Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Simbolet fetare ne shkolla.
Gjithsej 27 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Shkodrani, denoncoji mesazhet ofenduese dhe trego qarte ku qendron ofendimi. Ose mund ta shkruash dhe ketu kush ka ofenduar dhe ku. Deri tani kam pare vetem nja dy-tre ofendime ndaj meje, per te cilat s'ka problem se i kalova anash.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Dhjetor 2006 23:10
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shkodrani_1980
vezhgues

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: stamboll
Mesazhe: 65

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Shkodrani, denoncoji mesazhet ofenduese dhe trego qarte ku qendron ofendimi. Ose mund ta shkruash dhe ketu kush ka ofenduar dhe ku. Deri tani kam pare vetem nja dy-tre ofendime ndaj meje, per te cilat s'ka problem se i kalova anash.


une i kam denoncuar disa postime. por te them te drejten qe jane te gjitha postimet qe ka bere tresh per t'u denoncuarç i kam nisur qe te gjitha linket me mesazh privat dhe mendoj se eshte e mjaftueshme. pershendetje.

__________________
puno per kete bote sikur nuk do te vdesesh kurre dhe puno per boten tjeter sikur do te vdesesh neser(hadith i Pejgamberit a.s.)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2006 12:33
shkodrani_1980 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shkodrani_1980 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shkodrani_1980 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė shkodrani_1980't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: shkodrani_1980 Shto shkodrani_1980 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shkodrani_1980 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Ne linqet e tua vetem nje mesazh i treshit kishte ofendime. Nderkohe pashe dhe nje tjeter tendin me ofendime. Te dy i shenova me ate ikonen e moderatorit. Sidoqofte evitoni ofendimet se nuk shtyhet forumi duke u share. Hajde pershendetje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2006 14:21
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Natyrisht qe me vjen mire qe ke hequr dore nga mendimi se Laicizmi eshte i barabarte me Ateizem, deri diku. Pse?

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Po ashtu liria e besimit ekziston kudo dhe kjo ka nje sens derisa besimi ka nje dimension personal, jo publik. Por femrat me shami nuk jane vetem shprehje e besimit personal, ketu qendron problemi. Familjet shqiptare induktojne fene tek te rinjte dhe shpeshhere i detyrojne te kene nje fe ne vend te nje tjetre. Cfare do te ndodhte sikur ajo vajza me shami te behej e krishtere? Shume thjesht i jati do e nxirrte nga shtepia


Liria e Besimit nuk e pengon besimin te behet shoqeror apo publik, kjo eshte nje ide serisht |Ateiste. Sikurse te theksohet une ne karten e te drejtave te njeriut kam te shenuar qe kam te drejten ti kryej rite fetare dhe ne publik, kjo gje me lejon mua qe namazin e bajrameve te perdor sheshin, dhe ne namazet e diteve te premteve( ne xhamite qe nuk ka vend) te perdoren hapesira publike, sikurse kjo gje lejohet edhe per Kristianet. Besimi ne lirine e vet perfshin edhe predikimin e tij dhe kryerjen e riteve te tij. Problemi qe ti has eshte se nuk arrin te dallosh besimin dhe nuanacat e tij, per ty mbase nuk te duket "laike" qe muslimanet te falen ne mes te sheshit skenderbe, sespe ajo nuk eshte shprehje e nje besimi personal, por publik. Prandaj te konceptosh qe shamia e nje muslimaneje eshte nje reagim publik jo nje pjese e besimit te saj qe ajo ka deshire ta shfaqe dhe ta praktikoje te duket nje dimension publik. Perse? ska asnje arsye kjo "fajtor"! Fakti eshte shume i qarte "fajtor" por eshte shpesh kokefortesia e mos pranimit te argumentit dhe te tjetrit qe nuk na le te shohim, nuk di qe ne ndonje familje shqiptare te jene detyruar femrat te mbajne shami. kjo ide lindi fill pas disa trilleve(i quaj keshtu sepse kurre personi ne fjale nuk solli fakte te tilla) te Mustafa Nanos qe na tha qe kishte dhe gjera te tilla. Nuk eshte verejtur kure kjo gje, madje une njoh persona qe nenat e baballaret e tyre mbajne ramazan e djali apo vajza eshte martuar me ndonje kristian e celebrimin e kane bere ne kishe. Pastaj Islami eshte feja e lehtesimit "Ne fe nuk ka dhune, eshte e dalluar e verteta nga e genjeshtra", arsyeja se pse ka zbritur ky ajet ka lidhje me ate qe ne po diskutojme ne kete copez te shkrimit. Kur Medinasit u kthyen ne muslimane ata shkuan tek femijet e tyre qe i kishin lene me sherbetore ose nen dado hebrenj, zooroastraine apo kristiane dhe u munduan ti kthejne me dhune ne Islam, dhe per kete arsye u zbrit ajeti "Ne fe nuk ka dhune". Pra nuk ka kurrfare lidhje ajo qe thua ti "fajtor".

Citim:
Pra, problemi kryesor i feve eshte se nuk perfaqsojne vetem nje besim personal, por nje detyrim familiar-shoqeror te caktuar. Atehere, pyetja shtrohet: Pse institucionet duhet te respektojne lirine e besimit deri ne format ekstreme te shamive dhe burkave kur familjet e dhunojne. Nuk eshte problem i madh shamia e nje femre por neser pasneser mund te vene burka, mund te aplikohet kanuni etj etj. Atehere cfare eshte liria e besimit?


Shiko se sa gabim qendorn ne ate qe ti mendon per fete.


Koncepti i besimit eshte "La parola fede č propriamente intesa come il credere in concetti o assunti in base alla sola convinzione personale o alla sola autoritą di chi ha enunciato tali concetti o assunti, al di lą dell'esistenza o meno di prove pro o contro tali idee e affermazioni."

Pra te besuarit ne disa koncepte dhe te bindurit ketyre koncepteve nga ty ose nga dikush tjeter, duke mos pasur paraqsysh nese ka apo jo prova per dicka te tille.

