Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 44 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Kete Zot qe rri i heshtur
une e dua
kete Zot qe eshte perqafuar ne heshtjen e qetesise
une e dua
kete Zot te meshirshem dhe te bukur
une e dua
kete Zot qe askush nuk e pa, po qe na krijoi
une e dua
kete Zot te paqes dhe bujarise
une e dua
kete Zot te heshtur
une e dua...

respekte
..........

A ka gje me te bukur se te vish ne fund te hulumtimit dhe te merresh teresisht me njohjen e Zotit te vertete!?... A ka gje me te ndershme se te rrish pa fjetur fare duke analizuar fillimin dhe fundin e Zotit?!

Te hulumtosh se te gjithe kemi tru, kujtese, dhe asnjera nuk eshte e ngjashme me trute e te tjerve... Edhe perse natyra eshte gjithnje e ngjashme me vetveten....

Tere naten e tere diten vrava trurin per te pare mendjen, lengun e trurit, mendjen kur analizon, shpirtin qe tkuret nga deshperimi, shpirtin qe bymehet nga gezimi, etj etj, te gjithe mbeten enigme e kohes moderne, po dhe nje levizje e inicuar me vullnetin e Zotit, jo ne fuqine kimerike te njeriut per te dahsur te duam te shohim, ose te bejme.... etj etj

Kujtesen kush e vuri ne perdorim? si punon ajo, si nxjerr minerale te vlefshme, e si fsheh mineralet e pavlefshme?!
Ketu mbetem i paditur...... etj etj

Ne librin e ardhshem : Filozofi flet ne shtepine e shkrimtarit

Plloshtani

respekte
......

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2005 09:32
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Auberoni
...

Regjistruar: 12/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani
Poezi e krijuar per momentin e mengjesit (5 min)

Zotit!

Kete Zot qe rri i heshtur
une e dua
kete Zot qe eshte perqafuar ne heshtjen e qetesise
une e dua
kete Zot te meshirshem dhe te bukur
une e dua
kete Zot qe askush nuk e pa, po qe na krijoi
une e dua
kete Zot te paqes dhe bujarise
une e dua
kete Zot te heshtur
une e dua...

respekte
..........





Zoti.

Per njeriun i cili nuk ka kontakt me te, per njeriun i cili nuk mund te shoh, prek apo nuhas, Zoti mbetet vetem koncept sepse nuk eshte pjese e dukshme, nuk eshte materialisht pjese e jetes sone.

Te gjithe ne kalojme neper jete duke iu permbajtur predikimeve fetare; mos ben keq, duaje (Doktrina krishtere), frigohu nga Zoti (Doktrina Islame) dhe duke bere ashtu sic thojne librat fetare, ne ikim nga obligimet tona qe i kemi si qenie njerzore; te ndihmojme njerzit.

Dua te them se eshte lehte ta duash Zotin, ta duash nje koncept, i cili nuk vuan nga varferia, i cili nuk lengon nga semundjet, i cili nuk ka nevoje per ndihmen tone dhe i cili nuk ka kerkesa specifike. Pra, duke adhuruar Zotin ose duke iu friguar atij; nuk ke nevoje te ndryshosh.

Por, ta duash fqiun eshte veshtire, sepse duhet te ndryshosh. Nese fqiu ka nevoje ta ushqesh, atehere ti duhet te ndryshosh; duhet ta ndash ushqimin tend me te.

Me lehte eshte ta duash Zotin, dhe te mendosh per te sesa ti perkushtohesh dikujt qe ka nevoja imediate.

Si mundesh vertete ta duash nje koncept abstrakt?

Tostolji, thote per te emen e tije (qe ishte e aferm e familjes se Carit) se ajo qante ne teater kur kishte shfaqje te dhimbshme. Por, karrocieri i saj ngrihej dhe vdiste jashte duke e pritur ne mot te ngrire. Kur kryhej shfaqja,me lote ne sy shkonte, dhe pa u hamendur e as pa bere asnje koment e therriste karrocierin tjeter.


