Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Kodi i Da Vincit-Nje fyerje ndaj Kishes, apo dicka qe duhet pranuar? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
darma
Heshtje

Regjistruar: 13/10/2004
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 747

Nuk e di perse duhet te behej kaq shume zhurme per nje liber....
Eshte nje liber shume i bukur une i kam lexuar ne fakt filmin nuk kam arritur ta shikoj akoma por me ben pershtypje sa shume i preukupojne besimtaret mendimet e nje personi te vetem.....imagjinata e nje njeriu leviz nje popull te tere....perse ?
Mos ndoshta nuk jane te sigurte ne ate qe besojne ?

__________________
Pasqyra ku shoh veten
Ndodhi perhere e thyer

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Korrik 2006 20:32
darma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė darma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me darma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: darma Shto darma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto darma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Por darma ti sapo e the

imagjinata e nje njeriu leviz nje popull te tere...nje popull i tere di mbi Kodin. Personalisht nuk do te doja qe njerezit te lexonin gjera te paverteta mbi Jezu Krishtin ku mbi kete figure ne fund te fundit varet dhe shpresa ime.

Pastaj sesi e shprehin njerezit kete keqardhje varion kaq shume...

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Korrik 2006 01:34
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bylis
i n o t

Regjistruar: 28/01/2004
Vendbanimi: ne pica
Mesazhe: 147

Citim:
Po citoj ato që tha darma
Nuk e di perse duhet te behej kaq shume zhurme per nje liber....
Eshte nje liber shume i bukur une i kam lexuar ne fakt filmin nuk kam arritur ta shikoj akoma por me ben pershtypje sa shume i preukupojne besimtaret mendimet e nje personi te vetem.....imagjinata e nje njeriu leviz nje popull te tere....perse ?
Mos ndoshta nuk jane te sigurte ne ate qe besojne ?

Asnjeri nuk eshte i sigurt ne ate qe beson,jeta ka surpriza te cilat detyrojne ndryshimin e mendimeve te besimit. Frika dhe fantazia pushton gjithcka. Asnjeri nga ne s'e jetoi Krishtin , ishte njeri si ne me disa veti me te zhvilluara apo Perendi????????? Fakti qe jemi te krijuar nga dikush apo dicka ne baze te llogjikes sikur pranohet ,por se cfare eshte se ku eshte vendim i veshtire , shume i veshtire??????????????? Bota ndahet ne shume lloje fesh,dhe te gjithe kembengulin ne te tyren,ka qe besjne tek lopa (sot ne ditet tona)ka qe besojne tek zjarri,Allau,Krishti,Buda, baba Tomorri,baba Dauti etj...etj... Nje ENIGEM e vertet dhe me e madhia ne gjitha koherat e njerezimit, ndaj un me mire them beso tek vetja jote e mos u lesho se te morri lumi.Mendime te lira,nuk poshteroj,percmoj as ofendoj asnjerin!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Korrik 2006 06:17
bylis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bylis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bylis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bylis Shto bylis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bylis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cine
Anetar i ri

Regjistruar: 30/08/2006
Vendbanimi: rome
Mesazhe: 10

per mua ky liber eshte shume bindes per vete faktin se kisha nuk eshte aspak e qarte ne predikimet e saj njehere e nxjerre krishtin profet njehere bir te zotit njehere vete zotin, sa sdi ca te besoj tjetri pasaj me historin e saj intrigante qe papat vrasin njeri tjetrin per pushtet me vrasjet e shtrigave me gjyqet e inkuizicionit me indulgjencat qe shiste parajsen me copa ofrusit me te mire pra mua me duket sikur ofendimi me i madh qe i behet kishes eshte cenimi i te ardhurave te saj se libri me shitur ne bote bestselleri me madh eshte "bibla" libri i zotit . pra duket qarte papa i mbuluar me ato florinjte e tij dhe ato komoditetet qe ka vete ndesh me vete parimet qe ka.
per tu kthyer tek tema une nuk shikoj ndonje gje te gabuar edhe sikur krishti te kete qene i martuar pasi te gjithe profetet e tjere kane qene te martuar.
por ne te vertet ky liber tregon se krishti ishte vec nje profet dhe jo nje bir zoti sic na e servir neve kisha sepse martesa dhe pasardhesit e tij do te hidhnin poshte shenjterin e tij, dhe si pasoje e kesaj kolapsin e te ardhurave te kishes pra jane parate te shenjta per kishen e jo krishti.

prandaj une besoj me shume nje romani sesa kishes INTRIGANTE.

