Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone. Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 14 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Pitkini
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 19/08/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 442

une mendoj se zoti eshte nje nga idete me te rrezikshme qe ka shpikur njerezimi.. i ka ndare njerezit per t'i bashkuar serisht neper kasaphana..


jAm shum dakort me kete.
Por pyetja eshte pse eshte shpikur. Un mendoj se nje arsye eshte kjo:
Ndoshta e kam gabim se nuk ma pret shum per histori.
Erdhi nje kohe ku njerezit vrisnin,vidhnin, dhe drejtesia nuk vendosej dot me denimin me vdekje prandaj u shkrua bibla dhe u krijua ferri, ku njerezit te kishin frike, sepse edhe pas denimit me vdekje ata do te torturoheshin. Kurse njerezit e mire do te shkonin ne parajse. Mendoj se kjo eshte nje perpjekje e "drejtesise" se atehershme per te bere qe njerezit te jetojne sa me mire dhe te mos kene shume mosmarrveshje.

Kjo qe thashe mund te jete pa lidhje por eshte nje mundesi.

Respekte.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2006 14:51
Pitkini nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pitkini Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pitkini (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pitkini Shto Pitkini nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pitkini nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

jasemina,

kur njeriu eshte ne erresire, dmth qe s'sheh gje, ka nje ndjenje frike edhe pse nuk ka rrezik. pse ndodh kjo? sepse njeriu krijon ne mendjen e tij, rreziqe te paqena, ankthe te kota.. s'ke c'ti besh, keshtu jemi ne njerezit, po nuk pame, po nuk ditem, na hyp frika.. kjo eshte llogjika e asaj qe kam permendur me siper.. njerezit me teper kane frike nga mendimet sesa rreziqet reale..

tani per pyetjet "kush e krijoi, kush e beri?"..
ne jeten reale cdo gje qe na rrethon ka nje fillim dhe nje mbarim,.. ne fakt asgje nuk ka fillim te vertete, thjesht gjerat transormohen nga nje forme ne tjetren..
gjithsesi ne i perceptojme sikur gjerat kane fillim dhe ky krijim/fillim eshte nje veti e brendshme e gjithckaje.. brenda ketij formati te menduari ti ke te drejte te pyesesh, kush e krijoi token etj....
por nqs ke deshire dhe kurajo (sepse mund te shkunden besimet e tua) une po te ftoj qe ta kapercesh kete menyre te menduari, mendo e lire qofte edhe nje here te vetme.. pa presupozime.. mendo psh njehere sikur bota te mos jete krijuar kurre. e pse xhanem duhet te jete krijuar? ku e dime ne qe eshte krijuar? mendo sikur bota te kete qene gjithmone prezente, e shkuara te mos jete e kufizuar. .. ne jemi te gatshem te pranojme nje te ardhme te pakufizuar nderkohe qe nuk jemi te gatshem te pranojme nje te shkuar te pakufizuar.. e pse duhet te pranojme nje asimetri ndermjet te ardhmes dhe te shkuares?

jasemina, une nuk e di nqs bota eshte e krijuar apo ka qene gjithmone, nqs eshte krijuar nuk e di kush krijoi, dhe nese ka qene krijim intelegjent apo krjim rastesor, por mos kujto se ti i din keto pergjigje. askush nuk i din. ndryshimi midis meje dhe teje eshte qe une e mbaj mendjen e hapur ndaj te gjitha mundesive, ndersa ti ke vendosur (dhe s'te ve faj) te marresh nje version dhe te besosh verberisht ne ate version...

pershendetje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2006 17:31
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jasemina
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 15/08/2006
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 45

[QUOTE]Po citoj ato që tha lost_soul
[B]jasemina,

kur njeriu eshte ne erresire, dmth qe s'sheh gje, ka nje ndjenje frike edhe pse nuk ka rrezik. pse ndodh kjo? sepse njeriu krijon ne mendjen e tij, rreziqe te paqena, ankthe te kota.. s'ke c'ti besh, keshtu jemi

