Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Tradita dasmore shqiptare Vlerėsimi i Temės: 6 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Ana
Whatnot

Regjistruar: 17/02/2003
Vendbanimi: Ja ketu
Mesazhe: 405

Thumbs up

Tradita dasmore shqiptare

Meqe jemi te traditat e shqiptareve, desha te hap nje nenteme per traditat e dasmave ne krahina te ndryshme te vendit.
Personalisht, kam pare pak dasma tradicionale ne Jug, dhe mund te flas paksa per to, megjithese dasmat tradicionale fare, pra si i kane bere gjysherit tane, nuk gjen me, tani dasmat behen kudo njesoj.
Por jam e sigurt qe ashtu sic kam degjuar une nga te vjeterit per dasmat, ashtu dhe shume prej jush mund te kene degjuar nga gjysherit e fqinjet e tyre per dasma tradicionale ne krahina te ndryshme te vendit.
Do desha te degjoja per to, sepse dasma eshte nje nder ceremonite me te gezueshme dhe me te larmishme ne zakone, veshje, gatim, kenge, etj, shqiptare.
Tregim te mbare.

__________________
Success stands mostly in not giving up, when the others have let go.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Mars 2003 20:25
Ana nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana Shto Ana nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kobe4MVP
Sernior Network Analyst

Regjistruar: 01/04/2003
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 175

o zot amon me ato tradita e neveritshme te dasmave shqiptare. Akoma nuk kane hequr dore shqiptaret nga ajo tradite e neveritshme. Mos te fillojme te flasim per ato zakonet e te hedhurit te parave dhe jo vetem kaq po ato para qe hidhen i merr orkestra. Juve mund te thoni cfare te doni po kjo eshte nje nga traditat me idiote qe ne kemi ne shqiperi. I vetmi vend ne bote qe hedhin leke ne ajer dhe as nuk e vrasin mendjen fare. Une jam 26 vjec dhe nuk jam i martuar po dasem ashut as nuk kam per te bere ndonjehere. Ky eshte opinioni im keshtu qe mos u merzisni juve qe jeni akoma me ato traditat e neveritshme. hehe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2003 15:06
Kobe4MVP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kobe4MVP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kobe4MVP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kobe4MVP Shto Kobe4MVP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kobe4MVP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Kobe ajo qe ti e quan tradite e neveritshme eshte nje nder krijimet popullore qe vijne qe nga lashtesia, qe nga krijimet e hershme pagane te popullit tone. Nuk mendoj se ka nje gje te keqe per te pare vlerat njohese qe kane argumente te tilla. Eshte po e njejta magje qe ka gatuar legjendat, perrallat dhe kenget apo mitet shqiptare. Keto dallime kulturore na japin nje identitet si popull dhe deshmojne per kulturen e pasur qe ka qene kultivuar ne trojet tona. Njerezimi nuk ka kaluar direkt nga epoka e gurit ne epoken e kompjuterave. Nese je i zgjuar arrin te kuptosh qe edhe pas zakoneve te tilla shfaqen ide te cilat vertetojne ndikimin tone ne rajon dhe me gjere dhe na perligj krenarine kombetare.

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2003 00:03
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kobe4MVP
Sernior Network Analyst

Regjistruar: 01/04/2003
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 175

Ami

nga traditat shqiptare neper martesa ka ca gjera qe jane me interes dhe te vecanta dhe shume te bukura, por idiotcira si hedhja e parave ne ajer dhe dollive e ca gjera te tjera qe une i kam harruar se kam 7 vjet qe nuk kam qene ne nje dasem shqiptare, mua me ngrejne nervat. Kjo nuk do te thote se une urrej menyren se si jane bere dasmat shqiptare thejsht fakti qe ka ca gjera qe jane pa kuptim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2003 04:24
Kobe4MVP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kobe4MVP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kobe4MVP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kobe4MVP Shto Kobe4MVP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kobe4MVP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Jemi qe jemi, veglat i kemi... po them dhe une mendimin tim.

Per mua dasmat shqiptare jane shume te bukura. Kam enderr te organizoj dasmen time me njerez qe kercejne dhe me shume muzike popullore. Hedhja e parave eshte nje veprim fantastik qe ka dy vlera:
E para sepse i jep rendesi dasmes, e cila nuk behet cdo 3 vjet si ne perendim por nje here ne jete.
E dyta sepse dasma eshte nje aheng qejfi, dhe njeriu kur ben qejf duhet te harroje cdo gje. Edhe leket. Hedhja e parave eshte harresa me e madhe e botes me probleme te vogla e te medha qe eshte jashte ahengut.

