Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Lajme nga jashte
Gjithsej 12 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Lajme nga jashte

Meqe shumica prej nesh jeton jashte mund te hapim nje teme lajmesh te huaja. Nuk po gjeja ku te hidhja lajmin e meposhtem ne fakt. Nuk kemi nje teme mbi lajme te pergjithshme.


-------------------------------------------------------


Italia trembet nga fjala e lire ne internet

Agresioni ndaj Berluskonit ka bere qe te jete gjithmone e me e mundshme zhdukja a fjales se lire ne internet. Mijera italiane jane bashkuar ne facebook per te pergezuar personin qe i theu dhembet Berluskonit. Per kete aresye ministri i brendshem ka hedhur idene se faqet e internetit mund te ndalohen. Kjo ne baze te nje ligji qe ndalon nxitjen e krimit (instigazione a delinquere), i cili sipas interpretimit te ministrit perkon me ate qe po ndodh ne internet. Por a mund te konsiderohet revolta politike kriminalitet i thjeshte? Italia i afrohet keshtu vendeve gjysem diktatoriale si Kina, Irani apo Turqia, te cilat kane praktike te zakonshme bllokimin e faqeve te internetit.

Interneti eshte sot per sot simboli i lirise absolute te fjales. Tentativat e shteteve te ndryshme per ti vene drynin tregon se kjo kaste politike ka frike nga organizimi popullor. Kastat politike kane frike te permbysen dhe krijojne ligje ad hoc per te shpetuar rendin qe kane krijuar vete.

Bllokimi i mediave televizive nga klane te caktuara politike ka arritur nivele aq te forta saqe komisioni i vigjilances ka aprovuar ne unanimitet nje memorandum per televizionet, te cilat "duhet te tregojne te gjithe variantet e vertetesise dhe jo vetem zerat e medhenj". Ky lajm u transmetua pak me pare ne lajme, zgjati 30 sekonda, dhe askush nuk spjegoi per çfare po flet ai memorandum.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Dhjetor 2009 19:21
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74 ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6674

Kujdes me banet Fajtor. Se mos te kthehet ky lajm si bumerang :p

Ne fakt eshte nje absurditet dalja e Maroni mbi ndjekjen penale te atyre faqeve te interneti qe ndjellin dhune e urrejtje.
se fundmi ne Itali po thithet cdo dite e me shume nervozizem.
nga njera ane e djathta me perpelitjet e saj per te mbrojtur liderin e saj shpirteror e nga ana tjeter e majta qe ka harruar te beje politike por po shnderron opozicionin ne kukull te "gossip"
po luhet nje telenovele e papare ndonjehere e ne mes qendron populli sehirxhi italian qe manipulohet shume shpejt me "latto B" qe ia plasin ne turinj ne cdo ore te dites.
zot beje mire.

dicka me cudit : Beppe Grillo me ka humbur sysh!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Dhjetor 2009 21:17
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Citim:
Po citoj ato që tha al74
Kujdes me banet Fajtor. Se mos te kthehet ky lajm si bumerang :p


A di gje kur eshte bere bani i fundit ne forum? Dhe nga kush psh?


Citim:
Po citoj ato që tha al74

dicka me cudit : Beppe Grillo me ka humbur sysh!Beppe Grillo ka 20 vjet qe nuk del para sysh. E gjen tek blogu i vet, neper sheshe, neper youtube, por jo ne TV.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Dhjetor 2009 21:26
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74 ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6674

mos u bej permaloso!
e di qe eshte i censuruar Grillo po si mburoje e fjales se lire prisja me shume prej tij. qe nga teserimi ne "margherita" sikur i eshte ngjirur zeri.
mekat!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Dhjetor 2009 21:33
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Rumenet dhe italianet emigrantet me te medhenje ne EU.

Bruksel
Per vitin 2008 37% e te huajve qe jetojne ne njerin nga shtetet e BE jane qytetare te vete BE. Me te shumtit ne numer jane rumenet 1.7 milione ose rreth 15% e ndjekur nga Italia me 1.3 milione baraz me 11% dhe Polonia me 1.2 milione, 11 %.

Sipas tedheneave te Eurostat-it perqindja e te huajve ne BE eshte rreth 6.2 % ndersa Italia ndalet tek 5.8 %.

Por nga 30.8 milione te huaj 11.3 jane emigrante brenda Be nga nje shtet ne tjetrin.

Numrin me te madh te te huajve e ka Gjermania me 7.3 milione, Spanja 5.3 milione, Anglia (M.B) 4 milione, Franca 3.7 milione dhe Italia 3.4 milione.

