Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Ne poezite e mia do njohesh shpirtin tim Vlerėsimi i Temės: 13 votime, mesatarja 3.62.
Gjithsej 33 faqe: « E parė ... « 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
SHKODRANI I QESHUR
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/03/2005
Vendbanimi: Italy
Mesazhe: 634

Falemiderit nga zemra Isra.


Ju perqfoj miqesisht,me respekt----Shkodrani.

__________________
"Nuk e di se si,por gjithmon e kam ditur se c,do hap te jetes time,e kam bere per te arritur tek ti"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2006 19:48
SHKODRANI I QESHUR nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRANI I QESHUR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRANI I QESHUR (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRANI I QESHUR Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
buzeqeshja
studente

Regjistruar: 26/11/2005
Vendbanimi: mbi libra...
Mesazhe: 3155

PRSH SHKODRANI I QESHUR!!!!!!DESHA TE TE PERGEZOJ PER POEZITE E TUA JANE THJESHT FANTASTIKE,ME PELQEN SHUM STILI JOT I TE SHKRUARI NDOSHTA NGAQE JAM EDHE VET SHKODRANE E ME PERSHATEN SHUME.VAZHDO KESHTU SE JE Nr.1 URIME TE SINQERTA. CIAOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

__________________
ciņ che ci distingue dagli animali e che noi parliamo,sentiamo,pensiamo e amiamo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2006 13:20
buzeqeshja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė buzeqeshja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me buzeqeshja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: buzeqeshja Shto buzeqeshja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto buzeqeshja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRANI I QESHUR
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/03/2005
Vendbanimi: Italy
Mesazhe: 634

Faleminderit nga zemra Buzeqeshja.

Ju perqafoj miqesisht....Me respekt-Shkodrani

__________________
"Nuk e di se si,por gjithmon e kam ditur se c,do hap te jetes time,e kam bere per te arritur tek ti"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2006 15:10
SHKODRANI I QESHUR nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRANI I QESHUR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRANI I QESHUR (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRANI I QESHUR Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRANI I QESHUR
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/03/2005
Vendbanimi: Italy
Mesazhe: 634

"Shqipe"


besimesh te mbyllur ti kane mbajtur syte,
keq te kane plagosur lufterash neper shekuj
ty qe krishterimi te la dore te dyte
ty qe islamizmi te dha vetem tempuj....
fshiji nga kujtesa mashtrimet fetare
fillo lutju zotit vetem si shqiptare






merre krenarine beje kushtetute
besen qe ke te shenjte beje ti flamur
parlament bej nderin dhe fjalen e urte
ligj bej historine te shkruar ne gure....
gervishtur nga thonjte qe per ty dhane jeten
ne gjakun qe derdhen lexo te verteten






kurre koken se ule, te urren ballkani
gjakun kuq e zi nuk pranon krishterimi
mbuluar minaresh ty te don islami
ne kafaz te mbyllur te don perendimi....
me gjakun e derdhun,shkruaj jam SHQIPTARE
fluturo e lire.......... mbi kishe e minare





15-01-2006

__________________
"Nuk e di se si,por gjithmon e kam ditur se c,do hap te jetes time,e kam bere per te arritur tek ti"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Janar 2006 23:44
SHKODRANI I QESHUR nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRANI I QESHUR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRANI I QESHUR (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRANI I QESHUR Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
iliriusa
Shpirt i lire.....

Regjistruar: 10/03/2004
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 1516

Shume e bukur poezia SHKODRANI I QESHUR! Urime!

__________________
"Ne qiellin e purpurte plote shkendija,
Do te shterhiqen si diell edhe endrrat e mia. E kur nata te bjeri si gjithemon edhe sot, yjet do te jene endrra qe diell su ben dot!"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2006 00:57
iliriusa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė iliriusa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me iliriusa (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė iliriusa't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: iliriusa Shto iliriusa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto iliriusa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Demokrate4ever
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2005
Vendbanimi: Eastern Seaboard
Mesazhe: 4434

Re: "Shqipe"

Citim:
Po citoj ato që tha SHKODRANI I QESHUR

besimesh te mbyllur ti kane mbajtur syte,
keq te kane plagosur lufterash neper shekuj
ty qe krishterimi te la dore te dyte
ty qe islamizmi te dha vetem tempuj....
fshiji nga kujtesa mashtrimet fetare
fillo lutju zotit vetem si shqiptare


merre krenarine beje kushtetute
besen qe ke te shenjte beje ti flamur
parlament bej nderin dhe fjalen e urte
ligj bej historine te shkruar ne gure....
gervishtur nga thonjte qe per ty dhane jeten
ne gjakun qe derdhen lexo te verteten


kurre koken se ule, te urren ballkani
gjakun kuq e zi nuk pranon krishterimi
mbuluar minaresh ty te don islami
ne kafaz te mbyllur te don perendimi....
me gjakun e derdhun,shkruaj jam SHQIPTARE
fluturo e lire.......... mbi kishe e minare


15-01-2006



Urime naqe per poezine. Vertet shume e goditur dhe nje refleks dritash te turbullta. Me ngjan sikur po te humb ndjenja e atdhetarizmit.

