Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Diskutime mbi besimin fetar.
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
ksovari
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 17/08/2005
Vendbanimi: kosove
Mesazhe: 610

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Te them te drejten me pelqen kosovari per menyren e bute dhe tolerante se si flet.

Vecse kete menyre e degjon edhe ne fe te tjera.
Po keshtu deshmitaret e Jehovait thone: ke te drejte miku im. Ti flet keshtu se nuk e di fene e vertete.
Keshtu thone edhe protestantet, te krishteret anglikanet etj. Ne jemi e verteta.

Ajo qe di une mire eshte qe te gjitha keto fe kane nje zot. Njeri i thote Allah, tjetri i thote Dio, tjetri God, tjetri Theo, tjetri Bozhe. E
Eshte i njejti. Nje zot, prandaj edhe quhen fe monoteiste.

Te krishteret pranojne Krishtin si te birin e Perendise.
Myslimanet thone:Jo Krishti eshte nje profet por jo i fundit.
Profeti Muhamet ashte ai qe solli fjalen e Zotit.

I shkreti njeri qe nuk di nga t'ja mbaje.
Lexon njeren fe dhe shikon qe mendimet e tij shkencore nuk perputhen me te.

Lexon tjetren fe, po ashtu njesoj.

Ajo qe mendoj une eshte qe. Ti kosovar je mysliman sepse arrite qe linde ne nje familje myslimane. Kjo familja jote, ndoshta edhe imja, me pare kane qene te krishtera. Kete fe na e futen pushtuesit romake. Me ardhjen e Otomanise, u perhap edhe feja islamike ne trojet tona. Perpara se ne te ishim te krishter, ishim politeiste, pra familjet tona para 2000 vjetesh besonin shume Zota. Nuk kishin faj ata. Ashtu besonin te gjithe ne keto troje.
Nje miku im tani beson sajentologjine. Ko fe kerkon te pajtoje zotin me shkencen. Eshte shume i kenaqur, por mua sikur nuk me bind dot me keto kafe jeshile.

Si te bejme o kosovar? Ku eshte e verteta?

Po sikur te vije nje pushtues kinez pas nje 200 vjetesh, mos do behemi budiste?
Ku i dihet.

Atyre qe agjeruan edhe une ju uroj shendet e shpirt te bardhe.

Selam ose shalom dmth paqe apo jo.



ha ha/ I nderuar me pelqen metoda juaj sepse je i dretperdrejte/

Une kam lind ne famlje patriotike, dhe jofetare. Fe e mora nga leximi pasi kisha kundershtim me protestantet kur me thonin se zoti eshte ati, mandej fillova leximin ne kete besim, njehere shume skeptik dhe i paqarte, dhe dikur pas ca muajve fillova me praktimin dhe besim.

Nuk dua te jem faktor detyrues ne qeshtjen e besimit te asnje njeriu , por obligohem kur pyetem te pergjigjem pasi te pyetem.
Nuk them beso ate apo kete. Por Zoti te dha mendjen dhe te dha lirine te veprosh, Nese e ke fjalen si une kam besimin, atehere , tjeter gje, kam zgjedh islamin per fe, Allahun per Zot, dhe Muhammedin per profet, Kuranin per liber dhe Fjal e Zotit, Sunetin e pejgamberit per praktike te jetes.

por Qfare te besh ti, kjo nuk me takon mua te te drejtoj, as nuk te them beje kete apo ate.

Per besimet tjera nuk flas sepse thjesht nuk iu perkas atyre, pa marr parasysh debateve qe kam pasur me ta dhe ne takimet tjera qdo here me jane shmangur.

Ju jeni njeri me pergaditje jetesore dhe kuptoni, keshtu qee vet behu gjykates i qeshtjes sate ne besim, dhe drejtohu Zotit te boteve dhe te krijesave Per udhezim. e Ai e din se ku dhe si do te udhezoj.

te gjitha te mirat nga ksovari!

__________________
zotriu i ēdo pune ėshtė dije ndėrsa zotriu i dijes ėshtė sinqeriteti, ambicia dhe vendosmėria nė kapjen e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Shtator 2011 17:23
ksovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksovari (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksovari Shto ksovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Do qe t'ja futesh vetes sa krahu, te behesh me Ulcer , qe ti bheet qejfi Amores ?..Agjero --

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Shtator 2011 22:29
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Or ekosovar po ti qenke njeriu i Perendise. Ja kush flet bukur.
Ore nje nga keta qifutet qe kam kojshij me thoshte nje dite se kush nuk eshte qifut, kur te vije dita e zgjimit te madh, do kthehet ne pluhur. Dhe u lljeva nga frika me then te drejten.
Te njejten gje thoshte nje i krishtere.
Une nuk e di po keto menyra predikimi me duken si makabre. Si eshte e mundur qe zoti i tyre do shfarose gjithe boten qe te ngelen vetem qifutet, ose vetem kristianet e atij mikushokut qe ishte bere me keto fete e reja.