Komuniteti me i madh i te huajve ne Ue eshte ai turk me 7.9%, i ndjekur nga ai marokin 5.6% dhe me pas ai rumun 5.4%.

Komuniteti me i madh italian eshte ai ne Belgjike 17.4%.

Ne Itali numri me i madh i te huajve eshte ai rumun me 18.2 % Shqiptare 11.7 dhe me pas marokene 10.7.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Dhjetor 2009 19:53
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Roi
Drift in and out....

Regjistruar: 21/04/2009
Vendbanimi: Shkretetire
Mesazhe: 786

Nuk e di nese eshte tema me e duhur apo jo kjo,por sdq lajm nga jashte eshte sado qe sflet tamam per ndonje ngjarje aktuale !
Historia e vrasjes se Cauceskut,eshte vertet interesante...qofte per faktin se eshte i vetmi diktator komunist evropian qe perfundoi me se keqi... i pushkatuar (nga populli i vet), qofte edhe per daten simbolike 25 dhjetor,dita e Krishlindjeve !!
Me poshte nje nga ekzekutoret rrefen momentet e ekzekutimit te ndoshur plot 20 vjet me pare !Si e vrava Causheskun në Krishtlindjet 1989


BUKURESHT -Kujtimet e Krishtlindjes zakonisht kanë lidhje me shkëmbimin e dhuratave, gjelin e detit, familja e mbledhur bashkë, paqe në tokë dhe shumë mirësi për njerëzit. Por, kujtimet e Krishtlindjes së Dorin-Marian Cirlanit janë vrasja e një diktatori. "E di se çfarë do të kisha qenë duke bërë, nëse nuk do të isha pjesë e skuadrës së pushkatimit", - thotë Cirlan, i cili bashkë me dy ushtarë të tjerë pushkatuan Nikolai Causheskun dhe bashkëshorten e tij, Elena më 25 dhjetor 1989. "Një i krishterë, them se ishte një gjë e tmerrshme vrasja e një njeriu në ditën e Krishtlindjes, në këtë ditë të shenjtë". Cirlan ishte pjesë e regjimentit Boteni të parashutistëve në kohën kur në Rumani shpërtheu revolucioni i vitit 1989. Ndryshe nga revoltat në Poloni, Gjermaninë Lindore dhe Çekosllovaki, këtu pati gjakderdhje. "Duhet të keni parasysh se ç'kohë ishte ajo", - thotë Cirlan. "Mbizotëronte frika gjithandej, në radio, në televizion, madje edhe në frekuencat e radios së ushtrisë". Paraushtarakët ishin në anën e revolucionarëve, disa prej trupave të tyre luftonin kundër njësive të sigurimit të shtetit në kullën e televizionit në Bukuresht.

Historia
Cirlan, që në atë kohë ishte një oficer 27-vjeçar, gjendej në regjimentin Boteni, 50 kilometra larg kryeqytetit. Shumë liderë të ushtrisë po e lëshonin veten pas një presioni të jashtëzakonshëm. Ishte një revolucion, apo një grusht shteti i mbështetur nga Rusia? Edhe sot nuk jemi shumë të qartë për këtë. Por, pikërisht në ditën e Krishtlindjes erdhën dy helikopterë. "Komanda kërkonte tetë vullnetarë. Nuk e dinim ku po shkonim, kjo është kundër kodit të ushtrisë, pasi çdo ushtari i duhet thënë misioni", thotë ai. Cirlan ka shtuar në peshë tani, me kostumin e tij gri dhe mustaqet prej rreshteri, i ngjan pak djaloshit të dikurshëm. Është avokat dhe nënshkruan kontratat për pronarët e huaj të pasurive të paluajtshme. Ndërsa flasim për rreth tri orë në kafene të ndodhur pranë ish-pallatit presidencial të Causheskut, unë ndjek me vëmendje dorën e tij të djathtë që duket sikur dridhet.
"Atë ditë, kur mbërritëm në vendin ku duhej të ishim, gjenerali Stanculescu na tha: Paraushtarakët të vijnë këtu, Caushesk-ët po gjykohen nga populli. Nëse verdikti do të jetë me vdekje, na duhen ushtarë për ta zbatuar. Kush është gati?". Të tetë bëmë një hap përpara. "Kush është gati të qëllojë?". Të tetë i ngritëm duart. I paduruar, gjenerali zgjodhi tre, kapiten Iomel Boeru, majori Geo-rghin Octavian dhe unë. Kapiteli do të qëndronte në sallë për të qëlluar Nikolain apo Elenën nëse ata përpiqeshin të iknin. Unë dhe Octavian do të qëndronim jashtë. Nga dera dëgjohej gjithçka. Elena po ankohej dhe refuzonte të njihte gjykatën. Avokatët mbrojtës po silleshin si prokurorë. Por, unë isha një ushtar që u bindesha urdhrave. Vetëm më vonë do të kuptoja çfarë marrëzie ishte. Verdikti u lexua pas disa orësh, Caushesk-ët do të ekzekutoheshin. Kishin tetë ditë kohë për apelim, por dënimi do të zbatohej menjëherë. Mbretëronte heshtja. Vdekje… tani

