Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 44 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Thumbs down

Une nuk kam ardhur nga hiçi, meqe substanca e babait dhe nenes sime qe me ka mbajtur nente muaj ne mitren e saj, eshte diçka. E kam te qarte se fara qe me ka krijuar nuk ka mundur te prodhohej nga hiçi: si mund te prodhonte hiçi ekzistencen?

Pergjate analizes te jep ne mendje Zotin

Volter

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Modifikuar nga volter datė 03/03/2005 ora 18:39

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2005 14:02
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ipersfera
Parazit

Regjistruar: 21/02/2003
Vendbanimi: v.k.
Mesazhe: 58

Varet se ckfare kuptohet me hic!
Nese nuk eshte i qarte kuptimi i "hicit" smunt te flasesh per te.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Mars 2005 21:02
ipersfera nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ipersfera Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ipersfera (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ipersfera Shto ipersfera nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ipersfera nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
anpo
Anetar i ri

Regjistruar: 01/01/2005
Vendbanimi: austri
Mesazhe: 2

Question

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani
Qenie e domosdoshme.............

Volter



hi..sorry qe po nderhyj po kjo me beri pershtypje nga plloshtani.....doja te kuptoja kush eshte qenie e domosdoshme.???? cfare lloj qenieje eshte zoti sipas jush....??pastaj te isha ne vendin tuaj i woldnt say it in general. maby for u it is soo neccesary but the last thing that i think i need in my life is that. just tell me where do u base it? ku e shikoni "zotin" te ndikoje drejperdrejte jeten tuaj....??ose me sakt me jepni vetem 1 arsye te me beni qe zoti ekziston ku te jet reale....?

best regars

anpo

__________________
<this life is only to make desicions..>

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 21:43
anpo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė anpo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me anpo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: anpo Shto anpo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto anpo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Auberoni
...

Regjistruar: 12/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Citim:
Po citoj ato që tha Dionis
isra e kam fjalen diturin e vetes...e jo per diturin e pafund..njeriu vin deri ne fund te dituris se vet...



Dionis...si e di njeriu kur arrin ne fund te dijes se vete???

Me duket thenie romantike, por, thelbsisht kontradiktore!!! Tregom ne cilen nivel te dijes je ti??? Dija nuk ka mase metrike.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2005 19:44
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Auberoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Auberoni Shto Auberoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Auberoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Auberoni
...

Regjistruar: 12/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Dionis...si e di njeriu kur arrin ne fund te dijes se vete???

Me duket thenie romantike, por, thelbsisht kontradiktore!!! Tregom ne cilen nivel te dijes je ti???

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2005 19:48
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Auberoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Auberoni Shto Auberoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Auberoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dionis
piktor

Regjistruar: 15/04/2004
Vendbanimi: ne piknik
Mesazhe: 205

Dija ime nuk percaktohet saktesisht, po ajo percaktohet deridiku... dhe cdo njeri e di veten se kush eshte, dhe se cfar mendje ka...

shendet

__________________
Karakteri eshte pasqyra e njeriut.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2005 12:28
Dionis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dionis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dionis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dionis Shto Dionis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dionis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Une jetoj plotesisht ne qenien e Zotit (qenie e domosdoshme), se tek Ai, veprojme me arsyen tone , dhe pa vullnetin tone. Ai eshte gjithcka per mua, e une jam per te, vetem pasqyre e tij...

Zoti eshte force ne vete, dhe reagon ne boten tim te madhe...

[Plloshtani]

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Mars 2005 14:19
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Auberoni
...

Regjistruar: 12/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Plloshtan...

Doktrina Teologjike na ben te ditur se Zoti qendron pertej shqisave tona dhe se per njerezit Zoti do te jete nje e panjohur.

Pytja ime eshte, se cili njeri e njeh Zotin deri ne ate mase (sa te vie ne perfundim se qendron pertej shqisave tona) qe te na komunikoj se njeru nuk mund ta njoh natyren e Tije?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Mars 2005 20:25
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Auberoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Auberoni Shto Auberoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Auberoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Kur "flet" Zoti me mua

Ja mbreme isha duke pushuar trurin tejmase, dhe ne urtesi te delire pata nje frymezim shpirteror, ku ndjeva nje shperthim te vrullshem shpirteror... ku arrita te me flase Zoti... M'u paraqit si i jashtezakonshem, dhe i meshiershem per krijesat njeri dhe kuptova qe Zoti eshte nje, dhe qe plotesisht jeton dhe vepron ne kujtesen dhe mendjen tone... Me vinte zeri i thelle, dhe me jepte ne mendje sikur fliste me ane te nje perkthyesi (engjellit)...Sa cudi

S'mbaj mend nje gje kaq te bukur, e cila me motivoi per shume gjera, dhe u bera nje engjell me dy flete.

Zeri me vinte ne majen e heshtjes, dhe vetem degjoja zerat pertej botes sime te madhe, tentoja te sqaroja veten, valle jam une, apo hija ime.... Zoti me fliste ne heshtje, dhe une vetem e degjoja ne heshtje...vertet ishte nje kujtim i bukur...

Tani me duket jeta dicka e cuditshme, dhe krejt me sprove, per te pare njeriun sa eshte i vetedijshem per gjerat qe nuk i shohim dhe qe na imponohen nga vete natyra...; dhe kuptova qe gjerat qe nuk mund t'i arrijme nuk na takojne si pjese te vecanta....

Me respekt Plloshtani

Plloshtani

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Mars 2005 10:33
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dionis
piktor

Regjistruar: 15/04/2004
Vendbanimi: ne piknik
Mesazhe: 205

Citim:
Po citoj ato që tha Auberoni
Plloshtan...

Doktrina Teologjike na ben te ditur se Zoti qendron pertej shqisave tona dhe se per njerezit Zoti do te jete nje e panjohur.

Pytja ime eshte, se cili njeri e njeh Zotin deri ne ate mase (sa te vie ne perfundim se qendron pertej shqisave tona) qe te na komunikoj se njeru nuk mund ta njoh natyren e Tije?



Pyetje e qelluar, po mbase une mendoj qe zoti eshte ne fuqine e njeriut, vetem kur njeriu eshte ne fuqine e vete ne kuader te zotit, atehere them se qendron zoti ne shqisat tona...

njeriu njeh natyren e tij, vetem sa i eshte dhen e drejta per ta njohur natyren e tij... mendoj se esht me percaktim nga vet zoti...

p.s: plloshtan vertet e magjishme ishte ky shkrimi i fundit

__________________
Karakteri eshte pasqyra e njeriut.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2005 11:49
Dionis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dionis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dionis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dionis Shto Dionis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dionis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:11 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 44 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.