Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Analiza > Teme sa per te diskutuar (politike-sociale-psikopatologjike) Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Qenka e gjate por po pergjigjem per pikat qe me duken evidente.


  • Vete fakti qe harxhojme kohe ketu do te thote qe na intereson Shqiperia. Qofte per tu kthyer apo per tu zhvilluar Shqiperia na intereson. Dhe perderisa keto diskutime prekin direkt problemet qe influencojne kthimin dhe mos kthimin me duken nje akt pro-Shqiptar, pavaresisht nga tonet qe mund ti jepen analizave te Mustafa Nanos.

  • Frojdi (ose Freud-i me sakte, se mua sme pelqen shqiperimi banal i emrave) nuk ka folur per turmen si mase popullore. Mesa di une ka folur per fenomene turme dhe kaq. Ndoshta dhe gabohem.

  • Pragmatizmin nuk e ka filozofia. Me ke keqkuptuar. I referohesha psikologjise. Filozofia nuk eshte shkence pragmatike.

  • Citim:
    Gjithmone nga Mustafa Nano: Unë do të guxoja të thoja se magjia e zhvillimit, e çdo zhvillimi, është ndërgjegja autokritike.
    Kjo eshte me se shumti retorika ime ne kete teme. Termi "autokritike" perfitohet ne castin qe fus dhe veten brenda si shqiptar. Madje kam njerezit me te afert te jetes qe shpeshhere behen protagoniste te kritikave te mia.
    Marrim nje rast tjeter: trafikun ne Tirane. Une e adhuroj trafikun shqiptar se vetem aty mund te eci si te dua dhe te ve ne pune gjithe aftesite e mia ne timon. Megjithate jam gati ta flijoj kete hobby per te patur nje Tirane me te jetueshme ku te eci me 60 km/ore ne vend te 20 km/ore sic ecet sot mesatarisht.

  • E di qe ka shqiptare qe kthehen ne shqiperi si Rilindas te mezipritur, por kjo nuk do te thote qe aspiratat per permiresim te hidhen poshte per shkak te Rilindasve te rinj. Ajo qe per dike mund te jete ndarje dhome apo pirje uji, per dike tjeter perkthehet ne tolerance ndaj krimit. Dhe perderisa ca jetojne fare mire ne kete ambjent dhe disa te tjere jo, ne fund disa kthehen e disa aspirojne ndryshimet para se te kthehen.
    Per me teper aspekti ekonomik dhe aspekti patriotik mund te bien ndesh kur perballesh me korrupsione apo mashtrime te perditshme. Atehere dy aspektet e te sapokthyerit ne vend qe te bashkejetojne kthehen ne armike dhe njeriu duhet te zgjedhe ose patriotizmin ose buken e gojes.

  • Maubert, nuk e di cfare quan ti mllef, por nese mospajtimi me dukurite kriminale mund te quhet i tille atehere po, e pranoj qe kam shprehur mllef. Por ne kete pike mllefi behet konfuz, perderisa perdoret edhe nga vete ti per te mbrojtur nje "normalitet" sa relativ aq edhe problematik. Qe eshte i tille mund te verifikohet neper intervistat e perditshme te televizioneve private.

  • Se fundi jam dakort qe racizmi i ndjere ne lekuren tende pervetesohet shume me teper sesa ai i degjuar. Nuk eshte rastesi qe popujt me te neperkembur behen edhe me raciste. Vete italianet jane nje shembull. Shqiptaret jane nje tjeter.
    Megjithate ketu do hynim ne diskutime pafund sepse cdo pergjithesim bazohet ne nje instikt te njeriut: te kuptoje boten. Te gjithe e bejme kete nga momenti qe lindim, sepse te gjithe kerkojme diferencat mes sendeve, kafsheve dhe njerezve. Pergjithesimi lind bashke me njeriun teksa bota kategorizohet avash avash. Keshtu njeriu sado mundohet te respektoje Tjetrin, ne fund bazohet ne pershtypjet e tij. Keshtu nje statistike e dhene nga ministri i rendit italian para dy ditesh thote se ne disa qytete italiane 50% e krimeve kryhen nga klandestine dhe emigrante. Sado te behemi anti-raciste dhe mospergjithesues vjen natyrshem te mendojme se ketu ka nje problem dhe se pjese e ketij problemi jane shpesh dhe shqiptaret. Dhe perderisa kjo influencon direkt jeten tone te perditshme une preferoj te ndjek kete fill pragmatizmi.
    Te them te drejten une nuk besoj shume as ne dokrrat raciste dhe as ne altruizmat anti-raciste. Jetojme ne nje bote te kategorizuar perderisa ngjyra e pshaportes ben diferencen ne kufi. Dhe persa kohe bota te jete e tille mua do me shqetesojne kriminelet shqiptare me te cilet bota me ngaterron here pas here. Me shqeteson gjithashtu dhe fakti qe rregullat behen ne baze te ketyre dukurive qe shumica prej jush i quajne sporadike. Per shembull kerkeses se F. Nanos per me shume viza pas tragjedise se 9 Janarit Romano Prodi ju pergjigj se kjo mund te ndodhe kur te fitohet lufta ndaj krimit. Dhe perderisa shqiptaret jane viktima te pergjithesimit kur nuk marrin dot nje vize, une do t'i respektoj dhe analizoj pergjithesimet e kesaj bote. Dhe nuk do bie aspak dakort me "alibine e te dobetit" qe i ben shqiptaret nje popull i manipuluar nga forcat e jashtme dhe nga politikane te keqinj. Cdo popull merr ate qe meriton, keshtu qe me mire te analizojme keto qe po meritojme sesa te fshihemi vazhdimisht pas "normalitetit" te nje zhvillimi sa per te kaluar rradhen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Maj 2005 20:55
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freedom
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 08/05/2005
Vendbanimi: ngecur ne qiell
Mesazhe: 33

