Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 44 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Dionis
piktor

Regjistruar: 15/04/2004
Vendbanimi: ne piknik
Mesazhe: 205

Zoti esht krejt natyren qe e shofim, eshte nji fuqi e mbinatyres, dhe qe cdogje ai kontrollon, dhe mba pergjegjesi per cdogje qe bahet ne toke.

Paqa i takon Zotit...

Dionis

__________________
Karakteri eshte pasqyra e njeriut.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2005 17:48
Dionis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dionis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dionis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dionis Shto Dionis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dionis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ipersfera
Parazit

Regjistruar: 21/02/2003
Vendbanimi: v.k.
Mesazhe: 58

Ne rradhe te pare qe koka ime eshte e pjekur nuk e ve fare ne dyshim dhe nuk eshte nevoja te ma vene ne dukje dhe e dyta nuk do te keshilloja te mesoje ato qe te them une mbasi do te ishte shume e rrezikshme per ty, ndoshte nje njeri i krijuar posacerisht per te besuar qorrazi dhe ne momentin qe humbet besimin kalon ne kolaps. P.sh.m. do ta pranoje ti qe te ishe thjesht nje qenie materiale qe vin nje moment dhe vdes nga te gjitha kuptimet pra nuk ekziston me? Nuk besoj se po.
Tani ti po me kerkon te shkruaj per Zotin. Po une nuk besoj tek Zoti dhe nuk e kam marre ndonjehere mundimin te gjykoj per ekzistencen apo mos-ekzistencen e Tij. Pra kam krijuar dhe une nje besim timin qe per mua eshte perseri nje gje negative por qe me perket mua dhe nuk dal ne xhiro per te predikuar bindjet. Vetem nje gje eshte e sigurt qe s'do te pranoja asnjehere ate koncept (te me falni) qesharak qe predikohet nga fete neper bote pasi ne kete moment nuk eshte me ceshtje besimi por ceshtje arsyetimi. Pshm. Dionis thote:"Zoti esht krejt natyren qe e shofim". Ca ti them une Dionisit tani qe e ka gabim. Nuk mund tja them sepse ne fund te fundit eshte nje pikepamje e tij per natyres qe rrethon. Ne momentin qe Dionis thote se "eshte nji fuqi e mbinatyres" nenkupton se eshte ajo bashkesi dukurish qe shkencerisht tani per tani nuk mund te shpjegohen.Pastaj Dionisi thote edhe qe "Zoti mban pergjegjesi per cka ben" duke harruar se koncepti pergjegjesi vlen per njerezit ne pergjithesi. Ne momentin qe nje njeri e merr tre izoluar nga cdo sistem social pra si nje te vetem nuk mund te flasesh per pergjgjesi te ketij individi pasi kundrejt kujt mund ti kete ato. Do thoshit juve qe pergjegjesit i ka kundrejt Zotit. Po zo ti sipas Dionisit kundrejt kujt i ka pergjegjesit? Ai eshte absolut s'mund te gaboj dhe rrjedhimisht nuk duhet as edhe te bej prova pasi ne absolutesine e tij ai do te parshikonte dhe te ardhmne. Po kujdes se po bihem ne paradoxe ama!!!!!
Mendimi eshte ky:
TEOREME
BASHKESIA E DUKURIVE NATYRORE TE CILAT NUK MUND TE SHPJEGOHEN ME ANE TE METODAVE SHKENCORE-RACIONALE , QUHET ZOT.
Hej mos i ngaterroni gjerat mund te quhej edhe "Xhorxh" varet nga konvencionet.
Ku eshte mendimi im. Mund te kuptohet shume thjesht se une kam zgjedhur rrugen e shkences per shpjegimin e natyres dhe jo rrugem e Zotit (qe sipas jush qendron mbi natyren dhe rrjedhimisht qenka akoma me i komplikuar) per te shpjeguar natyren.
I them faleminderit Dionisit qe me dha mundesine per te reflektuar.

Modifikuar nga ipersfera datė 17/01/2005 ora 14:21

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2005 14:04
ipersfera nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ipersfera Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ipersfera (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ipersfera Shto ipersfera nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ipersfera nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Citim:
Po citoj ato që tha ipersfera
Tani ti po me kerkon te shkruaj per Zotin. Po une nuk besoj tek Zoti dhe nuk e kam marre ndonjehere mundimin te gjykoj per ekzistencen apo mos-ekzistencen e Tij. .


flasim lire pa keqkuptime) Tani merr mundimin dhe gjyko per ekzistencen e tij

I nderuari ipersfera! Na thuaj edhe diç:

Nga na paraqitet fjala Zot, kur ti thua qe nuk e ekziston zoti, dhe qe nuk e besonke!? Mos valle erdhi nga ndonje Planet tjeter zoti!?...

Nuk dua te ve shkrime te tjera sepse nuk e shoh edhe aq te nevojshme per te nderhyre me mendimet e mia...

Shkruhemi

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2005 14:38
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Wink

Nuk eshte e shendoshe te te bindi ne mendimet tua, filozofia nuk kerkon bindje dhe imponim i nderuari dhe shume i respekuari ipersfera...

Ti vazhdo te shkruash, une me kenaqesi do t'i lexoj postimet e tua

respekte, plloshtani

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2005 15:16
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Citim:
Po citoj ato që tha ipersfera
TEOREME
BASHKESIA E DUKURIVE NATYRORE TE CILAT NUK MUND TE SHPJEGOHEN ME ANE TE METODAVE SHKENCORE-RACIONALE , QUHET ZOT.
.




pra, kjo quhet aksiom..qe the pak me lart.
shkenca kohet e fundit ka zbuluar sekush e ka krijuar boten nme metoda shkencore, analitike dhe bindese duke hedhur poshte me fakte teorin e darvinit.
Lexo me shume dhe nuk do rrish duke bere bla bla bla me ne...
OK Xhimi!!!

