Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane. Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 20 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Shume bukur, tani le te veshtrojme me vemendje pergjigjet tuaja per te gjetur se trinia eq ju pretendoni nuk eshte aspak nje Zot.

Rumi me tha se Trinia ka formen e nje trekendeshi i cili ka ne te tre brinjet nga nje hyjni dhe keto tre hyjni formojne Zotin. Kjo e perkthyer ne nje gjuhe me bindese do te thote se Zoti eshte i formuar nga tre hyjni, apo jo? perderisa ti pohon se keta te tre formojne njeshin do te thtoe se keta te tre vec e vec nuk jane Zota nga an tjeter. nje aspekt tjeter qe duhet theksuar eshte se kisha ka pretenduar se te tre keto hyjni nuk kane diferenca mes tyre as ne pushtet e as ne lavdi, madje keta te tre jane ne vetevete nje dhe tre. mirepo arsyeteimi i juaj nuk lidhet fare me kete qe sapo thashe me siper, duke qene se Biri nuk mund te kete fuqine e Atit apo te shpirtit te shentje e keshtu me rradhe.

teoria e dikujt tjeter(qe spo me kujtohet se e kujt) qe e krahason trinitetin e me trupin mendjen dhe Shpirtin eshte e gabuar. ne te vertete keta te tre formojne bazen e trupit(jetes, nese mund ta quajme keshtu) por ama asnje nga keta organe ne vecanti nuk formon jeten apo bazen e trupit. prandaj asnje nga keto organe ne vecanti nuk eshte vete jeta apo trupi. siukurse sipas kesaj analogjie as vete Ati, biri apo shpirti i shenjte ne vecanti nuk jane hyjni qe formojne nje Hyjni, por te tre ketsa hyjni(pra tre zota) qe formojne nje Zot qe do te thote ne gjuhen e llogjikes se paster, idhujtari pagane ne mes te shekullit te 21.

duket send me an angel se nuk ke studiuar se cthone eterit e kishes per birin dhe per kete verset, nese do ta dish e gjithe beteja mes Ariusit dhe Athanasit u be sepse Ariusi deklaroi dicka qe nuk e pranoi Athanasi. tani po te pyes; A u krijua Biri nga Ati ?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2007 13:06
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

Paganet dhe paganizmi

Ne kohen e rrethanat kur lindi Kristianizmi nuk egzistonte me paganizmi sepse ne mbare mbreterine Romake paganizmi ishte zevendesuar me kultin e perandorit.
Sikurse ta kam shpjeguar edhe me pare çdo gje duhet ta shikosh me syrin e kohes kur ndodhin ngjarjet dhe jo me ate qe mund te kesh degjuar ose veshtron me syrin e kohes.
Nuk e di pse me pelqen kjo pyetja jote sepse shoh se krahasimi qe bere nuk mund te them se eshte irracional.
Tani ne Bibel te kam cituar:
Ati e Biri jane nje (1) kujto:
Pushteti i Birit. (Ungjilli sipas Gjonit 5.19-29)
nejse po ta thjeshtoj
Ne Testamentin e Vjeter Zoti premtoi me anen e Profeteve se shpetimi i kesaj bote do te ishte Mesia, qe do te behej nje Beslidhje e Re qe u be me gjakun e tij ashtu siç e parashikuan profetet. Pra nese kishte premtuar ai ishte,ai erdhi u be njeri. Kujto se Gjoni(pagezori)ishte nje njeri i Shejte (profet) por kur pau Qengjin e Zotit u perkul para tij duke thene:
GJ.1.34
"UNE E PASHE DHE DESHMOJ: KY ESHTE BIIRI I HYJIT."

__________________
paēedashes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2007 17:27
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Muhejminu po te kujtoj se tema ketu eshte per pyetje rreth doktrines se krishtere dhe jo rreth herezise ariane. Per herezine ariane apo per kataret, apo per kedo te duash ti mund te hapesh nje teme tjeter. Deshe te dije se cfare eshte Triniteti dhe e more vesh. Ti tani thua qe te krishteret adhurojne idhuj. Si te duash, une mendjen nuk ta kthej dot. Po te them qe per ne Zoti eshte tre dhe nje njekohesisht. Nqs ty te duket idhulltari, paqja qofte me ty