Zhvillimi eshte vetvendosje

ky eshte mendimi im, shqipetaret nuk kane pse ankohen , dhe nuk kane pse justifikohen , bota nuk na ka pjell dhe as nuk na ka krijuar si komb , biles jemi nje komb i lashte.Nqs dikush mendon se liria e vetvendosjes nuk eshte thelbi i zhvillimit jam gati te sqaroj me gjate , por po ju le me nje shembull banal.
Te gjitha shtetet e zhvilluara sot ne bote jane pikerisht ato shtete qe kane pasur lirine e vetvendosjes.Shikoni Kinen sapo fitoi lirine e vetvendosjes fitoi te drejten e zhvillimit.Ka edhe shtete te tjera te vogla , Izraeli eshte nje shembull i mire.Sic e thash me lart bota nuk ka asnjelloj detyrimi te ndihmoje shqiperine drejt zhvillimit,perkundrazi ,ne baze te ligjeve natyrore ka cdo lloj te drejte ta pengoje ate zhvillim.
Nuk mendoj se ka zgjidhje psikologjike problemi i zhvillimit ,zgjidhja eshte shume e qarte dhe praktike, psikologjia dhe filozofia vetem do te na fundosnin ne nje debat te pafund duke na lene ne vend numero.
Mund tju duket qesharake qe une mendoj se nje nga problemet me te medha te shoqerise tone (dhe qe pengone zhvillimin ) eshte se kemi perfunduar ne nje shoqeri paranojake ,gjithmone ne mbrojtje ,nje vigjilence pasive ne maksimum.E shikon tek emigranti me i thjeshte kur lexon nje artikull ne gazete e deri tek liderat tane paranojak para superioreve te tyre nderkombetar.Boll u qame e u ankuam neper bote si femij jetime ,jemi nje popull i mocem me nje histori te pasur ,hajt ti leme botes te ditur vlerat tona .

__________________
FREEDOM.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Maj 2005 22:17
freedom nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freedom Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freedom (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freedom Shto freedom nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freedom nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
MAUBERT
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 32

Mbi Shqiperine

° Patjeter qe Shqiperia na intereson dhe diskutimet e nje forumi jane pjsese e ketij interesi.Sidoqofte nuk e kuptoj se cfare tonesh mund t'i jepen analizave te Mustafa Nanos kur thjesht eshte shprehur dicka e shkruajtur e zeze ne te bardhe.Mustafa Nanon(qe per mua gjithsesi eshte vetem ne fillimet e te qenit analist,ne kundershtim me Fatos Lubonjen psh)e shqetesonte fakti qe te gjithe ata studente te cilet jetonin jashte e kishin krijuar ate shoqate nuk u shpreh asnje prej tyre per nje kthim ne Shqiperine e diteve te sotme.Cdokush aspiroi per ndryshim,por askush nuk u shpreh per nje kthim te mundshem e bashkepunim per te pjelle kete ndryshim.Dmth gjithsecili priste ndryshim nga te tjeret,duke zene nje pozicion komod,ndaj dhe une me ironi i quaja "te llastuarit".Kete pra shprehu Mustafa Nano.Ne kete pike nuk besoj se ka me shume per te thene,nuk besoj se edhe ty te duket i drejte fakti qe te aspirojme ndryshimin pa qene vete pjese e tij,e me pas te godasim te gjitha fenomenet negative me te cilat nuk prekemi direkt,e te rrime ne rolin e intelektualeve me presione te tipit "ne jemi truri i kombit".Perkundrazi,ata studente qe jetojne ne Shqiperi jane me ne koherence me realitetin dhe jane ata qe vuajne me shume se te gjithe realitetin e hidhur.Dmth sipas llogjikes se pseudo-shoqatave le te jene ata qe te bejne ndryshimin,e ne pastaj te kthehemi me pas e te zeme kolltuket.Duhet bashkepunim pra,duhet pune,nga te gjithe pa perjashtim,ne te mire te progresit,ne te mire te zhvillimit kombetar.Per sa i perket toneve,nuk jam idhujtar analistesh ende te paformuar mire,ndoshta duhet te shohesh te dikush tjeter tonet pasionante qe i jepen analizave te Mustafa Nanos,aq shume e degjojme madje sa me kujtohet ai tregimi i Konices "Perralle nga Zululandi"...

