Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Degjenerim apo Rigjenerim?! Levizja... e apo e pa-Kontrolluar?!
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha ingmetalboy

Te gjithe shqipetaret mburren per nivelin e larte te shkollimit te adoleshenteve qe ne vitet 90' morren rruget e kurbetit dhe nderuan veten dhe Shqiperine kudo ku shkuan.



Fakti qe mburren shqiptaret nuk do te thote qe eshte i vertete !!!!!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2008 11:33
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Citim:
Po citoj ato që tha Tulipani
Ej pse mos ta heqim njehere e mire kete fjalen anarki ? Kush ka thene se anarkia si filozofi nuk nenkupton rregullat e normat e veta?



Nese do pyesja : duhen njerez te mire apo ligje te mira ? Ju ke do zgjidhnit ?

S'eshte e vertete qe ne Shqiperi duhen kaq shume ligje per te rregulluar jeten e perditshme bile shume nga ato te tanishmet s'jane per tu hedhur sepse fundja jane kopjim i nje eksperience shume vjecare te perendimit ...
por dhe kjo teori gati proibicioniste e Iqvlores s'me pelqen, rastet negative qe permendet nuk jane perhere pasoje e mungeses se ligjeve njerezit nuk duhen medoemos gjithmone detyruar ti binden nje ligji sepse ne shumicen e rasteve dhe sikur te kete denime te rrepta do ta gjejne menyren per ta thyer ... pastaj si do behemi ne si Amerika paradoksale? Qe shet arme si karamele por ama s'mund te pish ne rruge po se pate shishen te mbledhur me ndonje gje qe mos duket ?

Nese marrim si shembull shtresat te ndryshme te popullsise por ne vecanti ato me te rejat nje menyre me efikase eshte edukimi per ta respektuar ligjin, duhen edukuar se normat e parimet jane formuluar ne emrin e nje interesi te perbashket dhe respektimi i tyre sjell nje harmoni ne shoqeri. Sepse po te perdoresh vetem drurin atehere efekti mund te jete i perkohshem por personit si ngelet gje ne karakter.




