Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > cili eshte libri i fundit qe keni lexuar.. Vlerėsimi i Temės: 5 votime, mesatarja 4.60.
Gjithsej 101 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Bledumi
----------

Regjistruar: 06/09/2003
Vendbanimi: Tr
Mesazhe: 2110

Citim:
Po citoj ato që tha kriskorcari
nje nga librat qe e kam lexuar kohet e fundit eshte "Kamasutra" ja u rekomandoj te gjitheve por kujdes! Per ata qe kane probleme me zemren ju keshilloj ta kene doktorin prane, se mos i zere ndonje heart atack.


Po eshte shume i vjeter ky lal..Ky liber lexohet qe ne djep..
Dukesh qe je akoma aty,meqe qenka libri i fundit qe paske lezuar..

Une i futa nje te rilexuar "Alkimistit",me te vertete me ktheu 4-5 vjet mbrapa...

__________________
Leku shkon e vjen, shoqerine nuk ke ku e gjen.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2004 22:43
Bledumi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Bledumi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Bledumi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Bledumi Shto Bledumi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Bledumi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Thumbs up

Amorit

Edhe ty te pelqen teatri absurd?

me ka mbetur ne mendje skena me kepucet dhe pemen .Kam kohe qe e kam lexuar por me ka terhequr vertet.
Me pelqen teatri absurd se ka pak dekor ,shume te zhvilluar mimiken pak personazhe dhe shume filozofi.

E nisa njehere te shkruaja nje komedi te tille absurdi por vetem tek akti I /skena e dyte arrita. :p

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Maj 2004 02:12
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Re: Amorit

Citim:
Po citoj ato që tha lorie
Edhe ty te pelqen teatri absurd?

me ka mbetur ne mendje skena me kepucet dhe pemen .Kam kohe qe e kam lexuar por me ka terhequr vertet.
Me pelqen teatri absurd se ka pak dekor ,shume te zhvilluar mimiken pak personazhe dhe shume filozofi.

E nisa njehere te shkruaja nje komedi te tille absurdi por vetem tek akti I /skena e dyte arrita. :p


Teatri absurd lindi pikerishtnga fakti qe rryma e teatrit qe zoteronte ishte komercializuar shume ndaj mban shume pak decor.

Nese e pelqej?
E di?Kjo rryme kur beja te mesmen s'ma ka pelqyer fare por duke evoluar zbulova kenaqesine e rrymave te tilla.Teatri absurd me pelqen sidomos ai i Becket dhe Ionesco.

Qe te shkruash dicka te tille jam e bindur qe duhet te ndjesh ate qe ndien ato mbas luftes se dyte boterore,ndryshe ne "qeniet tokesore" nuk do arrinim te zhvishnim trurin nga vlerat e teatrin me te cilin jemi mesuar.

Te keshilloj dhe Bertholt Brecht te nje rryme tjeter,te teatrit epik.Verfremdung qe ka perdorur ai ne veprat e tija te ndryshme eshte i paarrishem.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Maj 2004 19:29
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
macekeqe
e perkedhelur

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: Ne boten time
Mesazhe: 614

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius
Ne pritje te Godot.
U shkrua nga Becket ne 1952(ne mos gaboj).
Ka dy pjese(nuk e di si quhet ne shqip).Ka 2 personazhe kryesor:Vladimir(=Didi) dhe Estragon(Gogo).Jane endacake,nuk dime shume per to,askush nuk di lidhjet qe kane ndermjet tyre.E vetmja gje qe dihet eshte qe presin Godot gjate gjithe kohes.Dhe provojne te mbushin kohen me gjera te pakuptimta.Dicka ESENCIALE qe duhet te dihet para se te lexohet ky liber eshte qe ben pjese ne Teatrin Absurd!
-Dy personage te tjere jane Pozzo(drejtuesi)& Lucky (sllav).
Eshte dhe nje cun qe vjen te je tregoje qe Godot ndoshta do vije neser.
Por kush eshte Godot?Cfare perfaqeson ai?
Autori nuk ka pranuar te jap nje spjegim ne lidhje me kete pyetje,ai tha(nga nje interviste e tije qe kam lexuar)i takon publikut te vendose se cfare rroli ti jape.
Mund te perfaqesoje shpresen per dicka qe ndoshta nje dite do vije si psh shpresen per nje te ardhme te bukur mbas mizerjes te kaluar gjate luftes se dyte boterore,madje dhe nje i burgosur qe eshte ne pritje te lirise...
Une e kam pare dhe te luajtur si teater dhe mesa kam lexuar Becket ishte shume strikt ne lidhje me rekwisitet qe duhet te perdoreshin ne sjelljen ne skene te kesaj pjese si psh njehere ka nxjerrur ne gjygj nje kompani teatrale pasi keta kane luajtur kete pjese me mč shume rekwisite se sa kishte vendosur Becket.Trashiguesit e tije e vazhdojne kete gje.

E kam dashuruar si liber,por jam sigurisht e mendimit qe nje liber me nje tematike te tille ose e pelqen ose jo.Nuk mund ta nuancosh shume.Gjithashtu mendoj qe varet shume dhe nga karakteri i njeriut dhe nga vizionet e tija.



Ah amor dhe une e kam lexuar "En attendent Godot" para 2 vjetesh. Ne fakt nuk me pelqeu shume sepse dihet qe gjerat qe studjohen ne shkolle shpesh here studjohen pa pasion( sidomos sepse duhet ta dija permendsh). Mgjth me kane ngelur shume gjera akoma ne mendje te atij libri, sidomos gjerat me absurde qe benin keta. Mbase po ta rilexoj do ta shikoj ne menyre ndryshe kete here, sepse me pare nuk kuptoja teatrin e absurdit.

__________________
Se ami una persona lasciala andare: se torna da te č tuo, se non torna non lo č mai stato

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Maj 2004 00:52
macekeqe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė macekeqe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me macekeqe (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: macekeqe Shto macekeqe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto macekeqe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Libri i fundit qe i Filip NDOCAJT "DUKE KERKUAR LUMTURINE".

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Maj 2004 16:39
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Rruga e kthimit----Erih Maria Remark.
Liber shume i bukur, megjithate (per fat te keq) perkthimi ishte larg shqiperimeve te te madhit Robert Shvarc.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Maj 2004 20:46
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Talking

Ja dhe Remarkistet Me pelqen dhe mua by the way.
Une dje po rilexoja ca fragmente te Dr.Pascal nga Zola

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Maj 2004 20:51
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

preja e nje martese te lodhur
rudina xhunga

shume interesant. ua keshilloj te gjitheve. lexohet per 3-4 ore.

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Qershor 2004 16:52
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

GJUHA E PERENDIVE. Eshte liber qe verteton lashtesine jo vetem te gjuhes shqipe (pellazgjike) por edhe kulturen dhe traditat e mrekullueshme te pellazgeve (dhe te pasardhesve te tyre:shqiptaret, arvanitasit, greket dhe maqedonasit) Eshte nje liber vertet fantastik. Do ua keshilloja shume atyre "kopetenteve" qe u japin leksione te tjereve per "varferine" e gjuhes shqipe.

P.S Amor kishe gje me Remarkistat ti? (jo po qe ta dime ne :p )

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Qershor 2004 18:32
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Te thote gje ty nr. 72 ? hahahaha,lere se kur me thane kam qeshe me lote :p

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Qershor 2004 18:36
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:44 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 101 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Bota e librit > cili eshte libri i fundit qe keni lexuar..

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.