°Freud-i(as mua nuk me pelqen shqiperimi banal i emrave)ka folur per te dyja ato fenomene qe ti permende dhe per turmat si mase popullore,edhe per turmat,per vete faktin se jane pak a shume e njejta gje dhe eshte nje nocion qe thuajse perseritet dy here.Nje turme ne te shumten e rasteve mase popullore eshte,nuk ka se cfare te jete tjeter.Sidoqofte do te lutesha qe t'a linim menjane kete pike se nuk eshte e rendesishme.

°Ne kete pike ke te drejte,te kam keqkuptuar,sepse mendova se shpreheshe qe filozofia permbante pragmatizem.Sidoqofte do ishte interesante te me shpjegoje pak edhe pragmatizmin qe mban psikologjia(gjithashtu shkence e sociales).

°Mbi auto-kritiken ke plotesisht te drejte.Megjithate duhet filluar te flijohen qejfet konkretisht,ne vend qe thjesht t'i shprehim teorikisht.Po zotesine tende ne timon,ne rastet kur shkelet kodi rrugor e sheh si tolerance ndaj mungeses se rregullave apo jo?

°Me teper termi rilindas te mezipritur do te sherbente per teoricienet qe japin mend nga jashte vendit,duke aspiruar ndryshimet pa u bere vete pjese e tyre.Sidoqofte meqenese ra fjala te rilindasit e krijuar rishtazi sipas botekuptimit tend,pse aspiratat per permiresim duhet t'i hedhim poshte per hir te tyre???Nderkohe qe keta rilindasit qe permend ti jane pikerisht baza e ketij progresi,jane edhe ata qe neser do drejtojne vendin,ne bashkepunim edhe me gjithe ata studente shqiptare te cileve i veme nota pabarazie ne menyre te padrejte.Mos valle fakti qe ata preferojne te kthehen dhe qe do jene te detyruar(domosdoshmerisht)te shohin fenomenet negative te shoqerise shqiptare,madje dhe te jetojne me to perkthehet ne tolerance ndaj krimit???Dmth te jetoj ne nje vend ku krimi eshte i perhapur,te prek perdite keto fenomene shkeljesh,te jem i detyruar te bashkejetoj me to,dilka qe eshte ne tolerance ndaj krimit???Ky do te ishte nje perfundim me te vertete pak i menduar dhe i bere pak si moto per tu thene me vend e pa vend.Me vjen keq ta them kete por dashje padashje te krijohet kjo pershtypje.Sidoqofte shembullin e dhame qe edhe mund te ndryshojme ne debate keshtu qe jam i bindur se do e kuptosh edhe kete vogelsi qe te ka shpetuar.
Nga ana tjeter jam dakord qe aspekti ekonomik me ate patriotik mund te bien ndesh kur perballesh me korrupsionin,por ne rradhe te pare duhet te perbellen me te.Pra duhet ditur se si t'i shmangemi.Njoh mjaft njerez qe ja kane dale mjaft mire ekonomikisht ne Shqiperi,pikerisht se Shqiperia eshte e virgjer ne ide,e duke sjelle ide te reja jo vetem vendi shkon drejt progresit,por edhe ata kane korrur fitimet e tyre te konsiderueshme,e te gjitha keto ne menyre te ndershme.Ne kete kendveshtrim e kisha pare une.Sidoqofte dhe ai i yti eshte i drejte,por nuk mund ta marrim si te qene per cdo rast,ashtu si edhe timin.Aty pastaj ka te beje shkathtesia personale,dikush nuk e ka e preferon te qendroje ne perendim,dikush tjeter e ka e preferon te kthehet,sepse e sheh qe mund t'i perputhe fare mire aspektin ekonomik me ate patriotik(nuk dua te luaj role idealistesh,kryesori eshte ai ekonomik,por dhe tjetri ze vendin e tij).

°Une mllef quaja ate mungese te theksuar etike qe karakterizonte shkrimet e tua e godiste njerez te pafajshem me vend e pa vend.Aq sa sinqerisht u shtanga kur i lexova dhe po mundohesha te gjeja burimin qe mund t'i sillte ne jete ne menyre kaq bujare.Megjithate nuk dua t'i kthehem per te te risjelle nje e nga nje fraza te cilat nuk jane te denja per nje shkrim serioz,fraza qe gjykojne edhe menyren e prerjes se flokeve,trashesine e qafes,diskriminime te pafundme fizike,morale gjithashtu.E te mos jesh tolerant ndaj krimit nuk do te thote te behesh pjese e gjithe ketyre.Sidoqofte ve re me kenaqesi se shkrimet e tua vine gjithnje e me teper ne permiresim dhe nxjerrin mjaft gjera per te diskutuar,kjo tregon reflektim dhe eshte e nevojshme per progres.Ndaj te pergezoj.Gjithsesi ky eshte mendimi im personal dhe ta nxorra sepse me pyesje se cfare nenkuptoja une me mllef.Per sa i perket "normalitetit" per te cilin une shprehem me keqkupton gjithashtu,megjithese pashe qe ne shkrimin tend kishte pasur perpjekje te medha per te me kuptuar drejt,por keto jane gjera qe na ndodhin gjithsecilit.Une nuk flas per "normalitet",une flas per "cikel natyral" qe krijon "anomaline".Anomalia nuk eshte e thene te krijohet domosdoshmerisht nga procese barbare ashtu sic e di edhe ti,mund te krijohet edhe nga nje cikel fare natyral.Sidoqofte edhe kjo nuk eshte shume e rendesishme ndaj ecim ne piken e fundit...

