Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Ē'mendim keni pėr martesėn? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 28 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
ergi
Anetar i ri

Regjistruar: 31/01/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 8

Question

cfare mendoni per martesen

ju lutem me ndihmoni se akoma nuk po e kuptoj se ceshte martesa dhe a ekziston njeriu ideal qe te quhet shoku i jetes

__________________
une dua jeten

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2003 14:53
ergi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ergi Kėrko mesazhe tė tjera nga: ergi Shto ergi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ergi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
juli_ny
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/01/2003
Vendbanimi: ny
Mesazhe: 36

Question

Martesa ????

Ergi, nofka juaj eshte mashtruese ne sy te pare, po ashtu edhe forumi eshe pak mashtrues pasi nuk eshte aq i zgjuar sa te thote anetare e re. Kam lexuar dy mesazhet qe ju keni postuar ne kete forum dhe lexova edhe ate qe ti kishe shkruar rredh vetes dhe qe besoj se e kupton qe te gjithe anetaret e tjere mund ta lexojne.

Jam ne nje moshe gati me ty dhe me thene te drejten eshte shume e veshtire ti japesh nje pergjigje pyetjes qe ju keni shtruar. Kur martohesh, thone qe te hyjne dy kembe ne nje kepuce (andej nga lagja ime te pakten keshtu thone). Martesa per mua eshte dicka qe duhet te mendohesh shume mire pasi personi me te cilin do te mertohesh, do kalosh nje jete te tere me te. Martesa sjell shume ndryshime ne te dy partneret dhe gjerat nuk jane me si me pare. Shume nga ne duhet ta kene vere re kete gje, me te shumetet e kemi pare kete gje tek te tjeret. Ndryshime ne te vertete mund te shihen qe kur fejohesh, te dy partneret i shohin gjerat me sy tjeter, edhe nga bota e jashtme shifesh me sy tjeter.

Mbi te gjitha eshte bara qe ti mer mbi vete. Kur fejohesh ose martohesh, { per mua jane gati e njejta gje, kuptohet nese je zerioz dhe i vendosur per ate qe ben,} nuk je me vetem i dashuruar por je dhe i impenjuar. Dua te them qe te dy partneret kane detyrime dhe pergjegjesi ndaj njeri tjetrit.

Para se ta mbyll, dua te shtroj edhe nje pyetje asaj qe ti ke shtruar me siper:

CILAT JANE SHKAQET KRYESORE TE DIVORCEVE NE SHQIPERI NE PERGJITHESI DHE MIDIS CIFTEVE TE REJA ????????????

Kaq per tani, besoj se do kthehem perseri.

sa per njeriun ideal, apo princin e jetes ne rastin tuaj, jam me se i bindur qe ekziston.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Janar 2003 18:24
juli_ny nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė juli_ny Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me juli_ny (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: juli_ny Shto juli_ny nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto juli_ny nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mIsTreCe_NyC
Anetar i ri

Regjistruar: 02/02/2003
Vendbanimi: new york
Mesazhe: 8

Lightbulb

c'esht martesa???? pyejte me shume vend ke bere po te themi ate qe eshte njerezit me gjenerata e gjenerata jane munduar ta shpjegojne dhe nuk arrijne ti japin nje perkufizim definitiv. mgjth duke cituar freud-in 'martesa eshte ferri tokesor' mere si te duash e nga te duash po kur ta provoj vete do te te tregoj, megjithate juli_ny i ka thene nje sqarim teper te sakte. dhe sa per njeriun ideal egziston dhe jo vetem une mendoj keshtu po te gjithe shkrimtaret poetet perfshire, skenografet artistet anembane kane shkruar kane krijuar dhe kane besuar ne 'njeriun ideal' te nje qenjenje njerezore. do e zgjasja me teper po me griu uria
xOxO mIsTreCjA

__________________
c'EsT La vIe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2003 19:47
mIsTreCe_NyC nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mIsTreCe_NyC Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mIsTreCe_NyC (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mIsTreCe_NyC Shto mIsTreCe_NyC nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mIsTreCe_NyC nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ergi
Anetar i ri

