Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Te jesh femer sot... ne vende te ndryshme a kultura te largeta
Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Unhappy

Te jesh femer sot... ne vende te ndryshme a kultura te largeta

Vendi, dhe roli i femres ne shoqeri, familje, ne vende e kultura te ndryshme .Si eshte pare femra dje dhe sot. Problemet , veshtiresite qe has ajo. Me nje fjale sic thote dhe titulli. Cdo te thote te jesh femer sot ne Shqiperi e kudo.
________________________________________________
Grate e harruara te Indise


Para nja dy ditesh ndoqa nje dokumentar vertet shume prekes, rreth ‘’grave te harruara te Indise’’. Pse quhen te tilla?
Sepse pervec faktit qe vdekja ua mori burrat dhe u dha emrin e frikshem ‘’Vejusha’’, ato do te perballen me injorimin nga shteti, perbuzjen nga shoqeria.
Nje grua pa burre nuk ka shume vlere ne shoqerine Indiane. Ajo vjen pas burrit, dhe kur burri vdes, kane vdek dhe ato. Vetem me nje ndryshim se ato ende marrin fryme.
Pas vdekjes se burrit ato humbasin privilegje qe I kishin gjate bashkejeteses me burrin. Mund te detyrohen me force te martohen pa deshiren e tyre me nje nga kuneterit. Brasktisen jo vetem nga familja e burrit, por dhe nga vet familja e tyre, dhe ngelen ne meshire te fatit.
Pa edukimin e duhur, pa pune, dhe me e keqja duke provuar perbuzjen e njerezve per vet faktin e hidhur se jane vejusha. Mallkim te lidesh femer ne kete vend.
Nje vajze e re u shpreh ,’’ Nese Zoti e beri femren per te vuajtur keshtu, do ishte mire te mos e kishte krijuar fare Njera nga vejushat , nje grua e re ne moshe u shpreh se burri I saj u vra ne lufte. Familja e burrit akuzon nusen si shkaktare per vrasjen e djalit. Me e keqja eshte se pensioni I burrit qe normalisht I takon kesaj, po mundohet ta marri familja e tij. Edhe pse familja e vajzes propozoi qe vajza te martohej me nje nga vellezerit e burrit, familja e burrit nuk pranoi duke thene,’’ Na e more nje djale, nuk te lejojme te na marresh te tjere. Kulmi I injorances!!! Ishte ajo fajtore qe ai vdiq ne lufte?!
Dhe kjo eshte vetem nje nga mijera vejushat qe diskriminohen ne Indi nga shteti, shoqeria, dhe vet familjaret.
Te kerkosh te drejtat e tua ligjore eshte nje lufte e ashper dhe e pasigurte per fitoren. Vejushat kane shume pak te drejta nga ana ligjore.

Ne Indi ekzistojne disa shtepi qe quhen, ‘’ Shtepite e Vdekjes’’. Atje vene vejushat te lena pas dore ne meshire te fatit. Shkojne atje dhe presin vdekjen ti marre. Shume e dhimbshme!

Diskriminim I vejushave nuk ndodh vetem ne Indi. Ndodhin dhe ne vende te tjera te botes, ne kultura te ndryshme, kryesisht ne vendet e varfera ku femrat jane te pafuqishme dhe ku nuk ekziston barazia gjinore.
Me poshte do te sjell video ku paraqesin pjese te ketij dokumentari qe flet per nje realitet te dhimbshem qe jetohet akoma ne Indi edhe pse ne shekullin e 21.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Modifikuar nga AngelDevil datė 09/10/2010 ora 00:08

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2010 16:46
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2010 16:47
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515


__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Modifikuar nga Deb* datė 15/03/2010 ora 17:05

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2010 16:49
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Ne kete video paraqitet nje nga keto shtepite e vdekjes, dhe vejushat qe kalojne ditet atje duke pritur te vetmen gje qe nuk ka per ti braktisur, vdekjen.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2010 17:27
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4059

Debora - Mendova ta ndaja nje fragment te Sworn Virgins nga Elvira Dones ne kete teme. Keshtu i hedhim pak syte dhe nga Shqiperia.

http://video.nationalgeographic.com...ornvirgins.html

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2010 18:00
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Nuk kam kundershtim. Ne fund te fundit kane te perbashket diskriminim e femres. Sa vlere ka patur dhe ka femra ne kultura te ndryshme ne kohe te ndryshme. Dallimet dhe ngjashmerite midis jetes se tyre.