°Ketu jam dakord deri kur ndalesh te respekti ndaj tjetrit.Me vjen keq te te them se respektin ndaj tjetrit une e bazoj ne menyren se si ai sillet apo reagon,nuk ndjek statistikat.Te ndjekesh statistikat per mua eshte paranoje,e te shprehesh per me teper keto statistika si shenje racizmi ndaj nje personi qe ti e takon per here te pare e nuk e njeh eshte injorance.Me kane thene qe kjo ndodh shpesh ne Itali dhe te kuptoj deri diku qe je i detyruar te perballesh perdite me pergjithesimet,madje behesh edhe vete pjese e ketyre pergjithesimeve,te cilat sherbejne per te ndare njerin send nga nje tjeter,njeren kafshe nga nje tjeter,por kurrsesi karakterin e nje njeriu nga nje tjeter.E ne se te tilla pergjithesime ti i quan te ndjekesh nje fill pragmatizmi,do te te kuptoja,por nuk do isha dakord me ty,sepse behemi pjese e asaj qe e vuajme vete...
Ndoshta fajtori te ngaterrojne me kriminele shqiptare,sepse edhe jeton ne nje vend si Italia.Te siguroj qe po te kishe jetuar ne vende pak me te emancipuara ne fushen e te drejtave te njeriut,e ne plot fusha te tjera,si SHBA,Kanada,France,Gjermani etj etj,nuk do te kishe pasur te tilla shprehje racizmi,pavaresisht se ndokush mund t'i kete brenda vetes,por i mban te fshehura e nuk i shpreh,sepse ne te tilla vende luftohet mjaft ne kete pike.Ndaj te tilla vende merren si shembuj dhe jam dakord me ty per te analizuar pergjithesimet e kesaj bote,por jo qe te behem pjese e tyre.Sidoqofte kjo vjen sepse jetojme ne vende te ndryshme e te tjera gjera prek e shoh une,te tjera ti,per sa i perket ketyre dukurive flasim,ndaj dhe eshte normale qe dikush te kete me shume mllef se tjetri.E ne se me te vertete ti mendon se une fshihem prapa nje normaliteti sa per te kaluar rradhen atehere mund te thosha se ke kuptuar shume pak nga cfare kam thene une,ose i ke kuptuar si ke dashur.Sidoqofte te pershendes dhe besoj se shkrimi pasardhes i yti do te sjelle akoma dhe me shume permiresim ne cilesine e debatit i cili ka filluar te ndihet ndjeshem...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Maj 2005 16:13
MAUBERT nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė MAUBERT Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me MAUBERT (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: MAUBERT Shto MAUBERT nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto MAUBERT nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Maubert, me duhet te te kujtoj se nuk eshte aspak e kendshme te diskutoj me dike qe merr pozitat e "doktorit" dhe llogarit permiresimet. Nuk e di nga vjen kjo deshire per superioritet, per loje doktorash, apo per ndonje "virilitet intelektual" (sa po mesojme nga njeri tjetri ee , por di te them se ky orientim natyral per te trajtuar tjetrin si pacient eshte i bezdisshem.




Thene kjo, per sa hapesire mund t'i kete mbetur diskutimit, mund te ndalem nje cast tek krahasimi Nano-Lubonja. Mua me duket pa vend zhvleresimi i njerit si "i ri" dhe vleresimi i tjetrit si "i vjeter". Me shume sesa pjekuria dhe "permiresimi" mund te shquhet stili i ndryshem ne te shkruar, ashtu si dhe cilesia e ndryshme. Edhe ne kete rast nuk e kuptoj pse duhet te kete nje orientim hierarkik me superiore dhe inferiore. (Gjithmone nese shprehja "ne kundershtim me Fatos Lubonjen" ka ndonje kuptim me paqesor sesa etimologjia -kunder-.)

Ka disa ndryshime kulturale qe nuk behen pa nje sforco te perbashket nga i gjithe komuniteti. Perderisa ketu dilet nga koncepti i individit dhe hyet ne vullnetin e perbashket si komunitet eshte e kote te trajtohen masat si copa individesh qe kthehen dhe behen pjese zhvillimit.

