Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia Moderne Shqiptare > Ismail Kadare > Ismail Kadare. Vlerėsimi i Temės: 6 votime, mesatarja 4.17.
Gjithsej 25 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Andi degjo zoteri i dashur!

Une ndodhem ne poziten e administratorit te kesaj teme dhe nuk me lejohet te replikoj dhe te acaroj diskutimin ne te. Ndaj derisa e keni kete epersi mbi mua nuk ju perfill une nuk po imponoj asgje dhe po te ritheksoj qe nuk kam shkurar per Kadarene asnje rrjesht me teper se sa kam shkruar per shkrimtaret e tjere. Dhe ju nuk keni te drejte te gjykoni shijet e mija letrare dhe aq me teper te beni politike me to. Mendimi im nuk eshte i imponuar por krejtesisht personal. Dhe keto kanale qe fshihen nga realiteti zoteri i dashur jane fjala e fundit e komunikimit dhe nese do te sihit konstruktive do t'i thonit edhe jku mendimet e juaja, dhe nuk eshte e thene qe ketu te diskutojne vetem akademiket por do te diskutojne te gjithe. "Ju" qe jini me te zgjuarit e keni per detyre morale qe te sillni fakte per te gjithe shqipetaret ne cdo cep te botes dhe mos na lini "Neve" qe t'u imponojme mendimet tona. Sa per punen tuaj krijuese e krahasuar me timen mjafton te hedhesh syte rreth ambjentit ku po shkruan dhe shumica e sherbimeve jane fryt edhe i punes sime qe ju e quani meskine, te fshehur e te frikesuar. Madje ky eshte vetem fillimi dhe megjithate 5.000 vizitore ne dite dhe dhjetera e-maile falenderuese qe vijne nga vizitoret qe nga profesore te universitetit te tiranes dhe deri nga asisteni i presidentit jane pergjigjja me e mire qe mund te marresh. Dhe kete pune une dhe shoket e mij e bejme pa asnje perfitim material. Ndryshe nga ju "akademiket" qe kruani akoma me shume xhepat e shpuar te shtetit shqiptar.

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2003 03:45
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unicboy
Anetar i ri

Regjistruar: 24/07/2003
Vendbanimi: albania
Mesazhe: 2

Kadare,ky humbes i madh!

I dashur Ami!kryekreje te ve ne dijeni se me vullnetin tim vendosa ti jap fund kesaj lufte virtuale,duke te lene ty ne llogoren tende te bombardosh vlerat e verteta te letrave shqipe,dhe duke monumentalizuar nje liliput letraruc te shqipes.Vendosa ta braktis kete meidan virtuoz kjo per faktin se kuptova qe te merresh me medioker eshte humbje kohe,dhe me tragjikja se behesh i tille vete.Nje i papermbajtur gaz me kap kur me ve ne pozitat e nje akademiku,nje enderr kjo e jotja por i bindur se ti je mjaft larg,eeee?Eh mor Ami!Po ja c te te them me.Zoti te shpetofte ty dhe Kadarene per vizionet qe ndani,por jam i bindur se do ju shpetoje,pasi kur shpetoi,Hilerin,Stalinin,Enverin pse jo edhe ju.Mgjse me zemer nje shpetim te tille s 'do ia uroju kurrkujt.


*Meso te flasesh mire dhe Shqip mbi te gjitha.

__________________
the only person that you need to be is yourself.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Korrik 2003 22:58
unicboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unicboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unicboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unicboy Shto unicboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unicboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Andi artisti

