Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Arsye
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
perseri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/07/2008
Vendbanimi: mjafton te them qe me mbyt?!
Mesazhe: 36

Arsye

Cila eshte arsyeja apo arsyet qe ju shtyn te vazhdonit per mjekesi ( apo arsyet qe do tju shtyjne te vazhdoni per mjeksi ) ?

ps: lexova ca postime, tema, sh kendshem ( me aq sa arrij te marr vesh )..po jam kurioze dhe e bej gjithmon kete pyetje dhe me sa pash nuk eshte trajtuar si tem, keq sepse eshte sh e rendesishme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Korrik 2008 21:07
perseri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė perseri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me perseri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: perseri Shto perseri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto perseri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

arsyet qe i shtyejne personat te vazhdojne mjeksine jane te shumta dhe ndryshojne nga nga nga njeri person ne tjetrin.
mund te jete nje deshire e prinderve (te cilet mund te jene mjeke) qe femija e tyre te vazhdoje mjeksine,mund te jete statusi qe grada mjek mund te jape,pavaresia qe te jep ne pune,te ardhurat ekonomike qe te sjell dhe ne fund deshira dhe interesi qe nje person mund te shfaqe kundrejt kesaj fushe. dikujt qe i ka pelqyer biologjia ne shkolle te mesme mundet fare thjeshte te shfaqe interes per mjeksine.
gjithsesi,mendoj qe deshira e prinderve dhe faktori ekonomik jane ato qe mbizoterojne ndersa interesi qe nje person mund te shfaqe per kete fushe mund te rradhitet si arsye te dores se dyte. nje shpjegim mund te jete fakti qe eshte nje rruge shume e gjate dhe te niset thjesht nga fakti qe "me pelqen",mund te cilesohej nje sakrifice mjaft e madhe,edhe pse nuk mund te mos them qe sa me shume qe futesh ne fushen e mjeksise aq me i mahnitur ngelesh ...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Korrik 2008 15:54
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
perseri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/07/2008
Vendbanimi: mjafton te them qe me mbyt?!
Mesazhe: 36

interesi qe vet personi shfaq eshte i dores se dyte ndersa deshira e prinderve qenka kaq vendimtare per te nerrmarre "nje rruge kaq te gjate" ?! ...e cuditshme , sh e cuditshme!
sa keq sikur te ekzistonin vetem kto arsye, eshte profesion qe une e cmoj shume!

hej pres arsye me frymezuese ..(tip patch adams...ok ndoshta eshte pak e tepert si pritje )

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Korrik 2008 21:39
perseri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė perseri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me perseri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: perseri Shto perseri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto perseri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4073

A lejohen te komentojne ata qe nuk studiojne mjeksi? 

Mendoj se ata qe marin insiativen per te studiar nje fushe kaq te bukur dhe te nderlikuar sic eshte mjekesia kane kenaqesi rezultatet pozitive te kurimit. Ideja se kurojne e sherojne njerzit mjafton per te ndjekur mjekesine. Mendoj se vetem kur ke testuar vetveten dhe aftesite duke mare pjese ne ambjente spitali mund te meret nje vendim personal pa u ndikuar nga pjestaret e familjes. E sigurisht qe ana ekonomike te shtyn te adhurosh kete fushe por sakrifica dhe dedikimi eshte kaq intensiv sa vete adhurimi nuk mjafton per te arritur rezultate te shkelqyeshme.

Kjo eshte nje nga pyetjet qe ngrihet dhe ne interviste nga shkolla ne proceset e pranimit (me sa kam degjuar). Jam vertet kurioze se si do shtjellohet kjo teme nga ata qe studiojne mjekesi.