Njeriu ka nevoje te ndihet pjese e dickaje qe te punoje me zell dhe te shpalose patriotizmin ne vendin e tij. Kjo dicka nuk eshte nje cope rroge apo nje shtepi me shume. Eshte makineria e zhvillimit qe krijohet nga nje vullnet komunitar, mediatik, poltik etj. Nese emigranti mund te behet pjese e nje vektori te tille, pra e ndryshimeve qe po ndodhin ne vend, atehere do kthehet. Ne te kundert, kur sheh se gjerat ecin rrakapjekthi me ndonje cikel natyral qe nuk ofron te ardhme te sigurte, atehere do qendroje ne emigracion. Kjo me duket evidente.

Nuk me pelqen sllogani i kthimit pa kushte ne Shqiperi.
Me shume sesa patriotizem me duket anti-shqiptarizem, perderisa i thuhet tjetrit "dorezohu pa kushte, sepse raliteti eshte ky qe eshte dhe nuk do ndryshoje si do ti". Emigrantet kane investuar shume per jeten qe kane krijuar ne perendim (qofte ne Itali, France, ShBA apo Angli). Nuk eshte e drejte te trajtohen si mish per top dhe te kthehen ne Shqiperi qe te zhgenjehen per te njemijten here. Keshtu qe para se te flitet per "teoriciene" duhet pranuar se nje e treta e shqiptareve jetojne ne emigracion. Natyrisht qe do "teorizojne" gjate mbi te ardhmen e tyre ne Shqiperi para se te marrin vendime. Ketu nuk diskutohet per mua dhe per ty, mos te banalizojme diskutimin me aspekte personale. Behet fjale per krijimin e kushteve qe emigrantet te kthehen. Natyrisht qe Shqiperia ka bere permiresime ne kete drejtim. Madje shikoj nje vale te gjere kthimesh te miqve e kusherinjve. Por kjo nuk do te thote se problemi mbaroi me kaq. Madje, per ti dhene Cesarit ate qe i takon, duhet te pranosh qe shumica e "mllefeve" qe ti konsideron te tilla bazohen ne diskutime te miat me ata qe jane kthyer ne Shqiperi. Nuk jane mllefe personale, por shprehin nje shqetesim te gjere.

Mua me duket se yti nuk eshte mendim instrospektiv i sinqerte, por kompromisues. Te mbrosh nje realitet vetem sepse ekziston nuk sjell me shume sesa nje fotografi bardh e zi. Po ashtu te krijosh alibine e "njerezve te pafajshem" do te thote te mos pranosh bazat e funksionimit te nje shoqerie, qe nuk jane shperdorimi i lirive dhe toleranca ndaj krimit, por rregulli dhe homogjenizimi social. Eshte e natyrshme qe cdo shoqeri ka klasa dhe qe keto klasa luftohen (e ka thene i sipervleresuari Fatos Lubonja). Lufta e klasave (term i keqperdorur nga komunizmi) sjell homogjenizimin e komunitetit dhe kjo i hap rrugen stabilitetit, ndryshimit dhe zhvillimit (e kam thene njehere kete, po fillojme te behemi monotone). Ironia e qafetrasheve apo bythetangosurave, sado te duket krim ndaj "njerezve te pafajshem", eshte pjese e reaksionit natyral mes njerezish teper te ndryshem per ti perkitur te njejtit komunitet. Ne kete rast midis meje (dhe shoqerise time) dhe atyre (dhe asaj qe perfaqsojne). Nuk ka asgje kriminale ne kete mes. Ne cdo vend te botes ka prototipa qe behen simbole popullore ekstremiteti. Psh ne SHBA gjendet prototipi i kemishebardheve dhe ai i zezakut. Nxjerrja ne televizor i ketyre personazheve ben qe palet (klasat) te njohin njera tjetren dhe te eleminojne ekstremet. Kjo eviton dukshem racizmin dhe lejon bashkejetesen (pa llogaritur qe rrit produktivitetin).

Ah, meqe jemi ne keto ujra, psikologjia e gjen pragmatizmin ne castin qe parashikon ose modifikon nje njeri apo sjellje te tij. Besoj se zhvillimi i Shqiperise nuk vjen me shprehje te Schopenhauerit (maksimum ai mund te zhvilloje intelektin e personit qe e studion). Perkundrazi, zhvillimi i Shqiperise vjen duke identifikuar dora dores pikat e dobeta qe duhen rregulluar dhe padyshim njera eshte shoqeria shqiptare dhe tjetra diaspora. Nese keto dy "turma" flasin gjuhe te ndryshme dhe nuk kuptohen atehere eshte e kote qe emigrantet te kthehen ne Shqiperi. Aspiratat e emigranteve mund te vihen ne sherbim te Shqiperise vetem nese respektohet mundi i tyre dhe kultura qe kane marre jashte. Boll eshte bere Shqiperia vrime e zeze qe demoralizon te kthyerit dhe i kthen ne pjese te sistemit.

