Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ku jemi?
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Ku jemi?

Katharsis
 
Psikologjia rekomandon qe njehere ne disa muaj njeriu te beje kathasis. Katharsisi eshte pastrim I shpirtit. Se mos e ka zbuluar shkenca. Feja e ka ditur edhe me pare. Nje rruge per haxhillek dhe ktheheshe i paster llagar. E haxhilleku kushedi se qe kur ka nisur. Muslimanet e bejne ne Meke, kristianet e bejne ne Jerusalem. Po ne Jerusalem shkojne edhe ebrejte katharosen pas murit te tempullit te tyre… Demokracia qe ne fakt edhe kur nis si e tille, prape kthehet ne degjenerim tribal, na zuri kembet. Partite politike kane dhe shtjellojne programe qe jane pothuaj te njejta, liderat kopjojne fjalet e spikerave te TV, te cilet, rrine tere naten syhapur per te gjetur nje fjale pak si pikante qe ta perdorin te nesermen.
Keshtu qe katharsisi nganjehere na katandis te shkojme te rrefehemi tek…prifteresha, domosdo kur prifti eshte ne kishe.
Por edhe kjo nuk te shpeton. I kthehemi debateve me miq e shoke. Keto debate lindin per hicmosgje dhe perfundojne ne hicgjekund. Dikush mban anan e lindjes, vetem pse ti more anen e perendimit.
 
Per ta shtjelluar ne nivelin teorik do te duheshin shume mund e kohe, por disa gjera jane te njohura nga te gjithe e sidomos shqiptaret. Them shqiptaret, se per te huajt ne jemi nje enigme dhe shpjegimet qe ata japin shpesh jane paradoksale.
 
-Shqiperia nuk ka zhvillimin e duhur social per te perballuar te tilla sfida, si demokracia, thote dikush.
Po pse ore kaq na paska prishur ai pesedhjet vjecar qe kaluam? Jo e ka fajin barabarlleku qe mesuam. Ne jemi nje popull i paevoluar nga ana sociale, aq sa te mund te ndjekim revanin e kohes. Te ardhur nga nje erresirre 500 vjecare feudo-skllavopronare, hyme ne komunizem-diktature. Kjo solli thyerje te medha psikologjike dhe aspak zhvillim civil. Pa mesuam te mbanim ne koke feste kineze dhe xhupa me lekure ariu rus. Benim edhe zbore. Sa na hapej goja per gjume cudi. Kam ndjekur njerin qe e cau gojen mbi pesedhjet here brenda nje ore. Se kur je ne zbor keto do besh. Sikur te kerkohet ndonje filozofi. Ja rri njeriu dhe e fle trurin. Po, e fle trurin. Duket si shprehje e gabuar gjuhesore, po eshte e vertete.
 ( U zgjata se me paskesh marre malli per ato zboret gjumendjellese, qe tani i qajme me lot, aq katharoseshim atje.)
Vec ketyre.
Importimi i kulturave eshte nje vrasje kulturash te tjera.
Imponimi i kulturave eshte akoma edhe me i keq. Ai sjell paradokse sociale, pjell bisha dhe zgjon monstra…
 
Thyerja e traditave renon strukturat, krijon efekte aberrante te paparashikuara dhe per pasoje nderlikime nga me te cuditshmet.
 
Reagimet humane jane nga me te ndryshmet. Psikosociologjia i studion dhe i klasifikon keto shume lehte, ndersa jeta reale, humani qe jeton te perditshmen i vuan.
 
Keto situata mund te pjellin revolucione ne paqe, apo bunace ne mes te luftes.
Keto situate mund ta bejne rrugacin kryetar partie dhe xherahun president.
Hajduti mund te predikoje ne fete e reja, qe hyjne e dalin lirshem dhe murgu i vuajtur te martohet me nje prostitute.
 
Baza ekonomike qe krijohet ne keto raste eshte me e ulta e mundeshme.
 
Baza sociale eshte nje mut, me te gjitha ngjyrat e ylberit.
 
Ka doktore shkencash qe i veshin corapet e palara per nje jave dhe topmodele qe nuk lajne bythen. Jo per gje, po me ata thonj te gjate qe mbajne edhe pot e duash…
 
Dhe ka fshatare te vuajtur e punetore te papune, qe kane guximin te thone:
"Po te isha une president pa te me shihnit".
 
Paradoksen nuk marrin fund me kaq.
 
Mesuesi perton te rruhet ne mengjes dhe ben sikur ndjek moden duke lene mjekerr.
Prifti e rruan mjekrren, se do te duket “perendimor". Hoxha dhe babai i teqese shtiren si Sokrate.
 
Shitsja e bizhuve te shikon duke bere poza te kopjuara nga filma roze dhe te duket se do ta lype nga casti ne cast.
 
Dhjetra perkthimie tendencioze historish te Ballkanit dhe:  Ajo shoqja e klases qe ti i jepje kopje kur profesori “bente detyre ne histori” te mban leksione per Bizantin, megjithse historine nuk e ka mesuar kurre.
 