Ky me siper eshte koncepti i besimit ne pergjithesi, ndersa ne specifiken e nje besimi religjioz ai perfshin nenshtrimin e njeriut kundrejt krijuest te tij. Zbatimin e ligjeve te tij dhe noirmave te caktuara prej Tij etj. Pra Besimi religjioz nuk eshte levizje shoqerore sikurse ishte Hipizmi, mos e ngatero. Religjioni eshte dicka me e gjere dhe me esenciale se sa ajo, religjioni ne vetevete permban nje forme strukturimi, organizimi ekonomik etj. Pra nuk eshte ajo qe ti mendon "fajtor". Prandaj gjithcka qe ke shtuar me pas nuk eshte e vlefshme, nuk mund te presupozohet qe fete jane dicka personale, feja eshte dicka shoqerore, prandaj edhe ti e ben ne Sociologji, eshte pjese e kultures ne disa raste, eshte pjese e filozofise, ekonomise. A mund te imagjinosh se te gjitha keto jane thjesht ceshtje personale?

ke thene

Citim:
Pse institucionet duhet te respektojne lirine e besimit deri ne format ekstreme te shamive dhe burkave kur familjet e dhunojne. Nuk eshte problem i madh shamia e nje femre por neser pasneser mund te vene burka, mund te aplikohet kanuni etj etj. Atehere cfare eshte liria e besimit?



Se apri ti ke ngateruar shume gjera aty ne mes te asaj pyeteje, ke ngateruar Shamine me kanunin, qe nuk jane e njejta gje faktikisht. PSe nuk jane e njejta gje? Se pari Kanuni eshte nje forme kushtetute e cila eshte perdorur ne shqiperi nga bajraktaret te cilet nuk kishin ligjet turke, ndersa brenda per brenda qytetit ka pasur ligje te nderthurura me ato te perandorise Osmane. Pra nese vepron Kanuni atehere nuk vepron shteti sepse do kemi dy ligje diametralisht te ndryshme per dy gjera plotesisht te njejta, sepse do kemi dy gjykates te ndryshem per dy gjera te njejta, sepse do kemi baza te ndryshme per nje pallat. KEte gje shteti se lejon dot dhe prandaj nuk ka kanun, por ka kushtetute. Se dyti mos ngateor fene me nje kushtetute te bere nga dora e njeriut, feja eshte tjeter dhe zakoni kanunor(i deformuar) eshte tjeter. keshtu mos ngateor kekun me byrekun, per sa i perket ceshtjes se cfare eshte liria e Besimit.

Freedom of religion is considered by many in Western nations to be a fundamental human right(Davis, Derek H.. The Evolution of Religious Liberty as a Universal Human Right.)

dhe se fundi deklarata universale e te drejtes per te besuar

"Everyone has the right to freedom of thought, conscience and religion; this right includes freedom to change his religion or belief, and freedom, either alone or in community with others and in public or private, to manifest his religion or belief in teaching, practice, worship, and observance."

ja kjo eshte liria e besimit, perderisa une e kam firm,osur duhet ta zbatoj, sepse kjo liri te jep te drejten ty qe te jesh ATESIT APO AGNOSTIK.

Citim:
Folem per diskriminime. Ti thua se natyra na ka bere ndryshe. Kjo eshte e vertete, por ti spostove piken e diskutimit. Po flisnim PSE meshkujt dhe fete mashkullore (sic jane shumica sot per sot) duhet te vendosin per veshjet e femrave. Diskriminimi ekziston qe cke me te, perderisa vetem femrat dalin me shamia dhe jo meshkujt me callma. Pse duhet interpretuar ky fakt si liri e besimit dhe jo thjesht si vazhdimesi i mentalitetit maskilist?


une nuk spostova piken e diskutimit dhe per kete gabohesh "fajtor" sepse une e lashe ne loje te hapur kete pike mos harro se une te permenda keto fjali

"Te gjitha keto na japin odene me te qarte se vete Zoti( apo natyra, quaje keshtu po deshe) si ka bere td gjithe te barabarte dhe as qe ka kerkuar te jene te tille(ne konceptin tend te barazise, te asaj qe ke shkruar ti). Sepse sipas kesaj perse te veshin femrat Funde ti veshin edhe burrat, perse te martohen femrat me burra te martohen edhe burrat me burra. Pra e gjitha kjo eshte vetem nje humbje kohe, nuk ka barazi totale midis krijesave, dakord sepse baraza totale midis krijesave sjell totalitarizem, perse? "

dhe duke vazhduar po kete linje mendimi une te them se nuk ka diskriminim sepse nuk eshte i tille. Femra e ka nje arsye se pse mbulohet, dhe mashkuli nga ana tjeter nuk i lejohet te veshe gjera te florinjta dhe prej mendafshi ndersa femres i lejohet, po kjo perse behet? Se mashkulli do tre jete diskriminues kundrejt vetes???????????? Ti e akuzon shpesh Isalmin si fe maskiliste(dhe fete e tjera njekohesisht), por je shume gabuiim. Flasim per islamin, meqe na po flasim per shamine, ne kohen paraislamike femra nuk trashegonte pasuri. Ne kohen paraislamike femra nuk treshegonte pasuri por trashegohej si pasuri tek djali i burrit te saj, ne kohen paraislamike femra nuk kishte te drejte fjale, ne kohen paraislamike femra vritej qe foshnje, ndersa Ne kuran ka zbritur nje verset i qarte qe denon femren. Nga hadithet e Profetit dhe nga ajetet Kuranore shikohet se femra merr pasuri, eshte e njejte me mashkullin para Zotit, se nuk trashegohet si pasuri. Femra filloi te merrte dije fitoi imunitet nga pasuria e te shoqit, sepse i shoqi i saj nuk kishte te drejte ti merrte asnje lek nga pasuria e saj pa lejen e saj, dhe qe femra ka te drjte te hape aksione me kete pasuri e dije kete "fajtor"? tani gjyko nese eshte maskiliste apo jo.

Persa i perket problemit BMV , dhe pregjigjes sime qe ishte reagim kunder asaj qe ti po tentoje te tregoje ne ate fjali( ne ate kontekst qe mu duk mua). Dhe nuk ka te beje fare paragjykimi more "fajtor" sepse eshte shume thjeshte, nje vajze e re me barkun perjashte(pse jo dhe me pjese te tjera)terheq me teper nje mashkull te kryeje nje perdhunim se sa nje femer e mbuluar, e vertetuar si llogjikisht edhe nga ana sociologjike. dhe nje femer e atille dihet qe eshte nje e perdale dhe asgje me shume apo me pak, dihet qe eshte nje femer imorale nje kurtizane moderne qe balzaku po ti kishte ne kohen e tij do tu kushtonte nje tejter liber. Natyrisht mund te pelqeje me teper nje gje e tille se sa nje femer me nderin e saj dhe me sedrene e saj, kujt mashkulli nuk do ti pelqente qe femrat te ishin keshtu madje me zhveshur se keshtu, kujt epshi mashkullor nuk do ti pelqente. Atehere lind pyejta a mos jane keta meshkuj me maskilista se sa keta qe akuzohen se jane????????????? per mua po, te mbetet ty pergjigja dhe argumentimi.