Le te bejme nje metafore ushtarake. Cdo emigrant eshte si nje ushtar qe mund te sherbeje neper beteja. Ideja e kthimit pa kushte ngjan me nje kasaphane irracionale. Nje gjeneral i mire nuk harxhon ushtaret per eksperimente luftarake, por i fut ne beteje vetem ne castin e duhur. Eshte mire te mendohen keto "detaje" kur behemi gjenerale. Eshte mire te behen gjerat me plan ne vend qe te sillemi akoma si turme.

P.s. Te lutem mbaj parasysh paragrafin e pare te ketij mesazhi nese deshiron te vazhdojme diskutimin me respekt.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2005 07:50
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
WhyNona
Anetar i ri

Regjistruar: 08/04/2005
Vendbanimi: tr
Mesazhe: 12

...

ajo cka s me pelqen eshte mania e njerezve per te mos i therritur gjerat me emrin e tyre. pseudopatriotizmi i pseudointelektualeve ( me siguri me zero dite pune ne cv) qe jetojne jashte shqiperie une do e quaja thjesht egoizem te individeve normal.
e para nuk eshte shqiperia qe ka nevoje per ju, jeni ju qe keni keni nevoje per per nje vend qe te ndiheni dikushi dhe te ndiheni te realizuar, pazotesise suaj i duhet nje koke turku qe ne kete rast qenka raca kriminale shqiptare. njerezit kane frike nga gjerat e ndryshme qe jane mesuar te bejne dhe kjo i shkakton disekulibra, dhe madje deri delire.
lexoj per semundjet sociale qe e paskan pllakosur shqiperine, qe robt ecin me 20km/ora, qe femrat veshin tanga po nuk pallohen me te parin qe u del perpara se duan fejesen, e se modeli i flokeve bishtpellumb qenka gjeja me e tmerrshme e kesaj raca psikopatesh shqiptare. une do isha kurioze te dija ne e keni marre ndonjehere mundimin ta prekni kete shoqeri shqiptare te cilen e analizoni kaq mire, une jam nje nga ato "fatkeq" qe jetoj ne shqiperi, ja di te bukurat, ja di te keqijat, ja di dhimbjet ja di dhe gezimet, e nuk e ndjej aspak veten qorr, sepse te dashur bashkatdhetar ketu JETOHET, pazotesise suaj per te jetuar dhe per realizuar verini cfare do emri te doni, por balten merreni mbrapsht
dhe dicka tjeter sa per te qene realist, problemi me madh i shoqerise shqiptare jane ato qe kane pushtetin politik dhe ekonomik ne dore dhe po bejne cirk per ta mbajtur akoma, nese doni te flasim per fakte e argumente konkrete urdheroni flasim, por jo muabete kalamajsh te tipit pse prinderit si lene gocat te kthehen ne darke vone e te shemen sa here ti teket, ne fund te fundit jane po ato prinder qe i edukojne ato goca, te shkollohen e sakrifikojne jeten e tyre qe keto goca te studiojne jashte, te jene te pavarura, e te mos i mungoje asgje.
mbase u zgjata shume por po me nervozonin ca shkrime kalamajsh te llastuar, qe rezik e vetmja gje qe dijne te bejne eshte te llapin pa asnje kopetence per argumentet ne fjale

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2005 10:14
WhyNona nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė WhyNona Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me WhyNona (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: WhyNona Shto WhyNona nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto WhyNona nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
WhyNona
Anetar i ri

Regjistruar: 08/04/2005
Vendbanimi: tr
Mesazhe: 12

...

ajo cka s me pelqen eshte mania e njerezve per te mos i therritur gjerat me emrin e tyre. pseudopatriotizmi i pseudointelektualeve ( me siguri me zero dite pune ne cv) qe jetojne jashte shqiperie une do e quaja thjesht egoizem te individeve normal.
e para nuk eshte shqiperia qe ka nevoje per ju, jeni ju qe keni keni nevoje per per nje vend qe te ndiheni dikushi dhe te ndiheni te realizuar, pazotesise suaj i duhet nje koke turku qe ne kete rast qenka raca kriminale shqiptare. njerezit kane frike nga gjerat e ndryshme qe jane mesuar te bejne dhe kjo i shkakton disekulibra, dhe madje deri delire.
lexoj per semundjet sociale qe e paskan pllakosur shqiperine, qe robt ecin me 20km/ora, qe femrat veshin tanga po nuk pallohen me te parin qe u del perpara se duan fejesen, e se modeli i flokeve bishtpellumb qenka gjeja me e tmerrshme e kesaj raca psikopatesh shqiptare. une do isha kurioze te dija ne e keni marre ndonjehere mundimin ta prekni kete shoqeri shqiptare te cilen e analizoni kaq mire, une jam nje nga ato "fatkeq" qe jetoj ne shqiperi, ja di te bukurat, ja di te keqijat, ja di dhimbjet ja di dhe gezimet, e nuk e ndjej aspak veten qorr, sepse te dashur bashkatdhetar ketu JETOHET, pazotesise suaj per te jetuar dhe per realizuar verini cfare do emri te doni, por balten merreni mbrapsht
dhe dicka tjeter sa per te qene realist, problemi me madh i shoqerise shqiptare jane ato qe kane pushtetin politik dhe ekonomik ne dore dhe po bejne cirk per ta mbajtur akoma, nese doni te flasim per fakte e argumente konkrete urdheroni flasim, por jo muabete kalamajsh te tipit pse prinderit si lene gocat te kthehen ne darke vone e te shemen sa here ti teket, ne fund te fundit jane po ato prinder qe i edukojne ato goca, te shkollohen e sakrifikojne jeten e tyre qe keto goca te studiojne jashte, te jene te pavarura, e te mos i mungoje asgje.
mbase u zgjata shume por po me nervozonin ca shkrime kalamajsh te llastuar, qe rezik e vetmja gje qe dijne te bejne eshte te llapin pa asnje kopetence per argumentet ne fjale