Se kush i merr parate eshte pune tjeter, por ne jetojme ne kapitalizem. Nese do te besh qejf duhet edhe te paguash. Orkestra krijon nje atmosfere shume me te bukur po te shikoje qe luan paraja.

Nuk me pelqejne dasmat moderne, dhe me duken sikur mblidhet byroja politike... Njerez qe nuk kercejne dhe orkestra qe i bien muzikerave pa sens. Populli yne eshte qefli, di te beje qejf. Ndaj edhe emigranteve u mungon Shqiperia kur shkojne neper keto vende te ftohta perendimore; Vende ku edhe makines i ulin minimon qe te harxhoje me pak karburant kur pret ne semafor...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2003 13:02
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kobe4MVP
Sernior Network Analyst

Regjistruar: 01/04/2003
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 175

oh my god. Ti qenke nje nga ato. hahahahaha.

ore juve a e kutoni qe ne si popull jemi mbrapsh more. Si mer burr i dheut hedhja e para per orkestren qenka gje e mire. Juve nuk jeni ne terezi. Neve si vend jemi mrapsht. Perfytyro qe kur themi "PO" dhe "JO" me levizjen e kokes e themi kundra nga gjithe botes. Peerfyturo se car jemi ne. Dasmat shqiptare kane gjera te mira por kur vjen puna tek hedhja e parave dhe ca budallalliqe te tjtera mua me ngrihen nervat. Une personalish as nuk e di nese do martohem me shqiptare apo americane por, ate dasmen shqiptareske se kam me qejf fare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2003 14:11
Kobe4MVP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kobe4MVP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kobe4MVP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kobe4MVP Shto Kobe4MVP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kobe4MVP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana
Whatnot

Regjistruar: 17/02/2003
Vendbanimi: Ja ketu
Mesazhe: 405

Smile

Tema qe hapa kishte qellim venien ne dukje te tradites dasmore shqiptare, dhe Shqiperia nuk ka dale keto 10 vitet e fundit, sepse dasmat me leke keto vitet e fundit kane dale ( ekonomi tregu, jo tradite).

Une kerkova te hulumtoj per tradite me te hershme, por me sa duket nuk e kam sqaruar mire per lexuesit.

PSH : ne zonen e laberise, ne fillim te ketij shekulli, tradita ka qene qe zakonisht nusja e dhendri nuk njiheshin me njeri tjetrin. Fjalen e marteses e jepnin prinderit e tyre. Diten e dasmes, krushqit vinin me kuaj per te marre nusen ( nuk e di vinin me arme apo jo, sepse shkrehja e armes kur merrej nusja ka qene zakon ne disa krahina). Nusja vinte hipur mbi kale, me koken te mbuluar me duvak ( ne jug quhet ndryshe, por nuk me kujtohet), dhe kalin ia jepte babai, ishte pjese e pajes se saj. Kur nisej me krushqit per ne shtepi te burrit, zakoni ka qene qe ta shoqeronte nje mashkull nga familja, zakonisht vellai i vogel.

Kishte dhe nuse qe vishnin fustan te bardhe e vello, por tradita ka qene citjane te kuqe atllasi ose mendafshi, dhe xhoke te qendisur e te shndritshme, shami me temina, dhe koken te mbuluar me duvak. Floket dhe gishtat i lyenin me kena.

Menuja tradicionale ka qene mishi i pjekur ne hell, bageti pra, me yshmer, nje gatim me miell misri, gjalpe te pjese te brendshme bagetie.( keto di une, por ka dhe te tjera ). Embelsira tradicionale ka qene revania.

Organizimi i dasmes behej nga nje djale i ri i fisit, i ngarkuar prej te zotit te shtepise, qe kujdesej per misherat ne hell, cilesine e pjekjes se tyre, gatimet, sistemimine miqve ne tryeza etj ( nqs kujtoni Birce haskon tek filmi Malet me blerim mbuluar, ajo eshte tmam ashtu sic ka qene zakoni). Grate e burrat uleshin mbi shilte te mira, ne dhoma te vecanta.

__________________
Success stands mostly in not giving up, when the others have let go.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2003 17:56
Ana nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana Shto Ana nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana
Whatnot

Regjistruar: 17/02/2003
Vendbanimi: Ja ketu
Mesazhe: 405

Smile

VAzhdimi...

Kenga e vallja nuk pushonin deri vone, e rakia derdhej lume.

