Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A besoni ju tek mrekullite? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

A besoni ju tek mrekullite?

Nuk dija ku ta hapja kete teme, ne kete nen forum apo tek diskutime shoqerore, si perfundim e hapa ketu...

Para ca ditesh nje shoqja ime franceze kishte regjistruar nje emisjon, (transmetuar tek televioni francez TF1 te hejten). dhe mbreme vjen per ta pare me mua..
Emisjoni fliste per disa deshmitare, qe pretendonin te kishin folur, me shpirtrat e te afermeve te tyre te vdekur...
Deshmitaret thonin qe nuk ishin besimtare, dhe se nuk kishin paguar per ta bere kete gje..Nuk po hy ne detajet e emisjonit..thjesht po theksoj, qe cdo deshmitar pretendonte vertet se kishin folur me shpirtrat e te afermeve te tyre.
Shoqja ime studjon per psikologji, dhe filloj te bej moral e te me jepte versjonin e saj, se si ajo i shikonte keto deshmi.. kurse un nuk dija fare se si ti shpjegoja...
Keto gjera i kam degjuar shpesh edhe ne Shqiperi, biles kam degjuar qe ka njerez qe sherojne, qe bej te flasesh me shpirtrat e te vdekurve, por kurre nuk i kam besur, fakti qe e pashe nje emisin te tille edhe ne France me beri te mendoj..

A egzistojne vertet keto tip mrekullish, apo thjesht kemi te bejme me njerez mitoman, qe genjejne per arsyje perfitimi...? Si mendoni?

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Mars 2005 12:06
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Kjo eshte nje tem e goditur. Shume njerez pertendojne se kan folur me shprirtrat e te vdekurve, por mua kjo me duket e pa besueshme. Nuk dua te them qe eshte krejt e pa besueshme mbasi ne nje fare menyre shpirtrat komunikojne me njerzit. Kjo nuk besoj se ndodh kur ne jemi te vetdijshem por kur nuk jemi te vetdijshem, dmth mund te jemi ne gjume dhe mund te shfaqen me ane te endrave. Kjo mund te ndodh. Them gjithnje qe mund te ndodh mbasi nuk e kam provuar vet.
Po ju tregoj dica qe me ka ber te besoj dicka.
GJyshi im para se te vdiste banonte ne shtepine time, ne Fier, ne nje kohe qe shtepine e tij e kishte ne Kuçove. Ate dite qe do vdiste, ne mengjes e kishte zen gjumi i ulur ne krevat, mbasi kishte vite qe flinte i ulur ne krevat dhe jo i shtrire (nga semundja). Ate mengjes hapi syte dhe ju drejtua babait tim duke i then ta conte ne Kucove, ne shtepine e tij. Babai nguli kembe per ta mbajtur por ishte e pa mundur. Kembngulja e tij e detyroj baban ta conte ne shtepine e vete.
Kur shkuan ne shtepi nena e i foli per kembnguljen e tije dhe i kerkoj perse donte te kthehej ne shtepi.
-Me doli im vella ne ender, - tha ai. Me tha se sot do te bashkohesha me te ne botend tjeter. Ai me tha se do te vdes mbasi te perendoj djelli dhe te ket pllakosur nata.
Ne nuk e besuam por ne oren 8:30 te asaj darke, kur djelli kishte perenduar dhe nata kishte pllakosur, gjyshi dha shpirt.
Kjo me ka ber te mendoj se ka nje fare komunikimi me shpirtrat nepermjet endrave. Megjithate nuk jam shume i bindur per kete. Kjo mund te jete dhe nje parandjenje e njeriut qe i shfaqet nepermjet njerezve te afert qe i ka dashur me shume, ose mund te jete nje paralajmerim i zotit me anen e ketyre endrave.
Sa per njerezit qe shprehene, deshmojne se e kane pare ose komunikura me shpirtrar, me ndergjegje te plote, une nuk i besoj. Kjo mund te vij dhe nga ana psikologjike e njeriut.
Gjithsesi le te degjojme dhe medimet e anetareve te tjere.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Mars 2005 03:15
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Eshte pak e veshtire te besosh kur asnjehere s'me ka ndodhur mua personalisht ose ndonje te afermi tim.
Por besoj ne nje Zot , ne jete te pertejshme ku shpirti im do jete gjithmone ne Parajse.... keshtu qe mendoj gjera te tilla ka mundesi te ndodhin.
Ne fund te fundit jetojme ne nje bote ku ka vetem luftra shpirtrash si ne toke ashtu dhe ne anen tjeter te jetes.
We are never in peace.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2005 15:19
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