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2005 10:24
WhyNona nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė WhyNona Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me WhyNona (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: WhyNona Shto WhyNona nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto WhyNona nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
WhyNona
Anetar i ri

Regjistruar: 08/04/2005
Vendbanimi: tr
Mesazhe: 12

...

ajo cka s me pelqen eshte mania e njerezve per te mos i therritur gjerat me emrin e tyre. pseudopatriotizmi i pseudointelektualeve ( me siguri me zero dite pune ne cv) qe jetojne jashte shqiperie une do e quaja thjesht egoizem te individeve normal.
e para nuk eshte shqiperia qe ka nevoje per ju, jeni ju qe keni keni nevoje per per nje vend qe te ndiheni dikushi dhe te ndiheni te realizuar, pazotesise suaj i duhet nje koke turku qe ne kete rast qenka raca kriminale shqiptare. njerezit kane frike nga gjerat e ndryshme qe jane mesuar te bejne dhe kjo i shkakton disekulibra, dhe madje deri delire.
lexoj per semundjet sociale qe e paskan pllakosur shqiperine, qe robt ecin me 20km/ora, qe femrat veshin tanga po nuk pallohen me te parin qe u del perpara se duan fejesen, e se modeli i flokeve bishtpellumb qenka gjeja me e tmerrshme e kesaj raca psikopatesh shqiptare. une do isha kurioze te dija ne e keni marre ndonjehere mundimin ta prekni kete shoqeri shqiptare te cilen e analizoni kaq mire, une jam nje nga ato "fatkeq" qe jetoj ne shqiperi, ja di te bukurat, ja di te keqijat, ja di dhimbjet ja di dhe gezimet, e nuk e ndjej aspak veten qorr, sepse te dashur bashkatdhetar ketu JETOHET, pazotesise suaj per te jetuar dhe per realizuar verini cfare do emri te doni, por balten merreni mbrapsht
dhe dicka tjeter sa per te qene realist, problemi me madh i shoqerise shqiptare jane ato qe kane pushtetin politik dhe ekonomik ne dore dhe po bejne cirk per ta mbajtur akoma, nese doni te flasim per fakte e argumente konkrete urdheroni flasim, por jo muabete kalamajsh te tipit pse prinderit si lene gocat te kthehen ne darke vone e te shemen sa here ti teket, ne fund te fundit jane po ato prinder qe i edukojne ato goca, te shkollohen e sakrifikojne jeten e tyre qe keto goca te studiojne jashte, te jene te pavarura, e te mos i mungoje asgje.
mbase u zgjata shume por po me nervozonin ca shkrime kalamajsh te llastuar, qe rezik e vetmja gje qe dijne te bejne eshte te llapin pa asnje kopetence per argumentet ne fjale

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2005 10:32
WhyNona nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė WhyNona Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me WhyNona (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: WhyNona Shto WhyNona nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto WhyNona nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
WhyNona
Anetar i ri

Regjistruar: 08/04/2005
Vendbanimi: tr
Mesazhe: 12

Thumbs down

or mik pse mi heq mesazhet e mija

Une nuk e kuptoj se pse ke kaq frike nga mendimet e ndryshme nga i joti?!?!?!?!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2005 10:38
WhyNona nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė WhyNona Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me WhyNona (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: WhyNona Shto WhyNona nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto WhyNona nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
WhyNona
Anetar i ri

