Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Si do perfundoje Greqia?
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Si do perfundoje Greqia?

Financial Times kishte publikuar nje artikull qe shqiperia do jete shteti i pare qe mund ta ndjeje efektin.
Ndersa ky Edi Rama eshte duke ra ne sy si force pozitive nga shume perendimore kyc edhe pse kshtu me duket nje drogaxhi, me duket high ne kokaine cdo interviste ne Opinion
Ose noshta eshte droga natyrale e suksesit si individ qe e ben energjitik si adolshent?!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Korrik 2015 11:27
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

_Si do perfundoje Greqia?

...si ti doje prapanica Merkel-it, do te perfundoje!

U bene lapanjozet greke,t'i kerkojne Merkel -Gjermanise, demshperblimet e luftes???!!! Mbas 70 vjeteve!!!
U bene lapanjozet komuniste greke, te vene Merkel me "shpatulla mbas murit", kur,ne anen tjeter jane ktzyer ne lypsa!!!!

Ta shohin tani,mbas te djeles. Harrojne qe Merkel-gjermania eshte superfuqia e Europes ,mban BE-ne me Euro dhe ben ligjin ne Europe!!!

Tani tallet Merkel me ato lapanjoze komuniste!

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Korrik 2015 18:42
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Re: _Si do perfundoje Greqia?

Citim:
Po citoj ato që tha Vizioner
...si ti doje prapanica Merkel-it, do te perfundoje!

U bene lapanjozet greke,t'i kerkojne Merkel -Gjermanise, demshperblimet e luftes???!!! Mbas 70 vjeteve!!!
U bene lapanjozet komuniste greke, te vene Merkel me "shpatulla mbas murit", kur,ne anen tjeter jane ktzyer ne lypsa!!!!

Ta shohin tani,mbas te djeles. Harrojne qe Merkel-gjermania eshte superfuqia e Europes ,mban BE-ne me Euro dhe ben ligjin ne Europe!!!

Tani tallet Merkel me ato lapanjoze komuniste!


Cmendim ke per edi ramen dhe marrdhenien e mire qe ka kriujuar me merkel? Per mendimin tim edi duhet tja fusi do gota konjak dhe kokaine dhe te be dashuri me merkel ne emer te popullit, per te miren e popullit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Korrik 2015 22:28
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

E perse duhej hapur nje rubrike e re ketu!? Apo per te dhene nje titull keqedashes!? Vertet qe rolet e Shqiperise dhe Greqise jane te tilla, qe duhet te luajne ca si macja me miun me njera-tjetren, po ashtu edhe te dyja popullsiste e sotme kane ca komplekse ndaj njera-tjetres. Por ti urosh komshiut PERFUNDIMIN, kjo me duket cinike. E te mos harrojme, qe te njejten gje qe ka bere Greqia kaq dekada, Shqiperia po e ben keto vite, duke shkuar drejt atij "perfundimi".
Me duket se kjo rubrike e re duhet te bashkohet dhe renditet tek rubrika "kriza greke" qe eshte tek "Konfliktet nderkombetare" ketu tek "aktualitetet nderkombetare".

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Korrik 2015 13:16
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Si perfundim Merkel do i bej fresk Tsipras Lol

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Korrik 2015 22:29
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Re: Si do perfundoje Greqia?

Citim:
Po citoj ato që tha kurt
Financial Times kishte publikuar nje artikull qe shqiperia do jete shteti i pare qe mund ta ndjeje efektin.
Ndersa ky Edi Rama eshte duke ra ne sy si force pozitive nga shume perendimore kyc edhe pse kshtu me duket nje drogaxhi, me duket high ne kokaine cdo interviste ne Opinion
Ose noshta eshte droga natyrale e suksesit si individ qe e ben energjitik si adolshent?!



Shqiperia ska per te ndjere gje pasi dhe Greqia ska per te dale nga eurozone.

E gjitha kjo ishte nje presion i europianeve per te rezuar qeverine komuniste greke por qe deshtuan me referendumin e mbajtur sot ku populli votoj ne perkrahje te qeverise se vet, Tani do i japin huate do arrijne ne 1 konsensus te perbashket ska si te ndodhe ndryshe.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Korrik 2015 22:32
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha robert
E perse duhej hapur nje rubrike e re ketu!? Apo per te dhene nje titull keqedashes!? Vertet qe rolet e Shqiperise dhe Greqise jane te tilla, qe duhet te luajne ca si macja me miun me njera-tjetren, po ashtu edhe te dyja popullsiste e sotme kane ca komplekse ndaj njera-tjetres. Por ti urosh komshiut PERFUNDIMIN, kjo me duket cinike. E te mos harrojme, qe te njejten gje qe ka bere Greqia kaq dekada, Shqiperia po e ben keto vite, duke shkuar drejt atij "perfundimi".
Me duket se kjo rubrike e re duhet te bashkohet dhe renditet tek rubrika "kriza greke" qe eshte tek "Konfliktet nderkombetare" ketu tek "aktualitetet nderkombetare".

ore po si eshte titulli provokim keqdashes?lol. Vetem prinderi pyet zotin si do i vete halli te birit, pse delni ne konkluzione?lol

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Korrik 2015 22:38
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Pra,greket votuan per "Jo"!!!