Marre nga Way of Tao.


Per ta asgjesuar malarien nga planeti jone, prej se cilen vdesin shume njerez, posaqerisht ata te Afrikes, nevojiten vetem 5 Miliarde Dollare. Por, jo. As Amerikanet e as Sulltanet e Sheiket nuk japin keto te holla. Japin me miliarda ne Irak.

Pse, sepse ata adhurojne Zotin, ata e permbushin obligimin e dashurine e tyre.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2005 17:37
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Auberoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Auberoni Shto Auberoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Auberoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Ky kopuk Auberoni ka te drejte ketu. E hedh konceptin ne aksion,pra tek dashuria,tek ndihma tek njerezorja dhe jo tek sentimentalizmi ne teater i cili harrohet pasi dalim jashte godines.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2005 18:38
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Nuk eshte dhe aq lehte qe te duash Zotin, sepse per ta dashur Zotin do te duhej qe te depertosh ne thellesite e qenies tende, dhe pastaj ta njohesh neper gishta fleksibilitietin dhe gjuhen e ndjenjave tua, dhe te dish te zoterosh nje pjese te lirise ne aftesite mendore.... Pastaj per te arritur ta duash Zotin kollaj fare do te duhej qe te jesh durimtar dhe te ishe marre prej nje kohe te gjate me hulumtimin e qenies se perjetshme.... Zoti eshte , ekziston dhe vepron ne jeten tone aktive, por ate eshte e vertete qe ne nuk e shohim. Edhe perse ne kemi sy, por syrit nuk i eshte dhene ACC per te pare ate pjese te perjetshme....



Zotit per t'iu afruar, duhet shume shpirt dede, ndjenja te bardha, lufte, pune, gjak, dhe shume filozofi...

plloshtani, respekte

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2005 14:18
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Auberoni
...

Regjistruar: 12/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani
Nuk eshte dhe aq lehte qe te duahs Zotin, sepse per ta dahsur Zotin do te duhej qe te depertosh ne thellesite e qenies tende, dhe pastaj ta njohesh neper gishta fleksibilitietin dhe gjihen e ndjenjave tua... Pastaj per te arritur ta duash Zotin kollaj fare do te duhej qe te jesh durimtare dhe te ishe marre prej nje kohe te gjate me hulumtimin e qenies se perjetshme....

Zotit per t'iu afruar, duhet shume shpirt dede, ndjenja te bardha, lufte, pune, gjak, dhe shume filozofi...

plloshtani, respekte




Atehere, jam i sigurt se vuan nga dashuria e mosperfillur.


Njerezit fillojne nga qellimi; nga Zoti. Duan Zotin dhe Humanitetin. Shprehin dhembshurine e tyre ndaj viktimave te Cunamit, e harrojne ate qe kane para syve. Pse? Cka me kushton ta dua Zotin e Humanitetin? Asgje. Cka me kushton te dua njeriun? Shume.
Pastaj, Zotit nuk i duhet asgje nga ne. I ka te gjitha. Ne, kur lutemi, krejt cka bejme; jane lajka.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2005 14:33
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Auberoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Auberoni Shto Auberoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Auberoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Çdo kush mund ta doje Zotin? Po pyet si mund ta dush? Me fytyren bardhe e zi, apo me koloritet te spikatur? Ketu eshte poenta e filozofise se Zotit!!Po Zoti a i do te gjithe? Kjo eshte e cuditshme... Ne mund ta vrasim koken me mendime boshe, une e dua Zotin. Dhe ai me do mua, sepse kam kete e kete... Zotin mundet ta doje dhe Satani, (djalli), po pyete nje here Zotin, ne e do djallin , apo nuk e do?

Eshte teper larget per ta njohur Zotin, sepse mungon mungesa e vuajtjes dhe drejtesia e zmerimit.

