Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.
Gjithsej 20 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Refugjati me qen se je anetar i ri une po te kujtoj vetem regullat dhe nuk po mar asnje mas ndaj teje.
Doja vetem te trheq vemendjen, se ndofta nuk e ke lexuar mire regulloren, se ne raste se fyen apo ofendon dike te editohet mesazhi dhe te jepet ban. Ti ke perdorur shume krahasime fyese ndaj shen Albanit, por meqen se e ke si fillim une po te them se nuk duhet ta perseritesh me. Ne rast se nuk ke nerva per te biseduar ketu ne forum, me mire mos hyj fare. Nuk ta ka borxh njeri te fyhet prej teje.
Indrit dhe shen Albania po debatojne per ato gjera qe nuk bien dakort duke sjell fakte dhe duke mbrojtur tezat e tyre, por pa ofendime dhe sharej.
Edhe nje her po te them KUJDES.
Ky eshte nje paralajmerim per ty.
Mendoj se do e mirkuptosh verejtjen time.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Prill 2004 20:18
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha Shën Albani
Nuk dua te te krijoje iluzuone , por keto shkrime te gjata qe kudo gjenden neper internet une nuk i lexoj. Une e kam lexuar Kuranin dhe kudo shihet se flet Muhameti, por askund jo Zoti. Muhameti flet ne emer te Zotit. Kaq.

Me trego ku flet ketu Zoti: JA si fillon Kurani :
1. Fatiha 1.
Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit
2. Falënderimi i takon All-llahut, Zotit të botërave
3. Mëshiruesit, Mëshirëbërësit
4. Sunduesit të ditës së Gjykimit
5. Ty të adhurojmë dhe prej Teje ndihmë kërkojmë
6. Udhëzona në rrugën e drejtë,
7. në rrugën e atyre ndaj të cilëve ke bekimin, e jo në të atyre që je i hidhëruar, dhe që kanë humbur!

Kur Zopti shkruan nje liber ajo do te fillonet keshtu ose perafersisht keshtu: Une Zoti flas nepermejt ketij njeriu e jo plot urdhera per lufte e martesa etj.etj.etj.
Tani jemi jasht teme....


Kjo eshte sure4ja e pare e kuranit i dashur shkelqesi dhe sherben me shume si lutje dhe perdoret ne falje. Pra kurani ka ne te lutyje histori norma gjera shkencore etj.

Sa per shkrimet qe te kam sjell tek kjo teme i kam postuar qe te gjitha vete me para ne farumin shqiptar e me pas edhe ketu mjafton te shohesh.
E rendesishme kur nuk do nuk do tha samarxhiu lera tani nuk po lodhem as une pasi jam edhe me provime.
Gjithe te mirtat prej meje, pasi duhet te largohem nga ky forum tashme.
Indriti.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Prill 2004 21:10
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Re: Selam alekum NIDRITI2004

Citim:
Po citoj ato që tha Refugjati
SELAM ALEKUM INDRITI2004.Une jam anetar i ri i forumit dhe nuk ka me shume se 2 jave qe jam rregjistruar ne kete forum shqiptar .I lexova me vemendje te gjitha komentet tuaja dhe te atij tjetrit dhe me te thene te drejten mu kujtua proverba popullore e atij budallait qe hedh nje gur ne lume dhe te mencurit hidhen qe ta nxjerrin.Keshtu edhe puna e jote me ate tjetrin.AI ka hedhur nje gur ne lume dhe ti dhe te tjeret po mundohen qe ta nxjerrin por me kot.Une nuk e kuptoj qe ku e gjen gjithe kete durim qe ti shpjegosh atij tjetrit(shen albanit) te gjithe ato gjera.Wallahi te isha une do te bindja me shpejt nje gomar se nje krijese te tille.Te lutem dhe te lutem INDRIT vellai mos e merr me mundimin ti shpjegosh me shume atij tjetrit perreth vlerave te fese islame.Ti e ke bere detyren tende dhe po desh ALLAHU e ia kthen mendjen dhe e ben njeri, inshallah.Te uroj te gjithe te mirat vella INDRIT dhe allahu te bekofte ty dhe familjen tende.Selamu aleku wa rrahmetuulahu wa barrakatuh.


Paqja dhe bekimi i Zotit qofte mbi ju Refugjat!

Ashtu si ti edhe une jam anetar i ri pasi me nje shkurt jam regjistruar por nuk e kuptoj pse u futa me nje vrull ta madh ketu.

