Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Kur te beheni prinder, cfare emri mendoni ti vini femijeve tuaj...?!
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
arsona
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/11/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 786

Pershendetje te gjitheve,

Une kam deshir qe nese te jet vajz do doaj tja vija emrin Eriela ose Leonora, dhe nese do jet djal atere  varet si do doj tja vere mami ime emrin qe shpresoj te jet i bukur, dhe shqipetar

__________________
Find the light that makes you
shine and then use those rays to illuminate your way

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Mars 2007 07:01
arsona nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arsona Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me arsona (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: arsona Shto arsona nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arsona nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Re: nuk dua ta ndiej veten apsolutisht te ndryshem nga ju

Citim:
Po citoj ato që tha lubi
Une nuk kam njehere per njehere perse te mendohem pasi deri tani i kam fale zotit dy femije:

djali im 6 vjecar--EMILI -(m.q.s kam mbaruar filozofine si dege emrin ia vura ne nderim te Emil Dyrhejm dhe sidomos shkrimtarit e filozofit Emil Zola)

vajza ime 1 vjecare---ERGI-(emri eshte sajuar duke bashkuar dy germat e para te dy emrave tane si prinder te saj)

Uroj e shpresoj tju pelqejne.




ti kesh me jete e shendet femijet, emrat mjafton qe te pelqejne ty e familjareve te tu.mendoj se nuk jemi ketu per te gjykuar por per te ndare idete tona.


p.s - filozofe po ama gramatiken nuk e paske shume mire --- shkruhet absolutisht dhe jo aPsolutisht:p



peace

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2007 12:36
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Mendoj se vendosja e emrave nga bashkimi i germave te emrave te prinderve eshte gje e bukur per mua.Psh nqse do te lindja nje djale do ti vendosja emrin ergler.Eshte bashkimi i shkronjave te emrave te tre djemve te mij.Po te ishte vajze do ti shtoja a ne fund,mbasi kombinimi i ustallareve eshte abstrakt.
Edhe Emil tingellon bukur ne shqip.Per mua ne fund te fundit do ish mire qe emrat e huaj te shqiptohen bukur e kuptueshem ne shqip.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 12:26
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
Mendoj se vendosja e emrave nga bashkimi i germave te emrave te prinderve eshte gje e bukur per mua.Psh nqse do te lindja nje djale do ti vendosja emrin ergler.Eshte bashkimi i shkronjave te emrave te tre djemve te mij.Po te ishte vajze do ti shtoja a ne fund,mbasi kombinimi i ustallareve eshte abstrakt.
Edhe Emil tingellon bukur ne shqip.Per mua ne fund te fundit do ish mire qe emrat e huaj te shqiptohen bukur e kuptueshem ne shqip.




me pelqeu ky konstatimi qe eshte gje e bukur vendosja e emrave duke bashkuar germa nga emra te tjere.
eshte gje shume e mire, per mendimin tim, goxha sinjifikative dhe origjinale apo jo.
por per me teper me pelqeu ajo qe the "do ish mire qe emrat e huaj te shqiptohen bukur e kuptueshem ne shqip" .
bukur dmth, mos te jemi fanatil deri ne ate pike sa te bejme diskriminim, patriot por jo nacionalist.nqs nje emer eshte i bukur edhe i huaj mund te perdoret, por ama, kur gjyshi psh te therrase ne emer nipin ose mbesen e tij te dij se cfare te thoje jo psh si me ka ndodhur te degjoj anxhe'la (me theks te e) apo ku di une, xhesi'ka (me theks te i).
ose rast tjeter, nuk mund ti vesh emrin djalit psh "Karl" se ne shkolle do tallin trapin te gjithe me ate, e jo vetem ne shkolle, po per tere jeten :p






peace

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Mars 2007 13:01
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha bad_drawn_boy


amor alucius edhe une "ta mbeshtes", por jo plotesisht, p.sh une per veten time ashtu them qe ti ve emra shqiptar femijeve te mi (kete nuk e diskutoj!) por, ka nje por, si ne ate rastin kur une tregova me siper per dajat e mi, te cilet mbase (mendoj) nuk e kane marre vete vendimin qe ti quajne ne ate menyre femijet e tyre por mund te kene ndikuar (gjithmone sipas meje...!) fakti qe ata kane nuse te huaja, dmth jo shqiptare. por gjithsesi si princip une jam shume dakord per emra shqiptar.
dhe une kam shume zili nga kjo ane kosovaret te cilet vetem dhe ekskluzivisht i vene emra shqiptare femijeve te tyre.
peace


Well,ti je aq cun i zgjuar sa mos te frekuentosh ato te huaj qe s'respektojne kulturen tende?Apo gabohem?Nese njeriu vendos te frekuentoje te huaj atehere duhet perhere te kujdeset qe femija te edukohet 50%-50%.Jane te huaj?Qofshin me jete.C'ju jep te drejte me shume atyre qe te vendosin per emrat e femijeve?Pastaj nese shqipetari ka martuar nje te huaj tamam,pra jo individet qe qendrojne ne margjilitetin e shoqerise e qe mendojne qe kultura e tyre eshte superiore,do propozoje vete qe emrin femijes te ja ver shqipetar.Ne kete forme mundohet te ja perfaqesoje pak me shume kulturen e partnerit/partneres e ta beje te ndihet me mire.Se fundja i huaji nuk eshte ai qe ka lene vendlindjen,familjen,shoqerine...