Trendafile bukuroshe,une e kam vene theksin ne postimin tim tek moszbatimi i ligjeve te bera ne parlament,qe sigurisht jane te huazuara nga nje shoqeri me histori demokracie te zhvilluar.Pra ligjet jane te mira,por implementimi ose zbatimi i tyre eshte nul.Kufizimi i disa te drejtave te pakices ne te mire te komunitetit ne demokraci behet me ligje te cilat jane te detyrueshme te zbatohen nga te gjithe.A mund te jete e pranueshme qe te pihet duhan ne nje automjet te mbyllur kur brenda tij udhetojne nena me femije te vegjel dhe te tjere qe nuk e pijne duhanin?Patjeter qe jo,po hajde e mbushu mendjen te zbatojne ligjin e shkruar dhe ate te arsyetimit drejtuesve te autobuseve taksive e minibuseve.Vjet erdha nga Serbi-Maqedoni ne Shqiperi.Ne Elbasan sa mbrrita nje shofer taksie me pyeti se ku do te shkoja?I tregova destinacionin tim dhe ram dakord per pazarin.Ne taxi ishte nje cift me nje foshnje,nje grua dhe une i ulur ne vend te pare.Ne Paper shoferi nxori nje cigare te dredhur dhe e ndezi duke leshuar shtellunga tymi si oxhaqet e metalurgjikut.Te lutem fikeni cigaren i thashe,se une nuk e duroj dot,pastaj ketu brenda kemi edhe nje foshnje.Une jam ne vendin e punes me tha dhe s'kam ku te pi duhan.Pi atje ku eshte destinacioni i fundit ose ndale makinen dhe pi cigaren.Jo me tha.Ok i thashe ndaloni se une do te zbres,por te njejten gje do t'ju propozoja edhe ciftit me femije te vogel.Posi thane ata edhe ne do te zbresim e bashke me ta edhe gruaja qe udhetonte me ciftin.Si te keni qef tha shoferi,por mua do te me paguani udhetimin tuaj.Po i thashe une,por ti do te na paguash ne pak me shtrenjte per demin qe na shkaktove duke thithur helmin e tymit te duhanit.Zbritem dhe po kerkonim mjet tjeter per te vazhduar udhetimin.Hajdeni se e fika duhanin na tha shoferi.Jo i tha gruaja sepse brenda makines tuaj qelbet ere e rend mbytese duhani.Mbas pak na mori nje furgon qe udhetonte drejt Durrsit.
Une ne postimin tim, theksin e ve tek zbatimi i ligjit Trendafile e dashur e jo se nuk ka ligje.Ligje ka bolle,por ne nuk kemi nje shtet efikas qe te penalizoj ata qe e shkelin.Demokracia nenkupton zbatimin e ligjeve dhe penalizimin e atyre qe e shkelin.Ndryshe nuk ka se si te behet edukate zbatimi i tyre.Te pabindurin e bind denimi dhe ai per t'i shpetuar penalitetit nuk e shkel ligjin ,por e zbaton ate.Kur je futur ne trafic light me te kuqe,ke parkuar ne vend te gabuar,je futur ne ate pjese te rruges qe ne orare te caktuara eshte vetem per autobuset urban,te eshte bere fotografimi dhe ne shtepi te vjen gjoba;provo po ta mbajti te mos paguash.Atje ku ligji zbatohet ne shqiptaret si qenbirqeni e paguajme gjoben,pa na trokitur polici ne dere,se pastaj hesapi rendohet.Trendafile, une nuk jam prohibicionist i zhvillimit dhe i perqafimit te ndryshimeve ne demokraci,sepse edhe po te doja nuk do te pengoja askend.Nuk hyje ne radhet e fanatikeve,sepse jetoj e punoj ne nje shoqeri ku jo vetem ne, por gjithe bota ka mesuar nga kultura e e saj.Ju thoni se duhet bere edukimi i gjeneratave te reja ne menyre qe ata ta kuptojne qe ligji duhet zbatuar.
Dakord jam deri diku dhe shumica i zbaton ligjet,por ne rastet kur ligji nuk zbatohet si i behet?Pergjigjen ma jepni ju.
Po shikoja nje emision tek BBC qe tregonte sjelljen e te rinjve qe beheshin thumb ne night club apo neper pub-e.Ata dilnin ne oret e vona te nates dhe pshurrnin rrugve ose drejtonin makinen ne gjendje te dehur.Urinimi ishte bere fenomen shqetesues per autoritetet qe pergjigjeshin per pastrimin e rrugve,prandaj ata moren masa duke aktivizuar policine.Ne nje rast, te cilin edhe po e filmonin ata pane nje te ri qe po urininte ne rruge duke hapur dhembet.I kerkuan identifikimin dhe i dhane nje kove me uje e nje fshese dhe e detyruan ta fshinte ate qe beri.Dike qe nuk pranoi e arrestuan dhe i vune nje gjobe sa paga e nje jave.Ndersa ata qe kapeshin duke drejtuar makinen te dehur,penalitetet ishin shume me te renda.Po ne vendin tone a e di qe eshte nje anarshi e vertete.Ju e perligjni anarkine,por cfare ligjesh e normash paska kjo anarki simbas jush?Rremujen totale?A mund te quhet shtet ai vend qe ka anarki e sejcili bene cfare i do qefi pa perfillur ligjet?
Une do te prisja me kenaqesi modele edukuese nga televizionet,te cilat jane me te pastra e objektive se sa poitika dhe organet e tjera te pushtetit.Ne mediat tona ore e minute shikon fytyrat e politikaneve qe na cajne menderen e jo dicka te hajrit!!!!!!Patjeter duhet te merren shembuj nga realiteti europian,jo nga ai amerikan Trendafile ,por do te ishte shume e pelqyeshme nga une nqse do te behej integrimi i tyre me realitetin tone.
Do te isha hipokrit nqse do te pretendoja se jam i pa ndikuar nga periudha ne te cilen ka jetuar brezi im.Brezit tim ,pavaresisht se nuk i pelqen ta pranoj ndryshimin e menjehershem,duhet te pranoj realitetin e ri.Ne e dijme se ju nuk do na pyesni per keto probleme,por te pakten na respektoni e te na degjoni keshtu sic jemi .Une shembujt i kam ne shtepine time.Djemte e mij mendojne njesoj si ju,por ata me respektojne e degjojne dhe kur s'ju pelqen dicka vejne buzen ne gas dhe ndryshojne teme.Koha i kerkon ndryshime te tilla,pavaresisht veshtiresive e pengesave ato na kane trokitur ne dere dhe ne ju kemi hapur deren.Problemi me i veshtire qendron me cecenet e cdo natyre qe femres i japin plumbin e e mbyllin ne shtepi sapo mbush 13 vjet.Ne zonat urbane eshte me e lehte te pranohet realiteti i ri dhe kjo po ndodh me shpejtesi.
Me falni se do t'ju lodh e merzis.Flm!

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Modifikuar nga IQVLORA datė 09/05/2008 ora 12:41

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2008 12:22
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Nuk na merzite ... pervec ironise ... duke e quajtuar Tulipanin "Trendafile Bukuroshe"...