Besoj te kesh kut[puar sado pak gjera te reja nga ky postim,

Muhejminu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2006 14:25
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Patjeter qe kam kuptuar, por ke shkruar aq gjate sa mezi te lexova. Natyrisht qe njohurite e mia mbi fete jane te limituara, por ndonjehere eshte e nevojshme te shihen gjerat nga jashte qe te kuptohet relativiteti i aksiomave fetare.

Nese mendon se kam ndonje simpati me te madhe per krishterimin gabohesh. E vemja pike ne favor e krishterimit eshte se ka dale nga moda ne shtetet perendimore. Perjashtoj ketu Greqine qe pershkohet akoma nga nje atmosfere e forte fetare qe con ne ekstremizma qe te gjithe i njohim.

Megjithate po kthehem tek e vetmja pike qe na ndan: aspekti publik i besimit fetar. Nese shteti ofron hapesira publike per falje domethene se ajo hapesire nuk eshte me publike, por fetare. Ne kete cast humbet laiciteti i nje shteti dhe prona shteterore behet objekt fetar. Sic ke ti te drejten te falesh diten e premte, kam dhe une te drejten te bej nje shetitje me familjen. Keshtu qe sheshi nuk mund te behet prone e fese tende per asnje cast, jo vetem per te respektuar qytetare si puna ime, por edhe fe te tjera qe do fillonin te kerkonin sheshin per rite fetare. Nuk do ishte mire qe jeta shoqerore te polarizohej rreth riteve fetare duke sjelle fenomene te pakendshme dhe percarje te shtetit. Pra organizimi yt struktural rrezikon shtetin dhe te ardhmen e popullit tim. Pa llogaritur qe e drejta e njeriut eshte dhe "levizja e lire" ne sheshin Skenderbej ( dmth varet si interpreton Human Rights).

Jam dakort qe feja eshte pjese e kultures, por edhe kerthiza e asaj femres eshte pjese e mentalitetit. Cdo gje eshte pjese e kultures ne fakt, edhe Portokallia, edhe Andi Shkoza. Kjo nuk do te thote qe feja vleresohet nga Sociologjia por thjesht qe studiohet si cdo rryme tjeter qe shkon e vjen neper kulture. Dhe sidoqofte do preferoja qe feja te mos behej pjese kostante e kultures, pasi shekujt kane treguar se fut hundet ne shtet sapo ti jepet mundesia. Sot ndalohet kerthiza, neser xhinset, pasneser duhet te leme mjeker. Ne organizimet fetare kufiri nuk ekziston, sidomos kur feja nga nje besim personal kthehet ne paragjykim moral popullor.
Pastaj, jam kurioz cfare thote Zoti sipas fetareve, pse duhet te organizohen? A nuk mjafton qe dikush te besoje e te ndjeke rregullat per veten e tij?

Nese Shqiperia deshiron te zhvillohet duhen lene keto moralizma lokale prej 3 milione banoresh e te mendohet per te drejtat e njeriut (njejes) dhe jo per te drejtat e organizimeve fetare (shumes). Ne nje fare menyre heret a vone besimi fetar shkon kunder patriotizmit. Mjafton te shikosh influencen ortodokse greke ne jug te Shqiperise. Kush ka kurajo te punoje per Shqiperine duhet te gjeje forma te tjera moralizmi per te rregulluar shoqerine dhe jo organizimet fetare ne sheshin Skenderbej.

Vijme tek SEKSI.
Ne fakt eshte miopi te mos shikosh se fete ne pergjithesi jane anti-seksiste dhe shumica e parimeve rrotullohen tek ndalimi i seksit. Por cfare funksioni ka kjo ne kulture? Nje femer e perdale 200 vjet me pare sot eshte normale. Ku qendron perdalja e nje femre dhe si mund te bazohemi tek rregullat e fese tende per te zhvilluar kulturen? Eshte mire qe besimi fetar te mbetet intim dhe te mos zhfrytezoje amulline shqiptare per te marre persiper venien e rregullave morale. Mbreterite me te zhvilluara ne bote kane qene djepi i seksit (Roma, Franca etj). Dhe megjithate asgje nuk i ka gjetur nga "perdalja", sot jane akoma shtete te zhvilluara. Nuk e kuptoj ku qendron problemi qe femra hipen ne BMW? A i pelqen te dyve? Le te bejne cfare te duan.
Edhe njehere bindem se feja nuk eshte besim fetar, por proteste ndaj fenomeneve te reja te shoqerise.

Se fundi, nuk e kuptova pse femrat duhet te mbajne shami dhe meshkujt nuk duhet te mbajne callma? Pse ne arabi saudite mbajne callma dhe kapele, ndersa ketej ne perendim vetem femrat mbakan shami? Dhe akoma se kuptoj pse eviton pyetjen time. Kur feja e respekton kaq shume femren pse nuk e integron ne organet drejtuese? Apo femra eshte bere te rrije ne shtepi ndersa mashkulli te vendose si te vishet femra e ne cfare makine te hipi?

Modifikuar nga Fajtori datė 18/12/2006 ora 17:43

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2006 17:29
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Problemi yt "fajtor" (nuk e di ne je mashkull apo je femer) qendron se ti duke e pare nga larg, me aq pak njohuri kerkon te besh kerdine(ta them pa te keq kete gje0. problemi eshte se per disa gjera nuk mund te behet kerdia duke mos i ditur disa principe dhe duke mos i mesuar disa te tjera. Me sa duket nuk ke pare shume pyetje qe une te kam drejtuar sepse nuk shoh pergjigje.

Nuk e di ne eshte faji im qe ti akoma se ke kuptuar se feja nuk eshte nje gje personale qe duhet te mbahet per vete por eshte nje gje shoqerore(prandaj studiohet ne sociologji), prandaj sme pelqen tek shoh ne shkrimin tend akoma keto fjali

Citim:
Kjo nuk do te thote qe feja vleresohet nga Sociologjia por thjesht qe studiohet si cdo rryme tjeter qe shkon e vjen neper kulture


apo keto te tjerat

Citim:
Pastaj, jam kurioz cfare thote Zoti sipas fetareve, pse duhet te organizohen? A nuk mjafton qe dikush te besoje e te ndjeke rregullat per veten e tij?