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2007 22:30
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
adOrabLe KoRcAre
cUtE_LiL_DrEq

Regjistruar: 04/03/2007
Vendbanimi: uSa
Mesazhe: 40

Wink

Emri im i preferuar per vajzat esht Isabela, Briana, ose Joana, kurse per djem skam shum Alex, ose Leo, tani boll juve me gjith ato emra koti.. ci keni mo ato emrash ashu "agron" ewww lol

__________________
*GooD GirLs R BaD GirLs thAt DonT Get CouGht*

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2007 23:02
adOrabLe KoRcAre nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė adOrabLe KoRcAre Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me adOrabLe KoRcAre (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: adOrabLe KoRcAre Shto adOrabLe KoRcAre nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto adOrabLe KoRcAre nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

He bre Korça nuk te pelqeka emri Agron me çupke, pse me yt ate e jot eme si i kane emrat Brad e Angelina?!!!
--------shaka kjo-------- (por si gjithmone gjysma e se vertetes...)

jo, e bera kete premese per te thene se psh, ketu ku jam une (itali) te njejtat emra kane italianet 2000 vjet qe perdorin, gjithmone te njejtet (90%).
keshtu qe pse jo...!
eshte njesoj si psh:

une jam me origjine nga Skrapari, familja ime jeton ne Tirane, im vella ka filluar te flase me nje theks "tirons" qe mua kjo nuk me pelqen hiç, (pavaresisht se ai eshte vetem 17 vjeç), kjo gje tregon dobesi per vete individin, qe forcohet, ose peson nje ndryshim te sforcuar per tu qene i pranuar, pra nuk ka nje autostima te mjaftueshme...

e njejta gje ndodh edhe per emrat dmth: eshte ai qe i ndryshon se eshte bere pak snob, pastaj eshte ai tjetri qe e ben sepse i duket mire per nje gje apo nje tjeter etj...
kjo tregon dobesi...


nejse se e zgjata shume edhe une, opo beni si tjua ndjeje e bardha zemer.








peace

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2007 15:16
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius

Well,ti je aq cun i zgjuar sa mos te frekuentosh ato te huaj qe s'respektojne kulturen tende?Apo gabohem?Nese njeriu vendos te frekuentoje te huaj atehere duhet perhere te kujdeset qe femija te edukohet 50%-50%.Jane te huaj?Qofshin me jete.C'ju jep te drejte me shume atyre qe te vendosin per emrat e femijeve?Pastaj nese shqipetari ka martuar nje te huaj tamam,pra jo individet qe qendrojne ne margjilitetin e shoqerise e qe mendojne qe kultura e tyre eshte superiore,do propozoje vete qe emrin femijes te ja ver shqipetar.Ne kete forme mundohet te ja perfaqesoje pak me shume kulturen e partnerit/partneres e ta beje te ndihet me mire.Se fundja i huaji nuk eshte ai qe ka lene vendlindjen,familjen,shoqerine...







pse me goce qenke kaq e "spleen-uar" ?
jeta eshte e bukur, dielli po fillon te rilinde keto dite, dil jashte bej nje shetitje etj...

edhe keto arrihen me pune, me sakrifice, me mundim...
mire pra mire


ah me kete rast GEZUAR PRANVEREN TE GJITHEVE O NJEREZ thuhet apo jo?
edhe pse duhet te presim daten 21 per ta festuar "me rregull"




peace and sunshine

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2007 15:22
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Citim:
Po citoj ato që tha adOrabLe KoRcAre
Emri im i preferuar per vajzat esht Isabela, Briana, ose Joana, kurse per djem skam shum Alex, ose Leo, tani boll juve me gjith ato emra koti.. ci keni mo ato emrash ashu "agron" ewww lol


Faleminderit.

ps. emri agron nuk eshte ewww mi, ai ka qene mbret; ta kesh per nder qe i ven femijes nje emer mbreti.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2007 17:09
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha bad_drawn_boy
pse me goce qenke kaq e "spleen-uar" ?
jeta eshte e bukur, dielli po fillon te rilinde keto dite, dil jashte bej nje shetitje etj...

edhe keto arrihen me pune, me sakrifice, me mundim...
mire pra mire


ah me kete rast GEZUAR PRANVEREN TE GJITHEVE O NJEREZ thuhet apo jo?
edhe pse duhet te presim daten 21 per ta festuar "me rregull"

peace and sunshine



Kjo s'eshte pergjigje e vlefeshme,sunshine

Persa i perket jetes te bukur,nuk kam nevoje te vije pranvera per ta shijuar

P.s.Sunshine,mund te provosh perhere te me nxjerresh nga spleen-i im.Wouldn't you?!

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2007 20:15
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:09 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 2 [3] 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Kur te beheni prinder, cfare emri mendoni ti vini femijeve tuaj...?!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.