Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Degjenerim apo Rigjenerim?! Levizja... e apo e pa-Kontrolluar?!
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Daedal, une jam goxha krenare per ate qe jam. T'a siguroj! E nese kam pasur sukses si njeri ne jete ka qene sepse kam pranuar, dashuruar dhe respektuar ate qe jam.
Do ishte ne interesin tim per te thene qe ne shqipot kemi kapur majat;fundja kam kohe qe kam rezultatet me te larta te grupit tim, studentja e vetme e huaj ne grup, kam fituar cfare ka qene per t'u fituar ne nivel cmimesh e bursash, co-drejtoj organizaten studentore te fakultetit tim dhe jam aktive ne jeten e fakultetit por...kjo eshte ne saje te aplikimit tim personal, jo ne saje te shqiptarizmt tim.

Te qenit shqiptare per mua eshte pasuri personale; une kam pasur fatin e mire te kem te bej me realitete te ndryshme, te jetoj mes botekuptimesh te ndryshme, gje qe me ka dhene pjekuri(por dhe shume vuajtje).

S'jemi me te mire, me te zgjuar, me te bukur se te tjeret...ne jemi ato qe kane marre rruget e botes ngaqe s'ishim te zotet te ndertojme nje Shqiperi qe na plotesonte, nje vend te pershtatshem per femijet tane.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 15:24
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

daedal ka kapur nje teme goxha interesante...
...i stimuluar edhe nga diskutimi me amor alucius

Kompleksi i Inferioritetit!!!
Une mendoj se perben pafundesisht nje DEGJENERIM TOTAL!

Daedal... ti ben shume mire qe e diskuton kete teme... per ata qe kane jetuar jashte... besoj do kuptojne se sa delikate eshte kjo teme... sidomos per meshkujt ... pasi kemi nje ego patriotike me te theksuar se femrat... te pakten kjo eshte ajo qe une kam vene re... mbase nga ndonje studim mund te dale edhe kunderta... c'rendesi ka kjo... nejse...!!!

E rendesishme eshte se... ka... ka goxha shqiptare.... qe per nje arsye apo per nje tjeter... fshehin... ngurojne te pranojne... se JANE SHQIPTARE!!!

Une besoj... se ne pjesen me te madhe te rasteve kjo ndodh pikerisht nga kompleksi i te qenit inferior!!!

A mund te te duan te tjeret kur nuk do veten?!



Peace!

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 15:30
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius


nese vertete ke rezultate te mira une te pergezoj sinqerisht. URIME!
nese e konsideonashtu sic the me pare te qenit shqiptare te pergezoj dyfish.
ne fakt nese studentet e mire jane 1.2.3.4.5 100 dhe jane shqiptare...po pse more kineze jemi ne qe te pretendojmemiliona te shkelqyer

__________________
,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 15:40
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

E verteta eshte Daedal qe keto studente te mire Shqiperise i duhen brenda dhe jo jashte. Fati i keq i Shqiperise eshte qe po i thith bota trurin nga jashte e Shqiperia s'po arrin te beje oferta te lakmishme per studentet qe t'i mbaje brenda, te thithe know-how qe kane marre jashte dhe t'a perdore per t'u zhvilluar.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 15:43
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti
daedal ka kapur nje teme goxha interesante...
...i stimuluar edhe nga diskutimi me amor alucius

Kompleksi i Inferioritetit!!!
Une mendoj se perben pafundesisht nje DEGJENERIM TOTAL!

Daedal... ti ben shume mire qe e diskuton kete teme... per ata qe kane jetuar jashte... besoj do kuptojne se sa delikate eshte kjo teme... sidomos per meshkujt ... pasi kemi nje ego patriotike me te theksuar se femrat... te pakten kjo eshte ajo qe une kam vene re... mbase nga ndonje studim mund te dale edhe kunderta... c'rendesi ka kjo... nejse...!!!

E rendesishme eshte se... ka... ka goxha shqiptare.... qe per nje arsye apo per nje tjeter... fshehin... ngurojne te pranojne... se JANE SHQIPTARE!!!

Une besoj... se ne pjesen me te madhe te rasteve kjo ndodh pikerisht nga kompleksi i te qenit inferior!!!

A mund te te duan te tjeret kur nuk do veten?!



Peace!


ndersa nuk mund te rri pa falenderuar "heroin Kombetar" i cili me ka vlesresuar mgjs tema nuk eshte e imja.

sec ndjeva nje perkujdesje prej komandanti (tamam si skendrbeu) te tipit "ke bere mire" "ske bere mire'

Komplimente hero

__________________
,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 15:43
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius
E verteta eshte Daedal qe keto studente te mire Shqiperise i duhen brenda dhe jo jashte. Fati i keq i Shqiperise eshte qe po i thith bota trurin nga jashte e Shqiperia s'po arrin te beje oferta te lakmishme per studentet qe t'i mbaje brenda, te thithe know-how qe kane marre jashte dhe t'a perdore per t'u zhvilluar.

amori!
vjet une dhashe mesim part time ne dy fakyltete dhe 5 shkolla te mesme.
Po te tregoj vetem fakulttetet (publike). ne fund te muajit megjithse kisha bere jo pak ore leksone merrja afro 1200 leke (te reja).
ndersa ato para i fitoja diku tjeter afersisht ne nje dite.
Po profesoret tane (aq te pakte ne numer) e di sa pak vleresohen.
Pastaj ku te vijne e te punojne te doplomuarit shkelqyeshem o amor aman. te lene pagat e amerikes dhe europes se duhet shpallur pavarsia e shqiperise?