Nje zakon shume karakteristik i kesaj zone ka qene, kur krushqit shkonin te merrnin nusen, zakoni e donte te ishin prezent njerez shume te zgjuar e te shpejte ne te menduar, sepse aty hidheshin batuta , ose kunja me njeri tjetrin, nga ana e njerezve te nuses dhe dhendrit , qe hidheshin e priteshin sa nga njera ane ne tjetren dhe qe ishin te krijuara aty per aty dhe qe donin pergjigje te shpejte, PSH:

Njerezit e nuses : NUSJA JONE E MIRE E MIRE,
DHENDERI SI KEC I SHTIRE.

Njerezit e djalit : DHENDERI YNE KALLEP SAPUNI,
NUSEJA SURRAT MAJMUNI.

Mos qeshni, keshtu ka qene tradita, keto ishin pjesa me me humor e dasmes, ku duhej te krijoje vargje bukurie per nusen e te ulje dhendrin apo kenge trimerie per djalin e te ulje nusen.


Dhe ne fund vjen nata e pare e marteses.
Ne nje pjese te jugut ka qene zakon qe nusja naten e pare duhet te flinte jo me dhendrin, por me nje femije te vogel, djale, nga fisi i tij, sepse ne besimin popullor, keshtu nusja do te lindte djem. ne nje pjese tjeter, nusja e dhendri mbylleshin ne dhome per 3 ore dhe tere kete kohe perpara deres se dhomes se tyre, fisi kendonte e kercente, thurnin vargje humoristike qe i flisin me ze te larte, duke ngacmuar dhendrin e nusen, e keshtu vazhdonte derisa pas ca oresh kendonin:

A NA BERE GJE O DHENDER-O?

Dhe dhenderi duhet te dilte jashte me nje cope te bardhe te lyer me boje te kuqe, per te simbolizuar virgjerine e nuses se tij ( ishte boje, jo gjak, se cfare mund te behej atje ne tere ate zhurme???)



E per keto tradita e kisha fjalen une, jo per hedhjen e lekeve ne dasem. Edhe ne dasmen time jane hedhur leke, mua nuk eshte se me pelqen si zakon, por kur dasma behet per te bere qejf, dhe njerezit kenaqen ashtu, pse t'ua prishja ?? Dasma eshte gezim per te tere, jo vetem per mua qe u martova.

__________________
Success stands mostly in not giving up, when the others have let go.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Prill 2003 18:08
Ana nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana Shto Ana nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kobe4MVP
Sernior Network Analyst

Regjistruar: 01/04/2003
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 175

Ana

te lumet shume mos me thuaj qe kjo te duket si nje tradite e mire shqiptare. Ajo eshte prapambetje. Ky eshte thjesht mendimi im. Ato shakate para dasmes mbase kane qene te bukura por jo te bukura ne kuptimin qe ti mbash mend si gjera te bukura nga dasma jote por lojra fjalesh qe jane aq siperfaqsore sa nuk ka ku te shkoje. Une nuk e di po gjithmone nuk me kane pelquer ato lloj gjerash. Po, gjithmone me kane pelqyer muzika ne dasmat shqiptare dhe fakti qe mblidhen shume njerez nga fisi per ta festuar. Pastaj kur vjen puna per zakonet qe bejne ne dasme mua me neveritet. Per mua dasma do te ishte shume e mire sikur te liheshin jashte ato anekdotat dhe shakate dhe ato dollite ne dasme ose te hedhurit e parave.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Prill 2003 17:10
Kobe4MVP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kobe4MVP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kobe4MVP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kobe4MVP Shto Kobe4MVP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kobe4MVP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kobe4MVP
Sernior Network Analyst

Regjistruar: 01/04/2003
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 175

Ana

hehehe...Nuk ia vlen te diskutosh tema te tilla. Sodoqofte kjo eshte nje teme qe hape ti dhe une thjesht dhashe mednimin tim. Na fal qe te ofenduam dhe folem keq per traditat shqiptare. troc muhabeti shume gjera ne me verte na bejne unik nga restoja e botes por kjo nuk do te thote qe te gjithe duhet ti pelqejme.

Secili eshte unik por traditat dasmore nuk jane ato qe na ndajne ne nga shtete te tjera te botes. 3/4 e shteteve te lindjes i bejne dasmat pak a shume sic behen ne shqiperi. Sidoqofte nuk ia vlen te diskutosh kete gje sepse secili ka mendivet e veta.

P.S. Man please dont say anything bad about me couse I'm gonna get hurt so bad. You are gonna hurt my feelings. Anyways next topic please...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Prill 2003 20:30
Kobe4MVP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kobe4MVP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kobe4MVP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kobe4MVP Shto Kobe4MVP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kobe4MVP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 01:55 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: [1] 2 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Tradita dasmore shqiptare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.