Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > sa ka jetuar njeriu Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

sa ka jetuar njeriu

e dini se ne nje kohe njeriu jetonte mbi 100 vjet/shume nga ju do te thone se jane budallalliqe por jo/njeriu qe ka jetuar me gjate quhet metuselahu dhe jetoi 969 vjet,
.eshte dicka e vertet. flm

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shtator 2004 21:23
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Skarlet
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/12/2004
Vendbanimi: Australia
Mesazhe: 62

Nik Seriozi Pershendetje,

Ke te drejte kur shkruan se njehere e nje kohe njerzit jetonin mbi 100-vjet, por a je i sigurte qe ky 'Metuselahu' i cili jetoj 969-vjet ishte njeri??

Ne njohurine time personi me jetegjatesine me te madhe te te tera kohrave eshte nje grua franceze- Jeanne Luise Calment. 21/02/1875 - 04/08/1997.
Lindur ne Arles te Frances, jetoi 122- vjet.

__________________
Lot's of people are willing to die for the person they love...; wich is a pitty, for it is a much grander thing to live for that person...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2004 12:28
Skarlet nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Skarlet Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Skarlet (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Skarlet Shto Skarlet nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Skarlet nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Eshte e vertete qe njerezit para shume shekujsh kane jetuar shume. psh, Te dhena kemi nga librat fetar, Adami njeriu i pare ka jetuar mbi 900 vjet me duket.
Nuhu (NOe) ka jetuar 850 vjet...dhe ky fakt eshte edhe ne Kuran.

Gjithashtu kam lexuar qe shkallet e Butrintit jane te medha, te gjata, gjithashtu dhe antikitete te tjera te permasave te tilla, sepse njerezit kane qene shume te gjate, rreth mbi 2 metra..
keshtu qe une besoj se njerezit para qindra shekujsh kane jetuar gjate derisa erdhi duke u zvogeluar jetegjatesia. shyqyr se kush jetonte aq shume..e kush do na bente ysmet se.....ster ster ster ster mbesa:p

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2005 12:55
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Ata qe kane jetuar 900 vjet sa muaj e ka pasur vitin?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2005 19:11
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dieFaustNeu
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 26/11/2004
Vendbanimi: atje
Mesazhe: 786

Citim:
Po citoj ato që tha Endri
Ata qe kane jetuar 900 vjet sa muaj e ka pasur vitin?


13 muaj nga 40 dit secili....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2005 21:31
dieFaustNeu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dieFaustNeu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dieFaustNeu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dieFaustNeu Shto dieFaustNeu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dieFaustNeu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

900 vjet... 2 metra...


njerezit me perpara jetonin shume me pak se ne tani.

njerezit me perpara kane qene me te shkurter se ne tani.
kete e provojne armaturat e mesjetes (disa prej te cilave i kam pare konkretisht ne nje muze), te cilat nuk i pershtaten nje burri luftetar. Nga ana tjeter kane qene me te fuqishem, mund te luftonin me shpata te cilat njeriu i zakonshem tani ka veshtiresi t'i ngreje dhe hanin tmerresisht me shume se ne.

hajt tani shkoni gjeni varrin e adamit dhe te noes te na e provoni sa te gjate kane qeneah, szkoda gadaę...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2005 21:58
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

969 vjet i bie te jete afro 25 metra njeriu... Afersisht sa nje minare te xhamise sulltan Ahmet

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 08:21
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Citim:
Po citoj ato që tha wydra
900 vjet... 2 metra...


njerezit me perpara jetonin shume me pak se ne tani.

njerezit me perpara kane qene me te shkurter se ne tani.
kete e provojne armaturat e mesjetes (disa prej te cilave i kam pare konkretisht ne nje muze), te cilat nuk i pershtaten nje burri luftetar. Nga ana tjeter kane qene me te fuqishem, mund te luftonin me shpata te cilat njeriu i zakonshem tani ka veshtiresi t'i ngreje dhe hanin tmerresisht me shume se ne.

hajt tani shkoni gjeni varrin e adamit dhe te noes te na e provoni sa te gjate kane qeneah, szkoda gadaę...
ia ke fut kot plako....
Ata qe ke pare ti ne muze, mund ti perkasin atyre njrezve te 5 apo 6 shekujve me pare, por po te flasim per fillimin e njerzimit Wydra, qe kane jetuar me gjate dhe kane qene te gjate kete se luan as topi.Se sbesoni ju, pune per ju...

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 08:22
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

o isra... dakort mi lal, secili ka mendimin e vet, disa besojne ato qe lexojne, disa ato qe shikojne... po pse me bere plak njehere! Jo per gje po une jam goce, me duket vetja dhe si e re madje!


fillimi i njerezimit the? Po si eshte e mundur qe arkeologet s'kane gjetur keshtu skelete "gjigandesh" sic thua ti? Apo hane buken kot

E mire, se po kapem kot, e di qe je fetare, keshtu qe shkenca s'ta mbush dot mendjen, prandaj eshte e kote ta vazhdojme diskutimin...

ja kalofsh mire

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 18:06
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Citim:
Po citoj ato që tha wydra
o isra... dakort mi lal, secili ka mendimin e vet, disa besojne ato qe lexojne, disa ato qe shikojne... po pse me bere plak njehere! Jo per gje po une jam goce, me duket vetja dhe si e re madje!


fillimi i njerezimit the? Po si eshte e mundur qe arkeologet s'kane gjetur keshtu skelete "gjigandesh" sic thua ti? Apo hane buken kot

E mire, se po kapem kot, e di qe je fetare, keshtu qe shkenca s'ta mbush dot mendjen, prandaj eshte e kote ta vazhdojme diskutimin...

ja kalofsh mireWydrushe, po kush tha qe je plak mi, ti je goc e vogel mi lepurushe, po citova ate vargun e kenges "ia ke fut kot plako" ne fakt keshtu s'eshte titulli po keshtu ka ngel si thenie..
nejse mo, sa per temen ca te them mi lol, kaq di kaq thashe. rendesi ka qe me kuptove.
hajt, dit te mbare dhe befsh qejf.:p

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2005 07:53
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:07 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > sa ka jetuar njeriu

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.