Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Foto nga Shqiperia dhe shqiptaret > Skrapar / Kanionet / Shpella e Pirogoshit, etj...
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re dsc03528.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 50 herė.

Bogova

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2009 19:33
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lela_Dr
** dream **

Regjistruar: 25/06/2004
Vendbanimi: Duke ėndėrruar
Mesazhe: 9455

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re dsc03557.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 51 herė.

1

__________________
L'ottimismo č il profumo della vita!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2009 19:39
Lela_Dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lela_Dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lela_Dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lela_Dr Shto Lela_Dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lela_Dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Lela_Dr
1


Edhe kjo zhaba nga Skrapari eshte me Lela?

Utime Gjergj per fotot e bukura.

Skrapari ben edhe raki te mire ore si e paske harruar?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2009 20:25
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Meqe na kujtoi rakine cedrusi i njohur ndryshe edhe si qederi...

Po postojme disa foto te bombes alkolike qe mban emrin "Raki" dhe ajo qe behet ne Skrapar eshte padyshim me e mira ne Shqiperi.



Ka edhe vere:



Shesh i Zi eshte varietet i kuq i rrushit shesh. Gjenden nje seri klonesh te ketij varieteti . Ne kemi perzgjedhur me kujdes fidanin me te mire per kultivimin e tij ne vreshte duke siguruar keshtu nje vere me shije unikale .