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2005 14:39
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Ti, djali nuk ben filozofi kreative, por vetem qepesh ne hamendjet tua... Mos bej si i ngrire se mbesesh tape tere kohen ... Filozofia eshte edhe nje menyre per te jetuar, dhe menduar... nuk eshte ligjerate per te pyetur, dhe te kotesh pas cdo mendimi... Besoj ta marresh kete leksion nga une, dhe do te bymehesh me se shumti ne qetesi...

P.s Dionis nuk eshte as filozof, as mendimtar, ai merr pjese dhe provon mendimet e tij ne kete teme...

P.s Auberoni, ti eshte mire ta trondisesh veten fund e krye, pastaj gjithe ato gjera qe i ke falso, ben mire t'i hedhesh ne lum... Kjo eshte nje relax me shume ne filozofine tende...Dhe ne fund fare te sihuroj qe do mbesesh origjinali...

plloshtani, mirekuptim

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2005 13:27
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Auberoni
...

Regjistruar: 12/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani
Filozofia eshte edhe nje menyre per te jetuar, dhe menduar... nuk eshte ligjerate per te pyetur, dhe te kotesh pas cdo mendimi... Besoj ta marresh kete leksion nga une, dhe do te bymehesh me se shumti ne qetesi...



Opa..tash ke filluar ose te me japesh leksione mua ose komplimente vetit.

Keto citime te 'huazura' tuajat, mendoj se nuk bejne pune ne kete mes.

Ketu, kur litet per Zotin e filozofine, nuk lejohen endrrime, iluzione, lirike etj etj. Ketu, duhet te argumentosh krejt ate qe thua.

Kuptohet, nese nuk kemi per qellim vetem shtimin e numrit te postimeve.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2005 14:06
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Auberoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Auberoni Shto Auberoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Auberoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Çfare citime te huazuara, apo vetem deshiron te pluskosh i gjalle nder oqean! Leri keto emancipime te gelltitura ne shtresen e parafundit filozofik... Je larg te te kapurit gjerave...

Pastaj cili filozof ka dhene mundesine e argumenteve, une ne menyre te rrepte jam kundervene filozofise se tij, duke mos i kerkuar argumente...

Volter: Njeriu mendon gjithnje por ai nuk e ve re kete. Kjo eshte si te thuash se hame, pime dhe kalerojme pa e ditur...

Une kam kundershtuar kete, ... Cili njeri eshte i afte per te menduar ne cdo sekonde, pastaj dhe sikur te kishte menduar njeriu gjithnje, atehere njeriu do te ishte me shume se nje filozof... Pastaj po te jete ashtu si thote Volter, ne duhet te jemi cdo here qenie vepruese, e kurre qenie pesuese kur pkap idete ne enderr me sy mbyllur...

P.S Ato jane komplet filozofite e mia, nuk duroj qe te me fusesh ne cepin e vdekur, se kam gjithe ate tru per te te thene Stop cinizmit.

Auberoni, ti thuaj me mire, a ka mundesi te me sqarosh filozofine se sa te mblidhesh skrupull e te dalesh ne leter me ngjyra te habitshme e te cuditshme...
keto jane abuzime te tepruara...

plloshtani

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2005 14:19
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Auberoni
...

Regjistruar: 12/10/2004
Vendbanimi: vrrr place
Mesazhe: 117

Citim:
Po citoj ato që tha plloshtani Je larg te te kapurit gjerave...



Plloshtan; une nuk mund te kap gjerat qe nuk ekzistojne. Nese deshiron te debatojme, urdhero. Fillojme me pytje\pergjigje konkrete.

Nuk dua vjersha se sa e don ti Zotin. Thjesht; pyesim njeri tjetrin.
Nese nuk kemi pergjigje; te themi NUK E DI. Filozofia nuk eshte e komplikuar; vetem duhet ta besh pytjen e qelluar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2005 15:31
Auberoni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Auberoni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Auberoni (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Auberoni Shto Auberoni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Auberoni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:22 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 44 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.