Shqiperine e mori turku i vu zjarr
Shqipetar mos rri po duku SHQIPETAR

__________________
I say there're no depressed words just depressed minds.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2006 00:58
Demokrate4ever nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Demokrate4ever Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Demokrate4ever (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Demokrate4ever't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Demokrate4ever Shto Demokrate4ever nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Demokrate4ever nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRANI I QESHUR
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/03/2005
Vendbanimi: Italy
Mesazhe: 634

Re: Re: "Shqipe"

Citim:
Po citoj ato që tha Demokrate4ever


Urime naqe per poezine. Vertet shume e goditur dhe nje refleks dritash te turbullta. Me ngjan sikur po te humb ndjenja e atdhetarizmit.

Shqiperine e mori turku i vu zjarr
Shqipetar mos rri po duku SHQIPETAR





Naqe faleminderit per komplimentin.
Faktikisht po ta lexosh me vemendje ,nuk do te thoje se po me humb ndjenja e patriotizmit,perkundrazi poezia e shpreh qarte atdhetarizmin tim.

Gjithesesi te falenderoj perseri dhe te puth miqesisht.

__________________
"Nuk e di se si,por gjithmon e kam ditur se c,do hap te jetes time,e kam bere per te arritur tek ti"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2006 18:36
SHKODRANI I QESHUR nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRANI I QESHUR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRANI I QESHUR (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRANI I QESHUR Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRANI I QESHUR
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/03/2005
Vendbanimi: Italy
Mesazhe: 634

Citim:
Po citoj ato që tha iliriusa
Shume e bukur poezia SHKODRANI I QESHUR! Urime!


Faleminderit nga zemra Iliriusa.


Do me pelqente edhe ndonje kritike (nqs keni)


Me respekt-Shkodrani.

__________________
"Nuk e di se si,por gjithmon e kam ditur se c,do hap te jetes time,e kam bere per te arritur tek ti"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2006 18:41
SHKODRANI I QESHUR nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRANI I QESHUR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRANI I QESHUR (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRANI I QESHUR Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRANI I QESHUR
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/03/2005
Vendbanimi: Italy
Mesazhe: 634

"Pa emer"




kur n,terrin e verbër do t,mputhi vetmia
do vdes i pa lumtur se ty dashurova
pas meje e bindur do t,vijë krenaria
se sa isha gjallë kurrë nuk e lëndova
kur ti ofendimesh, nga un desh e ndave
me shpirt un e ruajta..dhe ti dot se vrave!!!!






kur rrahjet e zemrës t,më ngadalsojnë hapin
vrarë nga dashuria kur t,jem i plagosur
shtyrë nga drejtesia veç do shpejtoj hapin
se ndjenja që vret shpejt duhet varrosur....
me mallë do vajtoj lotin, që me vrau ne zemër
do i them lamtumirë...pa e thirrë ne emër!!!!








19-01-2006

__________________
"Nuk e di se si,por gjithmon e kam ditur se c,do hap te jetes time,e kam bere per te arritur tek ti"

Modifikuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 20/01/2006 ora 05:29

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2006 18:45
SHKODRANI I QESHUR nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRANI I QESHUR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRANI I QESHUR (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRANI I QESHUR Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRANI I QESHUR nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
peshtimi
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 28/12/2005
Vendbanimi: bugjejovice
Mesazhe: 339

Citim:
Po citoj ato që tha iliriusa
Shume e bukur poezia SHKODRANI I QESHUR! Urime!



Le t'i quajme poezite-poezi dhe bejtet-bejte.
Ne letersine shqipe eshte e njohr,qe forma te tipit:

......te urren ballkani,
......pranon krishterimi,
......nuk te don islami,
......te don perendimi,

futen ne grupin e vargezimeve popullore ose me mire le t'i quajme bejte.Dhe ajo rreth te ciles bejme fjale eshte ne vazhden e krijimeve te njohura te bejtexhinjve te Shkodres,te cilet ne ngjarje te gezuara konkuronin me njeri tjetrin me bejte.
Por ajo qe me shtyn te shkruaj per kete krijim,nuk eshte cilesia letrare,por nje lloj mesazhi,qe me duket teper i ngjashem me idete e kohes se Dulles.
Shkohet sipas skemes qe Shqiperia(Shqipja)gjithmone ka qene hale ne sy per te tjeret,te gjithe ja kane patur me te keq,"por e ka care rrugen e historise me shpate ne dore".Keto mesazhe urrejtje dhe vetizolimi i takojne nje kohe te kapercyer njehere e pergjithmone.Gjithashtu stigmatizimi,dhe paraqitja e feve si dukuri tejet negative,eshte ne vazhden e te njejtit botkuptim.Nje shikim i tille i te tjereve na izoloi dhe na ngjalli nje krenari te rreme te tipit"shkemb graniti ne brigjet e Adriatikut".

__________________
Liria ime ndalet atje ku fillon e jotja.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2006 13:30
peshtimi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė peshtimi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me peshtimi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: peshtimi Shto peshtimi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto peshtimi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:33 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 33 faqe: « E parė ... « 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letrarė tė rinj > Bota e re poezise > Ne poezite e mia do njohesh shpirtin tim

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.