Por jo te gjithe lost_soul
Njeriu nuk mund te trembet nga semundja nese nuk e di se ajo ekziston( te pakten une nuk do te isha kaq injorante sa te frikohesha per dicka te pa qene)

tani per pyetjet "kush e krijoi, kush e beri?"..
ne jeten reale cdo gje qe na rrethon ka nje fillim dhe nje mbarim,.. ne fakt asgje nuk ka fillim te vertete, thjesht gjerat transormohen nga nje forme ne tjetren..
gjithsesi ne i perceptojme sikur gjerat kane fillim dhe ky krijim/fillim eshte nje veti e brendshme e gjithckaje.. brenda ketij formati te menduari ti ke te drejte te pyesesh, kush e krijoi token etj....
por nqs ke deshire dhe kurajo (sepse mund te shkunden besimet e tua) une po te ftoj qe ta kapercesh kete menyre te menduari, mendo e lire qofte edhe nje here te vetme.. pa presupozime.. mendo psh njehere sikur bota te mos jete krijuar kurre.

Ti po me thua me mire te mendoj se mua nuk me lindi asnje grua, u linda vete, ose me mire nuk jam lindur akoma? . Por si mund ta mendoj dhe aq me pak ta besoj, kur une e shoh veten cdo cast? ky qenka ne menduarit lirisht?

jasemina, une nuk e di nqs bota eshte e krijuar apo ka qene gjithmone, nqs eshte krijuar nuk e di kush krijoi,

kete thuaj nuk e di , eshte me e llogjikshme.


dhe nese ka qene krijim intelegjent apo krjim rastesor, por mos kujto se ti i din keto pergjigje. askush nuk i din. ndryshimi midis meje dhe teje eshte qe une e mbaj mendjen e hapur ndaj te gjitha mundesive, ndersa ti ke vendosur (dhe s'te ve faj) te marresh nje version dhe te besosh verberisht ne ate version...

Te mendosh ne nje krijim rastesor do te thote qe: une marr disa copa letre ne secilen ka nga nje shkronje, i hedh ne ajer dhe ato sipas llogjikes qe nxjerr ti kur te bien ne toke, te formojne nje vjershe te Naimit( apo qofte te nje femije kopshti)
Keshtu une do te bindesha se nje krijim kaq preciz dhe i mrekullueshem do te ishte i rastesishem. Keshtu une do te besoja pse kur toka rrotullohet nuk derdhen detet dhe oqeanet,ne pozicionin me "koke posht".


Si mendon lost_soul, kush eshte me i verber dhe i pa ditur?
Nuk i eshte dhene mendja njeriut vec te llogjikoje dhe dalloje, por vec se duhet pak pune ta vere ne perdorim, te kuptoje se njeriu nuk eshte aq naiv sa te besoje ne dicka verberish. I verber mund te quhet ai qe i ka syte dhe nuk sheh, thone: " sheh mendja dhe jo syri"

Me respekt jasmina

__________________
Te erdhi hareja, ngaqe gjithcka ne univers rrotullohet.
"And whomsoever Allah guides, for him there will be no misleader".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2006 18:33
jasemina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jasemina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jasemina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jasemina Shto jasemina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jasemina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Simona
Keshilltare e ''NR''

Regjistruar: 15/10/2005
Vendbanimi: Ne Seline Roze
Mesazhe: 330

Citim:
Po citoj ato që tha jasemina
[QUOTE]Po citoj ato që tha lost_soul
[B]jasemina,

kur njeriu eshte ne erresire, dmth qe s'sheh gje, ka nje ndjenje frike edhe pse nuk ka rrezik. pse ndodh kjo? sepse njeriu krijon ne mendjen e tij, rreziqe te paqena, ankthe te kota.. s'ke c'ti besh, keshtu jemi