Ekzekutimi
Diktatori dhe bashkëshortja e tij u lidhën, por nuk ua mbyllën sytë. Ndërsa Cirlan po i ndihmonte të dilnin përballë një turme të zemëruar, ai dëgjoi një britmë: "Shpejt, vritini, Flota amerikane ka dërguar një helikopter për t'i shpëtuar. Vritini! Shpejt!". Gjeneral Stanculesku tha: 'Çojini të muri, në fillim Nikolain, pastaj Elenën'. Por, Causheskët nuk e dinin ç'po ndodhte derisa dëgjuan zhurmën e helikopterëve. "Ai më pa në sy, e kuptoi se do ta vrisja në atë moment, e jo më vonë dhe i rrodhën lotët. Ai moment ishte shumë i rëndësishëm. Unë ende kam makthe që lidhen me atë pamje", - thotë Cirlan. Diktatorin dhe bashkëshorten i lidhën bashkë, ajo këmbënguli të vdisnin ashtu. Na thanë, qëlloni me 30 plumba secilin. Qëllova shtatë ndaj diktatorit dhe arma u bllokua. Më pas, 30 ndaj Elenës. Gishti i tij tregues në mënyrë të pavetëdijshme imiton gjestin e atij momenti të 20 viteve më parë. Vetëm pas ekzekutimit u kuptua se nuk ishte një gjyq, por një vrasje politike në mes të një revolucioni. Cirlan e la ushtrinë e studioi për drejtësi. Kapiteni doli në pension, ndërsa Octavian u bë shofer taksie. "Nuk takohemi më… përfundojmë gjithnjë duke folur për të njëjtën gjë", - thotë Cirlan. "Nuk mund të jem më i gëzuar në ditën e Krishtlindjes. Njerëzit në të gjithë botën festojnë, por jo unë. Jo unë!"

__________________
Si sta come d'autunno sugli alberi le foglie !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Dhjetor 2009 23:21
Roi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roi Shto Roi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Ne burgjet italiane ndodhen rreth 2850 shqiptare, duke mbajtur vendin e katert pas marokenve 5200, tunizinve 3200 dhe rumenve 3100
Kapacitetet e burgjeve italiane jane per 42.000 persona dhe aktualisht ne burg ndodhen rreth 66.000 nga keta 25.000 jane te huaj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Dhjetor 2009 22:45
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10705

Pamje spektakolare nga rreshkitja e nje kodre sot ne Itali

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shkurt 2010 20:01
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Toyota i kerkon falje Kongresit Amerikan

Toyota i kerkon falje Kongresit Amerikan
23/02/2010 15:15

Do te kerkoje falje perpara Kongresit Amerikan numri nje i Toyota-s ne Shtetet e Bashkuara.
Jim Lentz do te jape llogari ne Dhomen e Perfaqesuesve per menaxhimin e keq te problemeve te sigurise qe cuan ne kthimin mbrapa te mijera makinave difektoze.

“I njohim gabimet tona, kerkojme falje dhe kemi mesuar nga gabimet tona”, lexohet ne tekstin qe do te lexohet sot perpara Komisionit te Energjise dhe Tregtise.
T. CH

Sot ne tv e degjova kete lajmin edhe ketu . U fol dhe qe Toyota ka patur me shume ankesa me goxha dif. nga kompanite e tjera.
Kryesisht difektet mesa degjova kane te bejne me pedaline gazit.
Keto vitet e fundit Toyota ka patur goxha shitje ketu ne usa, por me c'duket ka humbur goxha pike me keto difektet qe jane shfaqur.
Dhe une kam vene re kohet e fundi veshtiresi ne ngarje.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2010 16:03
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14609

Re: Pamje spektakolare nga rreshkitja e nje kodre sot ne Itali

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtorie tmerrshme ...

erdhi 2012 thuaj

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shkurt 2010 16:06
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 12 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Lajme nga jashte

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.