Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Molla e ndaluar
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
xnjeri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/02/2007
Vendbanimi: egypt
Mesazhe: 41

Molla e ndaluar

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 741.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 126 herė.

Një ditë duke u kthyer nga puna, përgjatë rrugës papritmas më shkoi syri në një mollë dhe menjëherë më lindi dëshira që ta kem. Kisha nevojë të haj një mollë.
03.07.2007 14:02
Reklam
Nga: Imer GRUDA

Molla kisha edhe në shtëpi e asaj edhe po i afrohesha por ndjeva nevojën që të haj bash atë mollë që syri im e pa në blic. Nuk ishte stomaku por ishte mendja ajo që më thoshte se unë duhej ta haja atë mollë. Jo uria por dëshira më shtynte drejt sajë. Dëshira duhej plotësuar. Por, molla ishte e huaja. Kjo ishte më se e qartë sepse gjendej në tokë të huaj.

A të ha apo mos të ha mollën e huaj! Një mekët i vogël që askund s’mund të krahasohet me krimet që po i bëjnë kriminelët e sotshëm. ǒti bëjë, ajo më ngacmonte. Nuk kisha nevojë ta kapërceja gardhin por vetëm ta zgjatja dorën dhe molla do të ishte imja. Thjeshtë, duhej vetëm pasur kujdes që pronari i sajë të mos më shohë. Të mos më shohë vetëm në momentin kur do e shkëputja nga dega se më pas unë do isha pronari i sajë. E imja një herë e imja përgjithmonë.

Nuk kam faj unë por pronari i mollës, që e ka mbjellë kaq afër rrugës. Ndoshta ai ka menduar që për shkak të kalimtarëve të shumtë që ka asaj rruge askush s’do t’i afrohet mollës. Por, për kalimtarët edhe nuk u shqetësova fare, pasi që çdonjëri shikonte punët e veta. Çdonjërit i mjaftonin hallet e veta e jo më të merreshin edhe me punët dhe problemet e të tjerëve. Pse dikush të parandalojë një krim nga i cili ai nuk dëmtohet!

Kuptohet, në çast molla u gjet në dorën time. Dëshira për ta shtrydhur lëngun e saj buzëve të mia mu shtua edhe më shumë. Dukej më e bukur sesa mollët që i kisha në shtëpi. Dukej më e ëmbël se ato. Më e shijshme. Më e lezetshme. Por jo! Kur e hëngra e pashë se ishte më e dobët. Shumë më e dobët. Madje, kishte pas qenë e pa pjekur. Ende jo e gatshme për tu ngrënë. U pendova!

O shpirti pendues, pse më lejove të ha mollën e huaj? Pse nuk më qortove para se t’i afrohesha asaj? Ah, po ç’më shtyri të bëjë një gjë të tillë, edhe duke e ditur se kam molla te shtëpia. Edhe duke e ditur se është e huaja. Edhe duke e ditur se s’kisha uri. E kuptova. Ishte dëshira për të bërë mëkat ajo që më shtyri ta hajë atë e jo nevoja për ta ngrënë. Nuk u kënaqa duke e ngrënë mollën por në fakt u kënaqa në vetë bërjen e mëkatit.

__________________
Njerėzit janė si librat, disa nga njerėzit botohen, disa nga ato ribotohen, kurse disa nga ato fotokopjohen. Disa duhet mare shembull e disa jo, disa njerėz duhet lexuar disa here pėr ti kuptuar, kurse disa njerėz nuk duhet lexuar duhet hedhur"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Gusht 2007 16:15
xnjeri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė xnjeri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me xnjeri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: xnjeri Shto xnjeri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto xnjeri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pleshtja
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2007
Vendbanimi: U.S.A
Mesazhe: 196

wow xnjeri - akoma nuk di se çfare mendimi kam per ty!!!
Do ti rikthehem temes kur te gjej fjalet e sakta.

Pershendetje per tani.

__________________
If you plan for nothing - you will surely get there.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Gusht 2007 16:22
Pleshtja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pleshtja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pleshtja (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Pleshtja't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pleshtja Shto Pleshtja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pleshtja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
xnjeri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/02/2007
Vendbanimi: egypt
Mesazhe: 41

Wink

Citim:
Po citoj ato që tha Pleshtja
wow xnjeri - akoma nuk di se çfare mendimi kam per ty!!!
Do ti rikthehem temes kur te gjej fjalet e sakta.