Se cfare Zoti ketyre fetarve( te keshilloj miqesisht qe te mos perdoresh terma te tille ofendues per ata qe besojne) tsahme dihet dhe nuk ka nevoje per koment ndersa per sa i perket arsyes se pse Feja nuk eshte individuale, te keshilloj te lexosh shume sociologfe dhe te lexosh ato qe kam postuar une qe nga ostimi i pare ne kete teme. Prandaj per hir te kohes dhe leximit nuk po i ripohoj ato gjera qe tashme i kam ripohuar me mijera here.

Une nuk mendoj se ti ke bindje per kristianizmin kaq te medha, kete e kam kuptuar qe ne fillim.


Citim:
Megjithate po kthehem tek e vetmja pike qe na ndan: aspekti publik i besimit fetar. Nese shteti ofron hapesira publike per falje domethene se ajo hapesire nuk eshte me publike, por fetare. Ne kete cast humbet laiciteti i nje shteti dhe prona shteterore behet objekt fetar. Sic ke ti te drejten te falesh diten e premte, kam dhe une te drejten te bej nje shetitje me familjen. Keshtu qe sheshi nuk mund te behet prone e fese tende per asnje cast, jo vetem per te respektuar qytetare si puna ime, por edhe fe te tjera qe do fillonin te kerkonin sheshin per rite fetare.



Tani le te te vazhdojme me arsyetimin qe nuk po dashkte ta pranonke..... Se pari Shtetit mua me jep te drejten per tu faur ne shesh per Bajram apo [er te Xhuma sepse nuk me ka siguruar nje vend Faljeje( qe eshte ne kete rast Xhamia), duke qene ne asence te nje vendi te tille qe shteti nuk ma ka dhene si te drejte ndertimi atehere une si komunitet dhe si person detyrohem te dale jashte per te plotesuar namazin dhe per te kryer aktin te cilin e besoj, duke mos prishur terezine e askurkujt. Nese ti kalon aty rruges me kerthizen perjashta une nuk te them gje, thjesht ti kalon dhe une falem. Problemi sic e kap ti eshte shume diskriminues, sepse ti do te diskriminosh gjithe ato persona te cilet jane besimtare dhe qe falen ndersa per vete nuk do te jesh i tille. Ky eshte diskriminim jo ai qe thua ti, sipas kesaj qe thua ti, ajo femra(qe po supozojme se ka mbaruar shkollen e larte) dhe ka shami nuk duhet te dale ne publik se keshtu prish "laicitetin", por ajo qe mendon ti se eshte laicitet nuk eshte i atille, kete jam munduar te tregoj qe ne fillimet e mia. Sepse ti e pranove qe laiciteti i pranon fete dhe nuk i mohon ato, ky eshte laiciteti. Nese do ishte apo jo jeta shoqeore e mmire po te polarizohej apo e keqe nuk te takon te flasesh, sepse i mban anene e nje kampi dhe kjo do te thtoe relativizem kulturor, te gjykuarit e nje kulture nga ana e nje kulture tjeter(ne terma sociologjike). PO kjo s'eshte e drejte sepse nje hoxhe, nje prift do te deshironin qe njerezit te ishin ne fe sesa jashte saj sepse keshtu do shmangeshin probleme shoqerore si droga etj. Se fundi shteti ka per detyre te garantoje lirine time te ndergjegjes dhe te besimit, dekalarata e te drejtes se besimit e shpreh majft qarte.


ti the

"Dhe sidoqofte do preferoja qe feja te mos behej pjese kostante e kultures, pasi shekujt kane treguar se fut hundet ne shtet sapo ti jepet mundesia. Sot ndalohet kerthiza, neser xhinset, pasneser duhet te leme mjeker. Ne organizimet fetare kufiri nuk ekziston, sidomos kur feja nga nje besim personal kthehet ne paragjykim moral popullor."

Se pari doja te tregoja se cdo fe ka bazat morale te saj, qe fete te njohura monotesite i knae te njejt. te gjitha fete monotresite e ndlaojne kurverine e imoralitetin. Prandaj cdo gje qe te dergojn ne keto gjera te mesiperme(qe po i paraqesim me vija te trasha) nga ligjet e kesaj feje jane te ndaluara. Sepse smund te mendosh nje femer Kurtizane dhe murgeshe, smendon nje femer Mashtruese dhe te mbulaur me shamine e besimtares se devotshme apote moralshme. Nuk ka paragjykime popullore qe lidhen me idene e moralit. Morlai ekzistonj edhe pse tani mundohen njerezit qe temrin moral ta zhdukin nga faqja e dheut, keshtu eshte kur bie ne dore te injorantit intelekti.

ti ke thene

"Vijme tek SEKSI.
Ne fakt eshte miopi te mos shikosh se fete ne pergjithesi jane anti-seksiste dhe shumica e parimeve rrotullohen tek ndalimi i seksit. Por cfare funksioni ka kjo ne kulture? Nje femer e perdale 200 vjet me pare sot eshte normale. Ku qendron perdalja e nje femre dhe si mund te bazohemi tek rregullat e fese tende per te zhvilluar kulturen? Eshte mire qe besimi fetar te mbetet intim dhe te mos zhfrytezoje amulline shqiptare per te marre persiper venien e rregullave morale. Mbreterite me te zhvilluara ne bote kane qene djepi i seksit (Roma, Franca etj). Dhe megjithate asgje nuk i ka gjetur nga "perdalja", sot jane akoma shtete te zhvilluara. Nuk e kuptoj ku qendron problemi qe femra hipen ne BMW? A i pelqen te dyve? Le te bejne cfare te duan.
Edhe njehere bindem se feja nuk eshte besim fetar, por proteste ndaj fenomeneve te reja te shoqerise."


Ne fakt eshte miopi e jotja qe te thuash se fete jane anti-sekiste, sepse fete jane shume prane ndjeshmerise seklsuale, meqe po flasim per profetin a.s. Ai kurre nuk ndaloi njerezit e tij te kryenin marredhenie me grate e tyre, madje ai ka dhene dhe keshilla se si ata te bejne erozionin, se te kene kenaqesi seksuale, keshilla se si te pastrohen organet para dhe pas marredhenieve. Si te duken keta? E shkon "fajtor" qe sduhet te jesh i jashtem ne paragjykime???? Dhe GJykime?????

