2009 23:33
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:43 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Gishta qe dridhen

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.