Pershendetje per tani.



Edhe neve ju pershendesum.... un nuk di cfar mendimi keni per mua, por un kam mendim te mir per juve

__________________
Njerėzit janė si librat, disa nga njerėzit botohen, disa nga ato ribotohen, kurse disa nga ato fotokopjohen. Disa duhet mare shembull e disa jo, disa njerėz duhet lexuar disa here pėr ti kuptuar, kurse disa njerėz nuk duhet lexuar duhet hedhur"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Gusht 2007 20:35
xnjeri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė xnjeri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me xnjeri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: xnjeri Shto xnjeri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto xnjeri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

--Molla e ndaluar eshte nje metafore qe perfaqson --------------ligjin --qe jane  ligji moral dhe ligjet e shtetit qe perfaqsohen nga jurisprudenca-----dhe  i ndalon njeriut nje tendence te natyrshme --por qe keto tendenca te natyrshme mund te jene te arsyeshme dhe njerezore ---por mund te jene edhe te paarsyeshme dhe me origjine shtazore    ----dhe jane ligjet tona morale qe na ndajne nga instiktet shtazore qe ne i trashegojme nga natyra jone  dikur kafsherore ----------------Por problemi ketu eshte se kisha krijoi ca ligje morale te hekurta   te cilat ja vetem qe frenojne natyren tone shtazore por ndrydhin dhe nje pjese te natyres sone njerezore -------dhe ne kete moment ----LIND SINDROMI I MOLLES SE NDALUAR ME GJITHE FUQINE E TIJ  PERVELUSE TE NGASJES DREJT ASAJ QE ESHTE E NDALUAR------qe duhet thene se ajo ngasje eshte gjithmone kur ti frenon dicka qe eshte e natyrshme ne qenjen e njeriut pamvaresisht natyres qe ajo mund te kete------shtazore apo njerezore-----por qe tendencaMOLLES SE NDALUAR RRITET  KUR TI NDALON NJERIUT DICKA QE KONSIDEROHET E DREJTE MORALISHT--------SEPSE KETU BASHKOHET DHE NDJENJA E PROTESTES NDAJ PADREJTESIS----DHE KJO NDJENJE ESHTE JASHTEZAKONISHT E FORTE----QE SHKATERRON CDO GJE QE I DEL PERPARA-----kY RAST NDODH KUR LIGJI MORAL BRENDA TEJE DHE LIGJET JURIDIKE NUK PERPUTHEN------DHE NE KETE RAST NJERIU MUND TE PESOJE EDHE NJE TRAUME PSIQIKE----------

-----------POR KUR ligji moral  perputhet me ligjet juridike mundesia  per ta perballuar sindromin e ---molles se ndaluar--- ESHTE ME E MADHE DHE VUAJTJET E NDERGJEGJES JANE  TE PERBALLUESHME--DHE NJERIU NUK PESON NDONJE TRAUME---POR E KALON ME PAK DHIMBJE dhe thot me vet shtyje --sikur eshte ne transicion--si puna jone tani...

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Nëntor 2007 03:12
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

 

Nese do te na hiqnin dhe " Mollet e Ndaluara " atehere me mire te zhdukeshim fare pa lene gjurme. Ndoshta gjeja me e zgjuar qe ka bere njeriu eshte qe zgjodhi ate mollen ne vend te asaj jetes se Edenit.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2008 20:47
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Re: Molla e ndaluar

Citim:
Po citoj ato që tha xnjeri
A të ha apo mos të ha mollën e huaj! .

Ymer, haje te shkreten molle meqe t'paska vajtur mendja, vetem na ler rehat me tregime te tilla se na i neverite mollet(frutat) totalisht

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2008 21:15
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cancer
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/03/2003
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 448

gjithe kjo zhurme per 1 molle, pa le ti kishte vajt mendja per presh ca behej

__________________
I watched the world float to the dark side of the moon, and after all I knew it had to be something to do with you

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2008 21:37
cancer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cancer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cancer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cancer Shto cancer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cancer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha cancer
gjithe kjo zhurme per 1 molle, pa le ti kishte vajt mendja per presh ca behej
hahaha, this f_cking guy is a funny motherf_cker! pa asgje te keq. hahahhahaha

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2008 11:05
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:46 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Molla e ndaluar

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.