ideja qendron qe bota shpirterore dhe bota materiale nuk jane te ndara. vetem ne nuk na lejohen t'i shohim. ka njerez qe kane dhunti shpirterore me te medha dhe ata komunikojne me kete bote shpirterore. eshte e njejta gje sikur komunikon me zotin. ndoshta nuk te paraqitet ne ndonje forme por e ndien kur komunikon me te ne zemer.
une ketyre u besoj sepse tek une personalisht shfaqet nje fenomen tjeter. kur jam thellesisht e lidhur me njerezit kam parandjenja shume te forta lidhur me ta. ndiej shume kur jane te merzitur kur jane te shqetesuar, kur u ndodh dicka edhe pse nuk kam se si ta di meqenese jane shume larg meje. e ndiej, me pushton nje ankth qe nuk i jap shpjegim, por di me ke lidhet ky ankth.

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2005 15:38
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Mua me ka ndodhur kjo, dhe i besoj fuqishem mrekullise. Mrekullia ne shumicen e rasteve do te fitohej kur krijesa ka aftesine per te vepruar, dhe jo ne fuqine kimerike per te dashur te vepruar... Ajo reflekton ne pasqyren e shpirtit goxha, dhe nxjerr ndricimin ne formen e jashtme dhe te brendshme te krijesa... Shpirti i paster dhe dede, e mundeson qe mrekullia te jete prone e tij... Menyra aktive e te komunikuarit me shpirtin eshte per mua nje mrekulli, menyra per ta udhezuar, dhe per te folur me veten eshte mrekulli, dhe ajo qe ndikon per te pare dhe per te ndjere gabimet, dhe depresionet e krijesave te tjera eshte nje mrekulli e kontrolluar nga ai njeri qe eshte i pajisur me mrekulli, apo dhunti hyjnore...

P.s : Dhe une kam nje mrekulli,

Me i lumturi i njerezve duket ai individ, te cilen natyra e ka pajisur me dhunti shpirterore!

Artur Shopenhauer

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Mars 2005 15:39
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Roneo
I dashuruar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: Mu ke guri qe bon xixa.
Mesazhe: 88

Pershendetje!

Une besoj tek mrekullite por ama kjo nuk eshte mrekulli por masjtrim per te mbushutr xhepat.

Mrekullia eshte ajo qe vjen prej Zotit e jo nje imagjinate apo magji mashtruese si puna e kesaj.

__________________
Demokrat deri ne palce te kockes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Mars 2005 11:04
Roneo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roneo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roneo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roneo Shto Roneo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roneo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

sabina

ne radhe te pare pershendetje
eshte e vertet qe shume njerez kane folur me shpirtrat e te vdekurve por jo kane bisedur thjeshte kane ndjere ato fjale ne mendjen e tyre.une nuk u besoj ketyre gjerave por me sa tregojne shume jane te verteta mendimi eshte qe keta jane te djallezuar ndaj edhe kan mundesi te flasin me te vdekurit.

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2005 19:01
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
vlashi
Anetar i ri

Regjistruar: 31/12/2004
Vendbanimi: athin
Mesazhe: 10

ciao sabina

Per medimin tim,keta lloi njerezish jane te qoroditur.Une nuke besoi tek shpirtat e parardhesve.Te tilla fenomene ne ditet e sotme vijne e duke u rritur,pasi eshte nje fuqi negative qe vepron.Te vdekurit skane asnje lloi lidhje me te gjallit.Une besoi per asyen, se ata ,tashe me jane ndare nga te gjallet.Ne Greqi nuk i thojne varreza por(kimihtirio) qe do te thote fjetore.Tani, kur nje njeri fle gjume, ai eshte krejtesisht i ndare nga ambjenti qe e rrethon.Per mua keto gjera jane absurte,per faktin se,nuk i perkasin me kesai bote ,dhe shpirtat nuk jane te lir te bejne c'fare te duan.Pore demonet qe shtrihen ne faqen e dheut dhe te gatshem per te mashtruar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Prill 2005 15:40
vlashi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė vlashi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me vlashi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: vlashi Shto vlashi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto vlashi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:33 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A besoni ju tek mrekullite?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.