Per te tjerat jam shume d'akord me ty!!!

Por ke harruar te besh nje konsiderim te rendesishem ne postimin tend...!
Ate qe peshku qelbet nga koka !
Me te vertete qe ne Angli apo Italine e veriut ku kam jetuar une rregullat respektohen dhe te vjen qejf kur e shikon nje gje te tille!!!

Por jane udheheqesit te paret qe e respektojne ligjin!!!

booooooo sa bukur... shiko se eshte e fresket... sot rastisa ne Kafe nje tavoline ngjitur me nje politikan te njohur shqiptar... saktesisht fare para 3 oresh!
E di qe kane vene nje ligj qesharak ketu ne Shqiperi per ndalimin e pirjes se duhanit ne ambiente te mbyllura publike... ate per te cilen edhe ti po flisje...
... njeri prej atyre te ulur ne tavoline me kete politikanin po pinte duhan!!! Dhe po benin muhabet per shtate pale qejfe...!!!

Rregullat, sado pak te jene, sado qesharake te jene, sado te pakuptimta te jene... duhen respektuar si fillim nga ai qe i nxjerr!!!

Mendo sikur ne shtepine tende te thoje... qe sot e tutje ti cun i dashur ... mos te te shoh me te pertypesh me gojen hapur...
... sikur edhe nje here te harrosh ti per vete gjate nje dreke apo darke ... te pertypesh me goje hapur... harroje... i mori era fjalet e tua!!!




Peace!

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2008 16:32
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Skenderbe, une nuk mund te jem ironik me nje vajze qe eshte model ne qendrimet e saj, mesa e njof ne shoqerine virtuale ketu ne forum.Nuk i shkon moshes sime te beje ironikun me ju djem e vajza.Kete duhet ta heqesh nga mendja njeherepergjithmon.Edhe juve ju drejtova me emrin Skenderbe,por thjesht ne menyre miqesore i dashur.Une i kam hedhur mbas kraheve edhe ndonje sjellje pa etike te ndokujt dhe i konsideroj te shkuara e te harruara.I look ahead dear.
Nuk e kam harruar ate shprehjen e famshme popullore Gjergj,sepse e kam degjuar gati gjysem shekulli me pare,por e provova vete duke qene kryefamiljar.Nqse une nuk jam i rregullt brenda familjes time,atehere nuk kam goje t'ju kerkoj llogari femijeve per paregullsi.Per kete une kam shkruar ne postimet e mia te fundit,si tek Politika,edhe ne ndonje nenforum tjeter.Une futem nga pak ketu ne forum,kur nuk kam ndonje liber per te lexuar.Librat qe sjell nga Shqiperia i mbaroj shpejt dhe keshtu qe me ngelet FH,per te shtyre ditet dhe netet e merziteshme te kurbetit mbas pune.Shoket dhe miqte e mij me te cilet kaloja kohen mbas pune i kam shume larg.Ata i takoj nje here ne vit dhe jo te gjithe.
Kalofsh nje weekend te bukur djalosh!

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 11:41
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha ingmetalboy
Me fal amor por ketu nuk jam hic dakort me ty. Pse ju mendoni qe eshte normale per nje adoleshent te kryeje mardhenie ne banjat e shkolles?? Ato bombat hormonale jane ndezur keq nga historite dhe videot ne internet te atyre shkollave perendimore ku seksi ne moshen 14-15 vjec eshte gje normale. Per mendimin tim seksi ne ate moshe jo vetem qe i demton si cuna dhe goca nga ana fizike dhe shpirterore, por gjithashtu ka per ti ulur edhe inteligjencen.
Te gjithe shqipetaret mburren per nivelin e larte te shkollimit te adoleshenteve qe ne vitet 90' morren rruget e kurbetit dhe nderuan veten dhe Shqiperine kudo ku shkuan. Po te vazhdoje keshtu nuk do te kemi me per cfare te mburremi edhe ne shqipot vdesim te mburremi nje cike. Apo jo?


Une thashe qe anomalite fillojne tek prinderit e ketyre adoleshenteve qe refuzojne te shohin realitetin, pra qe femijet e tyre jane seksualisht aktive.

Dhe persa i perket studenteve shqipetare apo di une, mah, s'me jane dukur me te zgjuar se miqet e mi te huaj.Lere qe ketu ku jam une s'njoh ASNJE student shqipo dhe shume nga ato qe njoh ne shtete te tjera kane vajtur kush e di sesa vjec dhe akoma s'kane perfunduar studimet.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 12:04
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius

Une thashe qe anomalite fillojne tek prinderit e ketyre adoleshenteve qe refuzojne te shohin realitetin, pra qe femijet e tyre jane seksualisht aktive.

