Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > 70%musliman ne shqiperi,qendron kjo shifer akoma
Gjithsej 14 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
BETERRI
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 03/05/2004
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 185

70%musliman ne shqiperi,qendron kjo shifer akoma

me perpara flitej se shqiperine e perbenin 70%muslimane dhe 30% kristian,une mendoj se kjo shifer ka ndryshuar shume ne disfavor te muslimaneve.ju lutem te diskutojme mbi kete teme,faleminderit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2004 16:58
BETERRI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRI Shto BETERRI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shėn Albani
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2004
Vendbanimi: Evrope
Mesazhe: 53

70% nuk kane qene kurre. Tash mund te jete e kunderta e saj apo ndoshta edhe keshtu: 30 ateist, 50 % krishtere, 10 deist dhe 10 musliman qe e praktikojne...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2004 17:20
Shėn Albani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shėn Albani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shėn Albani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shėn Albani Shto Shėn Albani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shėn Albani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BETERRI
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 03/05/2004
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 185

hahahahahahahahah,ndoshta.

kurse une po shtoj se nga ai 10%6% jane me kombesi arabe dhe 4% jane pleqte plakat dhe ndonji i ri qe enderron te behet sheik.shnet e pare p.s ku e msun mer vlla arabishten kaq shpejt,deri dje nuk dishin mire shqip??

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2004 18:23
BETERRI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRI Shto BETERRI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha Shën Albani
70% nuk kane qene kurre. Tash mund te jete e kunderta e saj apo ndoshta edhe keshtu: 30 ateist, 50 % krishtere, 10 deist dhe 10 musliman qe e praktikojne...

Nga te vine keto te dhena gjeniale Shčn ?
Ke bere studime ne fushen fetare?Apo ne ate sociale?Ku mund ti gjej rezultatet e kerkimeve tuaja brilante?
Tani une po flas me fakte nese nuk te vjen keq e jo nga bindjet e semura fetare:

Qe nga pushtimi Otoman,shumica e shqipetareve ka qene myslimane(70%),Ortodoks(20%),katolike(10%).

Ja ku e ke dhe proven:
http://en.wikipedia.org/wiki/Albania

Tani befsh qejf i dashur!
Mund te thuash dhe "E shenjta Marigo"

P.S Te dhenat jane rinovuar

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2004 22:07
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shėn Albani
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2004
Vendbanimi: Evrope
Mesazhe: 53

Nese berja synet eshte kusht per tu konsideruar musliman, atehere mund te kesh te drejte, por synet behen edhe jahudite...
Por, nese religjioz konsiderohet ai qe praktikon fejen , atehere numrat e mi jane real dhe aktual, ndersa tuat jane te vjetra dhe imagjinar. Prishtina ka gati 700.000 banore , por asnje xhami nuk mbushet....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2004 22:17
Shėn Albani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shėn Albani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shėn Albani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shėn Albani Shto Shėn Albani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shėn Albani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Une te dhashe dhe linkun,te dhenat jane te rinovuara konstant.
Por kjo e besimit vlen si per myslimanet ashtu dhe per katoliket e ortodokset.Nese doje te thoje dicka kuptimplote mund te perdorje fraza si"besimi ne Shqiperi njeh renie te dukeshme tek te gjitha fete"
Pastaj "berja synet" sic e perdore ti ka baza higjenieke dhe nuk eshte perdorur vetem tek myslimanet por kryesisht tek njerezit qe nuk kishin access te plote ne uje si psh ne shkretetira etj.

Ciao

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2004 22:20
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shėn Albani
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2004
Vendbanimi: Evrope
Mesazhe: 53

Une nuk di se kur eshte bere regjistrimi i fundit i popullesise dhe kur jane dreklaruar shqipatret per religjionin etyre, mirepo e di se I . Kadare shume here ka perseritur ne gazeta perendimore se ne Shqiperi gjendja eshet permiresuar duskhem ne favor te krishterimit...
...Ne kishe shkohet nje here ne jave, ne xhami pese here ne dite, ne kushtet moderne islami si fe nuk mund te rezistoje, nuk ehste kompatibel me kohen, se njerzit debohen nga puna nese falen pese here ne dite, koha e dembelllekut ka ikur...