Regjistruar: 31/01/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 8

Red face

Divorci tek ciftet e reja

i drejtohem juli_ny!
I dashur member, nofka ime nuk eshte aspak mashtruese pasi eshte emri i djalit tim 3 vjecar.Persa i perket perkufizimit qe i keni dhene martese une jam shume dakort sepse jane te njejtat gjera qe me ndodhen mua me martesen time dhe si rezultat i mosimpenjimit nga ish-bashkshorti im dhe mungeses se pergjegjesise dhe respektit ndaj meje personalisht dhe ndaj femijes gjithashtu, erdhi si rezultat edhe divorci.Pra une mendoj se divorci eshte nje hap shume i matur per te rifituar personalitetin qe ia fale dikujt qe nuk e meriton edhe pse e ke dashur shume,por vjen nje moment qe pasioni shuhet dhe ne siperfaqe dalin vetem te metat qe nuk honepsen dhe njeriu kerkon te qetesohet shpirterisht dhe pranon me mire te jetoje vetem sesa me nje parter shume larg nga vetja.
Persa i perket njeriut ideal edhe une them se mund te ekzistoje por vetem neper filma dhe libra dhe jo ne realitet apo ndoshta ngaqe personalisht "u dogja nga qulli dhe i fryje dhe kosit tani".Sinqerisht ju falenderoj per pergjigjen sepse tani me shume se kurre kam nevoje per mendime te kthjellta.
ERGI

__________________
une dua jeten

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2003 09:41
ergi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ergi Kėrko mesazhe tė tjera nga: ergi Shto ergi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ergi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
juli_ny
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/01/2003
Vendbanimi: ny
Mesazhe: 36

Wink

ju uroj gjithe te mirat

Ergi mendoj qe me te keqen e ke kaluar, pasi vendimin me te rendesishem e keni marre dhe i keni dhene divorce bashkeshortit tuaj. Per nje arsye apo nje tjeter ajo qe ndodhi ndodhi dhe analizimet e shumta (te tepruara e kam fjalen) jane te kota. Nga cfare te ka ndodhur nuk duhet te dekurajohesh dhe te mendosh qe ne kete jete nuk gjendet njeriu ideal. E di qe e ke shume te veshtire, por njeriu ideal ekziston dhe jam shume i bindur qe do ta gjesh.

Me vjen shume keq per Irgin, ne kete moment e kam fjalen per djalin tuaj pasi duhet te jete shume e veshtire pa te atin. Ndoshta ai sot nuk e kupton por do vij dita dhe do te thote ku eshte babi. Eshte me te vertete shume e veshtire per ju te dy dhe me thene te drejten pa qene ne ate pozite (si te juajen ashtu edhe te djalit tuaj) nuk mund te thuash "Te kuptoj".

Irgi qendro e forte dhe mos e jep veten kollaj. Cdo gje do kaloj dhe koha do sheroj gjithcka.

gjithe te mirat

juli_ny

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shkurt 2003 14:08
juli_ny nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė juli_ny Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me juli_ny (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: juli_ny Shto juli_ny nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto juli_ny nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mIsTreCe_NyC
Anetar i ri