Por jo te gjithe lost_soul
Njeriu nuk mund te trembet nga semundja nese nuk e di se ajo ekziston( te pakten une nuk do te isha kaq injorante sa te frikohesha per dicka te pa qene)

tani per pyetjet "kush e krijoi, kush e beri?"..
ne jeten reale cdo gje qe na rrethon ka nje fillim dhe nje mbarim,.. ne fakt asgje nuk ka fillim te vertete, thjesht gjerat transormohen nga nje forme ne tjetren..
gjithsesi ne i perceptojme sikur gjerat kane fillim dhe ky krijim/fillim eshte nje veti e brendshme e gjithckaje.. brenda ketij formati te menduari ti ke te drejte te pyesesh, kush e krijoi token etj....
por nqs ke deshire dhe kurajo (sepse mund te shkunden besimet e tua) une po te ftoj qe ta kapercesh kete menyre te menduari, mendo e lire qofte edhe nje here te vetme.. pa presupozime.. mendo psh njehere sikur bota te mos jete krijuar kurre.

Ti po me thua me mire te mendoj se mua nuk me lindi asnje grua, u linda vete, ose me mire nuk jam lindur akoma? . Por si mund ta mendoj dhe aq me pak ta besoj, kur une e shoh veten cdo cast? ky qenka ne menduarit lirisht?

jasemina, une nuk e di nqs bota eshte e krijuar apo ka qene gjithmone, nqs eshte krijuar nuk e di kush krijoi,

kete thuaj nuk e di , eshte me e llogjikshme.


dhe nese ka qene krijim intelegjent apo krjim rastesor, por mos kujto se ti i din keto pergjigje. askush nuk i din. ndryshimi midis meje dhe teje eshte qe une e mbaj mendjen e hapur ndaj te gjitha mundesive, ndersa ti ke vendosur (dhe s'te ve faj) te marresh nje version dhe te besosh verberisht ne ate version...

Te mendosh ne nje krijim rastesor do te thote qe: une marr disa copa letre ne secilen ka nga nje shkronje, i hedh ne ajer dhe ato sipas llogjikes qe nxjerr ti kur te bien ne toke, te formojne nje vjershe te Naimit( apo qofte te nje femije kopshti)
Keshtu une do te bindesha se nje krijim kaq preciz dhe i mrekullueshem do te ishte i rastesishem. Keshtu une do te besoja pse kur toka rrotullohet nuk derdhen detet dhe oqeanet,ne pozicionin me "koke posht".


Si mendon lost_soul, kush eshte me i verber dhe i pa ditur?
Nuk i eshte dhene mendja njeriut vec te llogjikoje dhe dalloje, por vec se duhet pak pune ta vere ne perdorim, te kuptoje se njeriu nuk eshte aq naiv sa te besoje ne dicka verberish. I verber mund te quhet ai qe i ka syte dhe nuk sheh, thone: " sheh mendja dhe jo syri"

Me respekt jasmina



 

 

,,,,,,,,,,,,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2006 19:34
Simona nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Simona Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Simona (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Simona Shto Simona nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Simona nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Ti po me thua me mire te mendoj se mua nuk me lindi asnje grua, u linda vete, ose me mire nuk jam lindur akoma? . Por si mund ta mendoj dhe aq me pak ta besoj, kur une e shoh veten cdo cast? ky qenka ne menduarit lirisht?
nuk ka shembull me te mire qe verteton ate qe thashe me siper mbi perceptimin qe ka njeriu qe gjerat krijohen... ti jasemina s'je krijuar nga asgjeja, (gje per te cilen po flasim ketu).. ti je transformuar nga nje lende ne tjetren.. ja pikerisht prej shembuj te ngjashem me kete ju besoni ne krijimin nga asgjeja