Mendoj se ti ke pak gabime ne fjalet qe hedh, Zoti thote" Polemizoni me to ne menyren me te mire" Pra puna ime dhe e jotja eshte e thjeshte dhe e qarte vetem te shpjegojme ndersa udhezimin e ka tjeterkush ne dore.
Zoti thote ne kuran"O profet ti nuk mund te udhezosh nje njeri qe do por Allahu udhezon ate qe ka deshire vete"
Une te pergezoj por pak me i qete pasi inati po inat eshte.
Une jam ngutur pak pasi tani jam shume i zene dhe me duhet ta le forumin dhe kete kohe qe kam qene jam munduar qe te jap maksimumin ketu.
Gjithesesi ju pershendes fort dhe ju uroj cdo te mire.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Prill 2004 21:19
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shėn Albani
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2004
Vendbanimi: Evrope
Mesazhe: 53

Ajo nuk eshte Surjea e 4 sic mendon ti , por e para, ai eshte fillimi i Kuranit, ku sipas teje FLET Zoti, e ne fkat ne tere Kuranin flet Muahmeti: nese ti kete nuk e din,atehere nuk di si mund te flasish per Kuranin.
ti thua keshtu :
( Kjo eshte sure4ja e pare e kuranit i dashur shkelqesi dhe sherben me shume si lutje dhe perdoret ne falje::...)

Refugjat : asja qe une nuk i besoj, nuk i besojne edhe 5 miliard njerez ne kete planete...

Une ketu nuk pata hyre per tu ndalur ne tema te tilla, me detyroi Indrit, qe sapo hyra mendoi se duke share me debon, llogarine e beri gabimisht, dhe tani i shtohet e dhe tjetri: kjo per te cilen po flasim ne e ka treguar koha se ehste perralle arabe: nuk ka asgje te vertete: rregullon jeten ne mes njerzve: martesen, hajen, shkurorzimin, luften etj.

Edhe ketu u dol jasht teme...

PS:
Une nuk e dua nje Zot i cili diskriminon familjen. Nese dikush thot se njeri duhet te jete mbi tjetrin, se njeri ka te drejte apriori pse lindi mashkull , tjetri duhet te jetoje nga meshira e tejtrit dhe liria e dozuar, atehere per mua ai nuk eshte Zot.
Zoti nuk eshte diskriminues, une nuk mund te jem si ju se duhet te nenshtorje boten femrore, kete nuk dua ta beje se eshte djallezore....Nga Zoti vjen barabaresia e gjinive, jo diskriminimi. Meshkujt me komplekse e fanatik, kane perfitime deh prandaj besojne ashtu si besojne...se paku me nje liber mund te perligjin dsikriminim e nenave, motrave dhe grave...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Prill 2004 15:27
Shėn Albani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shėn Albani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shėn Albani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shėn Albani Shto Shėn Albani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shėn Albani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Citim:
[nese ti kete nuk e din,atehere nuk di si mund te flasish per Kuranin.
ti thua keshtu :
( Kjo eshte sure4ja e pare e kuranit i dashur shkelqesi dhe sherben me shume si lutje dhe perdoret ne falje::...)]



Shen Albani!

Kam pershtypjen se Indriti e di mjaft mire kuranin per vete po ashtu e ka shpjeguar mjaft qarte edhe per ty por ti nuk do te kuptosh.

Tek ajo qe ke vene ne kllapa ti nuk ke arritu ta kapesh si duhet "Kjo eshte sure4ja e pare e kuranit i dashur ....." pra ketu eshte vene vetem nje kater gabimisht gjate shkrimit dhe ti kete e gjen si rrugedaljen e vetme.
Kjo deshmohet edhe nga fjala e pare direkt pas saj.

Besoj se shte mese e qarte"Kur dikush humbet do kerkoje me cdokusht te kapet diku qofte edhe ne dega te thata qe te leshijne shume shpejt.

Nejse une hyra sa per te sqaruar pasi nuk kam kohe per diskutime pastaj edhe nuk di shume per fe.
Ja kalofsh sa me mire.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Prill 2004 20:41
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BETERRI
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 03/05/2004
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 185

Refugjati??Nga na mbive ti si kerpurdha mbas shiut.

Refugjato,rri atje ku je ,ne EU besoj ,dhe mos ofendo njerezit lali.nje gje nuk kuptova ne rreshtin e fundit:wa rrahme wa barra etje,fol shqip mor truthare se qindra patriota shqiptar kane dhan jeten per kete gjuhe te bekuar,refugjat do mbesesh gjith jeten ti,Haram te gjith ata qe injorojne shqipen tone.keta vitet e fundit po e shohim shum mire se kush jane ata skllever qe i la turku ne shqiperi,magjypi kur u ba pashe vrau edhe te jatin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Maj 2004 16:44
BETERRI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRI Shto BETERRI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Angry

Hey???

Citim:
Po citoj ato që tha BETERRI
Refugjato,rri atje ku je ,ne EU besoj ,dhe mos ofendo njerezit lali.nje gje nuk kuptova ne rreshtin e fundit:wa rrahme wa barra etje,fol shqip mor truthare se qindra patriota shqiptar kane dhan jeten per kete gjuhe te bekuar,refugjat do mbesesh gjith jeten ti,Haram te gjith ata qe injorojne shqipen tone.keta vitet e fundit po e shohim shum mire se kush jane ata skllever qe i la turku ne shqiperi,magjypi kur u ba pashe vrau edhe te jatin.


