Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Gramatikė, filologji dhe etimologji > Tė shkruajmė shqipen me drejtėshkrim nė forum!
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha wydra
kontinenti, me behet shume qejfi (qejfi shume) qe hape (hapët) nje teme te tille, pasi une personalisht i kam tmerr gabimet drejtshkrimore. Normalisht, kur dikush shkruan dicka kastile me gabime, eshte tjeter muhabet, por problemi qendron tek ata qe as nuk (as ose nuk, ne kete rast. Zgjidh njeren.) e dine si duhet shkruar... (P.sh.. /.../ por problemi qendron tek ata qe as e dine (ose, qe nuk e dine) si duhet shkruar /.../

Ne fakt(,) te them te drejten mendoj se e ke kapur pak nga fundi, dmth nga gjerat e veshtira fare, sepse qe te arrije puna deri aty sa dikush te perdori (përdorë) ë dhe ç ne shkrimet e tija, duhet te dije njehere qe shkruhet bukë jo buk, çështje jo qeshtje.

Sa per shkronjat e vecanta ë dhe ç, une per vete me keqardhje them qe nuk mund ti (t'i) perdor, pasi formimi i tyre eshte shume i veshtire [duke qene se shkruaj me 10 gishta dhe pa e pare tastjeren (tastierën), kerkimi i numrave pas cdo tre shkronjave (sic e dime, ë-ja eshte shume e perdorur ne fjalet tona) (sic e dime, ë-ja përdoret shumë në fjalët tona) behet nje pengese e madhe ne menyren time te te shkruarit (ne menyren e te te shkruarit tim). Megjithate(,) shpresoj se anetaret e tjere s'do ta kene kete problem.




Jam i vetëdijshem se më lehtë është t'i korrigjojmë të tjerët, sesa ne vetë të shkruajmë pa gabime.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shkurt 2012 15:51
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 02:29 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Gramatikė, filologji dhe etimologji > Tė shkruajmė shqipen me drejtėshkrim nė forum!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.