Me kete, Borxhlinjte i thojne Borxhdhenesit, "Jo", jo nuk duam te kthejme borxhin,nuk duam te "shtrengojme rrypin" qe borxhin ta kthejme sa me shpejt,por, duam dhe me shume Euro-borxhe???!!!
Rrypin nuk e shtrengojme por,ndihme duam akoma dhe jeten do vazhdojme ta bejme sic e kemi bere gjithe keto vite!!!

-A nuk eshte kjo llogjike e ndyre?!

Tsipras mbas votimit te grekeve me "Jo" tha: Demokracia nuk len t'i vihen kushte!

Atehere,sipas kesaj llogjike,edhe popujt Borxhdhenes (gjermanet,francezet etj.)te Greqise,kane te drejten qe ia jep Demokracia,te bejne Referendum per "Po" apo "Jo" a ti japin Borxh me tej Greqise!

Kur Komunistet greke bejne Referendum ne emer te Demokracise per ktiminel e borxhit,po kete te drejte,ne emer te Demokracise, kane dhe popujt Borxhdhenes!

Mendoj se kjo eshte e vetmja (kunder)pergjigje qe mund t'i jape Europa Komunisteve greke!

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Korrik 2015 09:23
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

S'po ma kap truri shume kete qe po ndodh me Greqine. Kujt i intereson cfare thane greket, kur tjetri jep borxh dikton dhe kushtet. Greket ne 5 vjet nuk paten asnje permiresim ekonomik. Para ca javesh degjova se ministri gjerman u ankua se greket marrin pension sa gjermanet dhe dalin 5 vjet me heret se gjermanet. Kjo eshte qesharake.

Thelle thelle kjo nuk eshte pune qeverish, por perplasje mes popujve. Populli grek kujton se Evropa ia ka borxh qe ti mbaje me leke me cdo kusht. Kurse popullit gjerman nuk i durohet qe te heqin buken e tyre e t'ia japin grekeve, qe jo vetem nuk thane njehere falimnderit, por pretendojne ndihma te tjera. Merkel si gjermane e mire qe eshte po degjon ate qe kerkon populli qe e ka zgjedhur. Dhe greket mos derdellisin shume per demokraci se me shume demokraci dhe liri sec ka gjermani nuk ka asnje popull mesdhetar.

Une kam besim se Merkel eshte e gatshme ti heqi komardaren Greqise e ta lere ne mutin e vet, madje do perfaqsonte ate qe do populli gjerman. Por jane keta socalistet italiane, spanjolle, e franceze, qe nuk kane sensin e limitit. Jane bote te ndryshme, mesdhetaret jane mesuar mos kene asnje limit, te kerkojne ndihme gjithe jeten, kurse gjermanet e masin cdo lek qe bejne dhe cdo fryme qe nxjerrin. Nje gje eshte te ndihmosh nje shok ne nevoje, tjeter gje eshte te rikatoje shoku cdo dite se duhet ti japesh leke ndryshe te hedh ne ere shtepine.

Megjithate eshte e admirueshme kultura greke ne kete periudhe. Diskutojne si njerez e japin mendimet e tyre. Shqiptaret mezi u bene njerez te cojne qirinj per ceket e vrare, dhe te nesermen krisi kallashi prape ne Lezhe.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Korrik 2015 03:48
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
S'po ma kap truri shume kete qe po ndodh me Greqine. Kujt i intereson cfare thane greket, kur tjetri jep borxh dikton dhe kushtet. Greket ne 5 vjet nuk paten asnje permiresim ekonomik. Para ca javesh degjova se ministri gjerman u ankua se greket marrin pension sa gjermanet dhe dalin 5 vjet me heret se gjermanet. Kjo eshte qesharake.

Thelle thelle kjo nuk eshte pune qeverish, por perplasje mes popujve. Populli grek kujton se Evropa ia ka borxh qe ti mbaje me leke me cdo kusht. Kurse popullit gjerman nuk i durohet qe te heqin buken e tyre e t'ia japin grekeve, qe jo vetem nuk thane njehere falimnderit, por pretendojne ndihma te tjera. Merkel si gjermane e mire qe eshte po degjon ate qe kerkon populli qe e ka zgjedhur. Dhe greket mos derdellisin shume per demokraci se me shume demokraci dhe liri sec ka gjermani nuk ka asnje popull mesdhetar.