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2005 11:06
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ipersfera
Parazit

Regjistruar: 21/02/2003
Vendbanimi: v.k.
Mesazhe: 58

Plloshtan sinqerisht shume faleminderit per ftesen.

Ndersa sa per ty Isra une nuk e di se ku i lexon ato gjera dhe me ca merresh ne jeten e perditshme por duhet te dish nje gje qe per te gjith ecka une flas jam ne kontakt te perditshem dhe skam degjuar legjenda te tilla. Me kujton nje dite qe po lexoja gazeten Metro dhe thoshte qe shkencetaret kishin pare Big Bangun, apo njehere tjeter qe kishin kaluar shpejtesine e drites. Pastaj mos harro qe dhe vete Kurhan e pohon evolucionin ne mos gabohem. Nuk ka rendesi se eshte evolucion i Darvinit apo Engelsit apo i Qemalit. Mos u mundo te perparosh ne mendime duke degjuar te tjeret. Mundohu nje sekonde ne dite te pyesesh vehten se kush je. Atehere mbase do kuptosh edhe fjalimet e mia.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2005 13:09
ipersfera nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ipersfera Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ipersfera (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ipersfera Shto ipersfera nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ipersfera nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Citim:
Po citoj ato që tha ipersfera
Plloshtan sinqerisht shume faleminderit per ftesen.

Ndersa sa per ty Isra une nuk e di se ku i lexon ato gjera dhe me ca merresh ne jeten e perditshme . Mos u mundo te perparosh ne mendime duke degjuar te tjeret. Mundohu nje sekonde ne dite te pyesesh vehten se kush je. Atehere mbase do kuptosh edhe fjalimet e mia.



e di mire se kush jam, pse kam lindur dhe se cfare bej.
Ti me duket se jo, mgjth, eshte puna jote....
hulumtim te mbare ne germimet e tua ipersferike..
dhe me cool djalosh....

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2005 14:05
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dionis
piktor

Regjistruar: 15/04/2004
Vendbanimi: ne piknik
Mesazhe: 205

Me vjen mir qe ke bo nje selektim pergjat mesazhit tim...Te lumt ipersfera...Megjithat une thash dicka per zotin, po ti ende ske then per zotin si nje emer te vecant ne kete bot...

pershednetje ipersfera

Dionis

__________________
Karakteri eshte pasqyra e njeriut.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Janar 2005 14:23
Dionis nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dionis Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dionis (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dionis Shto Dionis nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dionis nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Sinqerisht... s'i lexova të gjitha shkrimet mbi temën, por, "po fus edhe unë hundët" në të...
Për mendimin tim 1 nga mendjet më pjellore të njerëzimit ka qenë ajo që, duke parë perënditë (të krijuara nga njerëzimi) dhe njerëzimin, ka krijuar perëndinë; thjesht duke u bazuar në nevojën e njerëzimit për të pasur 1 idhull, dhe që pikërisht ai (perëndia) duhet të përmblidhte të gjitha dhuntitë natyrore "mbinjerëzore".

Modifikuar nga Perendia datė 20/01/2005 ora 00:58

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2005 00:41
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

ZOTI...

Djema , mos dilni nga tema.

Sado qe te lodhemi ne kurre nuk mund ta gjejme se cfar eshte ZOTI.Vete ndertimi i mendjes tone nuk e ka fuqine te kuptoje se cfar eshte Zoti.
Flitet shume per engjejt....por,edhe engjejt nuk mund ta dine se cfar eshte Zoti.
Perderisa nuk ka fillim dhe fund,cila mendje mund ta kuptoje kete gje.Sado inteligjence e tmerrshme te jete ne kete mendje,ajo kurre nuk arrin deri atje...pra tek konceptet " pa fillim" dhe "pa fund"
Ne qoftese ateisti thote se Zoti na qenka mos shpjegimi racional i fakteve apo dukurive,do t'i thoshja se ai nuk ka te drejte as te dashuroje e as te pelqeje nje film a pikture.
Ndjenja,kete dhurate te madhe qe na ka bere Krijuesi,nuk ben pjese ne dukurite e as ne faktet.
Askush nga ne,nuk mund ta deshmoje dashurine e tij,vecse me fjale !
Askush nga ne nuk mund ta provoje !
Ne qoftese ateisti do me thote qe ne kete pike shikohen sakrificat, do t'i pergjigjem se ato vijne si pasoje e egoizmit apo edhe e nje kompleksiteti qe ndodh ne tru.
Pra vertet qe ne te gjithe e pranojme ndjenjen,por asnjeri nuk mund ta paraqese si fakt rracional.
Askush nuk ka dinjitetin te zbuloje Zotin nga qeniet qe Ai ka krijuar.
Ne qoftese dime se cfar ka ne Hene,ne ende nuk dime se cfar kemi ne koken tone.
Me kete dua te them se: po qe fjala per zbulim,nuk kemi arritur te zberthejme veten tone,trupin tone,trurin tone( sa per shpirtin as qe behet fjale).
Pse ka ndodhur kjo ? Kane kaluar mijera e mijera vjet qe njeriu ben perpjektjet e zbulimit te tij qofte nga ana shkencore ,qofte edhe nga ana filozofike....por,nuk ja ka dale mbane.
Kjo ka ndodhur se, cdo gje Zoti e ka bere te pafundme ashtu sic eshte Vete.
Pra te dashur zoterinj, le te diskutojme per Zotin,por,per vec adhurimit ndaj Tij,ne nuk kemi fuqi tjeter.
Me rrespekt
Kontinenti

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2005 07:55
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:33 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 44 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.