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2007 00:27
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Send ceshtja e misherimt te Jezusit eshte nje doktrine e krishtere, ceshtja e triniteti eshte nje e tille, e ashtuquajtura herezi ariane u permend nga une per te fiksuar tek ty dfhe tek rumi qe nuk ka qene vetem nje mendim ne boten kristiane te shekullit 1-2 sikurse mendoni juve dhe sikurse munodheni te shfaqni juve dhe une po ju pyes si ka mundesi qe meqe Ati biri dhe Shpirti i shenjte jane te barabarte dhe skane asgje te pakte nga njeri tjetri nuk jane ne vendin e njeri tjetrit???? dhe ju hoidha poshte idene qe keto te tre jane si trupi, zemra dhe mendja. ju takon juve reagimi llogjik jo biblik, sepse vargjet biblike i kemi tek tema A eshte Jezusi Zot Bibla thote JO!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2007 10:24
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Pikerisht se jemi tek doktrina kristiane nuk me duket shume e pershtatshme permendja e ideologjive te ndryshme mistike qe bien ndesh me krishterimin. Une e di fare mire sa hipoteza jane hedhur ne shekujt e pare per Trinitetin e shenjte, dhe e di qe e fundit nga levizjet e medha heretike eshte zhdukur me se 1300 vjet pas Krishtit, por keto mendime nuk hyjne ne doktrinen kristiane. Mund te shihen si nje alternative e saj por jo si pjese e saj. Pra kush eshte arian nuk eshte kristian, dhe kush eshte albigens nuk eshte kristian. Triniteti eshte nje dogme kristiane qe pranohet ashtu sic eshte pa u diskutuar. Ashti si muslimanet pranojne qe Allahu eshte nje Zot, ashtu te krishteret pranojne qe Zoti eshte Ati Biri dhe Shpirti, nje dhe tre njekohesisht. Edhe ti nuk mund te me japesh mua fakte se Allahu eshte nje, sepse nuk ka fakte per dogmat fetare. Ato pranohen sic kane dale nga dora apo penda e profeteve qe i ka frymezuar Zoti.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2007 19:24
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Ashti si muslimanet pranojne qe Allahu eshte nje Zot, ashtu te krishteret pranojne qe Zoti eshte Ati Biri dhe Shpirti, nje dhe tre njekohesisht. Edhe ti nuk mund te me japesh mua fakte se Allahu eshte nje, sepse nuk ka fakte per dogmat fetare. Ato pranohen sic kane dale nga dora apo penda e profeteve qe i ka frymezuar Zoti.



Kjo eshte e gabuar , rrjedha llogjike eshte e gabuar dhe perroi psikologjik eshte gjithashtu i gabuar. Allahun apo Zotin nje une mund ta vertetoj edhe me fakte dogmatike, si? ne kuran thuhet se nuk mund te jete me teper se nje Zot sepse nese do te ishin te tille atehere ata zotia do luftonin per te kerkuar se kush pjese i takon atyre. pervec kesaj nuk mund te kete shume Zota sepse vetem nje mjafton qe te kete emrin zot, nuk mund te kete shume zota sepse ashtu nuk do te ishte teuhid(monoteizem0 por politeizem. Une mund te veretetoj se ekziston Allahu me ane te shenjave te universit e shume shenjave te tjera, dhe mund te vertetohet dogamtikisht qe eshte nje sepse njeriu ne rrezik(packa mendjemadhesise0 thote O Zot. ndersa ti nuk ke asnje nga keto fakte te me tregosh se eshte nje Zot dhe njekohesisht tre. nuk me ke treguar nje forme te rregull te krijuar nga kjo trini e supozuar qe te mbeshtese kete ide, me pak fjale nuk ke prova per ate qe thua, pervecse besimit tend qe nuk me bind mua. POr ama thelbi i fese tende eshte qe te me bind mua dhe te kete fakte qe te me bind mua, sepse pa fakte asnje smund te me binde. po pres fakte

per sa i perket arianizmit une po te ripohoj se dogma e trinitetit ka pasur shume armiq, madje "armiq" te forte te cilet kane qene te mbeshtetur nga turma njerezish, jo me kot te rikujtova se per Stefanin nuk u ngrit asnje nga dishepujt e vertete te Jezusit per ta bere martir, po flas per GJon Zebeduan apo per James vellain e tij. po ashtu po flas se per Ariusin e ka mbeshtetur nje perandori e tere(ajo biznatine ne luften ikonoklastike dhe ajo e Egjiptit) nuk duhet te harrosh se keto nuk ishin teori utopike te njera nga Ariusi me shok por ishin teori te teolgoeve kristiane, gjithsesi nuk dua ta zhvendos muhabetin ketu. Dua vetem te kujtoj, apo rikujtoj se Ariusin e vrau Athanasi, kete besoj se nuk e dije. E nese e vrau perse e beri?