Nga vete ti me kete fjalor?Je ne ndonje mbledhje njerezish primitive?Pastaj refugjat ky-refugjat ti(biles ndoshta refugjat ne barre te sherbimeve sociale).
Dhe lexome ketu,MIRE,BETERRI meqe sipas teje GJITHE myslimanet qenkan sllever te turqeve:nese lexoj dhe nje fjali qe ben sado larg aludim ne nje pohim te tille do bej kerkese per ban!!!Fyerje te tille per 70% te popullsise shqiptare s'do duroj!!!Ne vendin tend do kerkoja falje per ate qe nxorre nga mendja jote e ndritur!Turp!!!Pale shqiptar!!!

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Maj 2004 17:16
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BETERRI
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 03/05/2004
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 185

Amor...hmmm.

Plako,sikur te kerkosh ban per gjith ata qe nuk jane musliman ku do veje halli i ketij forumi??E dyta,nuk thashe se te gjith muslimanet jane jevgjit qe na la mbrapa turku,lexoje mire,me syze mundesisht,e thashe per te gjith ata qe mundohen te injorojne gjuhen shqipe duke shkruar fjale arabe ne vend te pershendetjes ne gjuhen shqipe,nqs ke kundershtime per kete atehere ne dreq te vesh ti dhe ata qe mendojne si ti,more vesht lali,asht derdh shum gjak per kete gjuhe dhe te flasesh ne nje forum shqiptar me nje gjuhe Talibanesh nuk me duket e arsyeshme,edhe nqs marr ndihme sociale nga ky vend ,besoj qe me takon perpara nje Marokeni apo Turku.Te mohosh gjuhen qe te flet nana asht nji injorance e papare ndonjeher.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2004 22:19
BETERRI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRI Shto BETERRI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Refugjati
refugjat

Regjistruar: 16/04/2004
Vendbanimi: atje mbas kalaje ne nje bace me lule
Mesazhe: 33

Per beterrin

Citim:
Po citoj ato që tha BETERRI
Refugjato,rri atje ku je ,ne EU besoj ,dhe mos ofendo njerezit lali.nje gje nuk kuptova ne rreshtin e fundit:wa rrahme wa barra etje,fol shqip mor truthare se qindra patriota shqiptar kane dhan jeten per kete gjuhe te bekuar,refugjat do mbesesh gjith jeten ti,Haram te gjith ata qe injorojne shqipen tone.keta vitet e fundit po e shohim shum mire se kush jane ata skllever qe i la turku ne shqiperi,magjypi kur u ba pashe vrau edhe te jatin.


Haj beterr.Beterr e nise dhe Beterr do ta perfundosh.(BY THE WAY- Do you know what does it mean beterr and where come from this word.)
Faleminderit per komentin pasi me dha te kuptoj shume shpejt se c'fare niveli edukativ ke.Une nuk ofendohem apo prekem nga komenete te tilla sepse e di se nga c'fare mendje vine.Une ne rradhe te pare mesazhin qe ti ke komentuar nuk e kisha per ty po per vellain tim ne fe INDRITIN keshtu qe te lutem mos e fut hunden aty ku s'duhet dhe perpiqu qe te kuptosh rregullat dhe dispozitat e ketij forumi.Perpiqu qe te japesh nje mendim te pjekur apo aty afer te pakten.E kuptoj shume mire entuziasmin tend qe te diskutosh ne kete forum dhe te japesh mendimin tend por duhet qe te dish se si diskutohet ,per cfare disutohet,kujt i drejtohet mesazhit,etcccccccccc ,gjera qe deri tani ti nuk i ke bere pasi mbase jane teper te veshtira per trurin tend.Meqe erdhem tek truri desha qe te them qe te perpiqesh qe ta perdoresh trurin ne menyre njerezore se tru ka dhe lopa por e shkreta nuk di ta perdore sic e perdor njeriu.
Uroj qe here tjeter te mos me cosh ndonje mesazh pervecse nqs te drejtohem ty apo eshte teme e hapur per te gjithe.
Me respekt-refugjati per refugjatin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2004 12:36
Refugjati nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Refugjati Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Refugjati (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Refugjati Shto Refugjati nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Refugjati nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BETERRI
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 03/05/2004
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 185

Refugjatit.....

haj shen albani.Nuk kam shume oreks me harxhuar frymen time me nje krijese te nderuar si ti dhe po e mbyll my coment with only a short message.
NGA goja nder kafshet u bere i pare,por ne s'di te flasesh hesht si nje gomar se do te kesh me shume nder.SELAMA

Nqs te kujtohen keto jane fjalet e tuja,pra eshte i tepert komenti,nuk e dija qe e ke vlla te Ndriturin???,

__________________
GJERGJ FISHTA-HOMERI SHQIPTAR!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2004 19:01
BETERRI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRI Shto BETERRI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:28 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.