Edhe une nuk dua te zgjas polemika pasi nuk kane asnjefare vlere per vizitoret te cilet nuk duan t'ia dine se kush jam une dhe kush jeni ju por duan te dine se kush jane shkrimtaret shqiptare. Rolin e akademikut as nuk dua ta luaj sepse nuk e shoh veten te mykur ne enderrat e te kaluares apo te servilosur ndaj cdo karrigeje shefi. Ne kete media virtuale (dhe jo "median virtuoze" siç e kini qujtur ju) ne nuk bejme asnje servilizem dhe nuk pranojme asnje linje politike. Vete fakti qe ju vazhdoni dhe me fyeni (nderkohe qe teknikisht ekziston mundesia per t'iu ndalur) tregon se jemi te hapur edhe per kritika apo fyerje natyrisht kur keto nuk jane banale pasi i perkasin opinioneve personale. Akademik nuk do te doja te behesha edhe per nje fakt tjeter sepse ata qe kane qene dhe jane kane qene nje pjese e pallogaritshme e inteligjences shqiptare per te mos thene qe jane krejt jashte realitetit shqiptar duke pasur parasysh qe e kane lene vehten te vihen perfund nga karrieriste dhe nga kriminele dhe jane vene ne sherbim te tyre. Une i perkas nje rrace tjeter zoti andi artisti nuk i var shpresat e mia tek meshira e te tjerave. Rrjedh nga nje fis qe i ka pare gjithmone shumicen e njerezve nga lart poshte si nga ana financiare dhe nga ajo kulturore. Po te permend vetem njerin, Tajar Zavalanin qe ka shkuar drejt perendimit shume me perpara se sa te formohej Todi Lubonja dhe te bijte (ndaj te cileve nuk kam asgje). por po e permend thjeshte se ato shkallet e meritave qe permendet juve kane edhe persona qe rrine me lart. Kur Tajari nga Radio Londra fliste kunder regjimit komunist dhe bente analiza politike dhe letrare apo kur perkthente Cvajgun apo autoret Ruse disa prej akademikeve te sotem apo te djeshem mbeshteteshin ne ndonje mullar bari dhe i thurrnin poezi lopes qe pertypej me endje. Ndaj te lutem mos me fut ne polemika jashte letersise. Dhe mos gjyko duke bere hipoteza pa baza. punen time deri tani e kane pare: 2.355.198 vizitore nuk besoj se ju keni enderruar qe pune tende ta kene shfletuar kaq njerez apo 5.000 persona ne dite. Dhe kjo ka nje llogjike te veten...

Pershendetje

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Korrik 2003 07:44
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Iceman
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 10/07/2003
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 69

elsaaa

Kur lexova ne fillim qe je vetem 19 vjet mendova se do te lexoja nje argumentim te pjekur.Por kur pashe ato mallkime u zhgenjeva.Nuk ka nevoje qe te perfshihesh nga emocione kur jep nje mendim moj elsaa.Mos mendo se emocionet e tua e bejne postimin tend me interesant perkundrazi ato tregojne qe ti nuk qenke kaq e re sa thua edhe ne mendime.Ose per te gjykuar Kadarene ti duhet te lexosh pak me shume veprat e tij.Ndersa ajop pyetja pse iku kadareja me duket sikur me kthen ne vitin 90 kur nje pyetje te tille e shtronte Zeri i popullit.
Kur te replikosh uroj te jesh cliruar nga emocionet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2003 03:26
Iceman nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Iceman Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Iceman (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Iceman Shto Iceman nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Iceman nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

what in the world is going on here?

moj elsa eshte si eshte kadareja,s'ke te drejte te thuash njeqind mallkime per te.mund ta kishe shprehur mendimin tend pa perdorur te tille gjuhe.
ah by the way .kadareja me pelqen shume si shkruan si ne proze ashtu edhe ne poezite e tij .

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2003 03:31
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_lire
^^i_lire^^

Regjistruar: 02/08/2003
Vendbanimi: ^^__^^
Mesazhe: 1610

Elsa edhe me zorr te te kishte kapur, s'do kishe folur me kaq irritim...goc mblidh ment e kokes, se ka shume qen rrugve.
Mos ngaterroni jeten e Ismail Kadarese me veprat e tij. Si shkrimtar ai eshte shume i zoti, por si njeri le vertete per te deshiruar, por kurresesi t'i hidhet poshte puna e tij.

Respekte!

__________________
s...._d._m... says: for nothing that happened this time...!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2003 03:35
i_lire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_lire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_lire (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_lire't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_lire Shto i_lire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_lire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Elsaaa une nuk e humbas konsideraten time per ty nga nje shkrim. Une te bera nje verejtje shoqerore dhe kjo nuk do te thot se e kame humbur konsideraten dhe respektit per ty, e ke gabim kete. Ne fund te fundit une nuk dua tja di per Kadarene dhe ne qoftese e ke ven re pothuaj nuk jame pronontuar fare me kete teme por me beri pershtypje menyra jote e diskutimit, ishte nje menyre jo e pershtatshme. Te pakten keshtu mendova une.
Po te rikujtoj se e kame dhe do ta keme respektin dhe kondideraten per ty.
Me respekt keni.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2003 20:16
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