Te mendosh ne nje krijim rastesor do te thote qe: une marr disa copa letre ne secilen ka nga nje shkronje, i hedh ne ajer dhe ato sipas llogjikes qe nxjerr ti kur te bien ne toke, te formojne nje vjershe te Naimit( apo qofte te nje femije kopshti)
Keshtu une do te bindesha se nje krijim kaq preciz dhe i mrekullueshem do te ishte i rastesishem. Keshtu une do te besoja pse kur toka rrotullohet nuk derdhen detet dhe oqeanet,ne pozicionin me "koke posht".


nqs i hedh letrat vetem nje here, gjasat jane qe te mos formohet vjersha e naimit, por nqs i hedh 1 milion here, gjasat rriten. nqs ato letrat i hedh me miliarda, miliarda ne fuqi miliarda miliarda here, un them qe vjersha e naimit ka gjasa te forta qe te krijohet... mos eshte gje koha e fundme??

me mijera vjet njerezit besonin fuqishem qe toka eshte e sheshte, pastaj besonin qe toka eshte qendra e universit, nderkohe qe komplet te gabuara.. dhe e di pse besonin njerezit ne gjera te tilla, sepse ashtu i dukej.. kur filluan te mendonin dhe arsyetonin, zbuluan qe gjerat nuk ishin ashtu sic dukeshin..
historia e mendimit njerezor tregon shume sesi mendojne njerezit. dhe besimi yt ne krijim, nuk vjen nga arsyetimi, por dukja dhe perceptimin


qe ti veme kapak.

te lutem me verteto: "zoti krijoi gjithesine nga asgjeja.."
mos u lodh kot me pyetje, "kush e krijoi kete apo ate?", "nga erdhi?".. keto pyetje kane kuptim vetem atehere kur presupozohet krijimi, gje te cilen po mundohemi te kuptojme..
po ashtu fraza lirike te tipit "toka eshte e mrekullueshme" jane ndjenja te dua poetike e ndertuar me fjale shume relative dhe subjektive dhe jo prova..

vertetimi duhet te jene i perbere me fjali deftore te tipit.. "kemi faktet 1, 2, 3, 4, ....", "nga faktet 1 dhe 2 rrjedh fakti 5", etj etj, dhe konkludohet ne "prandaj zoti krioi gjithesine" ok?

shendet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2006 19:37
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Qennjet njerezore sa me pak te zhvilluara ishin, aq me shume besonin ne ate, qe ishte konkrete dhe qe shihnin me sy, ne zjarrin, ne druret, ne malet, ne lumenjte, me vone ne kafshet, ne statuja, ne perendite imagjinare, ne profetet me vone, ne shenjtoret, ne materializmin dialektik etj, etj.

Njeriut ashtu sic i pelqen te fantazoje, te krijoje, te enderroje, eshte i ndertuar i tille, qe te kete edhe deshiren per te besuar diku, si ndjejnje e sigurise se tij per te ardhmen. Mund te besojme tek shoqeria, tek vetja, tek ligjet metafizike apo dialektike, por vetem nje gje nuk duhet te harrojme, njeriu kerkon te besoje ne dicka dhe kjo e ben me te qete dhe me te sigurt ne jeten e tij te shkurter.

Pa nje besim, nuk mund te rrojme ne paqe, cilido qofte ai, ne varesi te botekuptimit te seicilit.

Njerezit nuk i ndau ZOTI, ai i bashkoi.

Njerezit ndahen vetem nga vete botekuptimet e tyre dhe besimet e tyre, qe ne rastin konkret jane fete dhe principet.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Modifikuar nga Cindi datė 15/09/2006 ora 20:21

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2006 19:58
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
naimi
puntor ipa lodhur

Regjistruar: 28/04/2005
Vendbanimi: ch
Mesazhe: 533

zoti

Qeshte me ju qe zotit nuk i shprehni madherin qe e meriton?

Ai eshte qe sajoi vdekjen dhe jeten mendo perse vdekja permendet para jetes .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2006 23:17
naimi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė naimi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me naimi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė naimi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: naimi Shto naimi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto naimi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:57 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.