__________________
GET REACH OR DIE TRYING

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Nëntor 2006 20:01
cine nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cine Kėrko mesazhe tė tjera nga: cine Shto cine nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cine nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Bibla dhe ??

Eshte e vertete qe Bibla eshte libri me i shitur ne bote dhe kjo jo pa arsye te forta pasi edhe pse jemi pjese e nje bote qe cdo dite e me teper prishet ne kemi nje liber ku mund te gjejme parimet e Krijuesit per jeten dhe vlerat e saj si liber jane me te vertete te medha.

Fatkeqesisht kisha te ndryshme, pape te ndryshem ne kohe te ndryshme kane dhene nje mesazh negativ por ju lutem mos harroni se ka miliona te krishtere qe jane nje deshmi e mire dhe nje deshmi e ndryshimit qe ka sjelle Krishti ne jeten e tyre dhe me ane te Fjales se Perendise Bibles.

Megjithate kur thua se ky roman te duket i vertete, me ke e krahason ate informacion qe gjendet aty?
Kur lexojme Biblen kemi parasysh se aty eshte fjala e profeteve qe Zoti u dha atyre dhe fjala e apostujve te Krishtit qe ishin me te si deshmitare okulare. Megjithate persona si autori i Kodit 2000 vjet me vone dalin dhe ju thone njerezve se ata qe ishin me Krishtin nuk e dinin te verteten por ai e di. Kush eshte me i besueshem ai qe eshte deshmitar okular apo ai qe vjen 2000 vjet me vone?

Nese kisha dhe papa ju kane ngaterruar, ndjej keqardhje dhe kjo jo se jam i krishtere Ungjillor dhe dua te nenevleresoj ata.
Por merr kohe per te lexuar Biblen vete per te zbuluar cfare thote ajo.
Ka edhe shembuj te mrekullueshem si nene Tereza, lavdi Zotit per ta.

Me respeket:
Bariu.

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2006 16:16
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
fat_genta
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 28/09/2006
Vendbanimi: askund
Mesazhe: 91

Bari fyelli ka shume vrima, ti ne nje se ne nje e mban gishtin, bej dicka tjeter te lutem pastaj na thuaj me respekt. Kush do te dije per biblen te lexoje me qindra mesazhe dhe diskutime qe keni bere. e bete forumin replay te mesazheve e bete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2006 17:59
fat_genta nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fat_genta Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fat_genta (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: fat_genta Shto fat_genta nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fat_genta nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Me vjen keq.

Me vjen keq nese ato qe une kam shkruar jane te bezdisshme.
Por dua te sigurohem qe pike se pari jane nga Bibla dhe te verteta.

Jane shpesh perseritje pasi shpesh rishfaqet i njejti opinion apo pyetje.
Si i Krishtere une kam deshire te pergjigjem me nje pergjigje Biblike dhe jo opinone njerezore kur vjen fjala per ate qe thote Bibla.

Gjithe te mirat:
Bariu.

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Nëntor 2006 21:21
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Qekur ka dale libri, eshte thene qe eshte liber fiction, qe ne shqip perkthehet , trillim. Atehere perse kaq shume zhurme per nje liber fiction? Cfare frike ka Kisha???

Mua me ka pelqyer si liber, vetem ne disa pjese te librit fillon te marri tiparet e nje libri historik, dhe behet pak i merzitshem. Mbi te gjitha, ishte liber mbreselenes.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Nëntor 2006 22:43
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

Citim:
Po citoj ato që tha cine


une nuk shikoj ndonje gje te gabuar edhe sikur krishti te kete qene i martuar pasi te gjithe profetet e tjere kane qene te martuar.
por ne te vertet ky liber tregon se krishti ishte vec nje profet dhe jo nje bir zoti sic na e servir neve kisha

prandaj une besoj me shume nje romani sesa kishes INTRIGANTE.



darma citoi: ...imagjinata e nje njeriu leviz nje popull te tere....perse ?
Mos ndoshta nuk jane te sigurte ne ate qe besojne ?