Dhe persa i perket studenteve shqipetare apo di une, mah, s'me jane dukur me te zgjuar se miqet e mi te huaj.Lere qe ketu ku jam une s'njoh ASNJE student shqipo dhe shume nga ato qe njoh ne shtete te tjera kane vajtur kush e di sesa vjec dhe akoma s'kane perfunduar studimet.



ne fakt amori ish studentet shqiptare kane arritur majat me te larta. Psh ne USA pasi kane perfunduar shkelqyeshem tashme punojne ne vendet me te lakmuara nga te gjithe.
Mos duhet te bejme nje liste qe fillon me NASA-n dhe mbaron me Pentagonin?

Miqte e tu jane gjithmone te zgjuar amori dhe cuditerisht jane te huaj. duhet te jete virtyt i lindur ky yti qe duket se te tregon ty se nuk mendon ne shqip po ne gjuhen e miqve te tu te huaj.

__________________
,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 13:07
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha daedal


ne fakt amori ish studentet shqiptare kane arritur majat me te larta. Psh ne USA pasi kane perfunduar shkelqyeshem tashme punojne ne vendet me te lakmuara nga te gjithe.
Mos duhet te bejme nje liste qe fillon me NASA-n dhe mbaron me Pentagonin?
Miqte e tu jane gjithmone te zgjuar amori dhe cuditerisht jane te huaj. duhet te jete virtyt i lindur ky yti qe duket se te tregon ty se nuk mendon ne shqip po ne gjuhen e miqve te tu te huaj.



Ne radhe te pare, po deshe te bisedosh me mua, do te te duhet te ndryshosh fjalorin. Nese s'je mesuar te bisedosh pa nuanca fyese, aq me teper personale, eshte problemi yt, jo imi.

Sa mije studente shqipetare jane jashte? 40 000? Epo xhanem, nje grusht do dilte nga keto qe te arrinin dicka.
Une nuk thashe askund qe miqet e mi jane me te zgjuar por thashe qe s'jane me pak te zgjuar se shqipot meqe dikush mesiper tha qe qenkemi me te zgjuarit.

E meqe ti doje te dije se ne ca shkalle ndodhen studentet shqipo ne nivel boteror, shih statistikat ne nivel arsimor...i sheh ndokund shqipot?Por s'keni faj ju xhanem, jemi mesuar si popull te mbushim barkun me luge bosh. Jemi te miret, me te bukurit,me te zgjuarit,... pak rendesi ka qe kemi nje shtet origjine qe eshte ne shkatrrim total, ngelim me te zgjuarit.
Po fillon te me punoje ne sistem nervor kjo utopi shqiptare.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 10/05/2008 ora 14:51

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 14:41
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA
Skenderbe, une nuk mund te jem ironik me nje vajze qe eshte model ne qendrimet e saj, mesa e njof ne shoqerine virtuale ketu ne forum.Nuk i shkon moshes sime te beje ironikun me ju djem e vajza.Kete duhet ta heqesh nga mendja njeherepergjithmon.Edhe juve ju drejtova me emrin Skenderbe,por thjesht ne menyre miqesore i dashur.Une i kam hedhur mbas kraheve edhe ndonje sjellje pa etike te ndokujt dhe i konsideroj te shkuara e te harruara.I look ahead dear.
Nuk e kam harruar ate shprehjen e famshme popullore Gjergj,sepse e kam degjuar gati gjysem shekulli me pare,por e provova vete duke qene kryefamiljar.Nqse une nuk jam i rregullt brenda familjes time,atehere nuk kam goje t'ju kerkoj llogari femijeve per paregullsi.Per kete une kam shkruar ne postimet e mia te fundit,si tek Politika,edhe ne ndonje nenforum tjeter.Une futem nga pak ketu ne forum,kur nuk kam ndonje liber per te lexuar.Librat qe sjell nga Shqiperia i mbaroj shpejt dhe keshtu qe me ngelet FH,per te shtyre ditet dhe netet e merziteshme te kurbetit mbas pune.Shoket dhe miqte e mij me te cilet kaloja kohen mbas pune i kam shume larg.Ata i takoj nje here ne vit dhe jo te gjithe.
Kalofsh nje weekend te bukur djalosh!



Mire pra mire... edhe une nuk eshte se "te vura ne kryq" ...
... bile me poshte shtova qe jam shume d'akord me ato qe shkrove persa i perket temes!!!