Ne te kater anet sulmohesh nga reklama pseudoshkencore.
Blini qepe se te forcojne syte.
Hudhra eshte kunder osteoporoses.
Pini lulegjarpri per prostaten dhe:
Djaloshi  njezetvjecar kontrrollon forcen e shurres ne mengjes pa e ditur fare se cfare eshte prostate.
 
Nje popull i tere qe po percudnohet nga “Big brothers” e telenovela te cilat gjeja me e paket qe te mesojne eshte si te therresh burrin apo te pjellesh kopile.
 
Kengetare kokepalare dhe te veshur mos me keq qe kendojne kenge te Arabistanit…dhe po t’ju afrohesh qelben ere djerse sqetullash te palara prej nje jave, ere djerse e kombinuar me “Axe” falco qe vjen era bar mole.
Dhe ti me flet per katharsis. Shkenca ka gabuar edhe kete here
 
C

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2011 15:16
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Re: Ku jemi?

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Katharsis
 
Psikologjia rekomandon qe njehere ne disa muaj njeriu te beje kathasis. Katharsisi eshte pastrim I shpirtit. Se mos e ka zbuluar shkenca. Feja e ka ditur edhe me pare. Nje rruge per haxhillek dhe ktheheshe i paster llagar. E haxhilleku kushedi se qe kur ka nisur. Muslimanet e bejne ne Meke, kristianet e bejne ne Jerusalem. Po ne Jerusalem shkojne edhe ebrejte katharosen pas murit te tempullit te tyre… Demokracia qe ne fakt edhe kur nis si e tille, prape kthehet ne degjenerim tribal, na zuri kembet. Partite politike kane dhe shtjellojne programe qe jane pothuaj te njejta, liderat kopjojne fjalet e spikerave te TV, te cilet, rrine tere naten syhapur per te gjetur nje fjale pak si pikante qe ta perdorin te nesermen.
Keshtu qe katharsisi nganjehere na katandis te shkojme te rrefehemi tek…prifteresha, domosdo kur prifti eshte ne kishe.
Por edhe kjo nuk te shpeton. I kthehemi debateve me miq e shoke. Keto debate lindin per hicmosgje dhe perfundojne ne hicgjekund. Dikush mban anan e lindjes, vetem pse ti more anen e perendimit.
 
Per ta shtjelluar ne nivelin teorik do te duheshin shume mund e kohe, por disa gjera jane te njohura nga te gjithe e sidomos shqiptaret. Them shqiptaret, se per te huajt ne jemi nje enigme dhe shpjegimet qe ata japin shpesh jane paradoksale.
 
-Shqiperia nuk ka zhvillimin e duhur social per te perballuar te tilla sfida, si demokracia, thote dikush.
Po pse ore kaq na paska prishur ai pesedhjet vjecar qe kaluam? Jo e ka fajin barabarlleku qe mesuam. Ne jemi nje popull i paevoluar nga ana sociale, aq sa te mund te ndjekim revanin e kohes. Te ardhur nga nje erresirre 500 vjecare feudo-skllavopronare, hyme ne komunizem-diktature. Kjo solli thyerje te medha psikologjike dhe aspak zhvillim civil. Pa mesuam te mbanim ne koke feste kineze dhe xhupa me lekure ariu rus. Benim edhe zbore. Sa na hapej goja per gjume cudi. Kam ndjekur njerin qe e cau gojen mbi pesedhjet here brenda nje ore. Se kur je ne zbor keto do besh. Sikur te kerkohet ndonje filozofi. Ja rri njeriu dhe e fle trurin. Po, e fle trurin. Duket si shprehje e gabuar gjuhesore, po eshte e vertete.
 ( U zgjata se me paskesh marre malli per ato zboret gjumendjellese, qe tani i qajme me lot, aq katharoseshim atje.)
Vec ketyre.
Importimi i kulturave eshte nje vrasje kulturash te tjera.
Imponimi i kulturave eshte akoma edhe me i keq. Ai sjell paradokse sociale, pjell bisha dhe zgjon monstra…
 
Thyerja e traditave renon strukturat, krijon efekte aberrante te paparashikuara dhe per pasoje nderlikime nga me te cuditshmet.
 
Reagimet humane jane nga me te ndryshmet. Psikosociologjia i studion dhe i klasifikon keto shume lehte, ndersa jeta reale, humani qe jeton te perditshmen i vuan.
 
Keto situata mund te pjellin revolucione ne paqe, apo bunace ne mes te luftes.
Keto situate mund ta bejne rrugacin kryetar partie dhe xherahun president.
Hajduti mund te predikoje ne fete e reja, qe hyjne e dalin lirshem dhe murgu i vuajtur te martohet me nje prostitute.
 
Baza ekonomike qe krijohet ne keto raste eshte me e ulta e mundeshme.
 
Baza sociale eshte nje mut, me te gjitha ngjyrat e ylberit.
 
