Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > muhammedi ne bibel (1)
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 [3] 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Dr. Gery Miller
Anetar i ri

Regjistruar: 01/12/2006
Vendbanimi: Ilirid
Mesazhe: 11

Muhamedi (paqa qofte mbi te) ne Bibel!

Citim:
Po citoj ato që tha BARIU
* Eshte vertete qe Bibla eshte shkruar ne leter nga njerezit por frymezimi eshte nga Perendia, patjeter qe nuk u shkrua ne Shqip ashtu si edhe Kur'ani nuk u shkrua ne Shqip por eshte perkthyer dhe perkthimi i saj nga Hebraishtja dhe Greqishtja eshte goxha i mire.

I nderuari Bariu! Tek web sajti zyrtar i te krishtereve, shkruan se Bibla eshte e shkruar nga 40 autore. Na sjellni nje argument te vetem se dyzet autoret kane qene nga frymezimi i Perendise? Ne perjashtim te Profeteve te gjithe jane genjshtarë te cilet thone se Zoti neve na ka autorizuar me frymezimin e Tij per t'a pranuar librin apo fjalet e Tij.

Bibla është ndryshuar, ai me nuk është libër hyjnor, mirëpo njerezor. Këta na e tregon vet Bibla. Shiko se çfare na meson Moisiu (paqa qoftë mbi te) ne Bibel tek Ligji i Ripërtërirë 31:24-29: "Kur Moisiu mbaroi sė shkruari nė njė libėr tėrė fjalėt e kėtij ligji, u dha kėtė urdhėr Levitėve qė mbanin arkėn e besėlidhjes tė Zotit, duke thėnė: "Merreni kėtė libėr tė ligjit dhe vendoseni nė arkėn e besėlidhjes tė Zotit, Përėndisė tuaj, me qėllim qė tė mbetet si njė dėshmi kundėr teje; sepse unė e njoh frymėn tėndė rebele dhe fortėsinė e qafės sate. Ja, sot kur akoma jam i gjallė midis jush, ju u bėtė rebelė kundėr Zotit; aq mė tepėr do tė bėheni mbas vdekjes sime! Mblidhni pranė meje tė gjithė pleqtė e fiseve tuaja dhe zyrtarėt tuaj, me qėllim qė tė dėgjojnė kėto fjalė dhe unė tė thėrras tė dėshmojnė kundėr tyre qiellin dhe tokėn. Sepse unė e di qė, mbas vdekjes sime, do tė korruptoheni plotėsisht dhe do tė largoheni nga rruga qė ju kam urdhėruar, dhe ditėt e fundit do tė goditeni nga fatkeqėsia, sepse keni pėr tė bėrė atė qė ėshtė e keqe pėr sytė e Zotit, duke provokuar indinjatėn e tij me veprėn e duarve tuaja".

Ndersa sa i perket perkthim qe paske cekur, tani do te tregoj disa shembuj manipulimeve qe kane bere perkthyesit duke e perdhunuar kuptimin esencial te citateve.

Citim:
Po citoj ato që tha BARIU
*2Ti 3:15 I gjithë Shkrimi është i frymëzuar nga Perëndia dhe i dobishëm për mësim, bindje, ndreqje dhe për edukim me drejtësi,

Ju i nderuar, atë qe e thate për frymezimin e keni nga citati biblik qe gjindet tek II Timoteu 3:16 në të cilin thuhet: “I gjithë shkrimi është i frymëzuar nga Përëndia dhe i dobishëm për mësim, bindje, ndreqje dhe për edukim me drejtësi”. Mirëpo fjala "i frymezuar..." përmendet vetëm një herë ne Bible, ndërsa ky citat i referohet Dhajtes se Vjeter, siç na tregon Enciklopedija e Re Katolike tek I Korintasve 10:11. Mos e harro kete.

Citim:
Po citoj ato që tha BARIU
*( Mos harro Moisiu fliste drejtperdrejt me Perendine ne cadren e mbledhjes)

Kjo ne Kur'an permend, ke dicka kunder?!

Citim:
Po citoj ato që tha BARIU
** Po lindja e Jezusit ishte nje mrekulli edhe muslimanet e pranojne kete.