Shume vleresuese keto qe u thane nga bashkebiseduesit. Asnje argument nuk ekzsiton t'i mposhti keto te verteta. Madje nje gje duhet llogjikuar me vetdijesim: Si ka mundesi nje njeri me fam boterore te vej ne rrezik gjithe veprimtarin e tij jetesore per te aktruar nje film trillues sic e pohojne shumica?! Si ka mundesi nje njeri me mendje te shendosh e te ndritur, t'i shpalle lufte te tere nje komuniteti me perberjen e gjysmes se popullates nejrezore?,,, e bile ajo qe ja vlen te theksohet eshte nje ekspozim "trillues" kundrejt cenimit shpirteror (ate te besimit fetar- te pjeses me te shenjte njerezore)?

Te verteta ka ne ate liber/film qe pikerisht e bene kaq te vecante dhe tek vet kleriket e besimit te krishter! S'ka hapesire per dyshime. Pasi njerezit nuk mund te ushqejne shpirtin gjithmone ne medyshje se cila mund te jete e verteta. Nje e Vertete ekziston ne rruzullin tokesor, jo dy!

respekt,

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2006 02:14
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Re: Kodi i Da Vincit-Nje fyerje ndaj Kishes, apo dicka qe duhet pranuar?

Citim:
Po citoj ato që tha Kela
Te nderuar miq te forumit,

Desha te mar mendimin tuaj ne lidhje me librin me te shitur dhe me te perfolur ne bote "Kodi i Da Vincit" nga Dan Brown.

Ky eshte libri i shkruajtur ne baze te nje kerkimi shume vjecar te autorit dhe qe kur e lexon te ben te mendosh qe cdo gje mund te jete e vertete. Po nga ana tjeter shume gjera bien ne kundershtim me Biblen dhe me ato qe kemi degjuar nga predikuesit e fese Katolike.

A mendoni qe ky liber eshte thjehtje nje thurje artistike e shkrimtarit, apo mund te jene te vertet gjithe ato fshehje te kishes Katolike ndaj figurave me kryesore te bibles?




Libri i Dan Brown eshte nje blasfemi fund e krye. E kam lexuar si shqip si anglisht dhe kam vene re qe eshte nje sulm i hapur ndaj gjithe Krishterimit. Arsyet nuk di ti them, ndoshta deshira e autorit per ta bere nje liber komercial duke i sjelle vetes fitime te shumta, ndoshta influenca e Masoneve dhe qarqeve te tjera satanise e antikristiane (Zoti na ruajte nga keta te fundit) ndoshta te dyja bashke... Kam lexuar dhe libra te tjere pak a shume mbi kete teme qe shqyrton Kodi i Da Vincit dhe besoj se e kam gjetur nga eshte bazuar ky autor per shkrimin e librit te tij. Behet fjale per nje liber te shkruajtur ne vitin 80 nga 3 historiane , te titulluar "The holy blood and the holy grail" nga autoret Baigent, Leigh dhe Lincoln, dhe qe megjithese me serioz se "Kodi" eshte po aq vrer-vjelles ndaj Krishterimit, duke ngritur ne qiell judaizmin dhe shoqerite sekrete si puna e Paresise se Sionit dhe Masonerise (te dyja keto jane pak a shume e njejta gje sot, megjithese mund te duket ndryshe nga historia e hershme e masonerise). Nuk po humbas kohe te citoj pjese nga "kodi" qe me duken problematike, sepse gjithcka eshte problematike ne ate liber, qe nga imazhi i Krishterimit qe jep deri tek percundimi e deformimi i fakteve historike.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Dhjetor 2006 15:07
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:53 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Kodi i Da Vincit-Nje fyerje ndaj Kishes, apo dicka qe duhet pranuar?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.