Mondo lene mor zot agjerimin, po si me ja ba me keto fete qe kane mbire si perpullat pas shiut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2011 00:37
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

po ka kalu bajrami ca merreni akoma me ket tem ,prisni per heren tjeter

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2011 02:21
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Ore nje nga keta qifutet qe kam kojshij me thoshte nje dite se kush nuk eshte qifut, kur te vije dita e zgjimit te madh, do kthehet ne pluhur. Dhe u lljeva nga frika me then te drejten.
Te njejten gje thoshte nje i krishtere.
Une nuk e di po keto menyra predikimi me duken si makabre. Si eshte e mundur qe zoti i tyre do shfarose gjithe boten qe te ngelen vetem qifutet, ose vetem kristianet e atij mikushokut qe ishte bere me keto fete e reja.


Nese ka nje zot konsistent ne te gjitha fete ai eshte Djalli.
Une prandaj besoj te Djalli dhe i lutem atij perdite.

Eshte i vetmi zot, per te cilin nuk vritet as edhe nje mize.
Eshte zoti qe e mesoi njeriun te kryente hapin e pare heroik: "te hante nga pema e diturise",
Eshte i vetmi zot qe na meson ne vdekataret qe nuk do te jemi te perjetshem, prandaj duhet ta bejme kete jete sa me te mire.

Hajde shelgo bashkoju edhe ti kishes se Djallit.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2011 04:21
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Lost

you are impressive me gjerat qe shkruan.

Po kujdes se prape ne kontradite me veten bie, dardha po nen dardhe, nuk shkon shume larg se vertetes

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2011 13:03
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul

Nese ka nje zot konsistent ne te gjitha fete ai eshte Djalli.
Une prandaj besoj te Djalli dhe i lutem atij perdite.

Eshte i vetmi zot, per te cilin nuk vritet as edhe nje mize.
Eshte zoti qe e mesoi njeriun te kryente hapin e pare heroik: "te hante nga pema e diturise",
Eshte i vetmi zot qe na meson ne vdekataret qe nuk do te jemi te perjetshem, prandaj duhet ta bejme kete jete sa me te mire.

Hajde shelgo bashkoju edhe ti kishes se Djallit.



Nop.

Filozofia e jeme asht shume larg kesaj blasfemie.

Une nuk mund t'i falem se keqes edhe nese ajo vjen me ftyre te bukur fort.
Me terheq dashuria.

"Zoti eshte dashuri".

Me vjen keq te jem larg teje lost. Bej nje perpjekje qe te afrohesh me te miren. Nuk kane qene fete qe kane cuar njeriun ne krime, por njerzit qe drejtonin ato.
Vertet nuk kam asgje kunder feve, por kam shume kunder indoktrinimeve qe pengojne shkencen dhe sigurisht, devijimeve qe i ben njeriu doktrines duke dashur te komandoje trupin dhe jeten civile.
Feja eshte ceshtje shpirti. Gjithkush ka te drejten intime te besoje ose jo.

Hierarket.
Jane keta qe duan te komandojne edhe shoqerine civile dhe shtetin dhe nepermjet tyre edhe jeten materiale.
Degjon neper fjalime shpesh kudo neper bote. Zoti e ndohmofte kete vend apo ate. Lere Zotin dhe bej punen o vdektar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2011 13:13
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Cfare do te thote: fete nuk kane asnje faj, por njerezit qe i drejtojne ato?! Kjo eshte non-sense!!
Njelloj sikur te thuash, komunizmi eshte i mire, por jane komunistat te keqinj.
Ke degjuar per meme (ne anglisht)? Idete nuk jetojne ne ajer, ato i krijojne njerezit dhe jetojne me njerezit. Kur nje person vret ne emer te nje ideje, nuk ka sesi ideja te quhet e mire, dhe personi i keq. Ideja e mire apo e keqe gjykohet pikerisht nga mbartesit e saj.
Apo mos do me thuash qe idete jane keqkuptuar, hahah, dhe vetem ti dhe ca te tjere, vdekatare te shekullit 21 i kuptokan drejt. Apo, me keq akoma, mos do te thuash qe ato libra i paska shkruar ndonje entitet qe percartas quhet zot?!