Muslimanizmi si fe mund te mbijetoje vetem ne vende agrare, por ne vende industriale kjo fe nuk mund te mbijetoje se punedhenesi ta ndalon respektimin e rregullave fetare islamike, madje nuk pushohet te premten, por te dielen, diten krishtere, madje vitet nuk numrohen sipas islamit , diku 1472 apo cili viti eshte tash te arabet, por viti krishter 2004...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2004 22:29
Shėn Albani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shėn Albani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shėn Albani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shėn Albani Shto Shėn Albani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shėn Albani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

I.Kadare?
Kush eshte?Nje njeri (shkrimtar)qe ben deklarata te renda ne shume raste non-koshiente.Une bera vite jashte dhe akoma nuk arrita ta degjoj emerin e tije ne boten literare boterore si nje figure brilante.(edhe pse kam gati gjitha veprat e tija ne bibilioteken e shtepise--ne shqip,te sjellura nga Shqiperia se ketu s'gjinden-,por kjo pastaj si shenje me teper nacionalizmi :p )
Ti shkon cdo jave ne kishe?
Jam rritur ne mes miqesh qe kishin fene Christiane por gjate tere ketyre viteve kane shkelur kishen vetem ne raste vdekjesh.
Cfare me thua ne kete rast?
Njerez radikale si puna juaj...le te themi qe me japin nje ndjenje jo rehatlleku,dhe e dini pse?Sepse me keto ide jeni ne gjendje te arrini larg si pasoje e bindjeve te gabuara.
Kush je ti qe te besh deklarata mbi fene myslimane?Ne postimet qe bera mesiper thashe dicka qe te ulte besimin tend?Une e respektoj edhe pse jam e nje feje tjeter,por ajo qe shprehe mesiper eshte mungese e dukeshme respekti ndaj qenies humane dhe kultures/religionit...te tije.
Deri tani nuk njoh myslimane te konvertuar,ndaj nuk kuptoj si mund te zhduket.Mund te thoni qe besimi fetar eshte kryesisht ne zhdukje por jo vetem nje fe !
Keni uje te akullt afer?"Tkurreni" cike gjendjen e trurit

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2004 22:46
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shėn Albani
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2004
Vendbanimi: Evrope
Mesazhe: 53

Une i besoj Zotit, vetem Zotit, Muhameti eshte perralle, Dhjata e VJETER ESHTE legjend. Krishterimi ESHTE humanizem par exellence!

Krishterimi synonte, jo prifeterinjet, por mesimi krishter synonte crrenjosjen e luftes, te kujtohet ajo e faqes... dhe cka je nese e don vetem mikun e jo armikun, mirepo pastaj erdhi Muhameti , gjeneral ushtrie, percau boten, nisi luften dhe per 200 vite me pushtime arriti te kufijt kinez. Krishterimi pa lufte tek ne vitin 370 u tolerua si fe nga Konstatini i madh. Pra pas 400 viteve akoma nuk kishte nje vend qe i besonte, e Muhameti duke prere koka, udhehoqi mbi njezet luftera, duek shkatuar mjerim, duke djegur shtepi, duke qare femijet, madje vrau edhe xhaxhain e vet i cili e konsideronte poet, konvertoi njerzit me dhune dhe shpalli shtetin e pare islamik ne bote me emrin: "Teokratia e Allahut dhe e te derguarit te tij." Lexoi edhe letrat qe i dergon ai mbreterve..."

Nese nje profet i ka duart me gjak , ai nuk mund te jete profet. Zoti eshte dashuria maksimale dhe absolute, por jo prerja e kokave. Nese don t“i besosh nje luftetari, atehere hidhju ne perqafim Skenderbeut, por jo nje tregtari, jo nje njeriu qe kishte 16 gra, jo nje njeriu qe martoi nje vogelushe ne moshen 9 vjecare, jo nje njeri,qe djalit te vet adoptiv i mori nusen, jo nje njeri qe toleronte thyerjen e kurores kur mashkulli eshte jasht shtepise, jo nje njeriu i cili diskriminon familjen dhe toleron martesen ne grupe...Zoti ta ka dhene mendjen, merre akullin, dhe gjeje Zotin tend, por nese eshte paftyresi ta kopjosh jeten e profetit tend, atehere profet nuk ke! Gjeje dikund tejter, jo te uniformat ...Zoti do ta beje ty kete pyetje : Si munde te besosh se une jam i cmendur dhe nuk dergoj religjionin me shkrime direkte, por per Kuranin me duhen 20 vite, a mednon se une isha aq pertac, aq i mjere, e une krijoj makro dhe mikrokosmosin per ca sekonda , e per Kuranin me duhen lufta, shpata, gjak e dy dekada ???

