Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > A do ishit dakort per mesimin e fese ne shkollat publike??
A do ishit dakort per mesimin e fese ne shkollat publike??
PO
JO
NUK E DI
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Jo me qellimin e daljes nga tema por:

Ne Shqiperi kendon hoxha ne mes te qytetit me altoparlante qe degjohen ne gjithe shtepiat dhe zyrat ne rrezen ajrore 1 km. Femijet jane te detyruar ta degjojne ne oren e biologjise apo fizikes.

Keshtu qe pak veshtire te evitohet indoktrinimi i femijeve, kur edhe te rriturve u merret fryma nga zakone fetare qe nuk respektojne as qetesine publike.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Tetor 2009 20:42
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
profesor59
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/05/2009
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 57

Shum i nderuari Fajtori
Nuk desha të hy më thell se të gjithë jemi të vetdishëm se fetë e të gjitha ngjyryve e quan njerzimin në këtë katraudhë që ndodhemi sot dhe kjo nuk do mbaroj me kaq ,
Unë edhe këtu ku jetoj kam paraqitur kërkesë me fuqinë e votes së vetme që fëmitë mos të detyrohen të ndëgjojnë leksjone për të cilat ata nuk jan të vetdishëm -duhet tu nipet kohë të vetëdisohen spontanisht për të gjitha fenomenet
Natyrisht se bërtima e hoxhes në mes të qytetit në pikë të dites , dhe kombana e kishes në mes të nates , janë irituese

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Tetor 2009 20:54
profesor59 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė profesor59 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me profesor59 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: profesor59 Shto profesor59 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto profesor59 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petter
kazmolog

Regjistruar: 20/07/2009
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 2058

Heren e fundit qe isha ne Shqiperi pothuajse e vizitova nga jugu ne veri. Ne Shkoder te ikte truri kur degjoje hoxhen ne mest te dites duke kenduar kuranin. Dhe ishte per te ardhur keq sic ka shkruar dhe boksieri me siper, qe vajza te vogla i shifshe me shami, apo femra ne moshe me madhore, mbuluar sikur te ishin ne Palestine.

Per sa i perket temes, do thosha eshte shume absurde ne nje shtet laik te jepeshin mesime fetare ne shkollat publike.

__________________
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Tetor 2009 03:49
Petter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petter Shto Petter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ksovari
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 17/08/2005
Vendbanimi: kosove
Mesazhe: 610

Une e kam thene dhe prap e them , se trojeve tona i duhet kohe te largohet doktrina komunsite nga zemrat e njerezve, une nuk e di ne cilen pjese jetoki ne Zvicer, vetem ne pjeset ku nje mik imi jeton , aty femijet i mesojne per fe...Ju mendoni dhe keni frike nga prambetja ne shkolle, vetem po ju njoftoj, se ekseprtet e perpilimit te ligjit te cilet kane ardhur nga Anglia ne Kosove, na kane treguar se shkollat qe ka mesim besim jane arritur suksese me te larta nga nxenesit...dhe as ne Gjermani, as ne Suedi, etj, etj, nuk ka ndodhur asnje incident ose konflikt nderfetar. Profesor, duhet te jeni me te hapur dhe si shqiptare ti jepni qytetareve te drejten e asja qe kerkojne, ne Kosove jane mbledhur mbi 1.8 milion nenshkrime per futjen e mesim besimit neper shkolla...

Une ne Prishtine, para bibliotekes Nacionale shof ndertimin e katedrales mbi themel e shkolles me te vjeter te mesme shqipe ne Ksove, dhe pse jane mbi 95 perqind musliman, nuk ka pasur acarime, kishte kundershtime nga shtresa intelektuale, por, si çdo per vendosin te tjeret, dhe ju çfare do me thonit per kete, pastaj ministria e arsimit i paguan prifterit ortodoks dhe serbet mbajne mesim besim, e ata jane krejt as 50 mije..e si qendron raporti me shumicen apsolute...?

__________________
zotriu i ēdo pune ėshtė dije ndėrsa zotriu i dijes ėshtė sinqeriteti, ambicia dhe vendosmėria nė kapjen e saj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Tetor 2009 16:59
ksovari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ksovari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ksovari (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ksovari Shto ksovari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ksovari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
profesor59
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/05/2009
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 57

Citim:
Po citoj ato që tha ksovari
Une e kam thene dhe prap e them , se trojeve tona i duhet kohe te largohet doktrina komunsite nga zemrat e njerezve, une nuk e di ne cilen pjese jetoki ne Zvicer, vetem ne pjeset ku nje mik imi jeton , aty femijet i mesojne per fe...Ju mendoni dhe keni frike nga prambetja ne shkolle, vetem po ju njoftoj, se ekseprtet e perpilimit te ligjit te cilet kane ardhur nga Anglia ne Kosove, na kane treguar se shkollat qe ka mesim besim jane arritur suksese me te larta nga nxenesit...dhe as ne Gjermani, as ne Suedi, etj, etj, nuk ka ndodhur asnje incident ose konflikt nderfetar. Profesor, duhet te jeni me te hapur dhe si shqiptare ti jepni qytetareve te drejten e asja qe kerkojne, ne Kosove jane mbledhur mbi 1.8 milion nenshkrime per futjen e mesim besimit neper shkolla...Unë e thash mendimin tim , nuk jam ekspert i teologisë vetem po të them një zoti kosovari ,se unë lash prapa një një gjysemshekulli dhe e kam menduar mirë ate që kam shkruar ,e njoh mirë Kosoven se kam jetuar atje 22 vjet e 1o vjet në Shqipëri në kohen e Enverit -
Kosova dhe Shqipëria i perkasin kultures perendimore , për këtë duhet të vetdisoheni dalngadal, me lindjen na lidhë vetem robëria 500 vjeqare dhe të këqijat që na i sollen