Dhe... nuk pse justifikohesh per prezencen tende ne forum, ben shume mire qe je ketu!
Mua personalisht me pelqen prezenca jote, me ben te debatoj me ty dhe si rrjedhoje edhe te mesoje... ne fund te fundit nje shkembim idesh eshte forumi...!!!


Gjithe te mirat edhe ty! Pac edhe ti nje week-end te bukur!



Peace!

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 14:58
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius


Ne radhe te pare, po deshe te bisedosh me mua, do te te duhet te ndryshosh fjalorin. Nese s'je mesuar te bisedosh pa nuanca fyese, aq me teper personale, eshte problemi yt, jo imi.

Sa mije studente shqipetare jane jashte? 40 000? Epo xhanem, nje grusht do dilte nga keto qe te arrinin dicka.
Une nuk thashe askund qe miqet e mi jane me te zgjuar por thashe qe s'jane me pak te zgjuar se shqipot meqe dikush mesiper tha qe qenkemi me te zgjuarit.

E meqe ti doje te dije se ne ca shkalle ndodhen studentet shqipo ne nivel boteror, shih statistikat ne nivel arsimor...i sheh ndokund shqipot?Por s'keni faj ju xhanem, jemi mesuar si popull te mbushim barkun me luge bosh. Jemi te miret, me te bukurit,me te zgjuarit,... pak rendesi ka qe kemi nje shtet origjine qe eshte ne shkatrrim total, ngelim me te zgjuarit.
Po fillon te me punoje ne sistem nervor kjo utopi shqiptare.



Ka shume rendesi dhe kjo eshte rastesi qe nuk e kemi ne dore ne. Eshte teper fyese per cdo njeri te mohoje apo anashkaloje origjinen e vet.
Cdo njeri perfaqeson veten.


Dhe meqe ra fjala nuk kishte perdorur kush fyerje karshi askuj. vetem trajtese mendimesh dhe fenomenesh sipas perceptimit tim.

me sa shoh i paske per zemer statistikat e realizimit te shqiptareve ose jo. Dhe nese i referohemi numrit te tyre perkundrejt qindra milione studenteve nga e gjithe bota....

Te them te drejten mua nuk me ngjisin fort (per te mos thene ma shpifin) ata qe kujtojne se procesi i integrimit bne nje shoqeri nenkupton nihilizem origjine dhe vlerash qe e ka burimin te komplekset e inferioritetit.

Se pari lindim qenie njerezore...me pas e kuptojme se jemi shqiptar ose te cdo lloi tjeter. Me pas e me pas nbeten dy rruge...ose te cojme perpara vlerat dhe jo vlerat e parardhesve ose te mohojme veten dhe origjinen qe nuk e zgjedhim vete.
Bukuria? patjeter qe jemi edhe te zgjuar 9 ja psh te kemi ty qe je ne maje tsi vleresuese dhe kete nuk e kenaga budallalleku)
te bukur?
patjeter qe po. ndyshe s'ka se si. 9nuk besoj se ti si Shqiptare nuk je e bukur)
Mete bukurit dhe me te zgjuarit? Ah kete nuk e di! di qe te mos kesh turp nga vetja eshte nje bukuri dhe zgjuarsi e shpirtit.

shum e nderuara amor!
Edhe ne pac tere boten nen kembet e tua, kudo qe te ngulesh anembane botes...rrenjet e tua nuk t'i klonojne dot; ato do ngelen albaneze...pikerisht ashtu sic jane te gjithe te afermit e tu ne Shqiperi.

__________________
,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 15:14
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Citim:
Po citoj ato që tha daedal


Bukuria? patjeter qe jemi edhe te zgjuar 9 ja psh te kemi ty qe je ne maje tsi vleresuese dhe kete nuk e kenaga budallalleku)
te bukur?
patjeter qe po. ndyshe s'ka se si. 9nuk besoj se ti si Shqiptare nuk je e bukur)
Mete bukurit dhe me te zgjuarit? Ah kete nuk e di! di qe te mos kesh turp nga vetja eshte nje bukuri dhe zgjuarsi e shpirtit.

shum e nderuara amor!
Edhe ne pac tere boten nen kembet e tua, kudo qe te ngulesh anembane botes...rrenjet e tua nuk t'i klonojne dot; ato do ngelen albaneze...pikerisht ashtu sic jane te gjithe te afermit e tu ne Shqiperi.



Me cfare tastiere ke shkruar????

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2008 15:20
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:01 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Degjenerim apo Rigjenerim?! Levizja... e apo e pa-Kontrolluar?!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.