Kush tah qe nje femer e perdale 200 vjet me pare sot eshte normale?????? Te gjithe e dime qe Helena ishte e perdale dhe vrau njerez per perdaline e saj, te gjithe e dime qe Koralia e Balzakut e tille ishte, apo sa e sa te tjera i dime qe ishin te tilla askush nuk thote se nuk jane te tilla. Mos u ngatero me temra "fajtor" perdalja nuk eshte nje gje e moralshme, nese do te ishte perse nuk del dhe ti lakuriq nese sbeson tek Morali dhe tek Normalja. Dil se fundja mbase pas 200 vitesh sdo quheni i/e perdale. Keto mendime me duken si mendime adoleshentesh( pa ofeze dhe nje here), te lutem "fajtor' shih gjerat me qarte dhe mos flit me disa terma te disa "te diturish" qe u pelqen te quhen Kontemporan por nuk jane.

Shamine femra e ka te detyrauar ta mbaje ngase ne Kuran ka zbritur nje urdherrese e ille ashtu sikunder femrat te mos cysin veset e meshkujve(qe nuk jane burrat e tyre, se ne shtepi femra rri pa shami), sikurse dhe burrave u eshte ndaluar te shikojne grate me shikime epshore(ne kuptimin e keq te fjales).



"Dhe akoma se kuptoj pse eviton pyetjen time. Kur feja e respekton kaq shume femren pse nuk e integron ne organet drejtuese? Apo femra eshte bere te rrije ne shtepi ndersa mashkulli te vendose si te vishet femra e ne cfare makine te hipi?"

TE KESHILLOJ KETO LINKE PER TI LEXUAR KUR TE KESH KOHE PER TE SHUAR KETO PYETJE

http://www.vizion-islam.com/rubrika...tID=10&artID=86

http://www.vizion-islam.com/rubrika...tID=10&artID=84
http://www.vizion-islam.com/rubrika...tID=10&artID=80

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2006 16:20
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Atehere po te bej permbledhjen pse dy kunguj ne nje sqetull nuk mbahen.

1. Morali ka nje dimension kohor dhe lokal. Ty te pelqen te perqafosh moralin, mua me pelqen ta relativizoj. Dhe po ta mendosh mire morali yt fetar paragjykon femrat koke e kembe dhe njekohesisht dhunon te drejtat e njeriut nje nga nje. Edhe njehere konceptet fetare marrin dhene dhe perdorin te drejtat e njeriut per te dhunuar te drejta te tjera po aq te shenjta.

2. Seksi nuk eshte perkufizim i aktit seksual te cifteve te martuara, por i cdo lloj mashkulli dhe femre. Feja qe ti propozon nuk e pranon dot seksin e hapur dhe prandaj ve kushte brenda & jashte shtepise. Kjo eshte krejtesisht ide arkaike dhe konservatore dhe nese do shikojme historine feja qe ti propozon shikon mbrapa, por shume mbrapa ama. Natyra njerezore kerkon seksin dhe stimulimet jashte shtepise, ndersa ideja e nje seksi te izoluar mes 4 mureve te shtepise eshte thjesht dogme, njesoj sic ishte pushteti popullor ne regjimin komunist.

3. Do e pranoja shume kollaj fene dhe zotin nese do e takoja, por ne pritje te kesaj nuk kam deshire qe populli im te zbatoje urdheresat e zbritura nga lart qe "meshkujt te mos ngacmohen ne veset e tyre". Nese meshkujt kane vese duhet te kene kurajo ti pranojne dhe ti vene pranga pantallonave te veta para se te burgosin femrat nen burka dhe shami. Meqe ti je ne kontakt me zotin te kerkoj dicka. Pyete pse duhet te vishen deri ne fyt dhe meshkujt te mos stervisin dobesite e tyre.

3+. Meqe jemi tek teoria e "veseve" mashkullore desha te kujtoj dicka. Ne perendim grate nuk veshin mbulesa dhe megjithate meshkujt nuk jane as te ngacmuar dhe as te coroditur. Nuk mendon se kjo hedh poshte teorite e zotit mbi mbulesat? Ose me mire po te flas nga ana psiko-sociologjike meqe i hodhe ne valle. Shoqeria e ndertuar mbi parimet qe ti spjegove me lart eshte pikerisht ajo qe corodit meshkujt. Ne shoqerine tende ideale femrat rrine neper shtepia ose dalin nga pak te mbuluara, ndersa meshkujt kane kontakt vetem me meshkuj. Pervecse kjo krijon stane mashkullore (te dukshme ne rruget e perendimit), shton dhe ngarkesen mashkullore dhe pamundesine per te patur kontakt me nje femer. Eshte pikerisht kjo qe ben mashkullin te behet me kollaj nje perdhunues. Dmth shoqeria imagjinare fetare eshte prodhuesja kryesore e segregacionit seksual (meqe te pelqen italishtja ) dhe si rrjedhoje e marrdhenieve seksuale anormale (psh ne fis, me perdhunim etj).
Sidoqofte, une zor se te mbush mendjen ty per kete, por dy pare shkolle i kam bere dhe dy pare eksperience e kam. Mund te qendroj me ore te spjegoj pse shoqeria fetare qe propozon eshte diktatura me destruktive sot per sot, por tek e fundit mjafton te besh 1+1 qe te nxjerresh rezultatet. Nuk jane meshkujt vendas qe kryejne perdhunimet ne rruget e Europes se civilizuar, por me se shumti meshkuj te ardhur nga kultura te tilla anti-seksiste. Nuk jane italianet qe ngacmojne dashnoren time poshte shtepise, por turmat e meshkujve qe bejne pazarin tek dyqani pakistano-mysliman. Per te gjitha keto aresye duhet te kuptosh qe mashkulli dhe femra nuk jane kukulla statike qe mund te vishen sipas urdheresave, por njerez qe kane nje mentalitet dhe nje psikologji. Ne disa raste mund te jete e pershtatshme te vendosen rregulla fetare, ne disa te tjera shoqeria funksionon fare mire pa to. Shqiperia eshte ne kufirin midis dy alternativave dhe po perdoret si provez eksperimentale per te rikthyer pratika antike.