Leter e hapur Ismail Kadarese

Gjate vitit te stuhishem 90,kur populli e sidomos rinia, u hodh ne
sulm te hapur kundra regjimit gjakatar,mjaft njerez, te genjyer nga talenti yt, prisnin dicka prej teje.Dhe ti ua dhe pergjigjen, nje pergjigje te neveriteshme.Kur me mijra trima te Tiranes vrane friken, u hapen gjoksin plumbave e hyne nder ambasada, ti i quajte"jashteqitja e kombit".Ata ishin intelektuale, ish te burgosur
politike, puntore te ndershem e te rinj, te paster e te sinqerte. Por, edhe ne se pati midis tyre ndonje "lanxho", ai me aktin qe beri, u purifikua, u shenjteru.Tani ti e mohon,e quan trillim te sigurimit.Aq letrare qenkan ata te sigurimit qe dijne te flasin me
gjuhen tende? Une te pyes, Ismail,kaq burracak paske qene dhe je, sa dinjitetin tend nuk guxove ta mbroje?Zerin e Amerikes"e kishe ne dispozicion.Pse nuk i demaskove qe atehere ata te sigurimit si shpifes e trillues?
Ti,gjoja, u arratise, vetem disa dite para revoltes se studenteve. Don te na mbushesh mendjen se kishe frike nga sigurimi.Nuk te vriste sigurimi ty Ismail, jo. Me ne rezik, ishe ti ne Tirane nga sigurimi, apo intelektualet ne Kosove nga serbet e Milloshevicit?Por ti nuk je Ibrahim Rugova, ti nuk je nga ai brume, ti nuk e ke trimerine e shqiptarit, sepse ti je pjelle e enverstalinizmit!Ti nuk ike nga frika esigurimit, por nga frika e zemrimit te te rinjeve qe te urrenin per ato qe kishe shkruar dhe per qendrimin qe mbaje.A te kujtohet ajo dite, ne Pazarin e Ri te Tiranes kur te rrethuan me
dhjetra te rinj duke te share e kercenuar?Sa qindra telefonata e letra ke marre, te mbushura me shfryrje dufi e zemerimi rinor?
Pas ikjes tende doli "Ftese ne Studjo" nje degradim i plote, nje paturpesi krupndjellese!Aty shkruan se kur ishe ne Finlande e per here te pare te shkoj mendja per tu arratisur, ti mendove per Bashkimin Sovjetik, se te terhiqte "Universi"komunist.Ndokush mund te pyese:si eshte e mundur qe ti, intelektual e shkrimtar i
talentuar, mendove te kaloje ne lindje, kur me dhjetra mijra njerez me koke ne torbe, kalonin nga Lindja ne Perendim, ne boten e lire?Ti shkruan se sa here te botohej ndonje liber jashte
kujtoje lokalin ku kishe pire shampanje! Ku jetoje ti Ismail, ku nje popull i tere vuante? Kur me qindra mijra femije shqiptar ishin te desheruar per nje koker molle? kur mijra te semure iu thahej buza per jne koker portokall? Ti na flet per shampanjen! MIre turp nga njerzit nuk pate, por, si thoshte e mira nena ime, frike Perendije nuk kishe?
Francezet te paskerkan dhene nje cmim per"mbrojtjen e te drejtave te njeriut"Kur na i paske mbrojtur keto te drejta ti Ismail?Kur dergove ne internim familjen Renato RRapit dhe i shkaterove jeten atij te riu sepse nuk doje te beje krushqi me te, vrave pjellen e vajzes tende ne bark ti shkrimtar i madh me fame.Ti ke qene, sic te cilesoi shkrimtarja italiane Marciochi,"una vigliaccheria"si disa shkrimtare ne kohen e fashizmit.Me kot e ke shejtani nuk behet dot shenjt, thote populli.Ti nuk ke qene dhe as je nje Solxhenic, nje Sahkarov dhe ca me pak, nje Havel!
New York 1994

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2003 07:32
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sarandaebukur
Veteran ne forum

Regjistruar: 21/06/2003
Vendbanimi: New-York
Mesazhe: 817

Te nderuar lexues.