Rrushi, "Babai" i verës, mbreti i tavolinës Është fryti që na "dhuron" verën, pijen më fisnike që na shoqëron në çdo festë, ngjarje të rëndësishme apo thjesht në ditët e zakonshme të jetës. Me origjinë të panjohur, shkrimet dhe legjendat e vjetra tregojnë se rrushi kultivohej kryesisht në një zonë të madhe mes Evropës, Afrikës së Veriut dhe Azisë, rreth 8000 vjet më parë. Vendlindja e tij evropiane është Franca, ku bimët e hardhisë u sollën nga fenikasit në vitin 600 para Krishtit, ndërsa romakët e sollën në Gjermani në shekullin e fundit pas Krishtit. Në kontinentin aziatik, e sidomos në Kinë, rrushi dhe pijet e prodhuara prej tij, mbërritën falë tregtisë nga Arabia në shekullin e dytë p.e.s. Aktualisht, prodhimi botëror i rrushit që përdoret si fryt tavoline i kalon 70 milionë kuintalë në vit, ndërsa Italia mban vendin e parë me më shumë se 15 milionë të tillë. 75.866 mijë kilometra katrorë e të gjithë botës i është dedikuar kultivimit të këtij fryti magjik. Po sipas të dhënave, rreth 71 për qind e prodhimit botëror të tij përdoret për bërjen e verës, 27 për qind për përdorimin si fryt tavoline dhe 2 për qind për t‘u tharë. Po ashtu, një pjesë e mirë e tij shkon për prodhimin e lëngut, i cili përdoret si ëmbëlsues për produktet që përmbajnë etiketat "pa sheqer të shtuar" apo "100 për qind natyral". Nga ana tjetër, është për t‘u theksuar fakti se zonat që i dedikohen rrushit për prodhimin e verës po rriten me rreth 2 për qind në vit. I cilësuar si mbreti i tavolinës, varietetet e ndryshme të tij ngjajnë shumë pak me njëri-tjetrin. Rrushi ka veti të mira ushqimore e dietike. Kokrrat e tij përmbajnë sasi të konsiderueshme sheqeri, që shkon deri në 25%, acide organike, kripëra të kalciumit, të hekurit, vitaminë B dhe C, lëndë tanike etj. Por rrushi ose lëngu i tij përdoret gjerësisht edhe për qëllime terapeutike. Ai këshillohet të përdoret nga ata që vuajnë nga gurët në veshka, nga nefritet, ata që kanë gurë në mëlçi, probleme me fshikëzën e urinës, apo tek njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut. Ka efektshmëri të lartë edhe tek të sëmurët nga pleurititi, bronkiti kronik, në rastet me astma bronkiale të formës së lehtë e të mesme, si dhe në sëmundjet e mushkërive. Një bistak mesatar rrushi është i barasvlefshëm me dy gota uji meqenëse rreth 80 për qind e tij përbëhet nga uji, një mënyrë shumë natyrore, për të larguar helmet nga veshkat, për të mbajtur gjakun të pastër dhe për të luftuar grumbullimin e likuideve, që një nga shkaktarët kryesorë të celulitit. Këshillohet të hahet me gjithë lëkurë, pasi është shumë e pasur me fibra dhe ndihmon në pastrimin e zorrëve. Jo më kot thonë se aty ky hyjnë frutat, nuk hyn mjeku. I vetmi përjashtim është se nuk rekomandohet të përdoret nga diabetikët, sepse përmban shumë sheqer. Aq shumë veti pozitive ka ai, sa që kohët e fundit dietologët e kanë cilësuar si bazën e ampelo-terapisë, ose kurës me bazë rrushin, që konsiston në reduktimin progresiv të të gjitha ushqimeve, deri sa arrihet vetëm në ngrënien e tij deri në dy kilogramë në ditë. Një këshillë vërtet e vlefshme për të gjithë ata që duan të bien nga pesha. Në të vërtetë, kjo është edhe një nga dietat më të përdorshme nga yjet e famshëm të Hollivudit. Por përveç vetive të shumta distike dhe terapeutike, është shumë i njohur përdorimi i tij edhe në kuzhinë, nga përgatitja tradicionale e marmelatave, lëngjeve, reçelrave, kompostove e deri tek përdorimet më origjinale dhe moderne, si shoqëruesi më i mirë mishit të bardhë apo peshkut. Shefat e rinj të kuzhinës thonë se ata që nuk e kanë provuar çokollatën e shkrirë të përzier me lëng dhe kokrra të thata rrushi, nuk e dinë çdo të thotë të shijosh një ushqim apo të falënderosh natyrën për dhurata kaq të arta. Pastruese: Një bistak mesatar rrushi është i barasvlefshëm me dy gota uji, meqenëse rreth 80 për qind e tij është ujë. Në këtë mënyrë, largon helmet nga veshkat, mban gjakun të pastër nëse hahet me gjithë lëkurë, e cila është shumë e pasur me fibra, ndihmon në pastrimin e zorrëve. Energjike: E gjithë merita qëndron në përqendrimin e sheqernave që janë një ndihmesë e madhe për të bërë të ndihen energjik të gjithë ata që merren me aktivitete sportive Antistres: Meqenëse përmban metatoninë, një hormon i rëndësishëm për të rregulluar ciklet gjumë-zgjim, konsumi i tij garanton një fjetje të qetë në darkë vitaminë C Forcon kockat dhe muret e kapilarëve, sistemin imunitar, aktivizon mekanizmat kundër radikaleve të lira. Gjithashtu, ai përmban edhe antocianinë, kurecinë që kanë veti antioksiduese dhe antibakteriale dhe ndikon në rritjen e kolesterolit "të mirë" në gjak , 75.866 mijë kilometra katrorë e të gjithë botës i është dedikuar kultivimit të këtij fryti magjik. Po sipas të dhënave të kësaj organizate, rreth 71 për qind e prodhimit botëror të tij përdoret për bërjen e verës