Nuk dua nje pergjije per ate te mesipermen se sa per dic tjeter, per triniteitin dua dicka. besoj se ne 2006 vjet krishterim eterit dhe doktoret e kishes duhet ta kene zhbiruar pakez trinitetin sepse kane pasur per detyre te mbrojne krishterimin dhe themelet e tij

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2007 20:15
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Shenja universale? sikur ti dhe une bashke te filsim me nje ateist per shenja ne univers te ekzistences se Zotit do na perqeshte dhe do na quante njerez te epokes se gurit. Ashtu sic nuk mund te bindim dot nje ateist pra se Zoti ekziston ashtu nuk mund te te bind dhe une ty se Triniteti ekziston. Ti me thua qe eshte e shkruar ne Kuran qe Zoti eshte nje. Une po them qe eshte e shkruar ne Ungjill qe Zoti eshte Ati, Zoti eshte Biri dhe Zoti eshte Shpirti i Shenjte, dhe vete formula e pagezimit e thene nga Jezu Krishti dishepujve eshte kjo "une te pagezoj ne emer te Atit te Birit e te Shpirtit Shenjt" kete gje e ke te shkruar ne ungjill, nuk e shpik une nga mendja. Ja pra prova e Trinitetit qe besojne te krishteret.
Per arianizmin skam cte them tjeter pervecse qe ishte nje herezi, qe ndryshe nga sa kujtojne shume njerez nuk eshte llaf i keq. Herezi eshte thjesht mendim alternativ per fene, (nga heteros qe dmth ndryshe) pavaresisht se per arsye te ndryshme historike heretiket jane perndjekur nga kisha ne shekuj. Pra herezia ska asgje te keqe, por nuk ben pjese ne krishterimin tradicional.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2007 23:15
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Citim:
Po citoj ato që tha SEND_ME_AN_ANGEL
Shenja universale? sikur ti dhe une bashke te filsim me nje ateist per shenja ne univers te ekzistences se Zotit do na perqeshte dhe do na quante njerez te epokes se gurit. Ashtu sic nuk mund te bindim dot nje ateist pra se Zoti ekziston ashtu nuk mund te te bind dhe une ty se Triniteti ekziston. Ti me thua qe eshte e shkruar ne Kuran qe Zoti eshte nje. Une po them qe eshte e shkruar ne Ungjill qe Zoti eshte Ati, Zoti eshte Biri dhe Zoti eshte Shpirti i Shenjte, dhe vete formula e pagezimit e thene nga Jezu Krishti dishepujve eshte kjo "une te pagezoj ne emer te Atit te Birit e te Shpirtit Shenjt" kete gje e ke te shkruar ne ungjill, nuk e shpik une nga mendja. Ja pra prova e Trinitetit qe besojne te krishteret.
Per arianizmin skam cte them tjeter pervecse qe ishte nje herezi, qe ndryshe nga sa kujtojne shume njerez nuk eshte llaf i keq. Herezi eshte thjesht mendim alternativ per fene, (nga heteros qe dmth ndryshe) pavaresisht se per arsye te ndryshme historike heretiket jane perndjekur nga kisha ne shekuj. Pra herezia ska asgje te keqe, por nuk ben pjese ne krishterimin tradicional.




Je komplet gabim more djale, sepse une mund te vertetoj se Zoti eshte nje, me fakte llogjike tjeter pune nese ai do apo sdo ta besoj ndersa ti hajde me shpjego me fakte llogjike Zotin trin, kete po te kerkoj. perse duhet ti biem nga kina?

edhe nje gje, qe me ngeli ne mendje, te lutem lexoje pak Orthodoxy and Heresy in the second century, dhe pastaj hajde me trego se cfare eshte krishterimi tradicional. NUk eshte e vertete se krishterimi tradicional ka njohur Jezusin si Zot, e as si pjese e trinise, Kisha Galilease nuk e ka njohur kurre teologjine Pauline, qe ishte mbeshtetese e fjaleve te Stefanit(lexo per me teper Veprat e Apostujve), James(Jakobi) vellai i Jezusit ishte ne kundershtim me mendimin e tij per Jezusin sikurse nje pjese e dishepujve qe e pane Jezusin te gjalle. Kirsitianet e pare qe ishin ne fakt hebrej shkonin neper sinagoga (lexo Veprat e apostujve) dhe faleshin si hebrenjte, mos harro keto vogelsira qe behen madhesira pastaj. po nuk ka rendesi kjo ishte per informimin tone. pyetja eshte me larte.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2007 13:08
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Per informimin tone une e di shume mire nga rrjedh tradita e kishes kristiane, nga Pjetri e Pali. Dhe e di shume mire cfare eshte ortodoksia dhe herezia. Sa per vertetim logjik qe Zoti eshte nje, nuk ka fare dhe nuk e di se si do ja arrish te ma vertetosh. Secili beson tek Zoti ne menyren e tij, ti beson qe eshte nje une besoj tek Trinia, prandaj fete jane ndryshe. Sikur te benin te gjithe sic thua ti do te beheshin te gjithe muslimane.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2007 15:35
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Akoma sme ke shpjeguar me ane te fakteve llogjike trinitetin, dhe pastaj a nuk eshte deshira jote qe e gjitha bota ta Besoj jezusin si Zot? atehere perse me thua mua keto fjale
"Sikur te benin te gjithe sic thua ti do te beheshin te gjithe muslimane."?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2007 19:25
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:58 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.