Nqs zoti eshte dashuri, atehere c'na duhen dy fjale? Le ta heqim njeren.
Pastaj kjo "zoti eshte dashuri" me kujton ndonje shok timin qe gjate ramazanit nuk pinte alkol. "Per respekt te fese se tij" me thonte. I thashe, ore njeri - i thashe - nga i nxjerr keto rregulla nga bytha?. Nese beson tek islamizmi, atehere nuk duhet te pish asnjehere.

Po mire e ke ti, gjithkush ka te drejten te besoje cfare te doje. Ndersa njeriu evoluoi 100,000 vjet te shkuara, arsyeja ka vetem 400 vjet.
Duhet akoma kohe dhe ndoshta miliona te tjere te vrare derisa arsyeja me ne fund te predominoje.

Lorie: bera shaka me punen e djallit.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2011 14:14
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul
Cfare do te thote: fete nuk kane asnje faj, por njerezit qe i drejtojne ato?! Kjo eshte non-sense!!
Njelloj sikur te thuash, komunizmi eshte i mire, por jane komunistat te keqinj.
Ke degjuar per meme (ne anglisht)? Idete nuk jetojne ne ajer, ato i krijojne njerezit dhe jetojne me njerezit. Kur nje person vret ne emer te nje ideje, nuk ka sesi ideja te quhet e mire, dhe personi i keq. Ideja e mire apo e keqe gjykohet pikerisht nga mbartesit e saj.
Apo mos do me thuash qe idete jane keqkuptuar, hahah, dhe vetem ti dhe ca te tjere, vdekatare te shekullit 21 i kuptokan drejt. Apo, me keq akoma, mos do te thuash qe ato libra i paska shkruar ndonje entitet qe percartas quhet zot?!

Nqs zoti eshte dashuri, atehere c'na duhen dy fjale? Le ta heqim njeren.
Pastaj kjo "zoti eshte dashuri" me kujton ndonje shok timin qe gjate ramazanit nuk pinte alkol. "Per respekt te fese se tij" me thonte. I thashe, ore njeri - i thashe - nga i nxjerr keto rregulla nga bytha?. Nese beson tek islamizmi, atehere nuk duhet te pish asnjehere.

Po mire e ke ti, gjithkush ka te drejten te besoje cfare te doje. Ndersa njeriu evoluoi 100,000 vjet te shkuara, arsyeja ka vetem 400 vjet.
Duhet akoma kohe dhe ndoshta miliona te tjere te vrare derisa arsyeja me ne fund te predominoje.

Lorie: bera shaka me punen e djallit.



Komunizmi eshte i mire?

Nese eshte ashtu sic e mendoj une, eshte vertet i mire. JO si ai i Leninit, ai nuk ishte komuizem, aq me teper i ketyre te tjereve prapa.

Vec kesaj, feja dhe idete e lindura nga nejriu jane dy gjera krejt te ndryshme.

feja ka nje vecanti losti.

Ose besohet si dogme, ose nuk besohet. Qe ne momentin qe ti ve ne dyshim elemente te vecanta, ke blasfemuar, je larguar nga feja.
Nuk eshte mire keshtu?
E di. Por kjo eshte feja.

Shkeca eshte tjeter. Ajo kerkon vertetim eksperimental te hipotezave. Eshte mire kjo gje keshtu? Sigrisht.
Por njera nuk ekskludon tjetren, per aq kohe qe njeriu nuk fut duart e i konfondon.

A ndryshon feja me kalimin e kohes?
Normalisht nuk duhet te ndryshoje, por me kalimin e kohes ndryshojne elementet e saj si "menyra jetese". Njerzit kane futur brenda fese elemnte te jetes se tyre dhe e kane ndryshuar fene, sepse jane njerez.
Dikush agjeron.
Ne fene kristiane, Krishti nuk tha gjekundi qe te agjerohet para Pashkes.
Kushe ka futur kete idiotsi?

Ose, rrethprerja ishte nje zakon pagan, i cili qendroi edhe pas daljes se feve sepse ashtu ju vinte mire ature ne ate kohe.
Une mendoj qe nje femije qe lind me lafshe te shkurter, nuk ka asnje arsye qe te behet synet, qofte cifut a mysliman.
Nje hoxhe diku kishte nje fjale te ujdisur, burre i zgjuar miku hoxhe.
Eshte e vertete kjo: i shkon nje grua e sapo lindur me femijen ne dore. Femija me lafshe te shkurter. Ku te priste i shkreti hoxhe? E i thote gruas: Ike se femijen e ka falur zoti, nuk ka nevoje per synet.
Kjo eshte pune e mencur

Lost, larg te paudhit degjome mua.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2011 20:10
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Meqe ndryshimi i feve qenka idiotesi, po lindja e feve te reja eshte idiotesi?

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shtator 2011 11:11
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:48 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 10 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Diskutime mbi besimin fetar.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.