Edhe keto femra te detyruara te behen burra per tu kujdesur per familjen e tyre, dhe ajo qe eshte me e dhimbshmja nuk jane bere pishman qe kane luajtur rolin e mashkullit, sepse si meshkuj kane patur privilegje dhe qene trajtuar me mire se te ishin femra. I privuan vetes te drejten per te qene femer, dhe per te patur maredheie seksuale.
Nje femer qe del jashte natyres se saj. A mund te kene ndjere per ndonje mashkull duke qene tere jeten ne shoqerine e meshkujve, apo femer meqe luanin rolin e mashkullit, gjate jetes se tyre keto femra qe nuk ishin te lejuara te kryenin maredhenie seksuale? Do isha shume kureshtare te degjoja nje histori te tille, gje qe se besoj te ndodhi.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2010 18:11
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Debora*

I privuan vetes te drejten per te qene femer, dhe per te patur maredheie seksuale.

Nje femer qe del jashte natyres se saj. A mund te kene ndjere per ndonje mashkull duke qene tere jeten ne shoqerine e meshkujve, apo femer meqe luanin rolin e mashkullit, gjate jetes se tyre keto femra qe nuk ishin te lejuara te kryenin maredhenie seksuale? Do isha shume kureshtare te degjoja nje histori te tille, gje qe se besoj te ndodhi.Vetem kete nuk e dime. Iklin burrat ne kurbet dhe linin nuset e reja ne Shqiperi.
Si thua ti, benin apo nuk benin?

Sa per termin "ndjenje" apo dashuri, nuk besoj se e perdorte njeri para 50 vjetesh. Ne ate kohe thuhej "dashuri bejne putanat". Zonja nga Qyteti eshte komedi dhe ngjarja zhvillohet diku ne nje qytet te zhvilluar. Faktet kane qene shume me ndryshe.
Dashuria ishte e ndaluar, aq sa te ikte koka.

Dhe akoma nuk ka ndonje ndryshim te madh ne zonat e thella.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2010 18:32
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Roi
Drift in and out....

Regjistruar: 21/04/2009
Vendbanimi: Shkretetire
Mesazhe: 786

Teme interesante dhe terheqese,do ish bukur sikur te zhvillohej e zgjerohej me tej duke sjelle deshmi mbi gra te popullsive nga me te ndryshmet.

Mbaj mend te kem degjuar ne nje Tv italian nje debat mbi gjendjen e femrave ne vende te ndryshme te botes e dicka te ngjashme persa u perket grave indiane ne rastet kur u humbnin (vdisnin) burrat....biles ishte dicka edhe me e rende e absurde ! Kur burri i nje gruaje indiane vdiste,gruaja humbiste te drejten per te jetuar... e vrisnin,e digjnin mbi nje turre drush !! Por kjo ndodhte pak a shume deri nga fundi i 1800-es e ndoshta jo ne tere Indine !! Mu duk dicka e pabesueshme,makabre ! Dhe thuhej qe ky zakon barbar,pefundoi vetem fale nderhyrjes se autoriteteve britanike te cilat ne ato kohe kishin pushtuar tere Indine (e jo vetem) !!
Normalisht autoritetet britanike nuk nderhyninin shume ne sferen qe kish te bente me traditat e zakonet e indianeve,e as nuk u munduan ti konvertonin ne fene e tyre anglikane,por vendosen te nderhynin vetem ne rastin e ketij rituali cnjerezor !! Mu duk e pabesueshme nje gje e tille ...por me sa po lexoj ketu,ka shume mundesi te kete qene e vertete (ose te pakten deri diku po..)!