Desheroj te ju ve ne dijeni se kam bere nje shkrim per Renato
Rrapin, ish te dashurin e vajzes se Ismail Kadarese (Gresa).
E kam postuar tek -Letraret e Rinj-.Shkrimin tim e kam shoqeruar
me poezit e Renatos qe ia ka kushtuar te dashures se tij.
Nje lexues me beri vrejte ku thoshte qe, duhet te gjeja nje vend me te pershtatshem ku lexuesit ta gjejne me lehte per ta lexuar.
E di qe Kadareja ka lexues te shumte ashtu besoj do te kete edhe per vajzen e tij.
Shkrimi titullohet--DASHURIA FATALE--

Me respekt Sarandaebukur

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2003 01:44
sarandaebukur nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sarandaebukur Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sarandaebukur (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sarandaebukur Shto sarandaebukur nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sarandaebukur nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
elsaaa
Grrrrrrrr

Regjistruar: 20/07/2003
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 2047

HAPNI SYCKAT ZONJA DHE ZOTERINJ

ISH KRYEHETUESI I TIRANES DILAVER BENGU FLET PER CESHTJEN RRAPI E KADARE.
E MARRE NGA GAZETA DITA E DIEL, 29 QERSHOR 2003

SI ERDHI TE JU CESHTJA RRAPI DHE SI E PRITET?

ISMAIL KADAREJA ISHTE ANKUAR NE POLICI DHE HETUESI PER RENATO RAPIN, DUKE E AKUZUAR ATE SI NJE RRUGAC, QE I PRISHTE QETESINE. SIPAS ISMAILIT, RAPI E MERRTE NE TELEFON EDHE E SHQETSONTE. PER TE EMEN E RENATOS, JANULLEN, KISHTE THENE, SE I KISHTE FYER E KERCENUAR. OPINIONI ISHTE SENSIBILIZUAR TASHME PASI KADAREJA ISHTE NJESHI I LETRAVE SHQIPE. DUHEJ TE KORRIGJOHEJ NJOLLA, QE I ISHTE SHKAKTUAR KESAJ FAMILJE TE MADHE. KESHTU , MBI BAZEN E DENONCIMIT TE DREJTPERDREJTE TE SHKRIMTARIT, BAZAT LIGJORE ISHIN TE MJAFTUESHEME PER TE FILLUAR HETIMIN E CESHTJES.

KE NGARKUAT PER T'U MARRE ME HETIMIN E KESAJ DOSJEJE?

CESHTJEN IA BESOVA NJE HETUESI MJAFT OBJEKTIV. N. TOPJANI ISHTE NGA RRETHET DHE NUK NJIHTE ASNJEREN NGA PALET. KESHTU, DO TE VEPRONTE PAANSHMERI GJATE HETIMEVE. E POROSITA TE MOS PRIVILEGJONTE ASKEND DHE, PER CDO KERCENIM APO SHANTAZH TE ME INFORMONTE MUA. NDOSHTA ATO DITE NE TIRANE PO PERGOJOHEJ MOTIVI I KONFLIKTIT MES FAMILJEVE RAPI-KADARE.

CFARE REZULTOI NGA HETIMET?

HETUESI TIPJANI PUNOI ME MJAFT KUJDES DHE ME INFORMONTE ME HOLLESI PER TE GJITHA FAKTET E REJA, QE GJENTE. VETEM PAK KOHE PAS NISJES SE HETIMEVE AI ERDHI TEK UNE DHE ME THA, SE MIDIS GRESA KADARESE DHE RENATO RAPIT KISHTE LIDHJE DASHURIE. ISMAIL KADAREJA DONTE TI JEPTE FUND KESAJ LIDHJEJE DHE KETU NISI KONFLIKTI. PRA, BEHEJ FJALE PER NJE CESHTJE CIVILE. SHKRIMTARI I MADH PO PERDORTE SHTETIN PER TE ZGJIDHUR PROBLEMET E TIJ. ISHTE MESE E QARTE, SE NUK KISHIM TE BENIM ME CESHTJE PENALE.

A PATI NDERHYRJE GJATE HETIMIT?

PO, MESOVA NGA VARTESI IM I NGARKUAR PER TE HETUAR, SE KISHTE PASUR PRESIONE PER T'I SHKUAR CESHTJES ME NDJEKJE PENALE. NDERKAQ ELENA KADARE KERKONTE NGA HETUESIA NDJEKJE PENALE ME MASE ARRESTI PER RENATON DHE JANULLA RAPIN.

SI REAGUAT JU, PASI MESUAT SI QENDRONIN PUNET?

PASI U INFORMOVA NGA HETUESI, SE DOSJA RAPI NUK KISHTE TE BENTE ME VEPER PENALE, POR PER KONLIKT RECIPROK, I DHASHE URDHER TOPJANIT, QE TA PUSHONTE CESHTJEN. NUK NA TAKONTE NEVE, SI ORGAN, TE MERRESHIM ME GJERA JASHTE KOMPETENCES SONE.