Dietik Kohët e fundit dietologët e kanë cilësuar si bazën e ampelo-terapisë, ose kurës me bazë rrushin, që konsiston në reduktimin progresiv të të gjitha ushqimeve, deri sa arrihet vetëm në ngrënien e tij deri në dy kilogramë në ditë Maska Për një fytyrë që shkëlqen Që në kohët e lashta, ky fryt njihej për cilësitë depurative, ndaj tashmë industritë e mëdha të kozmetikës e kanë zbuluar që përbërësit e tij aktivë kanë një fuqi të madhe antioksiduese. Ai është jashtëzakonisht i mirë për të hidratuar, ushqyer dhe bonifikuar lëkurën dhe ndihmon në parandalimin e plakjes së saj. Kështu për të pasur një fytyrë më të shndritshme dhe më të pastër, këshilla është shumë e thjeshtë. Lëngu i përftuar nga shtrydhja e një bistaku rrushi lihet të fermentohet për disa orë, pastaj vendoset në lëkurë, duke shmangur pjesën rreth syve. Pasi lihet të veprojë për 20 minuta, shpëlahet me ujë të bollshëm. Efekti? Pastrues dhe regjenerues. Sepse një përgatitje e tillë është edhe kundër rrudhave, duke e bërë lëkurën të duket më e pastër dhe më e shëndetshme se kurrë. Vera, uthulla dhe rakia "Bijëzat" fisnike të rrushit Rakia është një pije alkoolike që krijohet nga fermentimi dhe distilimi i rrushit. Ajo njihet ndryshe edhe si pija tradicionale turke dhe një nga pijet më të dashura për tavolinat e shqiptarëve. Mendohet se ajo erdhi në Shqipëri nga turqit, gjatë pushtimit otoman të vendit, rreth fundit të shekullit të 18-të. Ndër më të mirat janë ato të Skraparit dhe Përmetit. Mënyra më e mirë për ta shijuar atë janë gotat e vogla prej qelqi dhe sigurisht një pjatë e madhe me meze përpara. Rakia e fortë e rrushit, në kushte shtëpiake, mund të zëvendësojë edhe alkoolin. Ajo përdoret për shpëlarjen dhe dezinfektimin e plagëve, për fërkime të ndryshme në kurriz dhe në gjoks në raste ftohjesh, si nxitëse të sistemit të tretjes, për hapjen e oreksit dhe për të shtuar nxehtësinë e trupit gjatë dimrit. Uthulla Përftohet falë bakterit të uthullës, që në prani të oksigjenit e shndërron metanolin në acid acetik. Mund të jetë me ngjyrë të bardhë apo të kuqe dhe aciditeti i saj shkon deri në 60 gramë për një litër. Historia e saj daton mijëvjeçarë më parë, megjithatë të dhëna të sakta nuk ka ende. Përmendet edhe në Bibël, ndërsa mendohet se dëshmia më e hershme për ekzistencën e saj ka qenë një vazo egjiptiane, që është gjetur rreth 10000 vjet më parë, në varrin e një faraoni. Në fillim njihej vetëm uthulla që bëhej nga vera, por filloi të përdorej gjerësisht edhe ajo e mollës. Vera Nuk ka verë pa rrush, ndërkohë ne mund të themi se nuk ka njeri që nuk ka dëgjuar për vetitë çudibërëse të saj. Pothuajse pjesë e çdo studimi që nga e kaluara, të gjithë e dimë se një gotë verë në ditë ndihmon në parandalimin infarktit dhe shumë sëmundjeve të zemrës ndërkohë që jo pa të drejtë e kanë cilësuar si eliksir i jetëgjatësisë. Shkencëtarët kudo në botë thonë se kanë gjetur arsyen përse vera e kuqe parandalon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe sipas tyre i gjithë sekreti qëndron tek një substancë kimike që parandalon bllokimin e enëve të gjakut, shkaktarët kryesorë të këtyre sëmundjeve. Sipas tyre, janë pikërisht substancat e quajtura si polifenole që gjenden në lëkurën e rrushit të zi dhe të kuq dhe rrjedhimisht edhe tek vera, që i japin asaj vetitë magjike. Vera prodhohej rreth 7000 vjet përpara në Iranin e sotshëm, dhe është një nga herët e para ku procesi i fermentimit ka filluar të përdorej. Evidenca më e hershme mbi verën është e vitit 5400 para lindjes së Krishtit. Verërat e rralla, të vjetra dhe të mira janë ushqimi më i shtrenjtë që shpesh shitet për mijëra dollarë shishja. A e dini se përse numri i njerëzve të sëmurë nga zemra në Francë është më i vogël se në Shtetet e Bashkuara, edhe pse ndër ushqimet më të përdorura janë gjalpi, djathi dhe të tjera me përmbajtje të lartë kolesteroli? Sepse pija më e përdorur në Francë është vera e kuqe. Pjesa më e madhe e verës ekskluzive vjen nga Franca dhe Italia, ndërkohë që atyre që u kushtohet më shumë rëndësi janë "Bordeoux" dhe Port. Ndër prodhuesit më të mëdhenj të verës në botë janë Franca, Italia, Spanja dhe SHBA-të që janë njëkohësisht edhe rajonet ku zonat e kultivimit të rrushit janë jashtëzakonisht të mëdha. Aktualisht terapia me bazë verën është një nga tendencat më të përhapura në modën e kurave të mirëqenies dhe estetikës. Ajo ka lindur në Francë, rreth 10 vjet më parë, në Bordo, me nismën e Mathilde Cathiard, vajza e pronarit të kantinës së njohur të verërave "Chateaux Smith Haut-Lafitte" Vetite Kokrrat e tij përmbajnë sasi të konsiderueshme sheqeri, që shkon deri në 25%, acide organike, kripëra të kalciumit, të hekurit, vitaminë B dhe C, lëndë tanike etj. Por rrushi ose lëngu i tij përdoret gjerësisht edhe për qëllime terapeutike.Nje nga fabrikat me te mira ne vendin tone eshte ajo e Skraparit