Regjistruar: 02/02/2003
Vendbanimi: new york
Mesazhe: 8

Martesa po behet dicka e te kaluares

A besojme te martesa? Te gjithe kane ate fantazine e tyre qe nje dite te bukur do takohen me princin e tyre te kalter qe do sjelle kaq shume lumturi e dashuri ne jeten e tyre e me pas do martohen krijojne familje e kshu vazhdon tregimi. Megjithate nga ckemi pare e ckemi degjuar jo perhere fantazite behen realitet dhe madje statistikisht me shume se gjysma e cifteve te martuar perfundojne ne divorce ne amerike. Dhe me kete dua te them qe mbase pyetja me e sakte do ishte A eshte e vertete qe martesa po humbet ideologjine mbi te cilat u ndertua?? Jetojme ne nje kohe qe shoqeria jone po evoluon ne nje shpejtesi sketerrese, duke i hapur krahet dhe pranuar cdokend, cdo ide, cdo mentalitet dhe cdo veprim. Dikur nenat me femije te jashteligjshme denoheshin me vdekje po jo sot, sot ato levdohen per zotesine e tyre per te rritur nje kalama vetem(dhe ne fakt eshte per tu levduar), dikur njerezit perjashtoheshin nga rredhi shoqeror nese kishin preferenca seksuale te ndryshme nga masa por jo sot, sot madje pranohen dhe pa paragjykime, dikur femrat shihehish si nje qenie njerezore inferiore, sot ky opinion ka ndryshuar ne permasa drastike. Me kete dua te them qe mbase dhe marteses po i iken koha ashtu sic u ka ikur shume gjerave te tjera. Shume gjera tani behen ndryshe nga cbeheshin njehere e nje kohe dhe nuk eshte e thene qe martesa si koncept dhe veprim te mbetet po ajo. Nuk eshte e shkrojtur ne pllake guri qe nje burre e nje grua mund te kene nje femi brenda kodit martesor jo aspak shume njerez jane mese te lumtur pa patur certifikaten e marteses sepse ne fund te fundit car do te thote 'certifikate martese'?? per c'arsye duhet te egzistoje nje gje e tille?? Arsyeja qe mban nje cift te lidhur nuk eshte certifikata apo titulli 'te martuar' jo aspak po dashuria dhe gjuha e perbashket qe ai cift ka gjetur brenda tij. Nese duhen dhe duan te krijojne familje bashke fare mire mund ta bejne pa certifikaten e marteses dhe pa u stigmatizuar me fjalen 'te martuar'. Une vete jetoj ne NY dhe nga c'shoh perreth meje shume e shume e shume cifte thjeshte bashkejetojne ca kane dhe femije dhe jeta tyre nuk eshte shume ose pothuajse fare e ndryshme nga ata qe jane te martuar. Nje gje e tille te ben te mendosh qe mbase dhe marteses si cdo gje tjeter ne shoqerine tone te sotshme i ka ardhur koha te evoluoje ndryshoje dhe pse jo te permirsohet. Njerezit shume e me shume po e vene ne pyetje ideologjine e saj dhe kjo rezulton ne modifike te kesaj ideologjije qe perkojne me njeriun vete. Ky eshte mendimi im jam e bindur qe ka shume qe mendojne komplet ndryshe nga une po sic e ka thene populli "njerez te ndryshem mendime te ndryshme"

mIsTreCja.

__________________
c'EsT La vIe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Shkurt 2003 19:58
mIsTreCe_NyC nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mIsTreCe_NyC Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mIsTreCe_NyC (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mIsTreCe_NyC Shto mIsTreCe_NyC nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mIsTreCe_NyC nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
joli
Anetar i ri

Regjistruar: 14/02/2003
Vendbanimi: C-N
Mesazhe: 11

Thumbs up

po

shume njerez presin, kerkojne gjysmen e tyre perfekte me te cilen enderrojne te kalojne nje jete sa me te lumtur, te mbushur me endrra qe pak nga pak t'u behen realitet.
personalisht e kam gjetur gjysmen time. jam dhe e martuar me nje shtetas te huaj(njekohesisht i jap pergjigje dhe temes martesa me te huajt)
nuk eshte e pamundur dhe nuk eshte aspak e tmerrshme te jesh e martuar,aq me teper kur ndjen qe je i perkrahur dhe i mbeshtetur nga nje person qe ka besim tek ti dhe ti gjithashtu ke besim tek ai.
besoj se baza per nje martese te frytshme, pervec dashurise,eshte dhe respekti dhe sinqeriteti, pa to nje martese mund te arrije ne deshtim te plote dhe mund te jene shume te pakta shanset per ta shpetuar.(ndoshta nje femije)por edhe kjo 50% te rasteve, ndoshta edhe me pak.
shume te rinj frikesohen nga fjala martese sepse nuk mund te marrin mbi veten e tyre pergjegjesi. u duket nje barre teper e rende. por me kalimin e moshes frikesohen se mos ngelen vetem gjithe jeten dhe atehere bejne edhe zgjedhje te gabuara, megjithate si i thuhet "me mire vone se sa kurre" por atehere lindin divorcet dhe nuk kemi me njerez te martuar por kemi njerez te divorcuar.qe te mos arrihet tek divorci sejcili duhet ti peshoje mire zgjedhjet e tij.
mireudegjofshim

__________________

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2003 23:57
joli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė joli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me joli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: joli Shto joli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto joli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Joli nuk e kuptoj se perse ke thene Ok dhe Po nderkohe qe mendimi yt eshte shume i ndryshem nga ai i mistreces.