4. Falja jote mund te bashkejetoje me kerthizen time, por duhet te studiosh me shume Sociologji qe te kuptosh qe nje popull me kaq ndryshime eshte heterogjen dhe nje popull heterogjen eshte shume vulnerabel (si thuhet shqip). Tani, ne vend qe te krijojme nje kulture te perbashket homogjene dhe te forcojme shtetin, ti propozon faljen ne sheshin Skenderbej me spektatore me kerthiza jashte. Sic te thashe dhe ne mesazhin e kaluar vjen nje cast qe feja shkon kunder patriotizmit dhe casti eshte ky. Moralin e nderton gjithe shoqeria dhe shteti, jo vetem nje fe qe ze sheshin Skenderbej per te perhapur moralin e vet. Dhe sidoqofte mbetem i mendimit se feja eshte nje "afaire" privat qe per hir te se ardhmes nuk duhet te guxoje te nderhyje ne jeten e kusurit te shoqerise, qofte me falje masive ne qender te Tiranes, qofte me morale te ndertuara nga meshkujt per meshkujt, nen pretendimin e nje zoti qe nuk duket kurre. Nese zoti do kishte mundesi te bente dicka, do i bente qe meshkujve tu ngrihej vetem kur martohen, por perderisa nuk ka bere dicka te tille domethene se meshkujt duhet te mesohen me veset e veta pa u rene ne qafe femrave.

P.s. Akoma se kuptova pse femrat nuk integrohen ne drejtimin e feve? Apo fete duhet te drejtohen nga krijesa te dobeta qe nuk i bejne dot balle veseve te veta si puna e meshkujve?

P.s.2 Jam mashkull.

P.s.3 Nuk besoj do biem dakort ndonjehere dhe nuk kam kohe te harxhoj duke lexuar ato faqet. Avash avash debatit tone po i vjen fundi. Ishte nje kenaqesi qe diskutuam, megjithese thjesht me konfirmove idete qe kisha me pare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2006 23:53
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Prishtinasja_
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 03/08/2005
Vendbanimi: London
Mesazhe: 251

[QUOTE]Po citoj ato që tha Fajtori
[B]

Dhe po ta mendosh mire morali yt fetar paragjykon femrat koke e kembe dhe njekohesisht dhunon te drejtat e njeriut nje nga nje.


Prishtinasja: Ke argument ti qe sjell dehsmi te shpifura e hamendese ne ate qe thua siper??? Arma e te dobetit gjithmone perfundon nen dozen e fyerjes, pasi eshte nen mungese te deshmive adekuate dhe si shtegdalje duhet mbrojtur disi! ;D; ( kete fyerje le te ngelin ne ndergjegjen tende nese e ke njohur ndonjehere-N-D-E-R-GJ-E-GJ-E-N!)


FAJTORI citoi: 2. Seksi nuk eshte perkufizim i aktit seksual te cifteve te martuara, por i cdo lloj mashkulli dhe femre. Feja qe ti propozon nuk e pranon dot seksin e hapur dhe prandaj ve kushte brenda & jashte shtepise.


Prishtinasja: Po ti "na erdhe nga parajsa ne rruzullin tokesor?" Gjitha fet tjera sikurse ajo islame parandalojne aktin jolegjitim seksual, bile c'eshte me fatkeqja se fet tjera ne perjashtim te asaj islame e bejne te papelqyer edhe aktin seksual martesor. Do flasim me pas dhe per kete te hidhur te vertete.

Pikersisht Feja Islame cmon larte marredheniet e aktit seksual mashkull-femer, por kuptohet nen disa kushte parimore duhet te respektohet ky akt. Kurse sa i perket Institucionit i martesor, i bazuar ne interesin dhe perzemersine e ndersjelle ndermjet bashkeshorteve, per muslimanet paraqet nje manifestim te lartesuar te Vullnetit dhe te Qellimit Hyjnor. Kjo eshte shquar edhe ne versin Kur'anor te cituar me poshte:

'"Dhe nga faktet (e madherlse) se Tij eshte qe per te miren tuaj,Ai krijoi nga vete lloji juaj palen (grate), ashtu qe te gjeni prehje tek ato dhe ndermjet jush krijoi dashuri e meshire... "
Kur'ani. 30:2T


Kurse ne te kudnerten, eshte feja e krishter, cifute e te tjerat me radhe, qe aktin seksual e vlersojne si dic te papaster dhe jo te pelqyer. Kurse ti ecke i balancuar nen "himnin e modernizimit te sotshem" saqe merr te drejten te shpifesh kunder fes islame pa pasur njohuri fare, fare ,fare. Per t'a mposhtur ideologjine tende te PABAZE, le te shofim se c'thone deshmite e te krishtereve,cifuteve dhe aleateve te tyre! ......,

Filozofi i famshem nga Perendimi, Bertrand Rasel nuk paraqet kurrfare perjashtimi nga ky aspekt. Ne librin e tij: "Martesa dhe Morali", ai konkludon se:

"... Sidoqofte, elementet antiseksuale qe nga kohet me te hershme cdo here kane ekzistuar prane njeri-tjetrit, dhe me ne fund, pa marre parasysh dominimin e krishterimit apo te budizmit. keto elemente arriten fitore te plote ndaj kundershtareve te tyre. Ky perendimor jep shume sbembuj rreth asaj qe ai e quan nocion i cuditshem se, ne martese ka gjera te papastra dhe mekatare, mu ashtu sic ka edhe ne marredheniet seksuale. Ne shume pjese te ndryshme te botes qe kane qene jashte ndikimit te krishterimit apo te budizmit, ka pasur rende te prifterinjve dhe te priftereshave qe ishin betuar ne celibat. Hebrenjte e sektes se Essen-eve, te gjitha marredheniet seksuale i kane konsideruar si te papastra. Sic shihet, kjo pikepamje ne lashtesi ka hasur ne toke te plleshme. ...Edhe ne Perandorine romake ka ekzistuar nje tendence e pergjithshme kah asketizmi. Epikurianizmi gati sa nuk u zhduk fare dhe te greket e romaket e ngritur ia leshoi vendin stoicizmit... Neoplatonistet ishin po aq askete sa ishin edhe te krishteret. Nga Persia erdhi doktrina se kjo ceshtje eshte e lige, dhe pastaj u perhap neper tere Perendimin, dhe me vete solli besimin se te gjitha marredheniet seksuale jane te papastra. Edhe pse jo ne formen me ekstreme, kjo e paraqet edhe pikepamjen e Kishes..." '

Cilet kane qene faktoret qe e shkaktuan konceptimin e gabuar lidhur me seksualitetin?

Cila qe arsyeja qe njerezit t'ia mohojne vetvetes kenaqesine natyrore dhe qe, mireqenien psikosomatike ta shoqerojne me seks te deshiruar e te shendoshe?

Perse njerezit duhet t'i prijne jetes se tyre kurse me vetedije ta denojne pjesen thelbesore e te shendoshe te jetes se tyre?