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2009 11:31
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Pamje nga kantina "NACO"






__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2009 11:34
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Po kjo Qorovoda qenka gogja qytet more!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2009 12:28
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Materiali anglisht
In some parts of the hill, to surround it completely, was made use of the rocky ground. This technique is more visible on the northeast side of the hill, where the steep ground protects the hill, avoiding the necessity to build a bailey in this part. From the preliminary survey of the hill, it is a little bit difficult to notice the number of the fortification watchtowers, however on the northeast side are preserved the traces of a rectangular environment, whose size and position give the idea that probably we have to do with a tower. On the northeast side of the hill, was identified a pile of fallen stones, giving the idea of a living house or probably of a ruined tower. The same structure is seen even on the southwest side of the hill, where the preserved traces of the wall, show that maybe we have to do with another tower or ruined house (Fig)
On the surrounded area of the hill pottery fragments of auburn colour have been found, dominating those with rake decoration and small circles. However defining the dating period of this fortification, requires archaeological excavations as well as a comparative study of the superficial findings.
This fortification is not included in the list of the monuments of culture under the supervision of the state. For the first time, in this survey has been designed the complete plan of the fortification, were taken photos and defined the coordination with GPS.






Materiali i perkthyer ne shqip

Ne disa pjese te kodres, per te rrethuar krejtesisht ate, jane perdorur gure. Kjo metode eshte me e dukshme ne veri-lindje te kodres, ku pjerresia e terrenit mbron kodren, duke shmangur nevojen per te ndertuar nje mur rrethues ne kete pjese. Nga vrojtimi paraprak i kodres, eshte pak i veshtire dallimi i numrit te sakte te kullave te vrojtimit, megjithate ne anen verilindore jane ruajtur gjurmet e nje mjedisi drejtkendor, madhesia dhe pozita e te cilit japin idene se ndoshta kemi te bejme me nje kulle. Ne verilindje te kodres, u identifikua nje grumbull guresh, duke dhene idene e nje shtepie ose te nje kulle te shkaterruar. E njejta strukture eshte pare edhe ne anen jug-perendimore te kodres, ku gjurmet e ruajtura te murit, tregojne se ndoshta kemi te bejme me nje tjeter kulle ose nje shtepi te shkaterruar.
Ne fushen e rrethuar te kodres jane gjetur fragmente qeramike ne ngjyre te kuqerremte, nder te cilat dominojne ato me dekorim ne forme kreheri dhe me rrathe te vegjel. Megjithate percaktimi i periudhes se kesaj fortifikate,kerkon studime e germime arkeologjike si dhe nje studim krahasues te gjetjeve siperfaqesore.
Kjo fortifikate nuk eshte perfshire ne listen e monumenteve te kultures nen mbikqyrjen e shtetit. Per here te pare, ne kete studim eshte hartuar nje planimetri e plote e fortifikates, jane marre fotot si dhe jane percaktuar koordinatat GPS.

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2009 16:21
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Pra Skrapari paska pasur edhe kulle, ose kala ndoshta. Do te ishte shume interesante qe te dimin se ciles periudhe i perkiste dhe perse ishte ndertuar kjo kulle. Kemi te bejme me nje kulle-shtepi, apo me nje kulle per qellime ustarake?

Ajo ura e Gradecit shume e bukur

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2009 17:19
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Pra Skrapari paska pasur edhe kulle, ose kala ndoshta. Do te ishte shume interesante qe te dimin se ciles periudhe i perkiste dhe perse ishte ndertuar kjo kulle. Kemi te bejme me nje kulle-shtepi, apo me nje kulle per qellime ustarake?

Ajo ura e Gradecit shume e bukur



Po po, gjurmet e para te qendrave te banuara gjenden ne fshatin Gjerbes, kushdo qe ka shkuar ne piken e "Kulmakut" ne Tomorr duhet te kete kaluar nga ky fshat.

Drejt me te thene, nuk kam informacion te sakte nese kane qene ekskluzivisht banesa apo fortifikime ushtarake... nqs do beja nje hamendesim do te thoja qe jane te dy tipet e ndertesave. Duke pasur parasysh qe keto rrenoja gjenden ne maja kodrash mund te kemi te bejme me "logjiken e Olimpit" ... nje qytet ne koder i rrethuar...



Ura e Gradecit??? Doje te thoje e Kasabashit?
Nuk eshte shume larg nga qyteti... Per ata qe e nohin Corovoden, kjo ure ndodhet gati... 1km nga qyteti, ne zonen ku Enver Hoxha ndertoi edhe disa vila ku vinin e pushonin udheheqesit asokohe... perballe eshte nje koder shume e bukur me pisha!
Eshte ura e Kasabashit... ne fakt eshte shume e bukur dhe e rralle, jo vetem per ato ane por per mbare Shqiperine... eshte ndertuar nga nje nder kokat me te medha te arkitektures shqiptare por jo vetem. Ka qene arkitekt Kasemi ai qe e ka projektuar dhe... ndertuar kete ure, i cili ka sherbyer ne Perandorine Osmane si Krye-arkitekt!!!

Pastaj kemi edhe uren e Mesit ne Shkoder apo kete te Tabakeve ne Tirane... por nuk e di se cila eshte me e vjetra...!

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2009 17:32
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re images.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 28 herė.

Disa foto qe gjeta nga Skrapari

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2009 17:32
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 18:40 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Foto nga Shqiperia dhe shqiptaret > Skrapar / Kanionet / Shpella e Pirogoshit, etj...

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.