Ps. NS-6 Je arritisur ne Shqiperi me duket -nenforumi ka nevoje per rifreskim :p (bej shaka -pershendetje   )

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga ~Enigme~ datė 23/07/2008 ora 21:13

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Korrik 2008 21:03
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

nuk jam arratis jo (edhe nja 10 dit jam iher knej verdalle :p)...thjesht pak i zene me ca gjona qe duhet me i bo ne kohe...sa per shkrimet...hmmm...jane vetem ne fillim dhe se ka akoma shume gjera per te shkruajtur

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2008 00:58
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
el-Nino
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/02/2007
Vendbanimi: KL
Mesazhe: 436

interesante do ishte te flitej edhe per dege te tjera vec mjeksise do te thoja .. sid. rastesisht tani sa dola nga klasa dhe profesori qe po shpjegont permendi ja 3 pika qe jane interesanrte dhe te shtyjne te studjosh mjekesi
1- behesh i pasur
2- i rrespektuar (kur je i ndershem e kam fjalen)
3- ke pune gjithmone
dikur edhe une kisha qef te studjoja mjeksi..por qellimi nuk ishte asnje nga cka rendita me lart

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2008 05:30
el-Nino nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė el-Nino Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me el-Nino (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: el-Nino Shto el-Nino nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto el-Nino nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
perseri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/07/2008
Vendbanimi: mjafton te them qe me mbyt?!
Mesazhe: 36

Une pyeta per arsyet per mjeksine pikerisht se nuk mendoja se do kishte ato 3 pikat qe parashtronte profi jot ! dhe po zakonisht nerdat qe gjithmon ju ka munguar " te qenurit i respektueshem " jane ata qe futen ne mjeksi per titullin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2008 10:47
perseri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė perseri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me perseri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: perseri Shto perseri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto perseri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
el-Nino
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/02/2007
Vendbanimi: KL
Mesazhe: 436

kur une konkurova per vete per mjekesi ne UT (qe i takon ne vitin 2006) dhe nuk fitova arsyeja ishte se doja te "ndihmoja ata qe vertet kishin nevoje per ndihme" .. dmth kjo me shtynte..por me sa duket ata qe fitonin atekohe kan qene me te perkushtuar se une ne kete qellim (besoj se ky duhet te jete nje nga qellimet kryesore te dikujt qe do studjonte mjeksi) .. opinioni im qe sigurisht eshte relativ
rrespekte a.m.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2008 10:59
el-Nino nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė el-Nino Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me el-Nino (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: el-Nino Shto el-Nino nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto el-Nino nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
perseri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/07/2008
Vendbanimi: mjafton te them qe me mbyt?!
Mesazhe: 36

pika qe the " me te perkushtuar ".... te pakten me cfar kam pare dhe degjuar te gjithe thone qe " dua te vazhdoj per mjeksi " mjafton te kene nje mesatare te pershtatshme dhe nuk e mendojne me gjate, s'e mendojne fare qe eshte sh her me e ngaterrueshme se msimet e gjimnazit se fundja fundit nuk do merresh me libra....( te ecesh neper sptial ka njerez qe bejne PUNEN dhe asgje me shume, i sheh te lodhur qe bejne per inertsi ate qe kane per te bere mundesisht injrojne pacientin me sa kane mundesi ). dhe problemi eshte qe nuk e pyesin veten ca her per me shume " pse "....dhe me e rendesishme nuk e analizojne veten nga ana jo vetem " aftesi per te mesuar dhe kuptuar lende " por dhe " aftesi njerzore "
( sic po e them perseri me vjen sh keq se te pakten ky duhet te ishte profesioni i paprekshem nga leverdisshmeria )

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2008 11:08
perseri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė perseri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me perseri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: perseri Shto perseri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto perseri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
el-Nino
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/02/2007
Vendbanimi: KL
Mesazhe: 436

shpresoj te me kesh kuptuar "perseri" (se nuk di as si me te thirr ) eshte e vertete ajo qe thua, "ky duhet te ishte profesioni i paprekshem nga leverdisshmeria", POR sado qe une, ti apo sh te tjere ne kete forum (bote virtuale - krijesa qe nuk dalim dot nga ky rrjet kompjuterash te lidhur me njeri tjetrin, qe ne i themi internet) te flasim nuk kemi cfare te ndryshojme megjithe deshiren e mire.. aq me teper nga kjo karrige e rehatshme qe une jam ketu (qe mund te jesh edhe ti apo te tjere) ...duhet pune dhe sinqeritet..
te shohim cdo na sjelle e ardhmja ...
me vjen mire per opinionin qe ke

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Korrik 2008 11:22
el-Nino nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė el-Nino Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me el-Nino (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: el-Nino Shto el-Nino nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto el-Nino nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:14 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Arsye

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.