PO NGA ANA E FAMILJES RAPI, PATET NDONJE ANKESE?

JANULLA RRAPI ERDHI GJATE KESAJ PERIUDHE NE ZYREN TIME DHE U ANKUA ZYRTARISHT. AJO ME BERI TE DITUR SE NJERI NGA HETUESIT E TIRANES, PRA, NJE NGA VARTESITE MI , INFORMONTE ISMAILIN PER ECURINE E HETIMEVE. JANULLA DINTE EMRIN E HETUESIT, TE CILIN MA THA EDHE MUA. NUK E KAM IDENE, SE NGA E KISHTE MARR VESH KETE, POR AJO NUK GABOHEJ. ISHTE MESE E VERTETE HAMENDJA E SAJ DHE KETE UNE E VERTETOVA SHUM SHPEJT.

A MORET MASA NDAJ HETUESIT, PASI U INFORMUAT PER KETE?

CDO PASDITE ZHVILLOJA MBLEDHJE ME VARTESIT E MI, PER TE MESUAR TE REJAT MBI HETIMIN E DOSJEVE. NE MBLEDHJEN E ASAJ DITE, PASI PYETA TOPJANIN PER ECURINE E RAPIT DHE PASI AI ME INFORMOI SHKURTIMISHT, UNE IU DREJTOVAATIJ ME FJALET: "MOS PRANO ASNJE NDERHYRJE APO PRESION NE KETE CESHTJE. TE KANE ARDHUR NJEREZ KONKRETE NE ZYRE PER TE NDERHYRE, POR TI MOS PRANO QE TE HYJE NJERI PA LEJEN TENDE. AS KADARETE, MEGJITHE REPUTACIONIN E TYRE, NUK KANE PSE TE SHKELIN TEK TY PER TE FITUAR PRIVILEGJE PA TE DREJTE. ZERI IM I LARTE, I SHOQERUAR ME DIKSION, KUR THASHE KETO FJALE, BERI QE TE NESERMEN NE MENGJES TE MERRJA NJE TELEFONATE.

KUSH JU TELEFONOI?

ISHTE MINISTRI I BRENDSHEM, HEKURAN ISAI. AI I RA TELEFONIT TIM NE OREN TETE TE MENGJESIT.
ME THA, SE NE MBLEDHJEN E NJE DITE ME PARE KISHA FYER KADARETE. IU PERGJIGJA, DUKE I THENE SE KJO NUK ISHTE E VERTETE, SEPSE KISHA SQARUAR VETEM DICKA MBI CESHTJEN RRAPI. NUK KISHA FYER ASKEND, POR VETEM KISHA PERMENDUR FAKTE.

DYSHUAT TEK NDOKUSH, QE MUND TE KISHTE INFORMUAR MINISTRIN ISAI?

MENJEHERE E KUPTOVA, SE PER MUA KISHTE RAPORTUAR HETUESI, QE INFORMONTE KADARETE. KJO NUK ISHTE SHUME E VESHTIRE PER TU MARRE VESH, PASI UNE E DIJA TASHME SE KUSH ISHTE SPIUNI. ME KERKESEN E VETE MINISTRIT, QE KERKOI TE NE TAKONTE, MORA HETUESIN E CESHTJES EDHE HETUESIN SPIUN, DHE U PARAQITEM TEK ISAI PER TI DHENE NJE TABLO ME TE QARTE TE SITUATES MBI CESHTJEN E BUJSHME.

SI RRODHEN NGJARJET ME TEJ?

ME TE VAJTUR NE ZYREN E HEKURAN ISAIT, HETUESI N. TOPJANI, SQAROI GJITHCKA MBI CESHTJEN. AI PARASHTROI PARA MINISTRIT TE GJITHA FAKTET, QE PERJASHTONIN PENALITETIN E NGJARJES. KESHTU, NE E HOQEM NJEHERE E MIRE PERGJEGJESINE MBI DOSJEN RRAPI. NDERKAQ, ELENA KADARE KISHTE SHKUAR TEK MINISTRI I BRENDSHEM, HEKURAN ISAI, DHE I KISHTE THENE, SE UNE ISHA POZICIONUAR KUNDER TYRE NE GJYKIM E KESAJ HISTORIE. KUR ISAI ME THIRRI NE ZYREN E TIJ, UNE IA SQAROVA SESI QENDRONIN PUNET. MINISTRI, KUR MESOI TEVERTETEN, ME THA QE TE ZBATOJAVETEM LIGJIN, PA IA MBAJTUR ANEN ASKUJT. NDER TE TJERA, ELENA I KISHTE THENE HEKURAN ISAIT, SE JANULLA RRAPI ISHTE AGJENTE E RUSEVE DHE, SI KA MUNDESI, QE BENGASI E MBRON, DUKE ZBUTUR LUFTEN E KLASAVE.