Ashtu eshte. Shembulli i Jezusit (paqa qofte mbi te Mirin), eshte sikur i Adamit, qe eshte krijuar me urdherin e Perendise, "behu" dhe eshte bere. Prandaj ne muslimanet themi se Jezusi (paqa qofte mbi te Mirin) eshte i Derguari i Allahut dhe fjala e Tij.

Citim:
Po citoj ato që tha BARIU
** Ai u vra nga armiqte, sic kishte thene edhe shkrimi, po u vra per mekatet e te gjithe botes dhe s'ka dashuri me te madhe se kjo.

Si ore Perendine e vrane krijesat e tij? Gjithefuqishmeria e Zotit a nuk ishte ne ate moment kur ata e vrisnin? Si mund t'a besojme nje Zot i cili ka vuajtur prej krijesave te Tij? Ju thuani se e tregoi dashurine e Tij ndaj krijesave!!!? Atehere pse e krijoi ferrin apo sketerren kur te gjithe qenkan te faluar nga dashuria e Perendise e cila u shpreh me sakrifikicen e Tij? Ne zemren time kam nje bindje, se nje sekond po te mos eshte Zoti gjitheçka do te shkatrrohet, ndersa ju thoni se Zoti qe i vedekur tre dit? O bo bo, çfare thuani o njerez. Si ore Perendise i mveshni cilesi njerezore o njerez, largohuni prej kesaj padrejtesije.


Tani po i kthehem temes:
Muhamedi (paqa qofte mbi te) ne Bibel!

Ne Bibel shume qarte tregohet Profetesia e Muhamedit (paqa qofte mbi te). Ne Bibel, ne Dhjatën së vjetër tek Kantiku i Kantikëve (5, 16) shkruan keshtu:

“Hikko mamittadim vikullo Mahamadim zehdudi vezem raai benute yapus halam.” [gj. hebreje]

Përkthimi:

“Goja e tij është vetë ëmbëlsia; po, ai është Muhammedi, më i dashuri. Ky është i dashuri im, ky është miku im, o bija të Jerusalemit.”

Perkthyesit qe e kane shqiperiuar Biblen kane manipuluar me kete citat duke iu humbur kuptimin.

E shihni sa bukur permendet emrin: "Mahamadim" ne Bibel. Pse ore nuk e pranoni te verteten?

Me rrespekt,
Dr. Gery

__________________
Mosmirėnjohja ėshtė ēorodi, kurse shoqėrimi me tė marrėt ėshtė dėmesi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2006 15:01
Dr. Gery Miller nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dr. Gery Miller Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dr. Gery Miller (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dr. Gery Miller Shto Dr. Gery Miller nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dr. Gery Miller nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Atehere une po e kap deatin tk fundi i postimit tend dhe do ngjitem me lejen e Zotit lart.....


Bariu tha:

Po lindja e Jezusit ishte nje mrekulli edhe muslimanet e pranojne kete.

Po edhe muslimanet e njohin lindjen e Jezusit nga nje mrekulli, pra jo nga nje nene e nje baba. Por Moisiu nuk lindi nga nje mrekulli.......aspak Jezusi lindi nga nje lindja natyrore, sikurse edhe Muhamedi.


Bariu Tha:

"Ai i pa nje pjese te fryteve dhe vazhdon ti shohe se eshte i gjalle, lavdi Perendise qe ne kemi nje shpetimtar te gjalle."

Degjo Bari qe te flasim nje cik me shkoqur, nuk mund te perdoresh rrethin vicioz per te shpjeguar dicka, sepse edhe une them qe Jezusi ne Kuran nuk ka vdekur dhe as qe eshte kryqezuar dhe apstaj cu pa me debatin keshtu qe ne debat e siper qendro pa permendur shume versete Biblike. Jezusi vdiq i dashur dhe nuk ishte ne jete kur njerezit e pranuan fene e tij(gjithnje nese ajo qe zbriti ai ishte fe me vete), madje ne kryqezimin e tij nuk morren pjese as apostujt e tij, apo jo? Pra ai kurre nuk i pa frytet punes, kurre nuk ishte nje udheheqes shteti sikurse Moisiu.

Bariu tha:
Ai u vra nga armiqte, sic kishte thene edhe shkrimi, po u vra per mekatet e te gjithe botes dhe s'ka dashuri me te madhe se kjo.