Keto jane disa nga pyetjet komplekse ne te cilat njerezit duhet te gjejne pergjigje bindese dhe te kuptimte. Por, te gjithe e dime se mund te gjenden shume arsye te ndryshme dhe kunderaverzionit ndaj seksualitetit te njeriut.

Paragjykimet e arriten shkallen ekstreme ne mesin e krishtereve, dhe ate me organizimin e kishave te tyre dhe te klerit. Celibati I Jezu Krishtit i inspiroi ata dhe i solli deri ne poziten, ne te cilen statusi i marteses per prifterinjte dhe te shenjtet eshte konsideruar i barabarte me perdhosjen dhe njollosjen e nderit dhe shenjterisese tyre. Si rrjedhim i kesaj, Papet gjithmonejane zgjedhur nga radhet e prifterve te pamartuar. Ne te vertete, te gjithe anetaret e klerit katolik kane qene te lidhur nga betimi i tyre per celibatin.

Bertrand Raseli thote:

"Dy apo tre pershkrime te bukura te ketij institudoni jane zgjedhur nga masa e pafund e shkrimeve tc patrikeve kishtare;
mirepo ne pergjithesi. do te ishte shume veshtire te konceptohet dicka tjeter qe do te ishte me e paperpunuar apo me neveritese se sa menyra ne te cilen ata e zgjodhen ate... Qellimi i asketit ishte qe njeriun ta terheqe nga jeta e virgjinitetit, andaj si pasoje e pashmangshme e tere kesaj, martesa trajtobej si nje gjendje inferiore... Gjuha energjike e Shenjerome-ut, sbenjtarit te fundit. ishte "prerja e drurit te marteses me sepaten e Virgjinitetit"...

Kisha e pranon martesen me qellim te lindjes se njeriut. Nevoja per propagimin e vecorive njerezore nuk eshte sendertuar si dicka adekuate per ngritjen e njolles se papastertise nga cilido akt seksual. Arsye tjeter per lejimin e marteses eshte eliminimi i kurverise ne mes te mashkullit dhe femres.

Le ta citojme edhe nje here Bertrand Raselin.
"Krishterimi, e vecanerisht Shen Pali afruan nje pikepamje te cuditshme te marteses qe para se gjithash nuk ekzistonte per lindjen e femijeve, por per pengimin e mekatit te kurverise. "

Sidoqofte, per fat te mire, besimet dhe bindjet e lartpermendura nuk kane mundur qe ne teresi ta arrijne skajshmerine. Kufizimet natyrore te grave, sic u identifikuan dhe u vleresuan ne te kaluaren, nuk arriten te zhvillohen edhe me teper. Asnje perpjekje e menyrave tradicionale te te menduarit, nuk arriti te shkoje me larg se kultivimi i ndjenjes se krenarise tek burri dhe i ndjenjes se inferioritetit tek gruaja gjate gjeneratave.

Kurse llogjika revolucionare e Islamit mund te jete jashtezakonisht interesante. Islami nuk jep asnje indikacion me te vogel per permbajtjen e liget e deshires seksuale apo per friken me pasoja te keqija. Perkundrazi, perpjekja islamike perkitazi me kete eshte perqendruar ne synimin e rregullimit te seksualitetit te njeriut ne menyren me humane.
Nga perspektiva e Islamit, marredheniet seksuale te njeriut jane te kufizuara vetem ne baze te interesave te verteta te shoqerise prezente apo te asaj te mevonshme. Lidhur me keto, qasja islame i ndjek udherrefyeset mire te njohura, duke mos shpie drejt kurrfare ndjenje te privimit apo te frustracionit seksual, si dhe drejt kurrfare deshire te shtypur apo te ndaluar seksuale.

Islami ( fen cilen ti e fyen, fajtori) qarte tregon se
seksualiteti njerezor ne vetvete nuk paraqet kurrfare semundje te lindur,e as qe nenkupton ndonje pasoje te keqe. Pervec kesaj, Islami shume bukur shpjegon se, semundja si dicka tradidonale i eshte pershkruar seksualitetit te njeriut gjate procesit te moralit religjioz ne boten perendimore. (kete jam e bindur se nuk e ke ditur deri tashme!)

Tani, bota perendimore ka bere nje kthese prej 180 shkalleve duke u kthyer nga permbysja e moralit tradicional te saj.

Ne kohen e sotme, bota perendimore beson ne respektimin dhe ne clirimin e deshirave dhe nevojave seksuale, dhe kete e ben me ngritjen e kufizimeve tradicionale morale.

Ne te vertete, tani shume njerez te Perendimit i favorizojne lejimet seksuale. Ata merren me ate se, morali te cilin e kane trasheguar nuk permban asgje tjeter pervec nje konotacioni religjioz. Ata pohojne se moralet e tyre te sotme nuk mbeshteten vetem ne arsyet filozofike, por edhe ne ato shkencore.

Per fat te keq, seksualiteti negativ qe koheve te fundit po zhvillohet ne Perendim, gjithashtu ka depertuar dhe ka fabrikuar edhe moralin e shoqerise sone.

Kjo ndodhi edhe perkunder veshtiresive te mevonshme te komunikimit nderkombetar. Mirepo tani, me anen e komunikimit te deshmuar dhe kontaktet e rregullta ndershteterore, spekulimet e modernizuara te Perendimit, me te vertete jane duke e vershuar edhe shoqerine tone. Dhe se fundi te lus te debatosh me fakte pa fyer shenjterine e fes se askujt! Ti si duket paske harruar prej nga vjen!? (dmth qe nga te paret tane e deri sot, morali dhe shenjteria e femres eshte ruajtur si thesari me me vlere, por ky kode morali ka filluar te zbehet nga rrebelimi i verber i emitimit euro-perendimor).



3 Fajtori citoi: Ne perendim grate nuk veshin mbulesa dhe megjithate meshkujt nuk jane as te ngacmuar dhe as te coroditur. Nuk mendon se kjo hedh poshte teorite e zotit mbi mbulesat?