Regjistruar: 08/04/2005
Vendbanimi: tr
Mesazhe: 12

Lightbulb

ajo cka s me pelqen eshte mania e njerezve per te mos i therritur gjerat me emrin e tyre. pseudopatriotizmi i pseudointelektualeve ( me siguri me zero dite pune ne cv) qe jetojne jashte shqiperie une do e quaja thjesht egoizem te individeve te zakonshem.
e para nuk eshte shqiperia qe ka nevoje per ju, jeni ju qe keni keni nevoje per per nje vend qe te ndiheni dikushi dhe te ndiheni te realizuar, pazotesise suaj i duhet nje koke turku qe ne kete rast qenka raca kriminale shqiptare. njerezit kane frike nga gjerat e ndryshme qe jane mesuar te bejne dhe kjo i shkakton disekulibra, dhe madje deri delire.
lexoj per semundjet sociale qe e paskan pllakosur shqiperine, qe robt ecin me 20km/ora, qe femrat veshin tanga po nuk pallohen me te parin qe u del perpara se duan fejesen, e se modeli i flokeve bishtpellumb qenka gjeja me e tmerrshme e kesaj raca psikopatesh shqiptare. une do isha kurioze te dija ne e keni marre ndonjehere mundimin ta prekni kete shoqeri shqiptare te cilen e analizoni kaq mire, une jam nje nga ato "fatkeq" qe jetoj ne shqiperi, ja di te bukurat, ja di te keqijat, ja di dhimbjet ja di dhe gezimet, e nuk e ndjej aspak veten qorr, sepse te dashur bashkatdhetar ketu JETOHET, pazotesise suaj per te jetuar dhe per realizuar verini cfare do emri te doni, por balten merreni mbrapsht
dhe dicka tjeter sa per te qene realist, problemi me madh i shoqerise shqiptare jane ato qe kane pushtetin politik dhe ekonomik ne dore dhe po bejne cirk per ta mbajtur akoma, nese doni te flasim per fakte e argumente konkrete urdheroni flasim, por jo muabete kalamajsh te tipit pse prinderit si lene gocat te kthehen ne darke vone e te shemen sa here ti teket, ne fund te fundit jane po ato prinder qe i edukojne ato goca, te shkollohen e sakrifikojne jeten e tyre qe keto goca te studiojne jashte, te jene te pavarura, e te mos i mungoje asgje.
mbase u zgjata shume por po me nervozonin ca shkrime kalamajsh te llastuar, qe rezik e vetmja gje qe dijne te bejne eshte te llapin pa asnje kopetence per argumentet ne fjale

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2005 10:44
WhyNona nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė WhyNona Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me WhyNona (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: WhyNona Shto WhyNona nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto WhyNona nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belgium
Antare i perjashtuar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: bruksel
Mesazhe: 766

re

Citim:
Po citoj ato që tha flori_dr
nuk kuptoj nje gje si ka mundesi vetem ne shqiptaret e kemi fajin po grekerit nuk paskan faj qe nje popull me aq kulture te jete aq rracist sa edhe te grisin flamurin tone ne stadium edhe ta shkelin me kembe nuk besoj se grekerit jane me te mire se ne



floro po te shohesh historin e popullit shqiptar ne shekuj qe nga çezari deri me sot ka qen histori mercenaresh .
e di ti kush kan qen reshti i par i kohortave romake kaloresat e tmershem ??
ishin dardanet e rafshit te dukagjinit kosovaret e sotem te cilet mbillnin tmer neper popujt komshij per interesat e romes.
por keta se kishin aspak iden e kombit sepse ishin mercenar deri ne palc .
dhe historia nuk ndryshon shum vetem forma mbase ndryshon pak por thelbi esht i njejti ne prap jemi merceanr si popull .
nji grek me leht e ka te vrasi nji shqiptar prej dores se shqiptarit sesa prej dores se vet .
dmth asnji popull si ka faj shqiptarve pse jan komb pa identitet kombetar .
kujton se greku na i solli keto gjera ne ??do ishte shum naive tja vije fajin grekve floro kur vitin 1997 e realizuan shqiptaret mercenar per mos te then te qelbur .
asnji grek nuk vrau shqiptar ne shqiperi gjat luftes civile ishin shqiptaret te cilet vran vellai vellan per pak pushtet dhe para te qelbura mos i beri greku keto gjera ?? .
pastaj ça pret ti flor nga greku kur ti shkon ne greqi dhe pajtohesh me realitetin duke nderuar emrin ne kristo ose jani ??.
mendon qe pas kesaj ka ngel me vend per flamur ??
ne jemi i vetmi popull ne bot qe e ka treguar me koh mosinteresin ndaj kombit dhe kultures .
skena ça presim nga bota ne floro kur skemi respekt per vetveten .
ne jemi nji nga kombet me te vjetra ne bot dhe pikerisht per kete arsye po pesojm gjith keto fatkeqesi dhe vuajtje sepse kemi ngelur akoma me mentalitetin e ilireve .
bota ka shkuar shum para me vite drit para .
kurse ne akoma jemi ke universi klaneve familjeve dhe mafies prostitucionit .
kjo esht bota shqiptare sot ne terma gjenerale lal .
nji filozof ka then qe ta kuptosh jeten dhe te avancosh duhet te kesh nji njohje te thell te vetvetes .
shkrimet e fajes jan pasqyr e emigracionit dhe jan realiste vetem nji verejtje per fajen ate termin lloj lloj racash o mir me e hek nga fjalori :-)))))))) se ashtu flasin vetem pjestaret e ku-klu-klanit dhe jorg hajderi ne austri .kalofshi mir

__________________
jeto sikur te ishte seconda jote fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2005 10:45
belgium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belgium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belgium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belgium Shto belgium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belgium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:09 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Analiza > Teme sa per te diskutuar (politike-sociale-psikopatologjike)

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.