Une kam besim se Merkel eshte e gatshme ti heqi komardaren Greqise e ta lere ne mutin e vet, madje do perfaqsonte ate qe do populli gjerman. Por jane keta socalistet italiane, spanjolle, e franceze, qe nuk kane sensin e limitit. Jane bote te ndryshme, mesdhetaret jane mesuar mos kene asnje limit, te kerkojne ndihme gjithe jeten, kurse gjermanet e masin cdo lek qe bejne dhe cdo fryme qe nxjerrin. Nje gje eshte te ndihmosh nje shok ne nevoje, tjeter gje eshte te rikatoje shoku cdo dite se duhet ti japesh leke ndryshe te hedh ne ere shtepine.

Megjithate eshte e admirueshme kultura greke ne kete periudhe. Diskutojne si njerez e japin mendimet e tyre. Shqiptaret mezi u bene njerez te cojne qirinj per ceket e vrare, dhe te nesermen krisi kallashi prape ne Lezhe.


Je shume i sakte dhe me behet qejfi qe e kupton kte komceptin e mentalitetit mesdhetar dhe atij gjerman, por nuk jam i cuditur nga ti aspak faje.
Une e marr shembull vetem nga jeta e pokerit kte se kshtu nga edukimi shkollor ekonmik se si funksionon shteti nuk ja kam haberrin.
Ktu ku jetoj marr shembull kto shoket e mij shqiptar qe e kane trunin taman te nje gomari lozeri kur vjen tek paraja, gjithnje e kam fjalen kur flasim per kumarin te trajtojet si nje pune/biznes.
Nuk e kuptojn komceptin me te thjeshte prandaj kurr nuk kane mundur te kalojn me poker me vite pa punuar sic kam bere dhe sic do bej une gjithe jetes, e them me siguri vetem nqfse me iken truri kte gje.
Kam shoke qe akoma nuk e kuptojn konceptin e lojes sepse cdo gabim i Vogel ne loje apo nje dore ka efekt tek mesataraje e fitimit tim per ore ne fund te vitit apo muajit.
Pra kto tipike loser kumarxhi kur fitojn supozojm 1000 dollar mezi presin te dalin dhe ti harxhojn ata para duke supozuar se do fitojn leht perseri neser. Si femra qe mezi pret te shkoje ne mall per te blere rroba se burri e ben parane, se ajo nuk e din si eshte fituar paraja,lol. Nuk jam koprrac por po qes ne drite si funksjonon.
Kur une fitoj ne nje nate 4000 dollar dhe ia shpjegoj shokut tim shqiptar, se amerikanit nuk eshte nevoja tja shpjegoj se e kupton leht, qe ket muaj nuk kam bere as 8 dollar ne ore sepse me ka ecur keq nga 20 ore ne dite, dhe tani nuk jam ne pozicion te shpenzoj 400 dollar sonte te dalim te pijm e tbejm qejf ne nje strip club. Nuk e kuptojn thjesht kte koncept. Jane njerz te trashe, edhe pse i dua si njerz te lezetshem qe jane, ne konceptin e ksaj ato me acarojn aq shume sa me bejn te ulurij nganjehere.
Edhe pse tjetri ka Pune qe merr 35 dollar ne ore pse me shikon mua me 5000 dollar ne xhep ai kujton se une duhet te harxhoj 1000 dollar sepse gjoja une kam para, por rrealiteti eshte se vitin qe kaloj une kam bere rreth 17 dollar ne ore, dhe me nje stress shume me te madh se puna e rregullt.
Nuk kuptojn njerzit se cdomethen mos-menaxhim i paraje, cdo gabim, efekton fitimin per ore. Dhe une e kuptoj gabimet qe bej, por me bezidise vetja per gabimet qe akoma nuk dij qe bej.
Kjo eshte edhe historia e grekut, nuk ia dijn sa e veshtire dhe sa mund e mend merr te futesh veten ne nje pozicion qe te harxhosh aq shume para sa ata kane harxhuar. Sepse ata para u kane ardhur leht. U kane rene nga qielli ne nje sense.
Sic po ben nje shok i imi tani qe ka 40 vjet me amerike dhe me tregon mua se si ka fituar rreth 200.000 mij dollar ne mashina jackpots, qe dmth eshte dhurate nga zoti, nuk eshte zotesi se une nuk e fus asnje dollar aty se je komplet me meshire te fatit, dhe mundohet me gjith shpirt i shkreti tme tregoj mua se eshte nje kumarxhi i zoti, edhe pse eshte broke tani dhe loje ku loz une ky ka zero shanc te mbijetoje, thjesht nga mentaliteti llogjika qe tregon para meje me kembngulje ne koken e tij se din cfar po flet me "kompetence"lol

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Korrik 2015 07:10
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:21 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Si do perfundoje Greqia?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.