__________________
,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 15:49
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

10 euro ne dite? Wauwww!!! Me aq s'mund te paguash as dreken tek McDonalds

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 15:52
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Pika-pika-pika-chu

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 10/05/2008 ora 16:32

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 16:12
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius
10 euro ne dite? Wauwww!!! Me aq s'mund te paguash as dreken tek McDonalds


C'fare eshte McDonalds?????

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 17:47
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dhoma666
djale i mire,,,,,,

Regjistruar: 20/01/2007
Vendbanimi: duke shaluar,,,instiktet....
Mesazhe: 325

Citim:
Po citoj ato që tha Gjergj Kastrioti


Mr. Al Pacino... prape Arome Gruaje eshte ajo por... ka menyra e menyra!!!



Fajtor... dhe Amor... mendoj se eshte nje rruge e mesme mbi ate... problemin e femres "prostitute" dhe meshkujve qe ndikojne qe femra te vishet ne ate menyre etj...
Ky eshte nje degjenerim nga te dyja palet...
... eshte nje marreveshje... por me teper se marreveshje eshte nje "ujdi" midis "bobave" si tipi i Ninit qe edhe Fajtori permendi... dhe femrave super te lehta... qe mjafton te kesh nje "Range Rover" ose nje Kawasaku Ninja... dhe femrat i ke nga pas...
Eshte si 1+1 = 2 !!!

Pooooooooor... degjenerimin me te dukshem e pesojne... ato dha ata qe nuk i perkasin kesaj "rrace"...



Nje tregim ... te shkurter meqe ra fjala...!



Njeri prej... asaj "rrace" ... kishte kap nje goce... jashte "rraces"... ishte nje studente e ardhur nga nje fshat i larget i Shqiperise ... Ky robi shkon e mer me Range-in e tij... ne QS... ora 8 e mengjesit... Ulen ne nje Bar-Restorant... i thote ai "Ca bo me pi rrusho"... "1 Hamburger" thote ajo... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




Peace!

 

 

Tani hyra ne net dhe sapo pashe disa diskutime ne kete teme,  me pelqyen dhe vecanerisht fajtori dhe po e filloj me idene qe ka dhene fajtori ne lidhje me identitein kombetare dhe lidhjet e tij me degjenerimin apo rigjenerimin.

Ne kendveshtrimin tim degjenerim do te thote rreshqitje drejt dickaje qe eshte e re ne krahasim me vlerat e perparshme dhe per kete te re ka dy qendrime: nje pozitiv nga brezi qe e sjell ate degjenerim: dhe nje negativ nga brezi paraardhes i cili nuk e gelltit dot te rene per shkak te formimit te tij(jo per faj te tij),,,,pra nese e "tjerrim" me holle eshte nje "minirevulucion"  qe po sjell dicka te re. Si pritet kjo? Ne identitetin  tone kombetare ne jemi luhatur nga te dyja anet,,,,,ne  lindje per shkak te rrethanave historike dhe ne perendim per shkak te nje prirje natyrore te shqiptareve(ketu po perdor mendimin e Ismail Kadarese). Pra kuptohen te gjitha vlerat qe ne kemi marre nga lindja, dhe se si keto vlera jane te "pa pershtatshme" per ato qe servir nje kulture perendimore. Dhe ne nje konfuzion te tille ne perdorim fjalen degjenerim qe ne fakt duhet te ia leme brezit para nesh,,,,ne per te sqaruar te ardhurat e reja ne kulturen tone duehet te perdorim nje tog te ri fjalesh dhe qe une mendoj se eshte " rigjenerim", dhe shpresoj qe ky rigjenerim te plotesoj ciklet e tij sa me shpejt duke u adaptuar me kulturen tone. Pra tek ne kultura jone dhe "degjenerimi" duhet te jene ne partneritet, dhe ne  kete menyre do te kemi n je rigjenenrim. ne te kundert kane te drejte kryesia e pleqeve shqiptare qe "femijet e sotit jane te degjeneruar"(ne peshen qe ka kjo fjale per pleqte)

__________________
,,,,,,,,,ti je parajsa ime e humbur dhe une ."mekatar" ne kerkim te hynores...........

Modifikuar nga dhoma666 datė 10/05/2008 ora 19:18

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 19:11
dhoma666 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dhoma666 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dhoma666 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dhoma666 Shto dhoma666 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dhoma666 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:20 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Degjenerim apo Rigjenerim?! Levizja... e apo e pa-Kontrolluar?!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.