Ka doktore shkencash qe i veshin corapet e palara per nje jave dhe topmodele qe nuk lajne bythen. Jo per gje, po me ata thonj te gjate qe mbajne edhe pot e duash…
 
Dhe ka fshatare te vuajtur e punetore te papune, qe kane guximin te thone:
"Po te isha une president pa te me shihnit".
 
Paradoksen nuk marrin fund me kaq.
 
Mesuesi perton te rruhet ne mengjes dhe ben sikur ndjek moden duke lene mjekerr.
Prifti e rruan mjekrren, se do te duket “perendimor". Hoxha dhe babai i teqese shtiren si Sokrate.
 
Shitsja e bizhuve te shikon duke bere poza te kopjuara nga filma roze dhe te duket se do ta lype nga casti ne cast.
 
Dhjetra perkthimie tendencioze historish te Ballkanit dhe:  Ajo shoqja e klases qe ti i jepje kopje kur profesori “bente detyre ne histori” te mban leksione per Bizantin, megjithse historine nuk e ka mesuar kurre.
 
Ne te kater anet sulmohesh nga reklama pseudoshkencore.
Blini qepe se te forcojne syte.
Hudhra eshte kunder osteoporoses.
Pini lulegjarpri per prostaten dhe:
Djaloshi  njezetvjecar kontrrollon forcen e shurres ne mengjes pa e ditur fare se cfare eshte prostate.
 
Nje popull i tere qe po percudnohet nga “Big brothers” e telenovela te cilat gjeja me e paket qe te mesojne eshte si te therresh burrin apo te pjellesh kopile.
 
Kengetare kokepalare dhe te veshur mos me keq qe kendojne kenge te Arabistanit…dhe po t’ju afrohesh qelben ere djerse sqetullash te palara prej nje jave, ere djerse e kombinuar me “Axe” falco qe vjen era bar mole.
Dhe ti me flet per katharsis. Shkenca ka gabuar edhe kete here
 
C


hahhahahahahha sa me pelqen ky mendim o zzot

fundi i fundit per te arllur ne nje perfundim pas gjithe ksaj bote e shpifur shume larg nga asaj qe mund ta quanim te paster e reale


po te filloje te emdnoje njeriu tamam si duhet ose tamam sikur shume her e mendon ,do iushte krjet e pamundur qe ne dite te bukur ne mengjes ta kishe deshiren ti thoje dikuj dhe mirmengjesi

po i njeiru i han krejta mesohet me boten sikur ehste dhe i kalon me buk

ndaj e shtoj dhe si perfundim bote e shpifur me ngjyra te ndryshme po krjetesisht te fallsifikuara

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2011 15:50
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Sa me pelqeu ky pershkrim ..

ngjyrat qe duhen , te forta abstrakte , banale po te lejueshme .

Do shtoja qe ne kete bote , jetojme duke menduar qe jetojme ne luks,ne fakt ne te gjendet shum pisllik..
askush se njeh njeri tjetrin , edhe pse na duket e kunderta...megjithate mundohemi te njohim gjuhen e shpirtit, atij shpirti qe ndonjeher humbet ..

Ku jemi ne? ne jetojm sot.
Urra brohoritje pa fund nje dit me shume nga Jeta.. e te mendosh qe kjo jete eshte kaq intriguese , e pa imagjinueshme, konfliktuale me veten,, plot sarkazem gjendet ne te, Cmira mundohet Te bukuren ta shkelmoje, s'di a ja del dot.. vdekja don jeten ta mposhti,, s'di a do ja arrij..e ne vazhdojme , qeshim,, lozim.. argetohemi , bejm sikur nuk i shohim plot gjera.

Thua te jemi injorante ?

P.s Shelgu te jap nje sugjerim?
Ky citim eshte sh i plotkuptimte per te qenduar ne kete Nenteme te Forumit, do sugjeroja ta hidhje tek Njerezimi ose Psikologjia.
Arsyeja eshte qe Ktu ( forum dmth) Politika nuk diskutohet ne gjuhen Nerezore .

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2011 12:33
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Lule c'kemi?
A bere ndonje katharsis andej nga Shqiperia kete vere?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Gusht 2011 18:40
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Hello arturm .

u whant to know so much?

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Gusht 2011 19:16
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

une canada tu ba sefa u knaqa ,ha po rri kaq per sonte ate tjeren le te shofim si te paraqitet rasti hahhahahah po ca me shkru ne ket tem qe sja di as kuptimin

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Gusht 2011 23:39
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Do kete qene nen influence..

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Gusht 2011 16:42
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul
Do kete qene nen influence..
 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Gusht 2011 16:45
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

ku je ti shelgu

si ku jemi tu perparu cdo dite ,ne aurop hym ma hhyy me dal kur tu doje qefi ,tu shetit krejt vendet e botes ,shqiptare ku te shkel kemb njeriu gjen e themi ku jemi , e gjithe me mir do behet ska nga iken

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Gusht 2011 18:09
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Ne Shqiperi shekujt nuk ndjekin njeri-tjetrin, ata bashkejetojne.

se ku e lexova

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Gusht 2011 14:03
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:23 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Ku jemi?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.