Shume bukur por moisiun nuk e vrane armiqte dhe as Muhamedin keshtu meshoi ndryshimeve.


Tani te vijme tek pyetjet e tua.

Bariu tha:

" Ku thuhet ne Kur'an qe ai e mori ate nga Zoti? A eshte e vertete qe i folen engjej Kur'anin? Dhe cfare eshte Fryma e Shenjte permendur aty?
( Mos harro Moisiu fliste drejtperdrejt me Perendine ne cadren e mbledhjes) "

Me duket se e kam permendur edhe ne postimin e meparshem more bari qe Muhamedi e ka takuar dhe ka biseduar me Zotin vete, madje ne Kuran ka nje sure te tille me emrin Sure Miraxh, hape dhe lexoje po deshe te dish me shume per kete ndodhi. Eshte e vertte qew engjejt ja percollen Kuranin dhe se ne ajetet kuranore thuhet shprehimisht shprehja

Elif, Lamë, Ra. (ky është) Libër; Ne ta shpallëm ty që me urdhërin e Zotit t’i nxjerrësh njerëzit prej errësirës në dritë; (t’i nxjerrësh prej errësirës) në rrugë të Fuqiplotit, të Falënderuarit.(Bekare 1-2)

17.106. Dhe (ta shpallëm) Kur’anin që Ne e ndam pjesë - pjesë për t’ua lexuar njerëzve dalëngadalë dhe ashtu e shpallëm atë një pas një.

81.23. Dhe se ai e pat parë atë (Xhibrilin) në horizontin e qartë lindor.


Te mjaftojne keto??? Fryma e shenjte e permendur ne Kuran nuk eshte ne konceptin e Zotit, ai eshte thjesht nje engjell i zgjedhur nga Zoti psh

5.110. All-llahu (atë ditë) i thotë: “O Isa, bir i merjemes, përkujtoj të mirat e Mia ndaj teje dhe ndaj nënës sate, kur të fuqizova me shpirtin e shenjtë (Xhibrilin), e ti u fole njerëzve (kur ishe) në djep dhe (kush ishe) i pjekur (si burrë), kur ta mësova ty librih e urtësinë Tevratin e Inxhilin, kur melejen Time formove nga balta si formë shpeze e i fryve asaj dhe me urdhërin Tim u bë shpezë, kur e shërove të verbërin dhe të sëmurin nga sëmundja e lëkurës me dëshirën Time, kur me urdhërin Tim i nxore (të gjallë) të vdekurit, kur i zbrapa beni israilët prej teje (që deshën të të mbysin) atëherë kur erdhe me argumente, e disa prej tyre që nuk besuan than: “Kjo (mrekullia e Isait) nuk është tjetër vetëm se magji e qartë!”


19.19. Ai (Xhibrili) tha: “Unë jam vetëm i dërguar (melek) i Zotit tënd për të dhuruar ty një djalë të pastër (pejgamber)”.


Qe tregon se Xhibrili nuk ishte aspak nje Zot por engjell i Zotit.


Bariu tha:

"Nese Kur'ani eshte nje mrekulli a eshte ajo e Muhamedit apo Allahut?"

ASnje mrekulli nuk kryhet nga fuqia apo mnga deshira e njriut por eshte Zoti qe ia mundeson mrekulline profeteve apo njerezve qe do ai shikoje se si pershkruhet ky ajet 5.110.


Bariu tha:

"* A ishte Jezusi i tille? Po ishte dhe eshte shiko c'thote shkrimi!

Luk 22:19 Pastaj mori bukën, falënderoi, e theu dhe ua dha atyre duke thënë: ``Ky është trupi im, që është dhënë për ju; bëni këtë në përkujtimin tim``.
Luk 22:20 Po kështu, pas darkës, mori kupën duke thënë: ``Kjo kupë është besëlidhja e re në gjakun tim, që është derdhur për ju."

Se pari dau te kujtoj qe tek Gjoni nje paralele e tille nuk eshte sepse tek Gjoni darka e pashkes nuk eshte ngrene kurre nga Jezusi i tij. Mos te harrojme faktin tjeter qe Jezusi Lukian nuk ka nje teologji e cila buron ne idene qe Jezusi eshte shpetimtari, per te Jezusi eshte thjesht nje profet, sikurse ne fakt eshte per Ungjijte sinptike ne pergjithesi, ndryshe nga letrat e Palit dhe te veprat e apostujve. pastaj vete eukarestia ka nje problem thelbesor ne vetevete, nje problem sa psikologjike aq edhe historik.