Prishtinasja: A thua valle i mohon statistiaket e sotshme cilat deshmojne qartazi sa krime,dhunime,abuzime kryhen ndaj femres se sotshme ne boten euro-perendimore??? Ne Canada, cdo 5 min kryhet nje akt dhunimi. Ne U.S.A. cdo 2 min kryhet nje akt dhunimi e mos te flasim per abortion (abortimet qe ndodhin brenda vitit). e keshtu me radhe qe vertete nuk ja vlen ti sjell statistikat marramendese te cdo vendi per te cilat dhe ti je deshmitar dhe i di mbase me mire se une : ) Dhe nga t'gjitha keto te verteta reale qe po trondisin globin e botes ku thuajse asnje vend ne kete planet s'ka shpetuar pa prezencen e prostituimit, abuzimeve, dhunimeve qe kryhen pikerishst ndaj FEMRES! Tani te pyes une ty! Nuk qenkan meshkujt te zotet per "t'ua ven prangat pantollonave" te tyre pasi na qenkan kaq indinjues dhe te prire per t'a frenuar veten kudnrejt moskryerjes se nje akti dhunues ndaj femres??? hahaha, te ishin te zotet e prangave do eliminonin shemturine e prostitucionit ne mbare rruzullin tokesor, ku nje shtet i sotem me shume nderton shtepi publike per kenaqesine e shfrenimeve idiotike se sa ushqen barqet e te vobekeve.

Dhe se fundi, gjithe realiteti i sotem i krimeve,dhunimeve (etj) qe po shfaqen ne boten e sotme, hudhin poshte pikerisht ideologjine tende te pabaze, kurse nga ana tjeter deshmojne dhe ngrisin larte vleren e uniformes se femres muslimane

4. FAJTORI citoi: Moralin e nderton gjithe shoqeria dhe shteti,

Prishtinasja: Pikerishst shteti dhe shoqeria kane ndikuar ne perhapjen e prostitucionit dhe gjitha dukurive negative qe jane shfaqur ne shoqerine tone te sotme dhe ate perendimore. Femra dhe vlera e saj qofte ne shoqerine tone apo ate perendimore eshte shendrruar ne nje objekt personal, ku secili e trajton si prone te tij si t'ket deshire duke shfryer epshet (kenaqesit) e tij shtazarake.

FAJTORI citoi: P.s. Akoma se kuptova pse femrat nuk integrohen ne drejtimin e feve? Apo fete duhet te drejtohen nga krijesa te dobeta qe nuk i bejne dot balle veseve te veta si puna e meshkujve?


Prishtinasja: Nje trillim i shpifur, asgje me shume, andaj s'ja vlen te diskutohet rreth saj.


respekt,

__________________
“ Duaje per njerezit ate qe don per veten.” – Muhammedi, alejhi selam.

Modifikuar nga Prishtinasja_ datė 20/12/2006 ora 02:29

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Dhjetor 2006 02:06
Prishtinasja_ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Prishtinasja_ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Prishtinasja_ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Prishtinasja_ Shto Prishtinasja_ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Prishtinasja_ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Duke i lene menjane pak diskutimet e bera me siper, a me lejoni te shtoj dy fjale?
Besimtaret nuk kane nevoje per simbole...ne qofshin besimtare te vertete! Besimi eshte shpirteror, dhe nuk duhet te kete lidhje me gjerat materiale, dhe besimi presupozohet qe te jete hyjnor. Paradoksale? Po, por ky eshte faji yne.
Nje njeri qe beson nuk ka nevoje t'i tregoje tere njerezve qe e rrethojne qe eshte besimtar, nuk ka perse sepse besimi eshte personal. Cfare po verteton ky njeri? Asgje. Vetem kerkon medoemos qe t'i veje vetvetes nje "etikete", nje pseudonim.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Dhjetor 2006 04:21
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Pervec mbeshtetjes se ketyre qe tha Balerina, desha te them, Prshitinalije, se e e ke kuptuar gabim temen. Nuk behet fjale per islamin por per shumicen e feve qe jane antiseksiste dhe ndalojne seksin. Seksi i izoluar brenda familjes eshte utopi. Kemi nevoje per boten e jashtme qe te veprojme edhe brenda familjes.

Se mu kujtua nje adoleshent vlonjat kete vere. Po rrinte tek hyrja e nje diskoje dhe kur e dashura ime beri te hynte per te pare sa njerez kishte, ky tha: "Po ci do njerezit moj motra, ti je e shoqeruar". Ky eshte dhe parimi fetar i seksit brenda familjes pak a shume. Gje qe eshte e pamundur, pasi jeta seksuale eshte nje ekuliber i impulseve brenda dhe jashte familjes. Pa llogaritur qe familja nuk perbehet vetem nga martesa dhe unaza, sepse edhe bashkejetesa eshte efektivisht nje familje. Atehere gjithe parimet fetare bien perderisa kufijte e familjes behen te zbehte.

P.s. Feja dhe familja shkojne ne te njejtin drejtim klanor, duke krijuar agregacione morale parimore. Koha ka treguar se shteti dhe feja/familja shkojne ne perpjestim te zhdrejte, sa me shume zhvillohet shteti aq me shume i bie vlera familjes dhe fese. Shume njerez keto korrelacione nuk i kuptojne dhe kujtojne se familja, feja dhe shteti kane vlera absolute, nderkohe qe i hane pushtet njera tjetres. Psh ne Shqiperi klani dhe familja jane aq te forte sa dalin shpesh mbi pushtetin e shtetit dhe kjo sjell nje prapambetje te ekzagjeruar. Feja nuk ben gje tjeter vec perforcimit te familjes-klan dhe natyrisht kjo nuk eshte vetem pozitive, persa pushteti kalon nga nje entitet me i madh (shteti) tek shume entitete te vogla (familjet). Nese Shqiperia ka mbetur shteti me i dobet kjo ka ardhur sepse kur te tjeret krijonin shtete dhe shpallnin pavaresite, neve ruanim shtetet tona te vogla me rregulla te forta familjare dhe fetare. Kur Frojdi fliste per seksin neve i martonim kalamajte ne djep. Deri ne epoken komuniste fjala SEKS ishte e turpshme (dhe eshte akoma ne njesite para-fetare familjare). Kur bota bente revolucionin seksual neve na ndaloheshin xhinset. E gjithe kjo eshte pjese e prapambetjes qe karakterizon Shqiperine dhe perhapja e "feve te organizuara" nuk ben gje tjeter vecse te vonoje revolucionin per te cilin njesite para-fetare familjare (me ne krye meshkujt e familjes) kane nevoje.

P.s.2 Asnjehere se kam kuptuar pse fetaret shajne fete e njeri tjetrit kur ndjehen ne rrezik. Ndonjehere fete me duken si firma qe duan ti marrin kliente njera tjetres. Ne kete teme psh askush nuk mbrojti krishterimin, por megjithate gjeja e pare qe i shkoi ne mend Prishtinalijes eshte te tregoje se krishterimi eshte me keq se islami. Hehhehehe.

Gjithe te mirat.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Dhjetor 2006 11:00
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:39 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 27 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Simbolet fetare ne shkolla.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.