Ti do t“i thuash se u mashtrove, se te genjyen, mirepo nje dite do ta kuptosh, nese ke guxim te analizosh gjerat...mESO SE zOTI NUK MUDN TE JETE Antidashuri, antifemer, por ai eshte dashuria permanente dhe Krijuesi permanent, por jo lufta dhe ploigamia, jo prerja e kokave dhe diskriminimi....

Kadare ! Kush eshte Kadare ? Kadare ka bere per kombin me shume se krejt hoxhallaret se bashku qe nga shek. XVI. e ketej. Per Kadaren lajmron programet televizive kur vjen, Kadare konsiderohet njeri nder shkrimtaret me te medhenje ne Evrope dhe nese nuk bindesh, shko te lycos, apo yahoo dhe shkruaj Kadare dhe shiko se sa shkrime te dalin ; aty do te shohsih kritiket me fame boterore, gazetat baoterore qe shprehen ne superlativ per KADREN E MADH: Ti e quan inkoshient, mrekulli!!! Kjo tregon njohurite tua!

Zoti te ndihmofte ne gjetjen e rruges. Kerkoje, ajo nuk vjen te ti pa e kerkuar. Pa e kerkuar vjen vetem feja e imponuar me dhune.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2004 23:10
Shėn Albani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shėn Albani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shėn Albani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shėn Albani Shto Shėn Albani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shėn Albani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Jeni teper i perqendruar me grumbullin e gojedhenave qe mund te ju kene treguar ose mund te keni lexuar ne ndonje liber fanatikesh te semure.
Kam lexuar dhe postime te tjera tuajat,dhe sinqerisht me dukeni shume i papjekur.I papjekur per ti vendosur ne vije te drejte ate qe truri juaj thith

Une vepra te Kadarese kam lexuar qe ne te mesme,por sa me pelqen eshte dicka tjeter.Une te them qe jetoj me vite te tera jashte dhe ne jeten literare te vendit ne lidhje me literaturen boterore nuk behet fjale per nje shqiptar te quajtur KADARE.
Eshte krijuar nje mit ne Shqiperi pasi ndoshta vete niveli i veprave qe hidhen ne treg con njerezit drejt nje gjeje te tille.Ndoshta po te kisha jetuar sot ne Shqiperi do kishte qene idhull dhe per mua si per shume por ja qe s'eshte.Do e ilustroj me nje fragment nga nje film,me duket qe quhej "the march",drejtuesi qe kishte marre persiper te shpiente njerezit nga Afrika ku vuanin per ushqim ne Europe,quhej El Mahdi.Keto ecen dite e dite dhe arriten ne Marokko,nje parfaqesuese e nje organizate te larte Europiane vjen te flase me te qe ta binde te kthehen kundrejt nje ndihme te konsiderueshme per njerezit,i thote ty te marrin gati si perendi ndaj do te degjojne dhe ky i pergjigjet:"nese une te them qe je nje pule do thuash qe kam probleme mendore,nese e thote nje i dyte do i thuash qe ka probleme me fjalet por nese e thote nje i trete do e BESOSH".
Niveli im te jeni i sigurte qe qendron me lart se niveli juaj,dhe kjo ne radhe te pare ne lidhje me respektin ndaj ndaj qenieve te tjera humane dhe pastaj me ate qe bej ne jete.
Ju mungon vizioni baze ne lidhje me jeten dhe rendesine e saje.

Po te kishte qene per individe si puna juaj do ishim kthyer ne nje Palestine-Israel te dyte.

Une rrugen time e kam gjetur me kohe dhe kjo pa ndihmen e fese sepse kur shoh njerez si puna juaj jane besimtare(te cfaredo feje qofte)atehere me neveritet cdo gje.
Rrugen kerkoje ne vlerat e verteta te jetes dhe jo ne gojedhena i dashur.


Per mua jeni kapitull i mbyllur,me mjaftoi aq sa lexova te bej nje check-up te asaj qe permbani

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Maj 2004 23:24
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:47 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > 70%musliman ne shqiperi,qendron kjo shifer akoma

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.