Mistrecja na fton te harrojme dicka te shenjte per hir te instiktit te kafshes. Eshte fare e thjeshte te gdhish ne nje shtrat dhe te ngysesh ne nje tjeter madje eshte shume e lehte sepse nuk ben as plane nuk investon asgje dhe per me teper jeta eshte me e ndryshem pra ka diversitet.

Po a nuk e mendon ti Mistrece se cili eshte qellimi i njeriut ne jete??
Qe eshte ky qellim qe na ben te ndeshemi me veshtiresite dhe ti kalojme ato fale vullnetit dhe dashurise. Ti nuk mendon qe martesa nuk eshte thjeshte bashkjetese misdis dy njerezish por eshte berthama e krijimit te nje familjeje te nje edukate te nje morali.

Mendime te tilla qe jane te ndikuara nga ambjenti i jashtem perpara se ti fusni ne tru filtrojini pak

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shkurt 2003 01:28
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mIsTreCe_NyC
Anetar i ri

Regjistruar: 02/02/2003
Vendbanimi: new york
Mesazhe: 8

Per Amin

Pershendetje Ami,

E para une nuk thashe qe duhet te ngrihesh ne nje shtrat e te ngrysesh ne nje tjeter, nuk e kuptoj se nga e nxore kete ti po kushedi ke keqkuptuar ate qe po thoja une. Une po thoja qe marteses po i humbet shenjtesia, ne do ta quash te atille, mbi te cilen eshte bazuar dhe ky eshte nje fakt i pandryshueshem, shif perreth teje.
E dyta nuk e kuptoj se cila nga ato qe thashe une te beri te mendosh qe bashkejetimi jashtemartesor qenka fushe me lule ku nuk ka as plane e as investime.
E treta kush tha qe qellimi ne jete per njerezit qenka martesa eshte per ty dhe ate tjetrin po jo per te gjithe. Thjeshte pse e ka bere jot em, jot gjyshe e jot katragjyshe e kshu me ralle gjer ne fillim te rrenjeve te pemes nuk do te thote aspak qe eshte qellim jetesor. Ti thua qe martesa eshte berthama e nje familjeje po ne c'llogjike bazohesh ti kur nenkupton qe nje cift i pamartuar por te dashuruar dhe me kalama nuk do quhet asnjehere 'familje'??????
E katerta dhe e fundit lexoje dhe nje here ate qe thashe une sepse sic mund ta shohesh une as qe kam shprehur mendimin tim personal gjekundi nuk thashe qe 'po besoj ne martese ose jo nuk besoj ne martes' por kam thene qe marteses po i humbet shenjtesia ne te pelqefte ty apo jo.
p.s. do shtoja qe mendime te tilla e dashur ami nuk jane influencuar aspak nga ambjente te jashtme por mendime te tilla quhet ne gjuhen e filozofise 'mendime analitike'
mIcTreCja.

__________________
c'EsT La vIe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shkurt 2003 20:23
mIsTreCe_NyC nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mIsTreCe_NyC Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mIsTreCe_NyC (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mIsTreCe_NyC Shto mIsTreCe_NyC nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mIsTreCe_NyC nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
joli
Anetar i ri

Regjistruar: 14/02/2003
Vendbanimi: C-N
Mesazhe: 11

amit

Ami!!!!!!!!!!
nuk i dhashe pergjigjie mistreces por tines, e cila nese nuk gaboj pyet a besojme tek martesa?

__________________

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shkurt 2003 21:42
joli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė joli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me joli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: joli Shto joli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto joli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:11 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 28 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Ē'mendim keni pėr martesėn?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.