Sikurse me tregove per Bijte e Isakut se cdo dalin me trego premtimin per bijte e Ismailit????

tani ne fund fare po dua te citoj se
2Ti 3:15 I gjithë Shkrimi është i frymëzuar nga Perëndia

Faktikisht nese do ishte i frymezuar nga perendia a do kishte aq shume kudnerthenie?????Dua te di juve cfare besim i takoni, Katolik, orthodoks, protesant(cfare lloji)?

E ne fund........dua tju pyes A e ka pare Jezusi ZOTIN?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2006 14:23
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
HERO
vampir

Regjistruar: 06/08/2005
Vendbanimi: topana
Mesazhe: 412

Une nuk kam lexuar asnjegje te drejteperdrejte mbi Muhamedin ne bibel,por kam lexuar dicka te drejteperdrejte ne Kuran per jezusin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Dhjetor 2006 14:38
HERO nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HERO Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HERO (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HERO Shto HERO nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HERO nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dr. Gery Miller
Anetar i ri

Regjistruar: 01/12/2006
Vendbanimi: Ilirid
Mesazhe: 11

Citim:
Po citoj ato që tha HERO
Une nuk kam lexuar asnjegje te drejteperdrejte mbi Muhamedin ne bibel,por kam lexuar dicka te drejteperdrejte ne Kuran per jezusin.

Ne Bibel shume qarte tregohet Profetesia e Muhamedit (paqa qofte mbi te). Ne Bibel, ne Dhjatën së vjetër tek Kantiku i Kantikëve (5, 16) shkruan keshtu:

“Hikko mamittadim vikullo Mahamadim zehdudi vezem raai benute yapus halam.” [gj. hebreje]

Përkthimi:

“Goja e tij është vetë ëmbëlsia; po, ai është Muhammedi, më i dashuri. Ky është i dashuri im, ky është miku im, o bija të Jerusalemit.”

Ndersa ti nuk ke arrit te lexosh nje citat te tille ne Bibel, mbase perkthyesit kane manipuluar me citatet, sa qe i kane perdhunuar kuptimet esenciale.

E sa i perket Jezusit ne Kur'an. Dije i nderuar, se Islami i jep rrespekt dhe nder Jezusit me shume se te krishteret dhe çifutet. Ai ka qene i Derguar i Allahut, bile ai ka qene njeri prej tyre qe eshte dalluar me disa epitete ne dallim nga te tjeret profetë te cilet nuk mund benin gjera te tille, qe bente ai. Jezusin Islami, e kualifikon ne 5 profetet me te dalluar me cilesite e tyre. Jezusi (Isau) i biri i Merjemes, eshte njeri dhe rob e i derguar i Zotit. Prandaj kush e mohon profetesine e ketij Profeti ai nuk eshte musliman.

Dr. Gery

__________________
Mosmirėnjohja ėshtė ēorodi, kurse shoqėrimi me tė marrėt ėshtė dėmesi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Dhjetor 2006 14:46
Dr. Gery Miller nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dr. Gery Miller Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dr. Gery Miller (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dr. Gery Miller Shto Dr. Gery Miller nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dr. Gery Miller nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Perqendrim ne teme.

Pershendetje dhe faleminderit per pergjgjet dhe pyetjet. Ja vlen se pari te mos hapemi shume por te qendrojme ne teme dhe ajo eshte per profeci te mundeshme per Muhamedin ne Bibel.

Citimi nga Kantiku eshte i pasakte per disa arsye:
* Kantiku nuk eshte liber profetik.
* Edhe sikur te kishte emrin Muhamed s'po flet per nje profet por per nje te dashur.
* Sic e sheh poshte vargut 16 thote se ai eshte i bardhe, kam pershtypjen se Muhamedi nuk ishte i tille.
* Nga Anglishtja dhe Hebraishtja nuk ka asnje ndryshim ne perkthimin e vargut sic eshte ne Bibel ndaj dhe fjala Muhamed nuk eshte fare aty.