Une ne Prishtine, para bibliotekes Nacionale shof ndertimin e katedrales mbi themel e shkolles me te vjeter te mesme shqipe ne Ksove, dhe pse jane mbi 95 perqind musliman, nuk ka pasur acarime, kishte kundershtime nga shtresa intelektuale, por, si çdo per vendosin te tjeret, dhe ju çfare do me thonit per kete, pastaj ministria e arsimit i paguan prifterit ortodoks dhe serbet mbajne mesim besim, e ata jane krejt as 50 mije..e si qendron raporti me shumicen apsolute...?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Tetor 2009 18:35
profesor59 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė profesor59 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me profesor59 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: profesor59 Shto profesor59 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto profesor59 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana1
Veteran ne forum

Regjistruar: 15/02/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 823

Re: mesim besimi ne shkollat e mesme

Citim:
Po citoj ato që tha sheki
mesim besimi ne shkollat e mesme
TASH NE MAQEDONI ESHTE FILLUAR QE TE VEHET NE PERDORIM TE SHKOLLAVE TE MESME FEJA
KISHA DASHUR TE NDEGJOJ OPINIONIN E SHQIPETREVE NGA SHQIPOERIA PER TE SE DO TE FUTET EDHE NE SHQIPERI KY MESIM APO JO
NDERSA PYETJA ESHTE #
A E ARSYETONI NJE GJE TE TILLE



Feja duhet te qendroje larg shkollave, qofte kjo shkolle private ose shkolle publike.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Dhjetor 2012 20:35
Ana1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana1 Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana1 Shto Ana1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Do te ishte turp qe te ngaterrohej feja me shkencen.
Le qe ne e kemi ngrene turpin me buke, sic thote motra ne nje vend

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Dhjetor 2012 00:54
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Si jam dhe shume dakort do ishte kulture per ate do emsonte dicka te re cfardo feje qofte ajo. Me duket me asurde dhe shume me lenduese per nje femi te nje feje tjeter qe eshte i detyruar te dali nga klasa dhe te rrije vetem kur ndoshta te mesoje dicka mbi Jesin s'do i bente keq ndoshta do e shifte boten me sy tjeter.Im bir shkon ne shkolle private dhe e ka te detyruar ta mesoje fene por dhe ne publik te shkonte do e coja pa problem.
Shelg s'ka lidhje fare mesimi i fese me shkencen ne kete rast cdo njeri nga ne ka nevoje per pak besim tek dicka, s'ka rendesi cfare emri ka sidomos ne ate moshe ku ndoshta ai leximi i kuranit apo i bibles "kthe faqen tjeter" do ta bente te reflektonte mbi shume gjera.Keto ore jane te kontrolluara dhe s'ka te drejte ansje te beje propagante kunder fese tjeter kshuqe ku qendron problemi ...pastaj ka dhe si une 100 kurana dhe bibla te lexojne nuk falin dhe mekate do bejne me kile po kjo o pune tjeter.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Dhjetor 2012 09:14
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Mesimi i fese presupozon besimin, ndryshe nxenesit do tallen me perrallat me mbret te librave fetare. Kshu qe feja ne shkolle nuk eshte thjesht njohuri, por kerkese mesimore qe nxenesi te besoje. Vetem ai qe beson mund te mendoje se "kthe faqen tjeter" eshte parim i mire. Si rrjedhoje nxenesit do fillojne te jepen ndaj fese, do fillojne ta besojne ate, domososhmerisht dhe detyrimisht.

Kjo nuk ka llogjike, feja e servirur tek kalamajte eshte vetem propagande, njesoj si cdo lloj teorie qe induktohet tek femijet pa pritur qe individi te kete llogjiken qe te gjykoje vete. Ama jam dakort qe feja te spjegohet ne 2-3 leksione per gjithe nxenesit. Pra islami thote kshu dhe ka kte histori, krishterimi thote kshu. Nuk ju kerkojme ti besoni por thjesht kuptoni ca presupozojne keto fe. Mesimi sistematik nga ana tjeter eshte i papranueshem dhe fyes per cilindo prind qe nuk deshiron ti mbushin koken femijes me propagande fetare.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Dhjetor 2012 17:22
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bruni22
W la mussa

Regjistruar: 30/04/2008
Vendbanimi: mu ke guri, qe bon xixa
Mesazhe: 1800

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori

Kjo nuk ka llogjike, feja e servirur tek kalamajte eshte vetem propagande, njesoj si cdo lloj teorie qe induktohet tek femijet pa pritur qe individi te kete llogjiken qe te gjykoje vete.




parole sante

__________________
"tie ciu' in pe de mussa che in carru de bo"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Dhjetor 2012 18:04
bruni22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bruni22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bruni22 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bruni22 Shto bruni22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bruni22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 04:36 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > A do ishit dakort per mesimin e fese ne shkollat publike??

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.