Kisha lexuar gjera te ngjashme vetem tek libri "1000 e nje nete",e me saktesisht tek historite e Simbad Detarit ,ne nje nga udhetimet e tij te shumta neper vende ekzotike e te panjohura deri atehere,tregonte nje histori te ngjashme ! Por atje ndodhte e kunderta,nese vdiste gruaja,me vone duhet te vdiste edhe burri ....e Simbadi i shkrete desh e hengri per pak Por gjithsesi ishin thjesht perralla ! Por ketu (ne Indi !!) kalohet edhe imagjinata !

Dhe thone pastaj qe India eshte demokracia me e madhe ne bote !!!


Por raste ekstreme,per fat te keq, ka akoma sot edhe ne vende te tjera,si psh ne Afriken Sahariane,ose me sakte nje pjese te saj,Somali, ku femrave u aplikohet nje ritual pertej mizores...mutilimi i organeve gjenitale...me ane te nje operacioni ose me sakte qejpjeje,ne menyre qe mos te kene mundesi te kryejne marredhenie (!!!!) ritual qe njihet ndryshe me emrin Infibuacion !! Makabritet i vertet !!

__________________
Si sta come d'autunno sugli alberi le foglie !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2010 00:45
Roi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roi Shto Roi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha RoiPor raste ekstreme,per fat te keq, ka akoma sot edhe ne vende te tjera,si psh ne Afriken Sahariane,ose me sakte nje pjese te saj,Somali, ku femrave u aplikohet nje ritual pertej mizores...mutilimi i organeve gjenitale...me ane te nje operacioni ose me sakte qejpjeje,ne menyre qe mos te kene mundesi te kryejne marredhenie (!!!!) ritual qe njihet ndryshe me emrin Infibuacion !! Makabritet i vertet !!


Edhe ky eshte vertet nje ritual i dhimbshem, kafsheror qe cenon rende te drejtat e njeriut.
Ajo qe eshte me e tmerrshja eshte se keto vajza behen synet pa narkoze, dhe kjo behet me qellim Vajza duhet te ndjeje dhimbjen qe ta beje me te forte, pasi vuajtja e dhimbja do jene pjese e jetes se saj.
Praktikohen ne afersisht 28 shtete te Afrikes. Ne disa vende ne menyre te paligjshme, e ne vende te tjera nuk ka ligj qe ta ndaloje kete ritual te prapambetur te trasheguar prej shekujsh brez pas brezi..
Ja nje video qe tregon kete ritual.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Mars 2010 01:11
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
_CuKu_
Anetar i ri

Regjistruar: 03/09/2008
Vendbanimi: elbasan
Mesazhe: 2

Thumbs down

hi

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 237.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 24 herė.

[QUOTE]Po citoj ato që tha Debora*
[B]
Edhe ky eshte vertet nje ritual i dhimbshem, kafsheror qe cenon rende te drejtat e njeriut.
Ajo qe eshte me e tmerrshja eshte se keto vajza behen synet pa narkoze, dhe kjo behet me qellim Vajza duhet te ndjeje dhimbjen qe ta beje me te forte, pasi vuajtja e dhimbja do jene pjese e jetes se saj.
Praktikohen ne afersisht 28 shtete te Afrikes. Ne disa vende ne menyre te paligjshme, e ne vende te tjera nuk ka ligj qe ta ndaloje kete ritual te prapambetur te trasheguar prej shekujsh brez pas brezi..
minkiaaa sa e shpifur mi gjunaf femna e shkrem :@;@

__________________
ueeee m'ke cmen

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Mars 2010 08:35
_CuKu_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė _CuKu_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me _CuKu_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: _CuKu_ Shto _CuKu_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto _CuKu_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Te jesh femer sot... ne vende te ndryshme a kultura te largeta

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.