Son 5:16 Goja e tij është vetë ëmbëlsia; po, ai është tërheqës në çdo pikpamje. Ky është i dashuri im, ky është miku im, o bija të Jeruzalemit.

Son 5:10 I dashuri im është i bardhë dhe i kuq, ai dallon ndër dhjetë mijë veta.

** Jo vetem qe Bibla nuk ka asnje profeci per Muhamedin por mesa di une as Kur'ani nuk ka asnje. Madje jam kurioz se nuk e kam degjuar sakte ndonjehere: Cila ishte arsyeja qe Muhamedi ka vdekur? A e paratha ai ate?

* Per cilindo qe shpall se Bibla ka ndryshuar eshte e rendesishme te flasim me prova dhe jo ndryshe, pra nese dikush ka nje Bibel origjinale te na tregoje ndryshimet, mire se te vini.

* Eshte unik besimi i te krishtereve ne Biblen si Fjalen e frymezuar te Perendise, pra Katolike, Orthodhokse, Protestante ( ne Shqiperi ky komunitet njihet si te krishtere Ungjillore dhe une jam i tille).
Une i jam shume mirenjohes Perendise per Fjalen e tij Biblen.
Kur ne themi se i gjithe Shkrimi eshte i frymezuar nga Perendia e kemi fjalen per te gjithe Biblen jo vetem per nje pjese te saj kjo eshte e qarte.

* Citimi qe pashe nga Ligji nuk thote aspak se Bibla do te korruptohej, eshte e vertete se Izraelitet shpesh u larguan nga Perendia por gjithnje pati nje mbetje besnike dhe keshtu fjala i eshte transmetuar njerezve me besnikeri te madhe dhe perkujdesje te madhe nga Perendia.

Per te gjitha keto reagime ndaj asaj qe une kam shkruar ju lutem te dini se besimi im ndertohet mbi respekt per te tjeret. Une flas si i krishtere dhe i referohem Bibles si fjale e Perendise pasi kjo eshte ajo qe te Krishteret besojne dhe kam nje mardhenie personale me Perendine ne lutje e do te deshiroja qe te njihnit kete dashuri qe Ati ka treguar me ane te Krishtit.
Por asnjehere opinioni im nuk eshte imponues.

Ju falenderoj te gjitheve:
Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2006 14:30
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Bari nuk i je pergjigjur aspak pyetjeve te mia dhe shkrimit tim, nejse gjithsesi po pres nje pergjigje per shkrimin tim pastaj te kthje pergjigje per shkrimin tend qe te mos kemi perplasje dhe ngaterime.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2006 15:33
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Eshte e vertet qe nuk u jam pergjigjur te gjitha pyetjeve, por jam perqendruar ne teme dhe kete deshiroj qe te bejne te gjithe.

Gjithe te mirat:
Bariu.

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Dhjetor 2006 20:59
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

Unhappy

pyetjet e mia nuk jane jashte teme Bari??????????????

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Dhjetor 2006 13:38
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Citim:
Po citoj ato që tha Dr. Gery Miller

Ne Bibel shume qarte tregohet Profetesia e Muhamedit (paqa qofte mbi te). Ne Bibel, ne Dhjatën së vjetër tek Kantiku i Kantikëve (5, 16) shkruan keshtu:

“Hikko mamittadim vikullo Mahamadim zehdudi vezem raai benute yapus halam.” [gj. hebreje]

Përkthimi:

“Goja e tij është vetë ëmbëlsia; po, ai është Muhammedi, më i dashuri. Ky është i dashuri im, ky është miku im, o bija të Jerusalemit.”

Ndersa ti nuk ke arrit te lexosh nje citat te tille ne Bibel, mbase perkthyesit kane manipuluar me citatet, sa qe i kane perdhunuar kuptimet esenciale.



Urime plako, shume bukur paske sjellur argumentin per njerezit e logjikes.

ciao

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2007 18:03
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Pershendetje

Ju lutem, diskutoni me qetesi, dipllomaci duke respektuar mendimet e njeri tjetrit, perndryshe do me detyroni t'ju fshi mesazhet...

mire u lexofshim

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2007 11:12
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:52 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 [3] 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > muhammedi ne bibel (1)

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.