SI REAGUAT JU, PAS KETYRE AKUZAVE?

NUK KISHA ASNJE DIJENI, QE JANULLA RRAPI TE ISHTE AGJENTE E RUSEVE. SE NGA E KISHTE MARRE ELENA KETE TE DHENE, ISHTE E CUDITSHME, POR DIHEJ SE ISMAIL KADAREJA KISHTE SHUME LIDHJE ME DISA OFICERE TE SIGURIMIT TE SHTETIT SHQIPTAR.

SI REAGOI ISAI?

QE PREJ ASAJ DITE, NUK PATEN NDONJE TELEFONATE APO THIRRJE NGA AI. POR, PAS MINISTRIT TE BRENDSHEM, UNE U THIRRA NGA SEKRETARI I PARE I KOMITETIT TE PARTISE PER TIRANEN, FOTO CAMI.

CILI ISHTE QELLIMI I KETIJ TAKIMI?

CAMI ME KISHT5E THIRRUR PER TE ME THENE, SE PER MUA I KISHTE VAJTUR NJE ANKESE NGA ANA E KADAREVE. SIPAS ANKESES, UNE NUK PO E TRAJTOJA SIC DUHEJ CESHTJEN E DENONCUAR PREJ KADAREVE, DUKE MBROJTUR PA TE DREJTE FAMILJEN RAPI. CAMI ME THA" NDERI I KADAREVE DUHET VENE NE VEND. RENATO RAPI DUHET ARRESTUAR". PASI E DEGJOVA ME VEMENDJE SEKRETARIN CAMI, I THASHE:"SHOKU FOTO, KONFLIKTI RAPI-KADARE KA LINDUR PER SHKAK TE DASHURISE SE RENATOS ME GRESEN DHE KJO DASHURI ESHTE RECIPROKE PREJ MESE NJE VITI". SHTOVA SE HETUESIA NUK BEN ARRESTIME TE KESAJ NATYRE, PASI NUK KA BAZE LIGJORE PER TA BERE KETE.

ME KAQ U MBYLL KY TAKIM?

JO, FOTOJA ME KERKOI, QE UNE TE BEJA EDHE VEPRIME TE TJERA, POR NUK DO TA PERMEND KERKESEN E TIJ, PASI NUK DUA TE CENOJ ASKEND. SHKURT, AI KEMBENGULI NE TE TIJEN, POR NUK EMORA PARASYSH FARE ATE, DUKE IA BERE TE QARTE, SE NUK PRANOJA TE SHKELJA LIGJINPER ASKEND. RESPEKTI PER FOTO CAMIN NUK ME MUNGONTE, SE AI KISHTE NIVEL TE LARTE KULTUROR, PO , PER RASTIN KONKRET, E KUNDERSHTOVA, DUKE IU REFERUAR LIGJIT.

SI ISHIN MARDHENIET E TUA ME ISMAIL KADARENE DERI NE KETE PERIUDHE?

NUK KISHA INATE PERSONALEME KADARENE. PERKUNDRAZI, KISHA LEXUAR VEPRAT E BLINDUARA TE TIJ DHE ISHA FRYMEZUAR ME DASHURINE PER PARTINE DHE ENVERIN. ROMANET DIMRII VETMISE SE MADHE DHE KONCERT NE FUND TE DIMRIT JEPNIN NJE FIGURE TE PERSOSUR TE ENVER HOXHES. SIGURISHT. QE KETE MENDIM E TRAJTOJA GJITHMONE NE FUNKSION TE KOHES, KUR INDOKTRINIMI I SHQIPTAREVE ISHTE MASIV.

__________________
.......tY Te kerKoJ nE shPreSeN tImE tE HumBuR dHe ne agImE nje DiTe Pa tY...Te pRes tE viSh tEk Une .......

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shtator 2003 05:40
elsaaa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė elsaaa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me elsaaa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: elsaaa Shto elsaaa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto elsaaa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:51 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 25 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Letersia Moderne Shqiptare > Ismail Kadare > Ismail Kadare.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.